Najnowsze

Najnowsze

Szkocja mówi "nie". Funt się umacnia

W piątek kurs funta szterlinga w stosunku do euro jest najwyższy od dwóch lat, a wobec dolara najwyższy od dwóch tygodni, po tym, jak opublikowano wyniki referendum niepodległościowym w Szkocji. Według nich większość Szkotów opowiedziała się za pozostaniem w Wielkiej Brytanii.

Szkockie "nie" dla niepodległości. Program specjalny w TVN24 Biznes i Świat

Szkocja zostaje w Wielkiej Brytanii - zdecydowali o tym w głosowaniu Szkoci. Frekwencja wyniosła ponad 87 proc. Szkoci decydowali, czy pozostaną w Zjednoczonym Królestwie, czy przekreślą ponad 300-letnią historię unii z Londynem. Od samego rana analizujemy wybór Szkotów i jego wpływ na gospodarkę i politykę Wielkiej Brytanii.

Polacy jednak czytają? E-booki biją rekordy

Po dwóch latach spadków w 2013 r. rynek książki w końcu zanotował niewielki wzrost (0,4 proc.) – wynika raportu Biblioteki Analiz dla Instytutu Książki, do którego dotarła "Gazeta Wyborcza".

Wall Street pod znakiem wzrostów. Rekord indeksu Dow Jones

Czwartkowa sesja na giełdach w USA przyniosła kontynuację wzrostów z poprzedniej sesji i kolejny rekord indeksu Dow Jones Industrial. Optymizm na rynku to wciąż efekt zapewnienia Rezerwy Federalnej (Fed) o zamiarze dalszego utrzymywania stóp procentowych bez zmian.

Szkocja zdecydowała. "Ci, którzy już się dorobili wiedzą, jakie są ryzyka"

W czwartek późnym wieczorem zakończyło się w Szkocji wyjątkowo gorące referendum, którego frekwencja wyniosła ok. 87 proc. Jego wyniki poznamy w piątek rano. W programie specjalnym w TVN24 Biznes i Świat goście analizowali szkocki wybór. - Ci, którzy mają najwięcej do stracenia - emeryci, osoby, które już się dorobiły, mają domy, oni wiedzą, jakie są ryzyka z wymianą waluty. Trzeba brać pod uwagę, że 80 proc. handlu Szkocji jest prowadzone z Anglią. Koszty transakcyjne, które byłyby związane z nową walutą, podniosłyby inflację. Młodzi ludzie są bardziej odważni, mają mniej do stracenia i nie rozumieją dokładnie, jakie są skutki tej decyzji - podkreślił w programie specjalnym w TVN24 Biznes i Świat Michael Dembiński z Polsko-Brytyjskiej Izby Handlowej.

Nadchodzi era reklam na "wearables". Co to jest i czy zawojuje inteligentne zegarki?

5 proc. będzie w roku 2020 wynosić udział reklamy wyświetlanej na urządzeniach "wearables" (czyli „noszonych”) w globalnym torcie reklamowym - donosi Bloomberg. Zdaniem dziennikarza stacji oznacza to, że już za kilka lat rynek reklam wyświetlanych na inteligentnych zegarkach i innych tego typu urządzeniach wart będzie 13 mld dolarów.

"Świat", 18.09

Potrzebujemy pomocy Ameryki - apelował w czwartek w Kongresie USA prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Prosił o pomoc finansową, sprzęt wojskowy i przyznanie Ukrainie specjalnego statusu kraju sojuszniczego USA, by pomóc Kijowowi stawić czoło rosyjskiej agresji. M.in. o tym w programie "Świat" z gośćmi rozmawiał Bartosz Węglarczyk. Wśród tematów też referendum w Szkocji.

Reaktory jądrowe dla przemysłu. Za 12 lat będą produkować ciepło?

Za 12 lat może powstać jądrowa elektrociepłownia. Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) wystąpiło o dofinansowanie dalszych prac nad projektem reaktora jądrowego, którego głównym zadaniem byłoby dostarczanie ciepła dla przemysłu. Nad podobnym projektem pracują Chińczycy.

"Epicentrum", 18.09

W programie "Epicentrum" Katarzyna Werner rozmawiała ze swoimi gośćmi m. in. o referendum w Szkocji. Spróbowaliśmy odpowiedzieć, jak żyć w podzielonym kraju i od czego może zależeć pojednanie?

Kapsuła, która wyniesie astronautów w kosmos. Od Boeinga

Boeing zbuduje kapsułę, która wyniesie astronautów w kosmos. Firma od lat współpracuje z NASA przy wielu misjach kosmicznych, m.in. dostarczyła materiały potrzebne do budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz produkowała kabiny pojazdów kosmicznych podczas programów Mercury, Gemini i Apollo.

"Biznes dla Ludzi", 18.09

Zmiany w ulgach na dzieci; pracodawca chce nas zwolnić, ale my go uprzedzamy; umowa barterowa; kupno mieszkania na firmę - o tym w programie "Biznes dla Ludzi" mówił Paweł Blajer.

Państwo Islamskie zarabia miliony na sprzedaży ropy

W północno-wschodniej Syrii codziennie ustawiają się kolejki ciężarówek, które chcą załadować tanią ropę sprzedawaną przez bojowników z Państwa Islamskiego. Jego przedstawiciele przejęli kontrolę nad częścią przemysłu energetycznego kraju i mogą zarabiać dziennie nawet 2 mln dol. ze sprzedaży czarnego złota.

Po pierwsze gospodarka. Co dalej ze Szkocją?

Na pierwszym planie szkockiej kampanii referendalnej jest gospodarka: perspektywa unii walutowej z resztą Zjednoczonego Królestwa, przychody i wydatki, podatki, budżet. Szkoci nie podzielają lansowanego przez Londyn zauroczenia "wolnorynkowym absolutyzmem".

Genscher: zachodnie sankcje wobec Rosji są pozbawione sensu

Były wieloletni szef MSZ Niemiec Hans-Dietrich Genscher uważa, że zachodnie sankcje wobec Rosji są pozbawione sensu. W wywiadzie dla kanału informacyjnego telewizji publicznej Phoenix Genscher ocenił, że stabilizacja w Europie bez Rosji jest niemożliwa.