Najnowsze

Najnowsze

"Ustawa krajobrazowa jest niewykorzystaną szansą"

Ustawa krajobrazowa jest niewykorzystaną szansą zbudowania sytemu ochrony krajobrazu rozumianego jako dziedzictwo kulturowe - uważa Adam Jankiewicz, członek rady ds. dziedzictwa kulturowego przy MKiDN.

Koniec z papierowymi zwolnieniami lekarskimi. Sprawdź, co się zmieni

Dotychczasowe zwolnienia lekarskie w formie papierowej stają się powoli przeszłością i będą stopniowo zastępowane wersją elektroniczną. Ostatecznie znikną w 2018 roku. Ma to przyspieszyć pracę lekarzy oraz usprawnić przepływ dokumentów między pracownikiem, pracodawcą oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. O szczegółach zmian opowiadał Paweł Blajer w programie "Biznes dla Ludzi".

"Król Słońca" stracił 20 mld dolarów. W 24 minuty

Chińska spółka Hanergy Thin Film Power Group jest pod kontrolą regulatora rynków z Hongkongu - informuje Reuters, powołując się na swoje źródła. Wszystko w zaledwie kilka godzin po tym, jak firma w 24 minuty straciła połowę swojej wartości rynkowej.

"Biznes dla Ludzi", 20.05

Kiedy można anulować alimenty na małżonka? Jakie zmiany zaszły w zasiłku chorobowym? Czy paragon jest niezbędny do reklamacji? Ile wynosi okres składkowy w stażu pracy? Na te pytania, wraz z ekspertami, odpowiedział Paweł Blajer w programie "Biznes dla Ludzi".

Obywatele Kultury protestują. "Media publiczne są wspólnym dobrem"

"Media publiczne są naszym wspólnym obywatelskim dobrem. Uważamy, że czas skończyć z ich upolitycznieniem" - podkreślają w specjalnym "Apelu do mediów" Agnieszka Odorowicz, Jacek Weksler i Robert Kozak. Chcą poddania szczegółowej społecznej kontroli procesu wyłaniania zarządów spółek mediów publicznych, w szczególności trwającego konkursu na członków zarządu TVP.

Ekonomiści zaskoczeni danymi z gospodarki. Ale uspokajają

Ekonomiści są zaskoczeni gorszymi od spodziewanych danymi GUS dotyczącymi produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. W obu tych kategoriach nastąpił widoczny spadek dynamiki. Eksperci tłumaczą gorsze wyniki m.in. układem dni roboczych i Świętami Wielkanocnymi.

Gazprom chce budować Turecki Potok. Bez umowy z Turcją

Gazprom zamierza przystąpić do układania gazociągu Turkish Stream (Turecki Potok) już w czerwcu, choć Rosja i Turcja nie podpisały jeszcze porozumienia międzyrządowego o budowie tej magistrali - informuje w środę dziennik "Kommiersant".

Prezydent chce zmian w emeryturach. "Stracą na tym emeryci"

To kompromis, który nie obciąży w znacznym stopniu finansów publicznych - mówili na antenie TVN24 Biznes i Świat eksperci o propozycji prezydenta Bronisława Komorowskiego. Zakłada ona wprowadzenia możliwości przejścia na emeryturę po uzyskaniu 40-letniego stażu pracy.

Złoty słabnie zawiedziony słabą sprzedażą i handlem

Złoty w środę wyraźnie osłabił się wobec głównych walut i nie można tego zrzucić na karb nastrojów na rynkach światowych, gdyż pozostałe waluty naszego regionu pozostawały dziś relatywnie stabilne - ocenił analityk domu maklerskiego mBanku Szymon Zajkowski

Słowacja gotowa wspierać Ukrainę. Przez rewers

Słowacki prezydent Andrej Kiska oświadczył w środę podczas wizyty w Kijowie, że organizowane ze Słowacji dostawy gazu ziemnego rewersem na Ukrainę są realizowane i Bratysława gotowa jest wspierać stronę ukraińską w tej kwestii.

"Pod względem bezpieczeństwa SKOK-i jak banki w latach 90."

Dziś w bankach nie ma tej skali nieprawidłowości co w SKOK-ach, obecny poziom bezpieczeństwa w SKOK-ach jest porównywalny z tym, jak było w bankach w latach 90., szczególnie w bankach spółdzielczych - ocenił prokurator generalny Andrzej Seremet.

Kupujemy więcej, płacimy mniej. Polski handel ma problem

Sprzedaż detaliczna w kwietniu spadła o 1,5 procent. To dane o wiele gorsze od oczekiwań analityków: oczekiwali oni wzrostu o 1,1 proc. Polski przemysł odnotował wzrost o 2,3 proc. - rok do roku - rynek oczekiwał wzrostu o 6 proc.

Produkcja przemysłu wzrosła o 2,3 proc.

W kwietniu br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 2,3 proc. w porównaniu z kwietniem ub. roku, wzrost o 8, 5 proc. odnotowano także w produkcji budowlano-montażowej - poinformował w środę w komunikacie Główny Urząd Statystyczny.

Prezydent proponuje emeryturę po 40 latach pracy. Jest jednak kilka "ale"

- Ta propozycja ma na celu nadanie bardziej ludzkiej twarzy reformie "67" - przekonywała minister w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka, przedstawiając szczegóły zaproponowanej przez Bronisława Komorowskiego zmiany w systemie emerytalnym. Na emeryturę można by przejść po 40 latach pracy, bez względu na wiek. Jest jednak kilka "ale".

"W przyszłości na pewno będziemy pracowali dłużej i od tego nie ma odejścia"

Jutro Kancelaria Prezydenta prześle do Sejmu projekt ustawy, który zakłada możliwość przejścia na emeryturę po przepracowaniu 40 lat, bez wzgledu na wiek. - To bardzo niedobry pomysł. To co obiecają kandydaci może wpłynąć na wynik kampanii wyborczej, natomiast nie na rzeczywistość - powiedział prof. Marek Góra, kierownik Katedry Ekonomii Szkoły Głównej Handlowej. Jak przypomniał tymczasem Witold Orłowski, "pomysł nie jest nowy. W Kancelarii Prezydenta już o tym mówiono parę miesięcy temu".

Upadłość konsumencka zdała egzamin? "Nowe przepisy działają"

Wprowadzone od początku roku zmiany w przepisach, które miały ułatwić ogłaszanie upadłości konsumenckiej, zadziałały; w prawie połowie rozpoznanych wniosków sąd ogłosił upadłość dłużnika, który nie radzi sobie z wierzytelnościami - mówi wiceszef MS Jerzy Kozdroń.

Obietnice wyborcze pod lupą ekspertów. Co z kwotą wolną od podatku?

Podwyższenie poziomu kwoty wolnej od podatku jednym z głównych tematów na finiszu kampanii prezydenckiej. Jeśli faktycznie by do tego doszło, oznaczałoby to realną pomoc dla Polaków, którzy mają najniższe dochody - uważają goście programu Otwarcie Dnia: Olaf Wojak z Centrum im. Adama Smitha oraz Wojciech Warski, przewodniczący Konwentu BCC.