Najnowsze

Najnowsze

Francja nawołuje do walki ze zmianami klimatycznymi

Francja wezwała w niedzielę do "powszechnej i natychmiastowej mobilizacji" w związku ze zmianami klimatu, które stanowią "poważne zagrożenie dla bioróżnorodności, bezpieczeństwa żywnościowego i zdrowia". Za rok Paryż będzie gościć konferencję klimatyczną ONZ.

Kryzys sprzyja miliarderom. Od chwili jego wybuchu ich liczba podwoiła się

Na świecie jest dwa razy więcej miliarderów niż przed kryzysem ekonomicznym - wynika z raportu międzynarodowej organizacji humanitarnej Oxfam. W marcu tego roku na świecie było ich 1645, podczas gdy w 2009 roku - zaledwie 793. Oxfam podkreśla rosnące dysproporcje pomiędzy światem bogatych i biednych. Setki milionów ludzi żyją w skrajnej nędzy, bez opieki zdrowotnej i edukacji, a bogacze nadal gromadzą majątek. Przedstawiciele organizacji nawołują do walki z tym trendem. - Po pierwsze musimy zlikwidować luki podatkowe, które wykorzystują korporacje i najbogatsi. Musimy też chronić zasoby naturalne w krajach, które je mają. Pieniądze, które przynoszą muszą zostać w tych krajach i budować ich gospodarki. Chodzi mi głównie o ropę i gaz. Konieczne jest też podniesienie płacy minimalnej - uważa Paul O'Brien z Oxfam America.

Waszyngton nowym celem hakerów z Rosji? Kreml zaprzecza

Międzynarodowi eksperci nie mają złudzeń - Rosja jest dziś ojczyzną najgroźniejszych przestępców, jacy działają w sieci. To właśnie rosyjscy cyberprzestępcy mogą stać za ostatnimi atakami hakerów na Biały Dom. - Przestępstwa związane z bezpieczeństwem państwowym to ich nowa specjalizacja - mówi Mikko Hypponen z F-Secure. Analitycy w moskiewskiej siedzibie firmy Kaspersky Lab, która monitoruje światową cyberprzestępczość, mówią o gwałtownym wzroście cyberataków na zachodnie cele militarne i polityczne, nie wykluczając zaangażowania w nie państwa rosyjskiego. - Podejrzewamy, że rządy na świecie nawiązują obecnie kontakt z cyberprzestępcami i płacą im za tworzenie złośliwego oprogramowania - mówi Siergiej Łożkin, badacz ds. bezpieczeństwa w Kaspersky Lab.

Winę za zmianę klimatu ponosi człowiek. Musimy przestawić się na energię z wiatru i słońca

Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) w opublikowanym dziś raporcie podkreśla konieczność całkowitej redukcji emisji gazów cieplarnianych do roku 2100. Do tego czasu ma być też wycofane pozyskiwanie energii z paliw kopalnych, jeśli nie jest wykorzystywana technologia CCS (unieszkodliwiająca działanie dwutlenku węgla). Dzięki temu rządy będą mogły powstrzymać zmiany klimatyczne i ich negatywne konsekwencje.

Odbiorcy energii mają coraz większy wpływ na jej ceny

W miarę rozwoju rynków energii warunki przestają dyktować producenci, coraz więcej do powiedzenia mają odbiorcy - oceniali uczestnicy spotkania światowego stowarzyszenia giełd energii APEx2014. Wskazywano jednak, że rynki muszą się mierzyć z nowymi wyzwaniami.

Frank powyżej czterech złotych? "Nie z powodu szwajcarskiego referendum"

Eksperci są zgodni, że szanse na powodzenie szwajcarskiego referendum w sprawie m.in. zakazu sprzedaży złota przez Narodowy Bank Szwajcarii są minimalne. Oceniają, że spekulacje o dynamicznym wzroście kursu franka w stosunku do złotego, które towarzyszą oczekiwaniom na wynik referendum,"są przesadzone".

Polski piernik z patentem. Zastąpi suplementy diety?

Pierniki mające szereg właściwości prozdrowotnych wypiekają naukowcy z Olsztyna. Ciasteczka te powstają m.in. z myślą o zdrowym stylu odżywiania dzieci i młodzieży i mają być alternatywą dla tzw. "śmieciowego jedzenia". Naukowcy nie zdradzają receptur ani nazw przypraw, ponieważ po opracowaniu przepisów chcą je opatentować.

Litwa za dwa miesiące w strefie euro. Będą kary dla firm oszukujących na zmianie

- Dołączenie do strefy euro to kwestia konkurencyjności Litwy w regionie. Bez tego kraj byłby w gorszej sytuacji niż Łotwa i Estonia – przekonuje na dwa miesiące przed przyjęciem przez Litwę wspólnej waluty jej minister finansów Rimantas Szadzius. Ma to przyczynić się m.in. do zwiększenia wymiany handlowej z Zachodem. A to jest szczególnie ważne dla Litwy po tym, jak Rosja wprowadziła embargo na produkty żywnościowe z UE.

Rosyjski miliarder kupił niemiecki tor Formuły 1

Wiktor Kharitonin kupił większościowy udział w niemieckim torze wyścigowym Nürburgring. Przez fantów motoryzacji tor określany jest jako "ring". Wszystko przez olbrzymią liczbę zakrętów i pułapek, co czyni go jednym z najtrudniejszych i najbardziej wymagających na świecie.

Ekspertka: ryzyko lotów kosmicznych spoczywa na pasażerach. Firmy nie chcą ponosić odpowiedzialności

Trzeba ustalić, czy w lotach pasażerskich w kosmos będzie obowiązywał reżim prawa lotniczego, czy kosmicznego. Bez tego statki mogą mieć problem w przekraczaniu granic państwowych - uważa Kinga Kolasa-Sokołowska, specjalistka ds. prawa lotniczego i kosmicznego. - Brakuje też zapisów prawnych określających, gdzie kończy się przestrzeń ziemi, a gdzie zaczyna kosmos - twierdzi.

Francuzi i Amerykanie biją się o polskie pieniądze

Dwaj potencjalni dostawcy systemu obrony powietrznej - Francuzi i Amerykanie - przekonują o korzyściach wojskowych i przemysłowych swoich propozycji. Rozmawiają z potencjalnymi partnerami w produkcji i obsłudze zestawów. Obrona powietrzna to priorytet modernizacji polskiej armii. W pierwszej kolejności ma otrzymać system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy średniego zasięgu, pozwalający na obronę wybranych obszarów.

Izraelska firma reklamowana przez Scarlett Johansson przenosi fabrykę. Bojkot zadziałał?

Izraelska firma SodaStream, którą reklamowała aktorka Scarlett Johansson poinformowała, że planuje w przyszłym roku przenieść swoją fabrykę z Zachodniego Brzegu do fabryki w południowym Izraelu. Firma utrzymuje, że decyzja jest podyktowana wyłącznie komercyjnymi powodami. Jednak aktywiści twierdzą, że to wynik nacisku międzynarodowej opinii publicznej. Zaangażowanie się hollywoodzkiej gwiazdy w kampanię reklamową SodaStream wywołało skandal.

"Świat", 31.10

W wydaniu specjalnym programu "Świat" analizowaliśmy katastrofę statku kosmicznego w Kalifornii. Był to jeden z najambitniejszych prywatnych programów podboju kosmosu. Pojazd SpaceShipTwo należał do firmy Virgin Galactic Richarda Bransona. Wybuchł podczas lotu testowego. Jeden z pilotów zginął, drugi jest poważnie ranny.

Europa wyprzedaje się Chinom? Już ponad 200 fuzji i akwizycji

Chiny zręcznie wykorzystują okazje do dobrych inwestycji, jakie stworzył kryzys w UE i koncentrują się na krajach szczególnie dotkniętych stagnacją, zmuszonych do szybkich prywatyzacji - głosi analiza ośrodka Bruegel specjalizującego się w ekonomii. Chiny dokonały w Unii Europejskiej ponad 200 fuzji i akwizycji, bądź założyły spółki typu joint venture. Większość kontraktów zawarto sektorach: przemysłowym, dóbr konsumpcyjnych, energetyki i surowcowym.