Najnowsze

Najnowsze

Grabowski o propozycjach banków dla "frankowiczów". "Zęby mnie rozbolały, to jest herezja"

- Mam zdrowe zęby, ale jak słuchałem konferencji Związku Banków Polskich to mnie wszystkie rozbolały, a to co mówił wiceprezes ZBP Jerzy Bańka to jest po prostu herezja - uważa Bogusław Grabowski, członek Rady Gospodarczej przy Premierze. Związek Banków Polskich skierował dzisiaj do banków propozycję działań dostosowujących warunki obsługi kredytów we frankach do sytuacji rynkowej. Chodzi m.in. o stosowanie ujemnego LIBOR-u dla oprocentowania rat kredytów, a także zmniejszenie spreadu walutowego.

Na czym polega kredyt we franku szwajcarskim? Rafał Hirsch wyjaśnia

Mamy nową specjalność narodową: poszukiwanie franków w bankach. Sporo osób zastanawia się, czy bank udzielając kredytu we franku finansuje ten kredyt faktycznie frankami, czy polskim złotym – co sugeruje, że cała konstrukcja zaczyna wyglądać trochę jak instrument pochodny. Niestety, odnoszę wrażenie, że to poszukiwania jałowe, bo tak naprawdę między jedną i drugą opcją nie ma dużej różnicy.

Polska na czele antyniemieckiej koalicji. Co dalej z płacą minimalną dla zagranicznych przewoźników?

Blok ponad 10 krajów widzi potężne zagrożenie w niemieckich regulacjach dot. płacy minimalnej, które uderzają w przewoźników - uważa wicepremier Janusz Piechociński, który w piątek rozmawiał o tym z premier Ewą Kopacz i komisarz ds. rynku wewnętrznego UE Elżbietę Bieńkowską. Dodał, że rozwiązania wprowadzone przez Niemcy są "boleśniejsze w swoim wymiarze niż nawet sankcje w wojnie handlowej Kreml-Bruksela".

Sadowski: propozycje pomocy dla "frankowiczów" to plan minimum. I nie jest pewne, czy banki z nich skorzystają

Związek Banków Polskich przedstawił dziś propozycje mające ulżyć zadłużonym we frankach szwajcarskich. - Większość z nich została już zasygnalizowana przez banki - mówi Jarosław Sadowski, analityk Expandera. - To minimum, które spodziewałem się usłyszeć. Nie ma żadnej drastycznej zmiany. Podkreśla, że nie jest pewne, czy banki zgodzą się na wprowadzenie tych propozycji w życie.

"Kommiersant": Decyzja EBC korzystna dla Rosji

Ogłoszony w czwartek przez Europejski Bank Centralny (EBC) program skupu aktywów jest dla pogrążającej się w głębokim kryzysie gospodarczym Rosji pierwszą od wielu miesięcy pozytywną wiadomością z rynków światowych - ocenia w piątek dziennik "Kommiersant".

"Rosji nie powiedzie się plan budowy gazociągu przez Turcję"

Nie powiodą się plany Rosji budowy przez Turcję nowego gazociągu, który ma omijać Ukrainę będącą krajem tranzytowym dla gazu płynącego do Unii Europejskiej - powiedział dziennikowi "Wall Street Journal" wiceszef KE ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz.

Paliwo coraz tańsze. Ceny znów spadają

4,23 zł - tyle średnio kosztuje litr benzyny Pb95 w województwie pomorskim. To najtańsza oferta paliwa w kraju. Natomiast najwięcej średnio zapłacimy w województwie zachodniopomorskim - wynika z analizy BM Reflex. W porównaniu do ubiegłego tygodnia ceny wszystkich paliw spadły.

Ile gazu w polskich łupkach? "W tym roku nowa ocena"

W tym roku pojawi się nowa ocena wielkości złóż gazu łupkowego w Polsce, oparta o informacje od inwestorów dokonujących odwiertów i prowadzących badania geologiczne - powiedział w szef resortu środowiska Maciej Grabowski.

Król Arabii Saudyjskiej nie żyje. Co z cenami ropy?

Dzisiejszej nocy zmarł król Abd Allah ibn Abd al-Aziz as-Saud, który rządził Arabią Saudyjską, czyli największym w OPEC producentem ropy naftowej. Ceny surowca na światowych rynkach wzrosły, ale analitycy uważają, że nie będzie to stały trend. Dziś baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 47,76 USD, po zwyżce o 1,45 USD.

Kupować czy sprzedawać? "Szalejący frank" zmieni nasz rynek nieruchomości

Rynek mieszkaniowy i jego perspektywy wobec obecnej sytuacji franka był tematem rozmowy gości TVN24 Biznes i Świat. Marcin Jańczuk z Metrohouse oraz Paweł Grząbka, prezes CEE Property Group mówili, że rynek mieszkaniowy będzie się zmieniać z powodu "szalejącego franka". - Największy wpływ ewentualnej zmiany, czy decyzji KNF-u i banków, będzie na rynek wtórny. Sprzedaż mieszkań się odblokuje, w związku z tym zwiększy się podaż - przewiduje Grząbka. - To jest dobry moment na sprzedaż, jeżeli chodzi o rynek wtórny. Od 2017 roku wkład własny do kredytów będzie wynosił 20 proc., to ograniczy popyt - powiedział Jańczuk.