Najmłodsze "dziecko" Putina zaczyna rozrabiać. Moskwa wyciąga pas na Krym

Putin ma problemy z KrymemShutterstock

Prezydent Rosji Władimir Putin porównał aneksję Krymu w 2014 roku do powrotu do rodziny zaginionego krewnego. Teraz w tej rodzinie pojawiają się pierwsze spięcia. FSB, rosyjska służba bezpieczeństwa, wszczęła właśnie śledztwo przeciwko trzem wysokim krymskim urzędnikom państwowym, oskarżając ich o korupcję. Moskwę miało rozgniewać, że rząd na półwyspie nie dzieli się z nią łapówkami - twierdzi Bloomberg.

Dochodzenie FSB dotyczy ministra przemysłu, głównego inspektora podatkowego oraz dyrektora portu w Jałcie.

Krym wymyka się spod kontroli

To nie pierwsze niesnaski w "rodzinie", której głową jest Władimir Putin. W ciągu ostatnich kilku miesięcy aż czterech regionalnych ministrów zostało zmuszonych do ustąpienia z urzędu z powodu zarzutów korupcyjnych. Z kolei w czerwcu Kreml poinformował, że 2/3 pieniędzy, które trafiły tam z Moskwy nie zostało w ogóle rozliczonych.

Gubernator Krymu Siergiej Aksjonow, wybrany na to stanowisku w kwietniu 2014 roku z błogosławieństwem Putina, na te zarzuty reaguje gniewem. Oskarża Moskwę o próbę "destabilizacji" Krymu za pomocą "sfabrykowanych" dowodów.

- Kiedy rząd Aksonowa obejmował władzę na półwyspie, Moskwa chciała mieć pewność, ze nowi liderzy będą ją popierać. Ale teraz ci faceci wymykają się spod kontroli Kremla - powiedział prof. Robert Ottung, który badał korupcję w Rosji.

Przejęcia własności

Rząd Aksjonowa prowadził politykę przymusowej nacjonalizacji. Przepisy, które uchwalił w ub. roku, dały mu szerokie uprawnienia do przejmowania przedsiębiorstw, nieruchomości i innych własności prywatnych, także obywateli rosyjskich. W niektórych przypadkach dochodziło nawet do użycia siły.

Sądy są zalewane przez skargi osób żądających zadośćuczynienia. Przymusowe przejęcia zakończyły się w marcu, ale do tego czasu inwestorzy zdążyli uciec z półwyspu, a jego gospodarka popadła w ruinę. Zarzuty o korupcję wywołują pytania, w jaki sposób Krym zabezpieczy 18 mld dolarów pomocy finansowej obiecanej przez Kreml. Pieniądze mają być wykorzystane na rozwój gospodarczy i infrastrukturę, w tym budowę mostu łączącego półwysep z rosyjskim lądem.

Też chcą kawałek tortu

Śledztwo FSB może oznaczać walkę Moskwy o łapówki na Krymie - powiedział Bloombergowi Andrew Foxall, dyrektor Centrum Studiów Rosji w Londynie. Dodaje, że takie same rzeczy dzieją się w każdym regionie Rosji. - Moskwa niekiedy toleruje korupcję wśród regionalnych liderów, ale oczekuje od nich, że podzielą się z nią "łupami" - podkreślił. Ci, którzy Kremlowi się nie podporządkowują mogą zostać aresztowani.

Położenie Krymu nad Morzem Czarnym sprawia, że jest on jedną z bram wejściowych do szarej strefy, w tym do przemytu broni i papierosów. Dochodzenie FSB prowadzone przeciwko dyrektorowi portu w Jałcie może świadczyć o tym, że Moskwa chce przejąć kontrolę na tym obiekcie.

Pomocy nie będzie?

Oskarżenia o szalejącą na Krymie korupcję mogą dać Moskwie pretekst do zmniejszenia 18 mld dolarów obiecanej pomocy finansowej. Kremlowi ciężko będzie dotrzymać obietnicy, bo gospodarka rosyjska przechodzi kryzys spowodowany zachodnimi sankcjami i niskimi cenami ropy naftowej. Po aneksji Krymu rubel osłabił się wobec dolara o 50 proc. Rosji nie udało się dostarczyć pomocy do kilku innych regionów. Daleki wschód Rosji otrzymał tylko ułamek z 23 mld dolarów, które miał dostać w latach 2007-2013. Na razie Aksjonow i jego administracja prezentują buntowniczą postawę. - Nie zjednoczyliśmy się z Rosją, aby przechodzić ten sam horror, którego doświadczyliśmy, kiedy Krym należał do Ukrainy - powiedział deputowany Siergiej Szuwajnik w przemówieniu w krymskim parlamencie. Ale - jak zaznaczył Foxall - urzędnicy na Krymie i tak w końcu będą musieli kłaniać się Kremlowi, albo po prostu stracą pracę. - Takie są reguły gry, które Krym zaakceptował głosując za aneksją. Tylko dopiero teraz zaczyna zdawać sobie z tego sprawę - tłumaczy.

Autor: tol / Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

To, że on podejmuje takie decyzje, wskazuje na to, iż nie wszystko jest poukładane - mówiła we "Wstajesz i Weekend" w TVN24 ekonomistka doktor Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, odnosząc się do decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu nowych ceł wzajemnych na urządzenia elektroniczne. Dodała, że prezydent USA prawdopodobnie nie przewidział skutków swoich wcześniejszych decyzji.

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Źródło:
TVN24

Czy sklepy są dziś otwarte? Tak. W Niedzielę Palmową zrobimy zakupy także w większych sklepach i galeriach handlowych. To jeden z wyjątków zawartych w przepisach ograniczających działalność placówek handlowych. 

To jedna z niewielu takich niedziel

To jedna z niewielu takich niedziel

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Szóstka padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania z 12 kwietnia 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto Plus

Padła szóstka w Lotto Plus

Źródło:
Lotto.pl

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP