Najnowsze

Najnowsze

USA ostrzegają: Europa musi zwiększyć popyt, aby ożywić gospodarkę

Sekretarz Skarbu USA Jack Lew wezwał kraje strefy euro do "zwiększenia popytu" w celu zmniejszenia bezrobocia i uniknięcia deflacji. Wyraził także zaniepokojenie z powodu napięć politycznych pomiędzy europejskimi krajami, co- jego zdaniem - może mieć wpływ na opóźnienie pilnych działań.

Gminy nie chronią danych swoich mieszkańców

Rzecznik praw obywatelskich (RPO) zarzuca gminie Komoroniki (Wielkopolskie), że nie anonimizuje dokumentów urzędowych. Prosi o pomoc generalnego inspektora ochrony danych osobowych (GIODO) – informuje poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna". GIODO już wielokrotnie stwierdzał niedopuszczalność takich praktyk.

NBP: z programu "Mieszkanie dla Młodych" korzystają głównie bogaci

Rządowy program „Mieszkanie dla młodych” miał dać szanse tym, którzy bez pomocy państwa nie mogli liczyć na własne mieszkanie. Według raportu NBP z programu nie korzystają jednak mniej zarabiający i pracujący na tzw. umowach śmieciowych. Korzystają za to bogatsi oraz ci, których stać na zwykły kredyt. "Fakty" TVN sprawdziły, dlaczego tak się dzieje.

Egzotyka na zimę? Polski turysta ma w czym wybierać. Ale tylko ten z zasobnym portfelem

Lato zbliża się ku końcowi, ale to nie znaczy, że to koniec wakacyjnych wyjazdów. - Na ten sezon mamy propozycje wylotów bezpośrednich dreamlinerami z Warszawy i Katowic do egzotycznych krajów. To kierunki, które są przez polskich turystów mniej znane i eksploatowane, a przede wszystkim do których do tej pory nie było masowej turystyki. Są to Meksyk, Dominikana, Tajlandia, Kenia, RPA, Sri Lanka i Gambia. Cena takiej tygodniowej wycieczki zaczyna się od 4,5 tys. zł. - powiedział na antenie TVN24 Biznes i Świat Maciej Nykiel, dyrektor zarządzający Fly.pl

Zimne gwiezdne wojny? "Amerykanie nie chcą być już na łasce Rosjan"

USA zaczną w 2017 roku ponownie samodzielnie wysyłać astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) kończąc swą zależność od rosyjskich statków Sojuz. Po wycofaniu w 2011 roku z użytku wszystkich amerykańskich wahadłowców, NASA może wysyłać swych astronautów na ISS tylko na pokładach statków Sojuz - za co strona rosyjska liczy sobie ostatnio po 71 mln dolarów od osoby. We wtorek ogłoszono wynik przetargu na firmę, która zaprojektuje i stworzy amerykański statek kosmiczny. Konkurs wygrały firmy SpaceX oraz Boeing. Astronauci NASA nie będą już musieli korzystać z pomocy Roskosmosu. - NASA nie chce być na łasce Rosjan, dla których jest to pstryczek w nos. Ale Rosjanie nie pozostają dłużni i już zapowiedzieli, że przenoszą miejsce treningów astronautów na Krym. Widać, że polityka bardzo przekłada się na to, co jest nad naszymi głowami - mówi Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

Miedwiediew: dla Rosji przyszły ciężkie czasy

- Szczerze mówiąc dla Rosji przyszły ciężkie czasy. Ale światowa gospodarka także nie idzie do przodu, co odbija się na nas. Ale prognozy są bardzo optymistyczne - powiedział w niedzielę premier Rosji Dmitrij Miedwiediew. W rozmowie z agencją Itar-TASS zapewnia też, że zostaną wypełnione wszystkie zobowiązania Rosji wobec europejskich odbiorców gazu.

Japonia stawia na "womenomikę". Potrzebuje kobiet w pracy, a nie tylko w domu

Dwa lata temu premier Japonii Shinzo Abe wprowadził Abenomikę - pochodzącą od jego nazwiska definicję reformy gospodarki. Teraz Kraj Kwitnącej Wiśni żyje nowym hasłem. Żona premiera Akie Abe chce przeforsować Womenomikę, czyli gospodarkę polegającą także na pracy kobiet. W Japonii odsetek kobiet wykształconych i niepracujących po urodzeniu dziecka jest najwyższy na świecie.

Minecraft, czyli fenomen z klocków. Co zbuduje z nich Microsoft?

Prosta grafika, olbrzymie możliwości, pełna swoboda i szeroka dostępność - taka właśnie jest gra Minecraft, która od 2011 roku podbija serca i umysły graczy z całego świata. Microsoft na zakup Mojang - studia, które stworzyło grę - wydał 2,5 mld dolarów. Gigant z Redmond już teraz może zacząć liczyć zyski.

