Najnowsze

Najnowsze

Wielkie przesiedlenia w ramach walki z ubóstwem

W ramach walki z ubóstwem ponad dwa miliony najbiedniejszych Chińczyków zostanie w tym roku przesiedlonych z najbardziej zacofanych regionów na obszary z lepszą infrastrukturą - poinformowała we wtorek agencja Xinhua powołując się na przedstawiciela rządu.

Być albo nie być dla łupków. Kluczowy test wkrótce

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wstrzyma projekt poszukiwań gazu z łupków, jeśli próby szczelinowania hydraulicznego na Pomorzu nie przyniosą dobrych wyników. - Zawiesimy projekt łupkowy, w przypadku miernych wyników tej inwestycji - zapowiada Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Polskie służby dostaną potężne wsparcie. "To może stać się polską specjalnością"

Rusza nowy program sektorowy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju z budżetem 50 mln zł, który będzie wspierać innowacyjne rozwiązania w polskim przemyśle systemów bezzałogowych (SBZ). - Przemysł lotniczy, w tym zwłaszcza produkcja dronów, może stać się polską specjalnością - powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Rolnicy chcą dzierżawić ziemię od państwa

Zainteresowanie rolników dzierżawą państwowych gruntów jest ogromne. W tym roku Agencja Nieruchomości Rolnych planuje wydzierżawienie ok. 100 tys. ha; najwięcej w woj. zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim i lubuskim - powiedział prezes ANR Waldemar Humięcki.

Spokojnie na Wall Street. Mimo spadków na rynkach surowców

Poniedziałkowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła niewielkie zmiany głównych indeksów mimo że nastroje panujące na rynku surowcowym nie napawały optymizmem. Po słabych danych z Chin traciły bowiem na wartości metale oraz ropa naftowa .

Kredyty frankowe przed sądem. Banki czekają masowe pozwy?

Przed długim weekendem majowym Sąd Rejonowy w Warszawie wydał precedensowy wyrok w sprawie frankowicz kontra mBank. Sąd uznał, że jego kredyt nie jest frankowy, tylko złotowy - tak jakby od początku został zaciągnięty w polskiej walucie. To pierwsze tego typu korzystne rozstrzygnięcie dla kredytobiorcy. Furtkę do ubiegania się o zwrot nadpłaconych pieniędzy dało orzeczenie Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) w 2010 roku. SOKiK uznał, że klauzule w umowach, dające bankowi swobodę ustalania wysokości kursu, po jakim przeliczane są kredyty i raty kredytów denominowanych i indeksowanych do franka szwajcarskiego, są niedozwolone.

Balcerowicz: jest bardzo źle, jeśli policja staje się instrumentem jednej partii

- Jest bardzo źle, jeśli policja nie służy społeczeństwu, a staje się instrumentem jednej partii – powiedział w programie "Fakty z Zagranicy" w TVN24 BiS prof. Leszek Balcerowicz i dodał: "to jest bardzo groźne". Gość Jolanty Pieńkowskiej podkreślił, że policja liczyła tylko zgromadzonych na placu a "były dziesiątki tysięcy maszerujących ludzi, których przedstawiciel policji określił jako turystów – to ja byłem jednym z takich turystów, z całą moją rodziną".

Frankowicz kontra bank. "Wyrok sądu sygnałem dla polityków"

Taki wyrok jest o tyle potrzebny, że może być wykorzystany dla pokazania osobom decydującym na szczeblu politycznym, że te umowy były nielegalne w sensie prawnym - mówiła w programie "Biznes dla Ludzi" Barbara Garlacz, radca prawny z kancelarii Harvest Legal House. Kilka dni temu Sąd Rejonowy w Warszawie wydał precedensowy wyrok w sprawie frankowicz kontra bank, w którym rację przyznał klientowi.

Eurogrupa bez porozumienia z Grecją

Wciąż nie ma porozumienia między strefą euro a Grecją, które pozwoliłoby na wypłatę temu krajowi kolejnych miliardów euro, ale ministrowie finansów eurolandu z zadowoleniem przyjęli dotychczasowe działania Aten, dając nadzieję na szybkie zakończenie rozmów.

