Najnowsze

Najnowsze

Niższe raty, wyższe ceny, wielki powrót franka? Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

W środę Rada Polityki Pieniężnej najpewniej zdecyduje o obniżeniu stóp procentowych, które już teraz są na historycznie niskim poziomie. W TVN24 Biznes i Świat będziemy się zastanawiać, jak głębokie powinno być to cięcie, bo kredytobiorcy już teraz płacą niższe raty kredytów. Ekspertów zapytamy też o boom na rynku pożyczek mieszkaniowych i kwotą wolną od podatku, którą zajmuje się Trybunał Konstytucyjny.

Jan Niedziałek: Pieniądze za nic. Czy to może się opłacić?

Proszę sobie wyobrazić - rząd daje Wam pieniądze. Wszystkim, niezależnie od tego, czy pracujecie, czy nie, czy jesteście bogaci, czy biedni. „Money for nothing”. Wystarczająco dużo, by jako tako żyć. Ekonomiści, nawet arcyliberalni, kapłani wolnego rynku, dyskutują o takim (lub podobnym) rozwiązaniu od dawna, ostatnio trochę głośniej, a Szwajcarzy nawet zrobią w tej sprawie referendum. W Polsce na razie idziemy w całkiem inną stronę.

Operatorzy komórkowi chcą złagodzenia norm promieniowania

Operatorzy komórkowi chcą złagodzenia norm promieniowania pochodzącego z nadajników. Pomysł ten popiera resort administracji i cyfryzacji argumentując, że przepisy obowiązujące u nas są jednymi z najostrzejszych na świecie - informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Budżet, ulgi i ustawa o rajach w Sejmie

Na zaczynającym się dziś trzydniowym posiedzeniu Sejmu posłowie zajmą się projektem budżetu na 2015 r., przepisami wprowadzającymi normy jakości węgla, a także nowelizacją ustawy ws. rajów podatkowych, tak aby regulacja zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2015 r.

Łukoil chce miliardowej pożyczki od europejskiego banku. Przechytrzy Unię?

Łukoil drugi pod względem wielkości koncern naftowy w Rosji zwrócił się do Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) o pożyczkę w wysokości miliarda dolarów. Pieniądze chce wykorzystać na rozwój pola gazowego Shah Deniz w Azerbejdżanie. To miałaby być alternatywa dla kontrowersyjnego projektu gazociągu South Stream.

Strajk niemieckiego transportu. Dziś kolejarze, jutro piloci

Niemieccy maszyniści kolejowi rozpoczęli strajk - poinformował związek zawodowy maszynistów GDL. Pracę przerwała obsługa pociągów pasażerskich i towarowych. Związkowcy domagają się podwyżki płac i krótszego czasu pracy. W środę do kolejarzy dołączą piloci towarowej Lufthansy.

Bilans. Nadchodzi podatek od smartfonów. Moskwa ratuje rubla

Rząd zamierza nałożyć dodatkową opłatę na rzecz twórców, którą będzie pobierał m.in. od producentów smartfonów i tabletów. Rosyjski bank centralny poinformował, że w piątek wydał 980,7 mln dolarów na rynku walutowym, aby obronić kurs rubla. Premier Ewa Kopacz zleciła wewnętrzną kontrolę w RCL i ministerstwie finansów. Ma to związek ze zbyt późnym opublikowaniem ustawy o opodatkowaniu firm działających w rajach podatkowych.

Europa wygasi piece hutnicze? "Stawka to min. 4 mln miejsc pracy"

- W hutnictwie jest poziom emisji CO2, poniżej którego zejść się nie da - powiedział prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Stefan Dzienniak. W liście do władz UE czołowe europejskie koncerny hutnicze wezwały do nie obciążania ich kosztami dalszej redukcji emisji.

"Biznes dla ludzi", 07.10

Paweł Blajer w programie "Biznes dla ludzi" przedstawił kilka rad na to, jak "przetrwać" pierwszy dzień w nowej pracy. Podpowiedział również, co zrobić, gdy chcemy wyburzyć budynek na naszej działce. A na prośbę widzów zajął się sprawą kasy fiskalnej i podatku VAT w przypadku poradni dietetycznej.

Ustawa o rajach podatkowych. Kopacz zleca kontrolę, RCL zapowiada "usprawnienia"

Mechanizm publikowania aktów prawnych zostanie niezwłocznie usprawniony - zapowiedziało we wtorek w komunikacie Rządowe Centrum Legislacji. Wcześniej premier Ewa Kopacz zleciła wewnętrzną kontrolę w RCL i ministerstwie finansów. Ma to związek ze zbyt późnym opublikowaniem ustawy o opodatkowaniu firm działających w rajach podatkowych. Zwłoka powoduje, że nowe przepisy weszłyby w życie z rocznym opóźnieniem.

Polscy rolnicy jednak nie chcą odszkodowań. UE za mało płaci

- Ponad połowa rolników, którzy złożyli wnioski o rekompensaty za wycofywanie z rynku owoców i warzyw w związku z rosyjskim embargiem, rezygnuje z aplikowania o środki ze względu na niskie stawki - poinformował we wtorek w Brukseli minister rolnictwa Marek Sawicki.

Brytyjczycy chcą podwyższyć wiek emerytalny. Do 70 lat

Brytyjskie ministerstwo ds. pracy i emerytur chce stopniowo podnosić średni wiek, w którym Brytyjczycy przechodzą na emeryturę – informuje portal internetowy dziennika "The Telegraph". Ma on rosnąć każdego roku średnio o sześć miesięcy.

USA zaostrzą program wizowy? 79 mld dol. straty i cios dla Polaków

Polacy mogą jeszcze dłużej poczekać na ruch bezwizowy do Stanów Zjednoczonych. Ze względu na rosnącą liczbę przybywających z Europy dżihadystów, Kongres planuje zaostrzenie programu przyznawania wiz. To utrudnienie może jednak dotknąć USA finansowo. Tylko w ubiegłym roku turyści z Europy wydali tam 79 miliardów dolarów.

Zanussi i Brylewski pozytywnie o podatku od smartfonów. "Może pomóc walczyć z piractwem"

- Nowy podatek może być dobrym pomysłem, aby walczyć z piractwem - mówi Krzysztof Zanussi, twórca i reżyser m.in. filmów "Persona non grata", czy "Barwy ochronne". Chodzi o podatek m.in. od tabletów i smartfonów, nad którym pracuje rząd. Z kolei Robert Brylewski współzałożyciel zespołów punkrockowych Brygada Kryzys i Armia, twierdzi, że ta opłata może zrekompensować straty artystów. Jednak obawia się, że pieniądze nie trafią do nich.

Podatek od tabletów i smartfonów. Zapobiegnie okradaniu artystów?

Rząd zamierza nałożyć dodatkową opłatę na rzecz twórców, którą będzie pobierał m.in. od producentów smartfonów i tabletów. Chodzi o wielkie pieniądze, czyli nawet 300 mln złotych rocznie. Organizacje zrzeszające artystów twierdzą, że dziś to oni tracą najwięcej. Natomiast producenci sprzętu przekonują, że będzie to drugi podatek od tego samego.