Po dziesięciu tygodniach spadków cen benzyny i oleju napędowego w mijającym tygodniu na stacjach odnotowano podwyżki - komentują analitycy BM Reflex i e-petrol. Ceny paliw rosły średnio o 4–5 groszy na litrze, a podwyżki w podobnej skali mogą być kontynuowane także w następnych dniach - uważają.
Analitycy z BM Reflex zwracają uwagę, że na podwyżki cen paliw na stacjach wpływa wzrost cen paliw na rynku hurtowym. - W ciągu ostatnich dwóch tygodni hurtowe ceny benzyn wzrosły blisko 14 groszy na litrze netto, a oleju napędowego o blisko 20 groszy na litrze netto, dlatego przy obecnym poziomie marż detalicznych nie unikniemy dalszych podwyżek przy dystrybutorze - zaznaczają. - W przypadku autogazu, który już podrożał o 21 groszy na litrze, jest jeszcze miejsce na podwyżki, ale ich tempo powinno hamować - dodają.
Szereg przyczyn
Zdaniem analityków, ostatni wzrost cen to splot kilku wydarzeń: spekulacji na temat podjęcia działań przez OPEC w kwestii stabilizacji poziomu cen, nieoczekiwanego spadku zapasów ropy i benzyn w USA, konkluzji Międzynarodowej Agencji Energii, że rynek ropy naftowej nieuchronnie podąża w kierunku równowagi oraz osłabienia dolara.
- Wypowiedzi nowego ministra Arabii Saudyjskiej sugerujące możliwość zamrożenia produkcji przez kraje OPEC w trakcie nieformalnego spotkania w dniach 26-28 września, a następnie komentarze ministra energetyki Rosji Aleksandra Nowaka deklarującego chęć współpracy, wyraźnie zmieniły rynkowy sentyment doprowadzając do zamykania krótkich pozycji - komentują analitycy BM Reflex.
Ceny w górę
Także analitycy e-petrol przyznają, że "tendencje na rynku ropy są wyraźnie wzrostowe, wynika to z rozmów w gronie OPEC na temat zamrożenia produkcji ropy". "Przekłada się to na rynki paliw w Polsce, zarówno hurtowy jak i detaliczny. W obu przypadkach odnotowywane są wzrosty cen" - oceniają. Zwracają uwagę, że "w tym tygodniu średnie ceny paliw oczywiście są wyższe niż przed tygodniem".
- Za litr benzyny 95 trzeba zapłacić przeciętnie 4,29 zł, natomiast za diesla 4,05 zł. Największy wzrost średniej ceny odnotował autogaz, jego cena uplasowała się na poziomie o 8 groszy wyższym niż przed tygodniem i wynosi 1,78 PLN/l" - komentują analitycy e-petrol. - Prognozy na przyszły tydzień dla rynku detalicznego kształtują się następująco: dla benzyny 95 4,25-4,34 PLN/l i dla oleju napędowego 4,05-4,16 PLN/l - dodają.
Przełom na rynku
W opinii e-petrolu "wśród wydarzeń mijającego tygodnia z pewnością na czoło wysuwa się problem zmian w skali produkcji w ramach Organizacji Państw Eksporterów Ropy Naftowej (OPEC), do czego przede wszystkim miała dążyć Wenezuela". - Nastroje prowzrostowe powodowane były przede wszystkim przez groźbę ewentualnego zamrożenia produkcji przez kartel, z czym miałaby również sympatyzować Rosja. Warto zauważyć, że dzięki tym wydarzeniom po raz pierwszy od czerwca zobaczyliśmy zamknięcie na poziomie 50 USD za baryłkę ropy Brent - podkreślają analitycy e-petrolu.
Autor: pmb//km / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock