Najnowsze

Najnowsze

Coraz więcej bezrobotnych. Za 4 lata będzie ich 220 mln

W ciągu najbliższych czterech lat liczba bezrobotnych na świecie w dalszym ciągu będzie wzrastać - zwiększy się o co najmniej 11 milionów; pogłębią się również nierówności społeczne - ostrzega Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) we wtorkowym raporcie.

Rafał Hirsch: Witaj, ujemny LIBOR-ze

W związku z urwaniem się kilka dni temu franka szwajcarskiego ze smyczy wciąż dzieją się rzeczy niesamowite. Na przykład szefowie kilku instytucji państwowych wspólnie muszą załatwiać mi to, że bank, który zawarł ze mną umowę o kredyt hipoteczny waloryzowany kursem franka, będzie tej umowy przestrzegać. Na szczęście urzędnicy tym razem spisali się koncertowo.

mBank: ujemna wartość LIBOR zmniejsza marżę kredytową

mBank stosuje zasadę, według której ujemna wartość wskaźnika LIBOR dla franka szwajcarskiego pomniejsza marżę kredytową - poinformował po posiedzeniu Komitetu Stabilności Finansowej rzecznik prasowy mBanku Krzysztof Olszewski.

Bilans: nie będzie zamrożenia kursu franka, Kopacz chce zleca zbadanie banków

Niezależnie ile będzie wynosił LIBOR, to powinien być uwzględniony przez banki. Komitet Stabilności Finansowej do takiego modelu zachęca - mówił w TVN24 Biznes i Świat Mateusz Szczurek, minister finansów. Premier Ewa Kopacz zleciła Komisji Nadzoru Finansowego i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zbadanie działań banków w kontekście zmian kursów franka.

"Świat", 20.01

Gościem programu "Świat" był były prezydent Lech Wałęsa. Jolanta Pieńkowska pytała go m.in. o "Solidarność", porozumienie górnicze, rząd Ewy Kopacz oraz sytuację w Rosji i na Ukrainie.

Polska Telefonia Stacjonarna ukarana finansowo przez UOKiK

Jak poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, na wrocławską spółkę Polska Telefonia Stacjonarna nałożono karę w wysokości ponad 350 tys. zł. Dodatkowo UOKiK nakazał zaniechania praktyk wprowadzających w błąd konsumentów.

Masz dość kredytu we frankach? Możesz skorzystać z upadłości konsumenckiej

Ostatni gwałtowny wzrost kursu franka szwajcarskiego może spowodować kłopoty ze spłatą zobowiązań dla posiadaczy kredytów hipotecznych w tej walucie. Jednym z proponowanych rozwiązań dla osób w skrajnych kłopotach jest tzw. upadłość konsumencka. Warto jednak podkreślić, że powinien to być krok ostateczny. Wbrew obiegowej opinii upadłość nie jest bowiem tania. Trzeba też liczyć się np. ze stratą nieruchomości, na którą zaciągnęliśmy zobowiązanie. Oto kilka podstawowych faktów na temat upadłość konsumenckiej.

"Biznes dla Ludzi", 20.01

Jak możemy zaoszczędzić kupując franki w kantorze? Kiedy bank może skorzystać z dodatkowego zabezpieczenia? Jak ogłosić upadłość konsumencką? Na te pytania odpowiedział Paweł Blajer w programie "Biznes dla Ludzi"

Z czego składa się kredyt? Sprawdź, czym jest LIBOR

Z czego składa się rata kredytu? Jednym ze wskaźników wpływających na jej wysokość jest LIBOR. Nazwa LIBOR to skrót od angielskich słów London Inter Bank Offer Rate, czyli stopę procentową kredytów, jakie udzielają sobie banki na rynku w Londynie. Wskaźnik LIBOR to jedna z dwóch części, które składają się na oprocentowanie kredytu hipotecznego we frankach.

Prezes Deutsche Bank Polska: wychodzimy naprzeciw zadłużonym we frankach

Wychodzimy naprzeciw "frankowiczom" i chcemy im pomóc. Po pierwsze będziemy wydłużać terminy spłat kredytów. Po drugie osoby, które amortyzują kredyt będą mogły przejść na stałą ratę. Po trzecie, od tych wszystkich operacji, związanych ze zmianą warunku kredytu nie będą pobierane żadne prowizje - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Krzysztof Kalicki, prezes Deutsche Bank Polska.

Co z obowiązkiem meldunkowym? Prace będą kontynuowane

Rząd zalecił kontynuowanie prac międzyresortowego zespołu, który zarekomendował pozostawienie obowiązku meldunkowego w obecnej formie. Zgodnie z obowiązującą ustawą o ewidencji ludności obowiązek meldunkowy ma być zniesiony od 1 stycznia 2016 roku.

Czym jest Komitet Stabilności Finansowej? Wyjaśniamy

We wtorek członkowie Komitetu Stabilności Finansowej debatują na temat kursu franka szwajcarskiego. To efekt działania premier Ewy Kopacz, która zleciła KNF i UOKiK zbadanie działań banków w kontekście zmian kursów tej waluty. O czym decyduje KSF? Wyjaśniamy.

Sposób na mocnego franka? "Jedną z opcji jest zamrożenie kursów po 15 stycznia". Co to oznacza?

Jedną z opcji dla zadłużonych we frankach szwajcarskich jest zamrożenie kursów. Niektóre banki rozważają taką propozycję - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Mieczysław Groszek, wiceprezes Związku Banków Polskich. Jak tłumaczył, nadwyżka kursów po 15 stycznia byłaby przeniesiona na późniejszą spłatę. Oznacza to, że rata by nie wzrosła, a nadwyżkowa jej część byłaby doliczana do reszty kredytu w oczekiwaniu na to, że okres spłaty się wydłuży lub wartość kursu franka kiedyś spadnie.