"Nie możemy kierować wiejącym wiatrem". Mateusz Walczak: nigdy nie graj przeciwko rynkowi

Co jeśli nie obligacje?freeimages

Inwestowanie z trendem na rynku finansowym jest proste, łatwe i przyjemne. Najlepiej jak trend jest długoterminowy, spokojny i na płynnym rynku. Długoterminowy, bo chcemy zarabiać nie tylko dziś i jutro, ale włożyć pieniądze i załapać się na solidny zarobek przy ograniczaniu ryzyka i stresu. Spokojny, bo im dynamiczniej się wspinamy na wykresach, tym większe ryzyko korekty (co najmniej), a płynność pozwala na szybkie wycofanie się z inwestycji bez ryzyka, że się kupujący nie znajdzie.

W Nowym Jorku często można usłyszeć żeglarski tekst, że "nie możemy kierować wiejącym wiatrem, ale możemy odpowiednio ustawić żagle". I tak, jeśli kapitał na międzynarodowych rynkach rozpoczyna napływ do obligacji, akcji, surowców etc. to dostosowujemy swój portfel pod "wiejący wiatr". Tak, zdaję sobie sprawę, że nasuwają się słowa Warrenna Buffetta, który zwykł mawiać, że jednym z najgłupszych sposobów na inwestycje jest gra z trendem, liczy się cena, czy coś jest drogie czy tanie. Co prawda on potrafi oszacować wartość jak mało kto na świecie, ale w dzisiejszych warunkach, przy globalnym drukowaniu pieniędzy przez banki centralne nie oznacza wcale, że jak coś jest drogie, to nie może być jeszcze droższe. Im więcej taniego pieniądza na rynku i jak to mówią analitycy, ultra luźnej polityki bankierów centralnych i niestandardowych środków stymulujących wzrost gospodarczy, tym warunki do zarabiania są lepsze.

Polska bańka

Na naszym rynku w ostatnich latach mieliśmy do czynienia z niewidzianym w historii trendem na obligacjach. Pod koniec 2011 roku rozpoczął się napływ kapitału. Obligacje zyskiwały w dynamicznym tempie. Podsumowując na naszej antenie 2012 rok wielu zarządzających mówiło, że trzeba ostrożnie podchodzić do tematu, bo już jest drogo. Wojciech Białek, główny analityk rynków finansowych CDM PEKAO pod koniec 2012 roku parafrazując słynne słowa prezenterki Joanny Szczepkowskiej o końcu komunizmu, wymienił datę i powiedział: w tym dniu w Polsce skończyła się hossa na polskich obligacjach. Cóż za wyczucie, cóż za rynkowy kunszt wychwycenia końca trendu. Mieliśmy odbicie w rentownościach, poszły mocno w górę, a więc ceny obligacji spadły. Tak było w 2013 roku. Pan Wojciech miał rację, ale tylko częściową. Hossa się nie skończyła, bo na horyzoncie pojawiły się drukarki z pieniędzmi. Tym razem w Europie. Każde posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego w 2014 roku to wsłuchiwanie się w słowa Mario Draghiego i jego zapowiedź dodatkowych "środków stymulujących". Wiadomo, czasy niepewne, niebezpieczna deflacja w krajach strefy euro, trzeba działać. W tym otoczeniu inwestorzy rzucili się na obligacje nawet takich państw jak Hiszpania, Włochy, Grecja. Nie do pomyślenie jeszcze w 2011 roku, a tu proszę, "wiatr wieje" to kupujemy. Polska na tle drożejących obligacji zwłaszcza południa Europy wyglądała jak perła. Gospodarka stabilna, wzrost PKB powyżej 3 procent no i jeszcze suchą stopą przebyty kryzys gospodarczy. Przy wysokich rentownościach polskich obligacji nie sposób było nie przyciągnąć kapitału nad Wisłę. Politycy bardzo często wykorzystywali zainteresowanie polskimi papierami dłużnymi mówiąc, patrzcie ludzie, tak wygląda zaufanie świata do nas. Każdy chce kupować, to co emitujemy. Poniekąd prawda, ale zawsze PR trzeba dorobić. Trend trwa tak długo, dopóki się nie skończy. I tak doszliśmy z rentownością polskich 10-letnich papierów do poziomu poniżej 2 procent. Jak widać na wykresie poniżej, po tym nastąpiło odwrócenie trendu czyli wzrost rentowności a spadek ceny. Czy na stałe zmienił się trend, musimy poczekać ostatecznie z takim wnioskiem. Ale rynki finansowe to system naczyń połączonych. Podobne odbicie mamy teraz na niemieckich obligacjach. We Frankfurcie już mówi się o końcu hossy. W Niemczech jest o tyle ciekawa sytuacja, że na 10-latkach byliśmy blisko ujemnych rentowności, czyli kupując ich obligacje musielibyśmy do interesu dopłacić (taka sytuacja już ma miejsce na obligacjach o krótszym okresie zapadalności, ale też w przypadku papierów innych państw strefy euro).

