Najnowsze

Najnowsze

Propozycja PO dla frankowiczów. Wyjaśniamy, kto może z niej skorzystać

Platforma Obywatelska zaproponowała w środę projekt przewidujący możliwość przewalutowania kredytu hipotecznego wziętego w walucie na złotówki po kursie z dnia przewalutowania. Różnica w wartości kredytu ma zostać podzielona między bank i klienta. Platforma Obywatelska szacuje, że tej propozycji ogólnie będzie mogło skorzystać 60 tys. Polaków, a sektor bankowy zapłaci za to 9,5 mld zł. Rządząca partia zapewnia, że ta propozycja zostanie przedstawiona i przyjęta jeszcze w tej kadencji Sejmu. Kto będzie mógł skorzystać z propozycji wyjaśnia Łukasz Kijek.

Propozycje PO opłacą się frankowiczom? "Rata kredytu może nawet wzrosnąć"

- Na propozycji PO kredytobiorcy nie będą zyskiwali. Przewalutowanie może oznaczać albo brak zmian raty, albo nawet wzrost miesięcznej raty - powiedział na antenie TVN24 Biznes i Świat Aleksander Łaszek z Forum Obywatelskiego Rozwoju. Z kolei zdaniem Marka Rozkruta, głównego ekonomisty EY, sektor bankowy nie odczuje tej korekty w sposób znaczący.

PO chce pomóc frankowiczom, ale nie wszystkim. Jest projekt ustawy

Rząd wychodzi naprzeciw posiadaczom kredytów walutowych. Projekt ustawy, który zaprezentowała dziś PO, zakłada możliwość - na wniosek kredytobiorcy - przewalutowania kredytu po bieżącym kursie, umorzenie części zadłużenia i rozłożenie na raty pozostałej części (liczonej już w złotych). Ustawa miałaby objąć 20 proc. kredytów frankowych.

"Prawdziwy kryzys ma miejsce w Chinach, nie w Grecji". Pęka bańka

Podczas gdy wszystkie oczy koncentrują się na Grecji, potencjalnie o wiele bardziej znaczący kryzys finansowy może wybuchnąć w Azji. Uwagę rynków przyciąga giełda w Chinach, gdzie w ostatnich dwóch tygodniach główny indeks SCI spadł o ponad 30 proc. Eksperci przestrzegają nawet przed chińskim odpowiednikiem krachu na amerykańskiej giełdzie w 1929 roku. Podobieństw jest niebezpiecznie wiele.

Cipras: pieniądze, które przekazano Grecji, poszły na ratowanie europejskich banków! Nie trafiły do narodu

Moja ojczyzna stała się w ciągu ostatnich pięciu lat laboratorium oszczędności - podkreślił w specjalnym przemówieniu w Parlamencie Europejskim premier Grecji Aleksis Cipras. Zaznaczył, że „ten eksperyment się nie powiódł, ubóstwo wzrosło, tak jak bezrobocie i dług publiczny”. Cipras dodał, że „pieniądze, które zostały przekazane Grecji poszło na ratowanie banków a nie dla greckiego narodu”. Zapowiedział, że w ciągu dwóch dni przestawi konkretne propozycje porozumienia z pożyczkodawcami.

Grecja zaprzecza, że wyemituje alternatywną walutę

Ministerstwo finansów Grecji zaprzeczyło w środę informacjom prasowym, jakoby przygotowywało się do emisji alternatywnego do euro środka płatniczego, tzw. IOU (skryptów dłużnych), aby wypłacić z końcem lipca emerytury i pensje pracownikom państwowym.

W Rosji rusza szczyt BRICS. Powstanie przeciwwaga dla zachodniego ładu finansowego?

Rozpoczynający się dzisiaj w Ufie szczyt państw rozwijających się tworzących BRICS i Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW) daje szansę Kremlowi na pokazanie, że Moskwa nie znajduje się w międzynarodowej izolacji. Głównym tematem rozmów będzie zmiana światowego ładu finansowego. - Rosjanie uważają, że to spotkanie może poważnie wpłynąć na losy świata. I ma być przeciwwagą dla państw zachodnich, które wobec Rosji są bardzo krytycznie nastawione - donosi z Rosji wysłannik "Faktów" TVN Andrzej Zaucha.

Do trzydziestki nie zapłacą PIT-u? Rząd chce zwolnić młodych z podatku

Platforma Obywatelska planuje od przyszłego roku zmiany w podatkach - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza". Jednym z rządowych pomysłów jest zerowy PIT dla młodych. Ludzie do 30. roku życia byliby zwolnieni z podatku dochodowego, co ma im ułatwić wejście na rynek pracy. Ma to również zachęcać pracodawców do zatrudniania młodych.

Hiszpanie żegnają kryzys i kupują polskie towary

Po zahamowaniu eksportu na Wschód, polskie firmy zapukały do innych drzwi. Najszerzej otworzyły się te do Hiszpanii, która już żegna kryzys. Już za chwilę powitamy ten kraj w gronie pięciu naszych najlepszych rynków eksportowych – czytamy w "Pulsie Biznesu".

"Świat", 07.07

- Czuję się tak, jakby w bardzo prywatną i intymną sytuację wkroczyli terroryści i gwałciciele – tak opublikowanie rozmowy z Ryszardem Kaliszem skomentował w programie Świat w TVN24 Biznes i Świat Aleksander Kwaśniewski. - Z ludzkiego punktu widzenia jest bardzo przykre – zaznaczył były prezydent i dodał – „to było spotkanie z okazji narodzin pierworodnego syna Kalisza”. - Za tym stoi jakaś głowa i dyspozycja polityczna, to ma za zadanie zniszczyć obóz rządzący – zaznaczył gość Jolanty Pieńkowskiej.

"Biznes dla Ludzi", 7.07

Czy wyniki referendum w Grecji mogą mieć wpływ na wakacje w tym kraju? Czy w greckich bankach można obecnie przeprowadzać transakcje? Czy można wypłacać pieniądze z bankomatów w Grecji i jaki jest limit wypłat? Na te pytania odpowiedział Paweł Blajer w programie "Biznes dla Ludzi" - prosto z Krety.

Austria znosi tajemnicę bankową

Parlament Austrii dokonał we wtorek faktycznego zniesienia tajemnicy bankowej, co według rządu zwiększy wpływy skarbu państwa o około 700 mln euro dzięki opodatkowaniu dochodów z ukrywanych dotąd przed fiskusem aktywów kapitałowych.

Ruszył szczyt ostatniej szansy dla Grecji

Ciągle brakuje podstaw do negocjacji nad nowym programem wsparcia dla Grecji - powiedziała we wtorek kanclerz Niemiec Angela Merkel przed szczytem strefy euro w Brukseli. Zastrzegła, że ewentualne nowe wsparcie dla Aten będzie zależało od reform. Szczyt ruszył o godz. 18.00.