- Nie zmieniliśmy perspektywy, co nie oznacza, że nie zaznaczyliśmy w komunikacie pewnych rzeczy, które mogą negatywnie wpłynąć w przyszłości na rating - mówi w TVN24 Biznes i Świat Piotr Kowalski, dyrektor warszawskiego oddziału Fitch. Komentując decyzję Standard&Poor's zwraca uwagę, że "rzadko zdarza się", by dochodziło do obniżki ratingu przed obniżką perspektywy. Jak poinformował Kowalski, następna aktualizacja oceny Fitch zaplanowana jest na lipiec.
Fitch pozostawił w piątek rating Polski na obecnym poziomie, czyli A-. Agencja w swojej ocenie kierowała się "bardzo dobrym wzrostem gospodarczym – jednym z najlepszych w Europie - który w tym i przyszłym roku się utrzyma". - Sytuacja zadłużenia zagranicznego w Polsce poprawiła się - powiedział w TVN24 Biznes i Świat dyrektor polskiego oddziału agencji Piotr Kowalski. - Nie zmieniliśmy perspektywy, pozostawiliśmy rating A-. Obecny Polski rating plasuje nasz kraj w kategorii 30 proc. najlepiej ocenianych państw na świecie - wyjaśnił dyrektor Fitch Polska.
Aktualizacja w lipcu
Jak przyznawał dyrektor warszawskiego oddziału Fitch, "rzadko zdarza się", by dochodziło do obniżki ratingu przed obniżką perspektywy - co zrobiła agencja S&P. - To bardzo dobra ilustracja tego, dlaczego na rynkach rozwiniętych takich jak amerykański, czy Europy Zachodniej standardem jest posiadanie co najmniej dwóch ratingów - mówił Kowalski.
Jednocześnie tłumaczył, że "każda agencja ma nieco inną metodykę, inne podejście do różnych kwestii. W ten sposób inwestorzy mają pełny przegląd sytuacji, a z drugiej strony podmiot, który ma takie ratingi zabezpiecza się przed sytuacją, kiedy jedna agencja zrobi negatywny ruch, niekoniecznie pozostałe muszą pójść tym samym śladem".
Bez zmian
Po decyzji S&P w piątek swoją ocenę wydała agencja Fitch, która utrzymała rating Polski na dotychczasowym poziomie A- oraz A (odpowiednio dla zobowiązań w walutach obcych i w walucie krajowej) z perspektywą stabilną.
- Nic się nie zmieniło. Ocena pojedyncza z minusem ("A-" - red.) jest bardzo dobra - mówi Piotr Kowalski. - Nie zmieniliśmy perspektywy, co oznacza, że nie zaznaczyliśmy w komunikacie pewnych rzeczy, które mogą negatywnie wpłynąć w przyszłości na rating - dodaje.
W raporcie Fitch zaznaczono również rzeczy pozytywne, obejmujące m.in. bardzo dobry wzrost gospodarczy. - Przewidujemy, że one się w tym roku i przyszłym utrzyma. Poprawiła się sytuacja jeżeli chodzi o kwestie zadłużenia zagranicznego w Polsce - wyliczył gość TVN24 Biznes i Świat.
Zdaniem Kowalskiego, "nadal mamy dosyć mocny sektor bankowy". - W tym roku i w przyszłym ten sektor będzie czekało kilka wyzwań w związku z podatkiem bankowym, dodatkowymi opłatami na fundusz solidarności kredytowej i związanymi z upadłością SK Banku. Ale według nas sektor z tym sobie poradzi. Z podatkiem jako całość również - zapewniał dyrektor dyrektor Fitch Polska.
Aktualizacja w lipcu
Jak poinformował Kowalski, następna aktualizacja oceny Fitch zaplanowana jest na lipiec. - Będziemy bardziej się koncentrować na tym, czy te zmiany, czy jakiekolwiek inne w przyszłości w jaki sposób wpłyną na gospodarkę. Czy pogorszą klimat robienia biznesu w Polsce - tłumaczył Kowalski.
- Nasza definicja ratingu jest taka, że oceniamy prawdopodobieństwo spłaty zaciągniętych zobowiązań, obligacji emitowanych na rynek krajowy jak i rynek zagraniczny. Interesuje kwestia, jak wygląda stan finansów publicznych, jak wygląda realizacja budżetu, jaki jest deficyt - dodawał.
Jak mówił, "jeśli klimat się pogorszy i biznes będzie słabszy, co oznacza, że będą mniejsze wpływy do budżetu, to (rating - red.) jest negatywny".
Trzecia z największych agencji ratingowych Moody’s, mimo wskazania 15 stycznia jako możliwej daty ogłoszenia oceny ratingowej Polski, nie przedstawiła swojego komunikatu.
Bez zaskoczenia
Jak zaznaczył Piotr Kowalski możliwe jest jednoczesna zmiana perspektywy i obniżka ratingu.
- Były takie historie jak się zaczął kryzys w Stanach Zjednoczonych dotyczące firm samochodowych, kiedy sytuacja była bardzo dynamiczna i bardzo szybko się to zmieniało. Nie można wykluczyć, że przy jakimkolwiek ratingu może się zdarzyć coś nagłego. Zgodnie z regulacjami jeżeli zdarzy się coś nagłego mamy obowiązek o tym jak najszybciej poinformować rynek - zwracał uwagę gość TVN24 Biznes i Świat.
Zapewnia jednak, że agencja prowadzi "ścisły dialog z Ministerstwem Finansów, więc nie sądzę, że jeżeli kiedykolwiek zmieni się rating Polski, ktoś będzie zaskoczony, bo będzie to wynikało z komunikacji, którą od wielu lat prowadzimy".
Co to jest rating?
Fitch Ratings, to obok Standard & Poor's i Moody's najważniejsza agencja ratingowa na świecie.
Cały świat na podstawie ich ocen decyduje bowiem komu i za ile można pożyczyć pieniądze. Ewentualnie komu najlepiej nie pożyczać. To właśnie istota ratingu, czyli oceny wiarygodności kredytowej.
Rating jest przyznawany zarówno bankom, spółkom i państwom. Ocena tych ostatnich realnie przekłada się na jego atrakcyjność gospodarczą.
Autor: mb/gry / Źródło: TVN24 BiS
Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