To wszystko łączy się też z sytuacją na parze EUR/USD. Jeden z zarządzających funduszami na naszej antenie pytany na początku ubiegłego roku co myśli o rynku powiedział: wierzę w Benjamina Franklina i Georga Washingtona, dwóch prezydentów widniejących odpowiednio na 100- i 1-dolarówce. Czyli miał drożeć dolar. I tak też było. Silny trend na dolarze, ale teraz się to zmienia. Co rusz można było przeczytać o zbliżającym się parytecie: 1 EUR będzie kosztować tyle co 1 USD. Ale im więcej jednomyślności i grających pod parytet tym gorzej.

Rentowność polskich obligacji 10-letnichstooq.pl

Co, jeśli nie obligacje?

2014 rok stał pod znakiem zagrożenia geopolitycznego, wojny na Ukrainie, strachu przed Putinem. Dodatkowo małe i średnie spółki cierpiały na brak kapitału (OFE praktycznie przestały kupować, fundusze akcyjne zaliczyły odpływy, klienci wycofywali środki). Ale to już za nami. Polski rynek akcji wrócił z dalekiej podróży. WIG, czyli najszerszy indeks obejmujący prawie wszystkie akcje notowane w Warszawie jest najwyżej od 2007 roku.

Nad Wisłą mamy bajkowy krajobraz. Do łask wróciły popularne MIŚ-ie. Do funduszy wracają klienci. Dynamika napływu środków w ostatnich miesiącach jest najwyższa od 2007 roku. Ruszył w górę też WIG20, czyli największe i najbardziej płynne spółki. Nie wszystkie we wzroście uczestniczą, bo banki tanieją lub stoją w miejscu, ale stopy zwrotu od początku roku niektórych spółek nie pozostawiają wątpliwości, np. PGNIG +48%, ORLEN +35%, KGHM +20%. Warto zestawić to z lokatami w bankach. Akcje są bezkonkurencyjne. Pomimo wyższego ryzyka, dają teraz potencjał o wiele wyższych stóp zwrotu. To wszystko w środowisku historycznie niskich stóp procentowych. Kiedyś to się zmieni, prawdopodobnie, jak szacuje wielu analityków już w połowie przyszłego roku, ale to daleka perspektywa, a poza tym pierwsza podwyżka stóp przez Radę Polityki Pieniężnej nie oznacza końca hossy na GPW. Patrząc na skalę zwyżek trzeba być ostrożnym, bo teraz przydałaby się korekta. Ale każdą taką okazję, zdaniem zarządzających, należy wykorzystywać do zakupów akcji. Za rok może się okazać, że obudzimy się w bańce. Na razie trend trwa. 60 tys. punktów na WIG-u czy szczyt hossy z 2007 roku zdają się być kwestią czasu.

Notowania WIGstooq.pl

Autor: Mateusz Walczak / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: freeimages

Pozostałe wiadomości

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązek stosowania czujek pożarowych w lokalach mieszkalnych. "Nadrzędnym celem tej zmiany jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zatruć tlenkiem węgla, czyli czadem" - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Osiem modeli, łącznie 378 samochodów osobowych marki Volvo zostało objętych przez producenta kampanią naprawczą - poinformował UOKiK. Jak podano, pedał hamulca mógł zostać zamontowany niezgodnie ze specyfikacją producenta.

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Źródło:
tvn24.pl

Senat przyjął w piątek nowelizację ustawy powodziowej bez poprawek. Przewiduje ona ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce.

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

PKO BP, ING Bank Śląski, mBank, Bank Pocztowy i Velo Bank - klienci tych banków muszą się przygotować na utrudnienia z powodu prac serwisowych zaplanowanych na najbliższe dni. W niektórych przypadkach pojawią się trudności z aplikacją, płatnościami, a także wypłatą pieniędzy z bankomatów.

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Źródło:
tvn24.pl

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

W miastach liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców zostanie wprowadzony obowiązek ustanawiania stref czystego transportu w przypadku przekroczenia dopuszczalnego poziomu dwutlenku azotu w powietrzu - wynika z nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych uchwalonej w czwartek przez Sejm.