Chiny walczą z monopolem Microsoftu? Premiera Xbox One opóźniona

Microsoft opóźnił wprowadzenie na rynek w Chinach konsoli do gier Xbox One. Premiera zaplanowana była na wtorek. Producent nie podał przyczyn tej decyzji. To kolejne z serii niepowodzeń Microsoftu w Państwie Środka, gdzie gigant z Redmond oskarżany jest o praktyki monopolistyczne.

DiCaprio Posłańcem Pokoju ONZ. Ostrzega przed skutkami zmian klimatycznych

Leonardo DiCaprio został mianowany Posłańcem Pokoju ONZ. Hollywoodzki aktor został zaproszony przez sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-moona, aby na rozpoczynającym się we wtorek szczycie wygłosić przemówienie na temat zmian klimatu. - To poważne zadanie, w ostatnim czasie widać, że problem zmian klimatycznych porusza coraz większą grupę osób. Jesteśmy w kluczowym momencie, co chwilę słyszymy o skutkach gwałtownych zmian klimatu. To zaszczyt, że będę mógł wypowiedzieć się w tej niezwykle ważnej kwestii - powiedział 39-letni DiCaprio. ONZ wybrała go, bo od wielu lat angażuje się w problemy związane z ochroną środowiska. 16 lat temu aktor założył fundację, której misją jest ochrona ostatnich dzikich miejsc na naszej planecie.

"Rosja odczuje skutki zachodnich sankcji najwcześniej za rok"

Rosyjski minister rozwoju gospodarczego Aleksiej Ulukajew ocenił w sobotę, że Rosja odczuje skutki zachodnich sankcji gospodarczych dopiero w latach 2016-2017. Wyraził też opinię, że Zachód raczej nie będzie nakładał już nowych ograniczeń.

Rosyjski browar kupuje amerykańską legendę piwa

Rosyjski browar przejmuje amerykańską ikonę piwa Pabst Blue Ribbon. Szczegóły transakcji trzyma w tajemnicy. Ale zapewnia, że nie będzie zmieniał receptur popularnego w Stanach Zjednoczonych piwa.

Safra Catz na szczytach Oracle. To najlepiej opłacana kobieta na świecie

Po wczorajszej rezygnacji Larry'ego Ellisona z funkcji szefa Oracle, jego miejsce zajmą wspólnie dotychczasowy wiceprezes Mark Hurd oraz Safra Catz, która do tej pory była dyrektorem finansowym koncernu. Catz od lat nazywana jest najlepiej opłacaną kobietą na stanowisku kierowniczym. W 2013 roku zarobiła 44,3 mln dolarów. Rok wcześniej otrzymała aż 51,7 mln dolarów.

Miliony zamknięte w butelkach whisky. Jak smakuje prestiż?

Mimo marzeń wielu o pełnej suwerenności, Szkoci zdecydowali o pozostaniu w Zjednoczonym Królestwie. Idea niepodległości tego zielnego kraju została zbudowana wokół potencjał w zakresie złóż ropy i gazu. Ale Szkoci mają też inne bogactwo: whisky.

Ruszyła sprzedaż nowych iPhone'ów. Gorączka opanowała świat

Wyczekiwany start sprzedaży nowych modeli iPhone'a - 6 i 6 Plus - zgromadził długie kolejki przed sklepami Apple na całym świecie. Liczba zamówień złożonych w przedsprzedaży internetowej, która ruszyła tydzień wcześniej, poważnie ograniczyła dostępność urządzeń w sklepach w dniu oficjalnej premiery.

Polska to kraj skrajnie różnych cen. Drożej jest tam, gdzie nie ma pieniędzy

Rynek handlowy w Polsce w ostatnich 20 latach tak mocno się rozwinął, że wydawałoby się, że w każdym miejscu konsumenci mają dostęp do takich samych usług i produktów w podobnych cenach. Nic bardziej błędnego. Rozpiętość cen żywności między województwami może sięgać nawet 70 proc. - informuje "Rzeczpospolita".

Cyberataki na elektrownie atomowe. „To już nie jest science fiction”

Rosyjscy hakerzy tylko w ciągu ostatnich miesięcy zaatakowali stronę polskiego prezydenta i Giełdy Papierów Wartościowych, wykradli tajne dokumenty NATO i włamali się do największych banków w Stanach Zjednoczonych. Czy ich celem mogą stać się elektrownie atomowe? Ataki na systemy zabezpieczeń atomówek już się zdarzały.

Chiński Alibaba podbija Wall Street. Największy debiut w historii USA

Alibaba nie zawiódł rynków. W debiucie na nowojorskiej giełdzie spółka wyceniona została na 92,7 dolarów za akcję. To ok. 36 proc. więcej niż początkowa wartość oferty. Wówczas było to 68 dolarów. Na zamknięciu sesji na nowojorskiej giełdzie akcje Alibaby były warte ok. 93,9 dolarów, a spółka wyceniana na 231 mld dolarów. Chiński gigant zebrał ze sprzedaży niemal 22 mld dolarów. To najwyższa oferta publiczna w historii Wall Street.