Najnowsze

Najnowsze

Oto droga, która dostarczy prąd. "Dwa parkingi wystarczą, by zasilić dom"

Określenie "nowoczesna droga" nabiera nowego znaczenia. Trasa zaprojektowana przez Francuzów służy bowiem nie tylko do jazdy, ale także do gromadzenia energii słonecznej. Jej powierzchnię tworzą specjalne fotowoltaiczne ogniwa, grubość każdego z nich nie przekracza kilku milimetrów, ale jak zapewniają projektanci odpornością dorównują asfaltowej nawierzchni. Co najważniejsze, solarna droga będzie służyła nie tylko kierowcom, ale także żyjącym w ich pobliżu mieszkańcom.

Szwajcarskie banki zamykają drzwi przed Rosjanami

Dwa banki szwajcarskie: Credit Suisse oraz UBS podjęły decyzję o zamknięciu bezpłatnych rachunków bankowych klientów z Rosji, którzy nie dysponują aktywami wyższymi niż 5 mln CHF – czytamy w artykule opublikowanym w czwartek przez rosyjski Forbes.

"Biznes dla Ludzi", 15.10

Ceny diesla pójdą w górę; weryfikacja oferty potencjalnego pracodawcy; towar niezgodny z umową; pytania na rozmowie o pracę - o tym w programie "Biznes dla Ludzi".

Glony mogą być smaczne i pożywne. I pomóc w walce z głodem na świecie

Potrzeba znalezienia nowych źródeł jedzenia nigdy nie była bardziej paląca. Jak wynika bowiem z raportu ONZ, aż 800 mln na świecie może cierpień z głodu. Z pomocą mają przyjść algi. - Wraz z przyrostem populacji potrzebujemy zwiększenia zasobów dostępnego białka. Możemy zacząć od pojedynczej komórki i wyhodować ich setki, więc możemy mieć nieskończoną ilość zasobów z jednej komórki - tłumaczy Peter Lecari z amerykańskiej firmy biotechnologicznej Solazyme. Niskokosztowa produkcja bogatych w mikroelementy alg ma dostarczyć ludziom niezbędnych wartości odżywczych. By dotrzeć do najbardziej potrzebujących firma musi zmierzyć się jednak z dwoma wyzwaniami. Budową zbiorników fermentacyjnych w odległych regionach świata i przekonaniem ludzi, że glony mogą być apetyczne.

Ziszcza się plan Tuska. "Pierwszy ważny krok ku unii energetycznej"

- To pierwszy bardzo poważny krok w realizacji unii energetycznej. Bardzo się cieszę, że ta umowa powstała - powiedział o porozumieniu ws. interkonektora przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. - Trochę się obawiałem, kiedy ruszałem w Europę z ideą unii energetycznej, że wszyscy się zgodzą, a później nikt niczego nie zrobi - dodał. Według Tuska kwestia gazowego interkonektora między Polską a Litwą jak w soczewce pokazywała wszystkie kłopoty związane z ideą unii energetycznej, m.in. konieczność pogodzenia często sprzecznych interesów poszczególnych państw.

Niemieckie władze nie poszły na rękę Volkswagenowi. Musi poprawić miliony aut

Niemal 2,5 mln samochodów wezwał do warsztatów w Niemczech Volkswagen. To pokłosie skandalu spalinowego, w którym ujawniono, że producent manipulował oprogramowaniem mierzącym poziom emisji spalin w autach z silnikiem diesla. Koncern chciał dokonywać zmian na życzenie klientów, ale na to nie zgodził się regulator rynku. Z kolei w całej Europie naprawa ma dotyczyć 8,5 mln samochodów.

Kaczyński: Orlen i Lotos mają być firmami chemicznymi, a nie tylko paliwowymi

- Nasza gospodarka pod względem innowacyjności nie stoi najlepiej - mówił podczas wizyty w Płocku Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości. Były premier możliwości rozwoju upatruje w "szczególnej roli przemysłu chemicznego". - To jest przemysł, który ma w Polsce wielkie szanse. Przede wszystkim dlatego, że istnieją tak wielkie zakłady jak Orlen, czy Lotos. To firmy państwowe, które powinny czynnie uczestniczyć w polityce gospodarczej państwa - stwierdził Kaczyński.

