Grecja nie chce pomocy. Wychodzi z recesji?

Grecja poczyniła postępy w naprawie swoich finansów publicznychsxc.hu

Po ponad czterech latach od wybuchu europejskiego kryzysu zadłużenia Grecja chce przestać korzystać z programu pomocowego i sama spełniać swoje potrzeby finansowe. 2015 r. ma być pierwszym rokiem niezłego wzrostu tamtejszej gospodarki po 6-letniej recesji.

Zapowiedzi opuszczenia obecnego programu pomocowego na koniec roku, 18 miesięcy wcześniej, niż zakłada plan, nie zostały przyjęte z entuzjazmem. Krytyczne głosy pojawiły się m.in. ze strony innych państw strefy euro, które obawiają się negatywnych scenariuszy dla całego bloku. Podnoszone są obawy, że ponowny kryzys Grecji mógłby się rozlać na inne państwa.

Uda się?

Rząd w Atenach chciałby się pozbyć znienawidzonej przez społeczeństwo trojki, czyli przedstawicieli Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego, którzy monitorują wprowadzanie bolesnych reform. Polityczne motywacje przedwczesnego odejścia od programu ratunkowego wartego 240 mld euro budzą wątpliwości na rynku co do tego, czy kraj ten będzie zdolny do samofinansowania się. Pomimo że Grecja poczyniła postępy w naprawie swoich finansów publicznych, wielu inwestorów obawia się, że kraj ten nie zakończył "remontów" niezbędnych do tego, aby stanąć na własnych nogach. Niepokoją się, że Grecja może zaprzepaścić poczynione postępy, jeśli rząd przestanie być nadzorowany przez międzynarodowych partnerów z trojki.

Wpływ na wybory

Niepokój wśród inwestorów wzmaga również fakt, że ewentualne przyszłoroczne wybory może wygrać radykalna lewicowa Syriza. Według najnowszych sondaży ugrupowanie to, które buduje swoją popularność właśnie na sprzeciwie wobec działań trojki, dostałoby najwięcej głosów, gdyby Grecy szli do urn w tym miesiącu. Wszystko to spowodowało, że w zeszłym tygodniu oprocentowanie 10-letnich papierów wartościowych Grecji podskoczyło do prawie 9 procent, najwyższego poziomu od miesięcy. Sytuacja była o tyle niepokojąca, że na werbalną interwencję zdecydowała się nawet Komisja Europejska. Jej wiceprzewodniczący, komisarz ds. gospodarczych i walutowych Jyrki Katainen wydał specjalne oświadczenie, w którym podkreślił, że Grecja dokonała ogromnego postępu, jeśli chodzi o tworzenie podstaw do wzrostu gospodarczego opartego na solidnych finansach publicznych i skutecznym nadzorze sektora finansowego.

Poparcie Europy

Katainen zapewnił, że Europa nadal będzie wspierać Ateny w każdy konieczny sposób, by zapewnić rozsądne warunki dla finansowania państwa. Oświadczenie przyniosło skutek - oprocentowanie greckich obligacji 10-letnich spadło o ponad punkt procentowy. W poniedziałek wynosiło 7,87 proc. Urzędnicy Komisji Europejskiej przekonują, że Grecja będzie jednak potrzebować (co najmniej) unijnej pomocy w postaci ostrożnościowej linii kredytowej z zastrzeżeniem, że zrealizuje reformy, nawet jeśli zrezygnuje z dalszej pomocy ze strony MFW. Pomoc finansowa dla Grecji udzielona przez partnerów ze strefy euro kończy się pod koniec 2014 roku, ale 12,5 mld euro pochodzące z Międzynarodowego Funduszu Walutowego może być wydawane do 2016 r.

Zawirowania na rynkach

Premier Grecji Antonis Samaras powiedział w piątek, że jego rząd jest gotów negocjować ostrożnościową linię kredytową, aby chronić swój kraj przed zawirowaniami na rynku, nawet jeśli przygotowuje się do wyjścia z aktualnego programu ratunkowego. Ostrożnościowa warunkowa linia kredytowa to europejski instrument pomocy finansowej. Korzystanie z niej skutkuje wzmocnieniem nadzoru nad danym krajem. "Grecja nie potrzebuje nowej pożyczki, ale ostrożnościowej linii kredytowej, która będzie chronić nasz kraj przed ewentualnymi zawirowaniami na rynkach; jest to częścią negocjacji" - przekonywał Samaras w Mediolanie.

Jakie reformy?

Dodał, że Grecja i jej wierzyciele zgadzają się co do tego, że kraj powinien kontynuować program reform. Jak zaznaczył, rozmowy dotyczą "pierwszego okresu przejściowego" po zakończeniu obecnego programu. Nie wiadomo, czy deklaracje o szybkim zakończeniu bardzo niepopularnej współpracy z trojką pozwolą przetrwać rządowi Samarasa. Nie brakuje obaw, że nie uda mu się zebrać wystarczającej liczby głosów w parlamencie, by doprowadzić do wyboru nowego prezydenta na początku przyszłego roku. Gdyby nie udało się wskazać głowy państwa, Grecy musieliby szykować się na przyspieszone wybory i formowanie nowego rządu. Testem, który pokazał, że rządzącym nie będzie łatwo, było głosowanie nad wotum zaufania sprzed półtora tygodnia. Wprawdzie rząd Samarasa uzyskał je, ale nie zebrał takiej liczby głosów, jaka byłaby wystarczająca do wyboru prezydenta.

Będzie wzrost?

Dobrą wiadomością dla rządzących są natomiast perspektywy rozwoju gospodarczego. Jeżeli potwierdzą się prognozy, Grecja w przyszłym roku może odnotować prawie 3-procentowy wzrost PKB. Dla kraju, który od 2008 r. jest w ciągłej recesji, to przełom. Problemem pozostaje jednak deflacja i bezrobocie. Zgodnie z danymi Eurostatu w Grecji spadek cen jest najwyższy w całej strefie euro - we wrześniu inflacja wyniosła minus 1,1 proc. w skali roku. Według Prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego w całym 2014 roku ma wynieść minus 0,8 proc.

Programy ratunkowe

W sierpniu stopa bezrobocia w Grecji wynosiła 27 proc., najwięcej w całej eurostrefie. Wśród młodych ludzi bezrobocie wynosi prawie dwa razy więcej - ponad 50 proc. (51,5 proc. w czerwcu). Aby uchronić Grecję przed bankructwem, kraje strefy euro, Europejski Bank Centralny oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy uruchomiły dwa programy ratunkowe o łącznej wartości 240 mld euro na lata 2010-1014.

Autor: MSZ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC