O wcześniejszej spłacie kredytu hipotecznego marzy wielu klientów. Nawet jeżeli dysponujemy odpowiednią gotówką, to nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie. W TVN24 Biznes i Świat mówiliśmy co należy zrobić, by uzyskać możliwość wcześniejszej spłaty i czy można na niej zyskać?
Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego to uwolnienie domowego budżetu od poważnego zobowiązania. Spłacając kredyt wcześniej możemy pozbyć się dodatkowych opłat. Ale nie zawsze jest to w interesie banku, ponieważ oznacza to mniejsze zyski.
Michał Krajkowski, analityk z DK Notus twierdzi, że wcześniejsza spłata to rozwiązanie dla osób, które przede wszystkim mają pieniądze i straciły płynność finansową, czyli np. pracę.
Warto?
- Trzeba się jednak zastanowić, czy faktycznie warto wcześniej spłacać kredyt. Jeśli jest to pożyczka walutowa, to teraz nie jest to opłacalne, bo kursy są niekorzystne - uważa Krajkowski i dodaje, że kredyty w złotówkach są dziś bardzo nisko oprocentowane. - Dlatego warto zastanowić się, czy nie lepiej wolne środki zainwestować. Jednak z tym wiąże się ryzyko - dodaje ekspert. Analityk przypomina, że przy wcześniejszej spłacie kredytu pożyczkobiorca będzie musiał zapłacić bankowi. - Jeżeli jest to kredyt mieszkaniowy, to opłata za wcześniejszą spłatę z reguły pojawia się w bankach, ale nie przez cały okres spłaty, a około 3-5 pierwszych lat okresu kredytowania. W tym okresie bank pobierze 1-2 proc. spłacanej kwoty. Jeśli spłacamy 100 tys. złotych to zapłacimy tysiąc lub dwa tysiące złotych - wyjaśnia Krajkowski.
Jak to zrobić?
Krajkowski wyjaśnia, że jeśli chcemy spłacić kredyt wcześniej, to musimy złożyć taką dyspozycję w banku. - Trzeba złożyć taką dyspozycję w banku, telefoniczną, czy przez internet - wyjaśnia ekspert i dodaje, że bank powinien klientowi oddać część opłat za ubezpieczenie kredytu. - Jeśli pożyczka była ubezpieczona np. na 10 lat, to proporcjonalnie o czasu, który pozostał otrzymamy zwrot opłat niewykorzystany okres - dodaje.
"Biznes dla Ludzi" od poniedziałku do piątku, o 18:00 w TVN24 Biznes i Świat.
Autor: pp / Źródło: TVN24 Biznes i Świat