Najnowsze

Najnowsze

"Biznes dla Ludzi", 04.12

Kradzież tożsamości; rządowe propozycje zmian w prawie pracy; podatek bankowy według PiS; Fundusze Venture Capital sposobem na szybki rozwój startupów - o tym mówiliśmy w dzisiejszym "Biznesie dla Ludzi".

"Polska będzie rozwijała się powyżej średniej unijnej"

Prognozujemy stałe tempo wzrostu gospodarczego Polski na poziomie 3,5 proc., czyli powyżej średniej UE. To bardzo dobry wynik. Bezrobocie w Polsce będzie spadać - poinformował wiceszef KE Valdis Dombrovskis po spotkaniu z ministrem finansów Pawłem Szałamachą.

„Finanse są kluczowe dla globalnego porozumienia klimatycznego"

Trzeba zapewnić, by zobowiązania finansowe krajów rozwiniętych na rzecz krajów rozwijających się w walce ze zmianami klimatu zostały spełnione - powiedziała liderka grupy G77 i Chin. - Niepotrzebnie padają duże kwoty, których nie można policzyć - mówi ekspert z organizacji Oxford Climate Policy.

KE chce nowego podatku. "Polska mogłaby się przyłączyć"

Jeśli kraje UE się porozumieją i będzie europejski podatek od transakcji finansowych (FTT), Polska będzie mogła w przyszłości zdecydować, by do niego dołączyć - poinformował komisarz UE ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici.

Karuzela w spółkach ruszyła. Po weekendzie zmiany w KGHM, PGE i PKO BP?

Pod kontrolą Skarbu Państwa znajduje się około 500 spółek. Wśród są te największe, o strategicznym znaczeniu. Następuje w nich sporo zmian. W poniedziałek swoją rezygnację złożył szef PKP Jakub Karnowski. Dariusz Krawiec ustąpić ma miejsca aktualnemu szefowi Komisji Finansów Publicznych Wojciechowi Jasińskiemu - choć, jak mówił w piatek w TVN24 BiS Henryk Kowalczyk (PiS), decyzja wciąż nie zapadła. Do rady nadzorczej PGNIG trafił w piątek Piotr Woźniak. Szef PZU Andrzej Klesyk zapowiedział, że we wtorek złoży swoją dymisję. Paweł Tamborski zrezygnował z kierowania GPW w czwartek (obowiązki będzie pełnił do końca roku). Tymczasem rusza inna giełda - giełda nazwisk następców na prezesowskich fotelach. Czy możemy się spodziewać zmian w kolejnych spółkach? Znak zapytania stoi przy nazwisku Zbigniewa Jagiełły, który piastuje funkcję prezesa banku PKO BP od października 2009 roku.

GPW "szurała" po dnie. Ale końcówka bez emocji

Parkiet nad Wisłą nie był na tak niskich poziomach od ponad 6 lat. To zdanie powtarzane było w tym tygodniu wiele razy. Wpływ na to co się dzieje miała polityka. Ale rozum doszedł do głosu na koniec sesji, kiedy inwestorzy ruszyli na zakupy. Sytuację tłumaczy redaktor rynkowy Jakub Tomaszewski.

Paliwo będzie kosztowało mniej

Benzyny i olej napędowy na początku grudnia są tańsze o ponad 10 proc. niż przed rokiem - obliczyli analitycy rynku paliw. Nie wykluczają obniżek cen na polskich stacjach w przyszłym tygodniu.

Wiedźmin grą roku, ale apetyt rośnie. "Musimy stworzyć grę, która odniesie jeszcze większy sukces"

Kolejny sukces "Wiedźmina 3". Twórcy gry otrzymali właśnie statuetkę za produkcję 2015 roku na gali The Game Awards. - Nagrody bawią i dają satysfakcję. Ale mają one również bardzo konkretny wymiar biznesowy - przyznał Adam Kiciński, prezes CD Projekt. Producenci nie spoczywają jednak na laurach. - Musimy stworzyć grę, która odniesie jeszcze większy sukces - zapowiedział gość TVN24 Biznes i Świat.

Podatek bankowy "spowolni gospodarkę, zapłacą za to klienci"

Za podatek bankowy zapłacą klienci. Zmniejszy on o 5,7 mld złotych zyski sektora bankowego, a to oznacza, że jego rentowność spadnie. W efekcie spowolni też wzrost gospodarczy - mówił w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat prof. Krzysztof Kalicki, prezes Deutsche Bank Polska. Dodał, że to stanowi zagrożenie dla sektora bankowego. - Nikt nie podejmuje decyzji, które prowadziłby do upadłości banków - mówił natomiast prof. Małgorzata Zalewska, była wiceprezes NBP.

Rząd ma problem z kadrami, bo 5 tys. zł to mało. "Zarobki są tak niskie, że nikt nie chce przejść"

- Są ogromne problemy z pozyskaniem podsekretarzy stanu do ministerstw, bo są tak niskie zarobki, że nikt nie chce przejść - stwierdził Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. - Jeżeli ktoś ma przejść z rynku finansowego, to jest to dla niego niewiele więcej niż średnia krajowa - dodał. Gość TVN24 Biznes i Świat pytany o podatek miedziowy, powiedział że jego losy nie są przesądzone. - Potwierdzi się to dopiero pod koniec grudnia. Trzeba obejrzeć wszystkie parametry - wyjaśniał minister.

Plotki mocno rządzą warszawską giełdą. Tłumaczymy skąd te spadki

Notowania GPW rozczarowują w tym tygodniu bardziej, niż Mario Draghi na wczorajszej konferencji prasowej. Nie inaczej jest w piątek. Przez rozczarowanie należy mieć na myśli nie tyle spadki, chociaż są pokaźne, co brak korelacji z zachowaniem giełd w regionie. Najbardziej widoczne było to na początku wczorajszej sesji, kiedy europejskie giełdy w oczekiwaniu na dane z ECB, pozostawały ożywione. Tymczasem Warszawa nie przejawiała nawet drobnych oznak optymizmu. Sytuację tłumaczy redaktor rynkowy tvn24bis.pl Jakub Tomaszewski.

Łupkowe eldorado odżywa na nowo

Raport Państwowego Instytutu Geologicznego potwierdza wcześniejsze szacunki tej instytucji, że zasoby gazu łupkowego w Polsce wynoszą od 346 do 768 mld metrów sześciennych.