W Polsce powstaje coraz mniej dróg? Resort wydał specjalne oświadczenie

W zakresie dróg w ramach obecnej perspektywy finansowej UE podpisane zostały 94 umowy na budowę 1330 km nowych dróg krajowych o wartości ponad 51 mld złGDDiK

Do ogłoszenia sukcesywnie przygotowywane są kolejne przetargi, nie można mówić o zastoju w budownictwie drogowym - zapowiada Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Branża jako bolączki wskazuje zmniejszenie liczby przetargów publicznych, presję obniżania cen oraz potrzebę wprowadzenia nowych wzorów umów.

"W zakresie dróg w ramach obecnej perspektywy finansowej UE podpisane zostały 94 umowy na budowę 1330 km nowych dróg krajowych o wartości ponad 51 mld zł. Dodatkowo w przetargach są 63 odcinki o długości 759 km i wartości 29 mld zł" - poinformował resort. "Do ogłoszenia sukcesywnie przygotowywane są kolejne przetargi (przy uwzględnieniu harmonogramów realizacji, dostępnych środków finansowych), tak aby były zgodne z nowymi przepisami prawa zamówień publicznych oraz uwzględniały zasady optymalizacji procesu budowy dróg, nad którą pracuje resort infrastruktury i budownictwa wspólnie ze środowiskiem branży budownictwa drogowego" - dodał. Zdaniem ministerstwa optymalizacja ma przyspieszyć proces inwestycyjne i ograniczyć koszty budowy. "Nie można więc mówić, że w budownictwie drogowym nastąpił zastój" - podkreśla resort. W niedawnym badaniu KPMG i Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa (PZPB) wskazano, że wykonawcy w sektorze budowlanym oczekują większej podaży zamówień publicznych oraz działań naprawczych przy stosowaniu ustawy Prawo zamówień publicznych.

Mniej przetargów

"Od kilku miesięcy obserwujemy zmniejszenie liczby przetargów publicznych oraz generalnie gorszą koniunkturę budowlaną" - napisał w komentarzu prezes zarządu Skanska SA Piotr Janiszewski. Przypomniał, że w nowej wersji ustawy Prawo zamówień publicznych kryterium cenowe zostało ustalone na poziomie 60 proc., zatem "cena pozostanie więc prawdopodobnie głównym kryterium oceniania ofert".

"W obecnej sytuacji, gdy zamówień, zwłaszcza publicznych, jest na rynku mniej, mamy przy wielu przetargach do czynienia z wojną cenową, co może odbić się na niższej jakości realizacji inwestycji" - zauważył. Zastrzegł, że Skanska nie uczestniczy w tego typu rywalizacji i "popiera wszelkie zmiany przepisów, które zabezpieczają odpowiedni poziom wykonawstwa".

Co w ustawie?

Ostatnia nowelizacja ustawy Prawo Zamówień Publicznych podpisana przez prezydenta w lipcu wprowadziła m.in. ograniczenie możliwości korzystania z kryterium najniższej ceny przy przetargach publicznych. W myśl tej zmiany zamawiający mogą zastosować kryterium ceny, jako jedyne kryterium oceny ofert lub kryterium o wadze przekraczającej 60 proc., jeżeli przedmiot zamówienia ma ustalone standardy jakościowe odnoszące się do wszystkich istotnych cech przedmiotu zamówienia. Przy wyborze oferty trzeba będzie brać pod uwagę także kryteria jakościowe, społeczne, środowiskowe i innowacyjne, poprzez uwzględnienie w kryteriach oceny ofert, relacji jakości do ceny lub kosztu. By wyjść na przeciw problemom wykonawców - wyjaśnia MIB - ministerstwo infrastruktury od początku sierpnia br. organizuje spotkania z nimi. Jak wskazywał resort w informacji po pierwszym spotkaniu eksperci z branży drogowej podkreślają, że rynek wymaga uporządkowania m.in. nowych wzorów umów. Mają one pozwolić na uzyskanie równowagi pomiędzy zamawiającymi a wykonawcami, "dla których większa przewidywalność oznacza mniejsze ryzyko inwestycyjne, co pozwoli również na ograniczenie kosztów budowy dróg" - tłumaczy MIB. M.in. wzory umów na realizację zamówienia ma wypracować powołana przez resort Rada Ekspertów. Ma ona też opracować wytyczne dotyczące sporządzania opisów przedmiotu zamówienia oraz prowadzenia postępowań przetargowych, a także docelową formułę działań Narodowego Forum Kontraktowego, które będzie następcą Rady Ekspertów. W skład Rady wchodzą przedstawiciele wykonawców, zamawiających oraz strony społecznej. Opinię resortu dotyczące zmian koniecznych w ustawie Prawo zamówień publicznych podziela członek Rady Ekspertów, prezes Polskiego Stowarzyszenia Wykonawców Nawierzchni Asfaltowych Andrzej Wyszyński. Uważa on, że ustawa wymaga "sprecyzowania filozofii pracy na kontrakcie pomiędzy zamawiającym i nadzorem budowlanym, wykonawcą, a także projektantem".

