Najnowsze

Najnowsze

System Rejestrów Państwowych działa pełną parą. Urzędnicy wykonali 400 tys. operacji

Prawie 2500 gmin już czwarty dzień korzysta z nowego Systemu Rejestrów Państwowych - poinformowało w czwartek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Od początku działania systemu urzędnicy wykonali ponad 434 tys. czynności w systemie. Unieważniono 76 tys. dowodów osobistych i wydano 71 tys. nowych dokumentów. Przyjęto również ponad 61 tys. wniosków o nowy dowód osobisty.

Indeks ubóstwa 2015. W czołówce Wenezuela, Grecja, Ukraina

Inflacja jest chorobą, która może zniszczyć społeczeństwo - powiedział kiedyś Milton Friedman. Dodaj do tego rosnące bezrobocie i nędza gotowa - pisze "Bloomberg". Ta przypadłość w tym roku najbardziej dotknie Wenezuelę, Argentynę, RPA, Ukrainę i Grecję. To pięć najbardziej narażonych na kłopoty gospodarek. Serwis prezentuje indeks ubóstwa 2015. Polska znalazła się na 19. miejscu w zestawieniu.

Auchan bliżej przejęcia sieci Real. UOKiK wydał zgodę

UOKiK wydał zgodę na dwie transakcje, które pozwolą Auchan Polska zrealizować warunki niezbędne do przejęcia sieci Real. Urząd zobowiązał w ub.r. Auchan Polska do sprzedaży ośmiu hipermarketów. Następnie gigant przejmie dwa inne hipermarkety.

Polacy też polecą w kosmos? Postawiliśmy pierwszy krok

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o ratyfikacji umowy z Europejską Organizacją Badań Astronomicznych na Półkuli Południowej (ESO). Członkostwo oznacza łatwiejszy dostęp Polaków do światowej aparatury i miejsca pracy dla specjalistów sektora kosmicznego.

Rosja na zakręcie? Galopujące ceny "to nic strasznego"

Pierwszy zastępca szefa rosyjskiego banku centralnego Dmitrij Tulin powiedział w czwartek, że polityka pieniężna banku centralnego, która jest ukierunkowana na inflację, pozostaje napięta. A marcowa decyzja ws. stóp procentowych będzie zależeć od najnowszych danych makroekonomicznych.

Auta dla każdego. Genewa ma też propozycje dla przeciętnego kierowcy

85. salon samochodów w Genewie to nie tylko luksusowe i drogie auta, ale także i te dla zwykłego zjadacza chleba. Podczas tegorocznej edycji zaprezentowano m.in Opla Corsę OPC, Renaulta Clio RS i Dacie Logan. To te modele są między innymi przeznaczone dla osób średnio zamożnych. Co wyjątkowego mają te modele?

Schetyna: ważne jest utrzymanie sankcji wobec Rosji

Ważne jest przedłużenie sankcji wobec Rosji; zależy nam, żeby Europa była zgodna co do wsparcia dla ukraińskich reform - oświadczył szef polskiego MSZ Grzegorz Schetyna po spotkaniu z szefem MSZ Niemiec Frankiem Walterem Steinmeierem w Berlinie.

PKP pozbywa się Energetyki? "Zainteresowanie procesem jest duże"

PKP otrzymała wstępne oferty zakupu PKP Energetyka - poinformowała spółka w komunikacie w czwartek. - Zainteresowanie procesem jest duże - powiedział cytowany w komunikacie dyrektor ds. Nadzoru Właścicielskiego i Prywatyzacji w Grupie PKP Sławomir Baniak.

E-rower z autopilotem. Ford zaskoczył w Barcelonie

Koncern motoryzacyjny Ford zaprezentował na targach Mobile World Congress w Barcelonie e-rower, który w przyszłości ma wypełnić lukę w segmencie tzw. inteligentnych systemów transportu. Pojazd jest zintegrowany z mobilną aplikacją ułatwiającą nawigację.

Kto zyska, kto straci przez niższe stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła w środę ostrym ścięciem stóp procentowych - o aż 50 pkt bazowych. Zapowiedziała też, że kończy cykl łagodzenia polityki pieniężnej, co wywołało umocnienie złotego. Niższe stopy procentowe to niższe raty kredytów hipotecznych. A także niższe oprocentowanie kart kredytowych. Zaoszczędzą sporo też osoby, które obecnie postanowią wziąć kredyt.

Smartwatche wchodzą przebojem na rynek. Łącza w sobie modę i technologię

Inteligentne zegarki to jeden z hitów tegorocznych targów w Barcelonie. Prezentują się tam kolejne modele kolejnych producentów, podczas gdy rynek w napięciu czeka na premierę Apple Watch. Pytanie, czy cokolwiek będzie w stanie z nim konkurować. Na Mobile World Congress swój smartwatch zaprezentował m.in. chiński producent elektroniki Huawei.

W Chinach nazywają ich ludźmi-pająkami. Szalenie niebezpieczna praca na wysokościach

W Chinach nazywają ich ludźmi-pająkami, bo poruszają się wzdłuż ścian i okien drapaczy chmur. Umycie szklanego wieżowca zajmuje dwudziestu osobom dwa miesiące. - To ciężka praca. Codziennie musimy być fizycznie sprawni, inaczej nie ma sensu się pokazywać - mówi jeden z pracowników. To ryzykowna praca i podejmują ją tylko ci, którzy nie mogą znaleźć innej. W Chinach myciem okien wieżowców zajmuje się milion osób. Każdego roku w tragicznych wypadkach przy tej pracy ginie około tysiąc osób. Nie ma żadnych oficjalnych regulacji czy standardów bezpieczeństwa.

Stopy procentowe nie będą już niższe? Deklaracje "przedwczesne"

Resort finansów w swoich prognozach budżetowych prawdopodobnie będzie zakładał, że stopy procentowe nie zmienią się do końca 2016 r. Wzrost gospodarczy w tym roku będzie zbliżony do tego, jaki odnotowano w 2014 r. - poinformował w czwartek minister finansów Mateusz Szczurek.

Ogromne koszty dezaktywacji brytyjskiego ośrodka nuklearnego

Koszty dezaktywacji brytyjskiego ośrodka nuklearnego Sellafield w hrabstwie Cumbria na północnym zachodzie Anglii wzrosły o 5 mld funtów, do 53 mld funtów - poinformowało w środę BBC, powołując się na raport Państwowego Biura Audytu (NAO).

Algieria zagrozi Rosji? Europa czeka na gaz z Afryki

Algieria jest największym producentem gazu ziemnego w Afryce, a po Rosji największym dostawcą błękitnego paliwa do Europy. Kraj wydobywa też znaczne ilości ropy, a pod algierskimi piaskami kryją się jedne z największych na świecie zasobów łupkowych. To szansa dla Unii Europejskiej.

Ceny ropy rosną, bo widać oznaki słabszej podaży

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w reakcji na sygnały o słabszej podaży surowca w czasie, gdy popyt na paliwa poprawia się - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień, na giełdzie w Nowym Jorku jest wyceniana po 51,90 dolarów. Brent na giełdzie w Londynie zwyżkuje kosztuje 60,59 dolarów za baryłkę.

Chiny wydadzą więcej na obronę. Mimo spowolnienia gospodarczego

W Pekinie rozpoczęła się w czwartek doroczna sesja parlamentu, Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych. W przemówieniu sprawozdawczym premier Li Keqiang powiedział, że chińska gospodarka będzie spowalniała, ale mimo tego, wzrosną wydatki na obronę.