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Źródło:
PAP

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Gary Gensler, szef amerykańskiej komisji papierów wartościowych (SEC), regulującej także rynek kryptowalut, zapowiedział w czwartek rezygnację ze stanowiska. Wcześniej Donald Trump deklarował, że zwolni go już "pierwszego dnia" swoich rządów.

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Źródło:
PAP

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do sześciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 21 listopada 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Czwartkowe posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury w sprawie problemów z pociągami Impuls firmy Newag zostało przerwane; ma być wznowione po zaproszeniu na nie przedstawicieli służb, między innymi ABW i CBA. Dyskusję wzbudziła obecność członków grupy hakerskiej i brak przedstawicieli Newagu.

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Źródło:
PAP

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sejm zaakceptował ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce. Posłowie uchwalili przygotowane przez rząd zmiany do ustawy powodziowej i część zgłoszonych w drugim czytaniu poprawek.

Sejm przyjął rządowe zmiany w ustawie powodziowej

Sejm przyjął rządowe zmiany w ustawie powodziowej

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone nałożyły w czwartek restrykcje na 118 osób i podmiotów z sektora finansowego Rosji, w tym pełne sankcje na Gazprombank, ostatni duży rosyjski bank, który dotąd nie został objęty pełną blokadą - ogłosił w czwartek Biały Dom.

Największy rosyjski bank objęty sankcjami

Największy rosyjski bank objęty sankcjami

Źródło:
PAP

Google zapowiedział testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne między innymi z wyszukiwarki. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników. - Bardzo niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Maciej Kossowski, prezes Związku Pracodawców Wydawców Cyfrowych.

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

Źródło:
tvn24.pl

Budżety czternastu instytucji państwowych zostaną obcięte - poprawka w tej sprawie do budżetu państwa na 2025 rok została przyjęta w czwartek przez Komisję Finansów Publicznych. Do formularza poprawki już w środę dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Łącznie chodzi o kwotę 335,5 miliona złotych, która na mocy tej poprawki zostanie przesunięta na inne cele.

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Źródło:
tvn24.pl

Konsultanci specjalizujący się w uzyskiwaniu dla klientów prawa do pobytu w obcych krajach ocenili, że po wyborach prezydenckich w USA z pytaniem o warunki udziału w europejskich programach "złotych wiz" zgłosiło się do nich czterokrotnie więcej Amerykanów niż w poprzednim tygodniu - podał CNN.

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

Źródło:
PAP

Oskładkowanie wszystkich umów cywilnych, między innymi o dzieło, nie będzie realizowane przez rząd - donosi w czwartek portal money.pl. To jeden z kamieni milowych KPO, na który wyraził zgodę poprzedni rząd Mateusza Morawieckiego. Obecny rząd Donalda Tuska ma przystąpić do negocjacji z Brukselą w tej sprawie. Bowiem wypłata kolejnych pieniędzy z KPO może zostać zagrożona.

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Źródło:
PAP, Money.pl, tvn24.pl

Kolejne 224 miliony złotych z Krajowego Planu Odbudowy zostaną przekazane między innymi na nowoczesne laboratoria, żłobki oraz likwidację czarnych punktów na drogach - przekazała na portalu X ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Źródło:
PAP

Polska, Litwa, Łotwa, a także Estonia przekazały Komisji Europejskiej wspólne pismo dotyczące wprowadzenia ceł na rosyjskie i białoruskie nawozy - podało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Źródło:
PAP

Ze względu na olbrzymie zainteresowanie budową domowych instalacji OZE resort klimatu podjął decyzję o podwojeniu planowanego dofinansowania z programu FEnIKS do kwoty 1,7 miliarda złotych - przekazało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Wsparcie będzie przeznaczone dla osób, które zdecydują się na zakup fotowoltaiki oraz magazynów energii.

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Źródło:
PAP

Departament sprawiedliwości USA złożył wniosek do sądu, w którym domaga się od Google sprzedaży przeglądarki Chrome oraz udostępnienia danych konkurencji, aby ograniczyć monopol na rynku wyszukiwarek internetowych – podał w czwartek Reuters.

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Źródło:
PAP

Rzecznik Nissan Motor poinformował w czwartek, że około 6 procent pracowników firmy w Stanach Zjednoczonych zaakceptowało zaoferowane pakiety wcześniejszych emerytur. To element planu restrukturyzacji japońskiego producenta, który zapowiedział zwolnienie dziewięciu tysięcy osób na całym świecie.

Znany producent samochodów tnie etaty

Znany producent samochodów tnie etaty

Źródło:
Reuters