Podzielić się ryzykiem

Jego zdaniem należy doprowadzić do takich zmian zapisów ustawowych, które "równoważyłyby ryzyko". - Dotychczas sytuacja wyglądała w ten sposób, że ryzyka rozkładały się bardzo niesymetrycznie: gro ryzyka ponosili wykonawcy, minimalne ryzyka ponosili zamawiający - tłumaczył. Ocenił, że zrównoważenie ryzyka skutkowałoby szybkim i sprawnym wykonywaniem kontraktu. Z kolei inny ekspert należący do powołanej przez ministerstwo rady wiceprezes PZPB Rafał Bałdys zwraca uwagę, że największym problemem nie jest sama ustawa a sposób jej stosowania, czyli praktyki zamawiających. - Nie mają oni wspólnych wzorców, o które mogli by się oprzeć przez co wymyślają swoje i wprowadzają bardzo złe praktyki - mówi Bałdys. Wiceprezes PZPB uważa jednak, że nowelizacja prawa zamówień publicznych, niczego nie zmieni jeżeli nie zmieni się podejście zamawiających. - Nawet najlepsze prawo nie sprawi, że zamawiający będzie posiadał lepszą dokumentację techniczną, że będzie się posługiwał bardziej zrównoważonym wzorem umowy i przewidzi wszystkie ryzyka danej umowy - wskazał.

Autor: tol/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: GDDiK

Pozostałe wiadomości

Rada Ministrów zdecydowała o zmianach w programie inwestycyjnym Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Zostały zaktualizowane ramy finansowe i czasowe inwestycji.

Zmiany w CPK. Jest decyzja rządu

Zmiany w CPK. Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nowy program mieszkaniowy ma zostać zaprezentowany w pierwszym kwartale 2025 roku. Ma zawierać między innymi elementy, które sprawdziły się w programie "Mieszkanie dla Młodych" - zapowiedział minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk.

Co z programem mieszkaniowym? Minister wyjaśnia

Co z programem mieszkaniowym? Minister wyjaśnia

Źródło:
PAP

W sylwestra sklepy będą czynne krócej niż zwykle. Placówki największych sieci w większości zakończą pracę o godzinie 18 lub 19, choć są też pewne wyjątki. Poniżej podajemy, do której godziny zrobimy zakupy we wtorek, 31 grudnia 2024 roku.

Do której godziny sklepy w sylwestra będą otwarte?

Do której godziny sklepy w sylwestra będą otwarte?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski pokazał wysokość swoich zarobków. We wpisie w mediach społecznościowych szef MSZ wskazał, że otrzymał w grudniu niecałe 10 tysięcy złotych netto. Oto jak wygląda jego wynagrodzenie na tle ministrów spraw zagranicznych z innych krajów.

Sikorski pokazał przelew. Jego zarobki na tle innych szefów MSZ

Sikorski pokazał przelew. Jego zarobki na tle innych szefów MSZ

Źródło:
PAP, Bild, mfor.hu, tvn24.pl

Hakerzy wspierani przez chińskie władze włamali się do systemów amerykańskiego resortu skarbu, zyskując dostęp do niejawnych dokumentów - podał Departament Skarbu USA. W piśmie skierowanym do kongresmenów ministerstwo oceniło zdarzenie jako poważne - poinformował portal stacji BBC. Chiny zaprzeczyły tym oskarżeniom.