CBA bada prywatyzację Ciechu. "To podważa wiarygodność państwa"

Wejście agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego do budynku GPW to skandal - uważają goście programu "Otwarcie Dnia". Arkadiusz Pączka, zastępca dyrektora generalnego Pracodawców RP i Seweryn Masalski, zarządzający MM PRIME TFI komentowali środową akcję CBA. Ich zdaniem takie zachowanie podważa zaufanie do państwa.

PKP Intercity ma coraz więcej klientów

We wrześniu br. z usług PKP Intercity skorzystało ponad 2,5 mln pasażerów, co stanowi wzrost na poziomie 30 proc. rok do roku - poinformował przewoźnik. Porównując dane z ubiegłych lat, spółka wróciła do poziomu przewozów z 2012 roku.

Loteria okazała się hitem. Ponad cztery miliony zarejestrowanych paragonów

- Cieszę się z ogromnego odzewu Polaków w Narodowej Loterii Paragonowej - powiedział minister finansów Mateusz Szczurek. Pierwsze losowanie odbędzie się 16 listopada. Minister przypomina, że płacenie podatków jest "wszystkich Polaków, a także w interesie uczciwej konkurencji na rynku". Biorący udział w loterii mogą wygrać m.in. samochód i sprzęt komputerowy.

Rosja twierdzi, że saudyjska ropa trafia do Polski. "Nie było bezpośrednich transportów"

Informacja o tym, że Arabia Saudyjska rozpoczęła dostawy ropy do Polski na chwilę zelektryzowała rynki. Tym bardziej, że popłynęła z ust szefa rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft Igora Sieczyna. - Nie odnotowaliśmy w ciągu ostatnich miesięcy żadnych bezpośrednich transportów surowca z portów Arabii Saudyjskiej - poinformował tvn24bis.pl Dariusz Kobierecki, prezes Naftoportu.

Na tych zdjęciach telefonów nie widać. Ale jest coś innego

"Obok mnie w kawiarni siedziała rodzina. Mało rozmawiali. Ojciec i dwie córki mieli swoje telefony. Matka nie miała swojego lub postanowiła go odłożyć. Patrzyła w okno smutna i samotna w towarzystwie swojej własnej rodziny". Ta sytuacja była inspiracją do stworzenia niesamowitej sesji zdjęciowej.

PiS o akcji CBA. "Tamborski nie budzi zaufania"

- Wielokrotnie mówiliśmy, że prywatyzacja Ciechu odbywa się w sposób nietransparentny i że jest niepotrzebna. Dzisiaj mamy dowody na to, że mieliśmy rację - mówili podczas czwartkowej konferencji posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Komentowali w ten sposób śledztwo ws. nieprawidłowości przy prywatyzacji spółki. W środę Centralne Biuro Antykorupcyjne zabezpieczyło w tej sprawie dokumenty w Ministerstwie Skarbu Państwa oraz nośniki należących do prezesa Giełdy Papierów Wartościowych Pawła Tamborskiego. - Wokół niego już od dawna było wiele niejasności. To osoba, która nie budzi zaufania - powiedzieli przedstawiciele PiS.

Nowi gracze na rynku naftowym. Saudyjska ropa w Polsce?

Polska może kupować ropę naftową z Arabii Saudyjskiej? Tak twierdzi szef Rosnieftu, ale nikt w Polsce tego nie potwierdza. - Ważne jest, aby mieć możliwość wyboru i decydować się na najlepszą ofertę - mówił w programie "Otwarcie Dnia" Wojciech Jakóbik, ekspert rynku energetycznego. W programie wypowiadała się również Dorota Sierakowska, analityk surowcowy.