Niższe świadczenia dla ciężarnych. Przez urzędników?

Inspektorzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych coraz głębiej zaglądają do portfeli kobiet, które podpisują umowę o pracę, będąc w ciąży. ZUS sprawdza, czy ich wynagrodzenie nie jest zbyt wysokie i czy czas, jaki mija pomiędzy zatrudnieniem danej osoby a rozwiązaniem jest krótki. Jeśli kontrolerzy uznają, że doszło do naruszenia przepisów, mogą obniżyć zasiłek macierzyński.

Litwa chce zakazu kupowania energii z białoruskiej atomówki

Litewscy konserwatyści chcą wprowadzenia ustawowego zakazu kupowania energii elektrycznej z siłowni atomowej, którą buduje Białoruś w odległości 50 km od Wilna. W poniedziałek rozpoczęto zbieranie podpisów pod projektem stosownej ustawy.

Samochody elektryczne i biopaliwa. To kierunki dla Polski

Polska powinna stawiać na upowszechnienie stosowania samochodów o napędzie elektrycznym i rozwój biopaliw drugiej generacji; w naszym kraju powinny też zacząć obowiązywać nowe normy paliwowe dla samochodów ciężarowych - uważają przedstawiciele Koalicji Klimatycznej.

Odlot dronów. Rynek wart setki miliardów dolarów

Na 127 mld dolarów szacuje się potencjał globalnego rynku usług z użyciem dronów; komercyjnie bezzałogowe pojazdy latające najlepiej wykorzystać można m.in. w budownictwie, rolnictwie i transporcie - podała międzynarodowa firma doradcza PwC w ogłoszonym w poniedziałek raporcie.

Frankowicz wygrał przed sądem. "Daleko idące skutki"

W tej sprawie problem dotyczył tego, że najczęściej banki jednostronnie ustalały wartość waluty, po jakiej klient ma kupować franki. Było to niekorzystne dla klientów i sąd to właśnie potwierdził w tym wyroku - powiedział w TVN24 BiS Piotr Czublun z Kancelarii Radców Prawnych Czublun i Trębicki. Skomentował w ten sposób precedensowy wyrok Sądu Rejonowego w Warszawie.

Złoty w cieniu Moody's. Inwestorzy szykują się do ucieczki?

Początek tygodnia należy raczej do udanych dla złotego. Szczególnie jeśli spojrzeć na pierwszą godzinę sesji europejskiej, ale mając w pamięci to, co działo się przed weekendem. W tym tygodniu złoty może mieć tendencję do osłabiania się, w oczekiwaniu na ocenę agencji ratingowej Moody's. Komentarz redaktora rynkowego tvn24bis.pl Jakuba Tomaszewskiego.

Producent prestiżowych aut wkracza do Polski. Ile za to zapłacimy?

- Trwają uzgodnienia, których wyniki będą znane na przełomie czerwca i lipca. Wtedy będzie można oficjalnie orzec, jaki będzie poziom naszego zaangażowania w inwestycje Daimlera w Polsce - dowiedział się portal tvn24bis.pl. - Mogę tylko zapewnić, że naszym warunkiem w negocjacjach jest wykorzystanie technologii innowacyjnych. Nie będzie to jedynie montowanie śrubek czy siedzenie przy maszynie - mówiła rzeczniczka Ministerstwa Rozwoju Marta Lau.

Podróżnik poleca niezwykły kraj. "Z zasady bardzo lubią imprezować"

- Dla mnie odkryciem ostatnich lat były Filipiny - zdradza w rozmowie z TVN24 BiS podróżnik Jarosław Czakański. - Kojarzą się z nimi najczęściej obchody Wielkiego Tygodnia, podczas których dochodzi do ukrzyżowań, biczowania - dodaje zaznaczając, że na uwagę zasługuje także wiele mniejszych festiwali. - Filipińczycy z zasady bardzo lubią imprezować i nazywają to wszystko fiestami - podkreśla Czakański. Materiał z cyklu "Pokaż nam świat".