Atak hakerski w USA. Chiny odpierają zarzuty

Atak hakerski w USA. Chiny odpierają zarzuty

Źródło:
PAP

W roku 2024 złoty wykazał się dojrzałością i zaufaniem inwestorów - stwierdził Mateusz Sutowicz, ekonomista Banku Millennium. Jego zdaniem w 2025 roku polska waluta powinna znajdować się w przedziale 4,20-4,40 złotego za euro.

To "wywoła trochę emocji na rodzimym rynku"

To "wywoła trochę emocji na rodzimym rynku"

Źródło:
PAP

Najbardziej spektakularnym wydarzeniem na rynku nieruchomości w 2024 roku był ogromny wzrost podaży - dostępnych do kupienia - mieszkań - czytamy w raporcie Rankomat.pl i Rentier.io. W listopadzie bieżącego roku liczba aktywnych ogłoszeń sprzedaży na największych portalach nieruchomości w 17 analizowanych miastach wynosiła niemal 470 tysięcy. To aż 40 procent więcej niż rok temu.

"Najbardziej spektakularne wydarzenie na rynku"

"Najbardziej spektakularne wydarzenie na rynku"

Źródło:
tvn24.pl

Właściciel tankowca, zajętego przez Finlandię pod zarzutem uszkodzenia podmorskiej linii energetycznej, żąda uwolnienia statku - poinformowała Agencja Reutera. Dodała, że właściciel statku skierował w tej sprawie wniosek do helsińskiego sądu. Zdaniem fińskich służb tankowiec należy do rosyjskiej floty cieni wykorzystywanej do omijania europejskich sankcji.

"Finowie porwali statek". Sprawa trafiła do sądu

"Finowie porwali statek". Sprawa trafiła do sądu

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

W 2024 roku cena obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego wzrosła o jedną czwartą rok do roku. Rentowność ubezpieczycieli jest pod kreską, więc cena OC będzie rosła - podał "Puls Biznesu".

Wojna cenowa ubezpieczycieli. "Ruch w górę jest przesądzony"

Wojna cenowa ubezpieczycieli. "Ruch w górę jest przesądzony"

Źródło:
PAP

We wtorek w ramach mechanizmu warunkowości Węgry stracą ponad 1 miliard euro z polityki spójności – potwierdziła rzeczniczka Komisji Europejskiej Anna-Kaisa Itkonen. Pieniądze te przepadną bezpowrotnie. Węgry nie będą miały możliwości odwoławczych. To nie koniec złych wiadomości, gdyż mogą stracić kolejne miliardy euro.

Węgry stracą ponad miliard euro. Pierwszy taki przypadek w historii

Węgry stracą ponad miliard euro. Pierwszy taki przypadek w historii

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wyższy zasiłek pogrzebowy wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, a zamiast waloryzacji zasiłku będzie weryfikacja kwoty - wynika z najnowszego projektu ustawy w tej sprawie. Poprzedni projekt zakładał podwyżkę zasiłku w ciągu 14 dni od wejścia w życie nowych regulacji oraz coroczną waloryzację.

Zmiany w zasiłku pogrzebowym. Nowa propozycja

Zmiany w zasiłku pogrzebowym. Nowa propozycja

Źródło:
PAP

1 stycznia wejdą w życie przepisy zmieniające zasady naliczania składki zdrowotnej przy zbyciu środków trwałych. Zakładają też obniżenie minimalnej podstawy wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców do 75 procent minimalnego wynagrodzenia.

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej 

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej 

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia można składać wnioski do ZUS o rentę wdowią. Nowe przepisy oznaczają dla wdów i wdowców możliwość pobierania renty rodzinnej z innym świadczeniem, na przykład z emeryturą. Wypłaty renty wdowiej rozpoczną się 1 lipca 2025 roku.

Nowe świadczenie z ZUS. Ile wynosi i komu przysługuje?

Nowe świadczenie z ZUS. Ile wynosi i komu przysługuje?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Od 1 stycznia rosną kary za brak ubezpieczenia OC. Wszystko przez wzrost płacy minimalnej, której wysokość również zmienia się wraz z początkiem roku. Właściciele aut osobowych będą musieli zapłacić nawet ponad 9,3 tysiąca złotych.

Zmiany dla kierowców od stycznia. Rekordowo wysokie kary za brak OC

Zmiany dla kierowców od stycznia. Rekordowo wysokie kary za brak OC

Źródło:
tvn24.pl

W mediach społecznościowych pojawiają się informacje o skokowej podwyżce mandatów, między innymi za przekroczenie prędkości. Stawki miałyby wzrosnąć do nawet pięciu tysięcy złotych. Jak podkreśla nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, od 1 stycznia nie jest planowana zmiana taryfikatora.

Pięć tysięcy za przekroczenie prędkości o 30 km? Jest stanowisko policji

Pięć tysięcy za przekroczenie prędkości o 30 km? Jest stanowisko policji

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rewolucja kadrowa w spółkach Skarbu Państwa, realizacja pierwszych obietnic wyborczych czy protesty związane z Zielonym Ładem - to tylko niektóre z najważniejszych wydarzeń mijającego roku. Obserwowaliśmy także kryzys w branży motoryzacyjnej, a na jaw wychodziły kolejne nieprawidłowości w państwowym biznesie, ujawniane przez media i audytorów. Oto nasze subiektywne podsumowanie ostatnich 12 miesięcy w gospodarce.

Taki był rok w gospodarce. Dziesięć najważniejszych wydarzeń

Taki był rok w gospodarce. Dziesięć najważniejszych wydarzeń

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W 2025 roku nie zabraknie okazji do długich weekendów. Dodatkowe dni wolne można zyskać już w styczniu. Kiedy wypadają długie weekendy i kiedy najlepiej zaplanować urlop? Sprawdź kalendarz i nasze podpowiedzi.

Dłuższy urlop w 2025 roku. Jak zaplanować wolne?

Dłuższy urlop w 2025 roku. Jak zaplanować wolne?

Źródło:
tvn24.pl

Kryteria dochodowe w pomocy społecznej zmieniają się od 1 stycznia 2025 roku. Dla osoby samotnie gospodarującej będzie to 1010 złotych, a dla osoby w rodzinie - 823 złotych.

Zmiany w świadczeniach socjalnych. Nowe kwoty i kryteria

Zmiany w świadczeniach socjalnych. Nowe kwoty i kryteria

Źródło:
PAP

Sylwester w Beskidach cieszy się dużą popularnością. Choć powitanie Nowego Roku będzie dość kosztowne, to - jak powiedziała Karolina Fuchs z magistratu w Wiśle - blisko 90 procent miejsc zostało już zarezerwowanych. Koszt trzydniowego pobytu w hotelu w górach może wynieść nawet ponad pięć tysięcy złotych.

Kilka tysięcy złotych za sylwestra w górach. Większość miejsc zarezerwowana

Kilka tysięcy złotych za sylwestra w górach. Większość miejsc zarezerwowana

Źródło:
PAP

Mięso, mąka, pieczywo, owoce, warzywa - między innymi te produkty mają podrożeć. Analitycy dla redakcji biznesowej tvn24.pl wskazali, czego można spodziewać się w 2025 roku, jeśli chodzi i o ceny artykułów spożywczych i paliw. Wyjaśnili też, co zdarzy się na rynku walut, który również może mieć wpływ na ceny.

Te produkty mają zdrożeć. Przewidywania analityków

Te produkty mają zdrożeć. Przewidywania analityków

Źródło:
tvn24.pl

- Moglibyśmy na poważnie mówić o wejściu do strefy euro za dekadę - ocenił w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl ekonomista z Akademii WSB Marek Zuber. Jego zdaniem w momencie gdy spełnimy wszystkie kryteria i zbliżymy się do krajów najbogatszych, przyjęcie euro w Polsce będzie opłacalne.

Euro w Polsce? "Wtedy realnie mogą pojawić się możliwości"

Euro w Polsce? "Wtedy realnie mogą pojawić się możliwości"

Źródło:
tvn24.pl

Kumulacja prac związanych z przygotowaniami do księgowego i podatkowego zamknięcia roku, a także konieczność dostosowania się do nowych przepisów sprawia, że końcówka roku dla wielu podatników będzie intensywnym okresem - przekazała doradczyni dodatkowa z kancelarii MDDP Anna Zielony. Sprawdź, jakie zmiany podatkowe wejdą w życie w 2025 roku.

Rewolucja w podatkach. Oto najważniejsze zmiany

Rewolucja w podatkach. Oto najważniejsze zmiany

Źródło:
PAP, gov.pl