Minister finansów Paweł Szałamacha wskazał Mirosława Panka, p.o. prezesa BGK, jako kandydata na stanowisko dyrektora wykonawczego w Międzynarodowym Funduszu Walutowym - poinformowało Ministerstwo Finansów. Polak ma szansę objąć funkcję od 1 listopada br.
Informację o wskazaniu przez ministra Szałamachę, Panka na polskiego przedstawiciela w MFW przekazał w piątek rzecznik Ministerstwa Finansów Waldemar Grzegorczyk. "W ramach konstytuanty, do której należy Polska, rozpoczął się proces konsultacji dotyczący kandydata na stanowisko dyrektora wykonawczego MFW, który będzie reprezentował całą konstytuantę na forum Rady Wykonawczej Funduszu. Na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Polską i Szwajcarią w 2012 r. (to dwa największe kraje konstytuanty pod względem liczby głosów) prawo wskazania kandydata przysługuje obecnie – po raz pierwszy w historii - Polsce" - poinformowało biuro prasowe resortu finansów.
Kadencja się kończy
Konstytuanta to grupa państw, którą reprezentuje jeden dyrektor zasiadający w Radzie Dyrektorów MFW. Oprócz Polski i Szwajcarii w skład naszej konstytuanty wchodzą m.in. Azerbejdżan, Serbia, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan. Jak przekazał resort finansów, w obecnej kadencji funkcjonowania Rady Wykonawczej Funduszu (2014-2016) Polska obsadzała stanowisko zastępcy dyrektora wykonawczego. Zgodnie z procedurą nowa Rada Wykonawcza MFW (w tym dyrektor wykonawczy konstytuanty, do której należy Polska) zacznie swoją kadencję 1 listopada br. "Kadencja obecnej Rady Wykonawczej kończy się 31 października br. Jeżeli kandydat wskazany przez Polskę uzyska poparcie krajów konstytuanty powinien objąć swoją funkcję – dyrektora wykonawczego w Funduszu – w dniu 1 listopada br. na okres dwóch lat, czyli do 31 października 2018 r." - przekazał resort.
Zamiana ról
Resort wyjaśnił, że obecnie Polsce przysługuje stanowisko zastępcy dyrektora wykonawczego, a Szwajcarii dyrektora wykonawczego. W kontekście wyborów nowej Rady Wykonawczej sytuacja ulega odwróceniu – Polska wskazuje dyrektora wykonawczego, Szwajcaria zastępce dyrektora wykonawczego. W Waszyngtonie Polskę reprezentuje na stanowisku zastępcy dyrektora wykonawczego w MFW Ludwik Kotecki, były wiceminister finansów. O kandydaturze Panka do MFW poinformował w piątek "Puls Biznesu", powołując się na informatora w resorcie finansów.
Ścieżka kariery
Mirosław Panek jest p.o. prezesa BGK od marca tego roku. Jest doktorem astrofizyki, w latach 2002-06 był prezesem zarządu ING TFI i ING Investment Management (Polska) SA, w latach 2006-07 członkiem zarządu PZU SA, a w 2008 r. członkiem zarządu Opera TFI. Wcześniej pełnił także funkcję m.in. członka zarządu i doradcy inwestycyjnego w ABN AMRO Asset Management (Polska) SA oraz członka zarządu i dyrektora inwestycyjnego w ING Investment Management. Zasiadał również w komisji egzaminacyjnej dla doradców inwestycyjnych przy KPWiG, był wiceprzewodniczącym Rady Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami, członkiem Rady Nadzorczej Polskiego Holdingu Farmaceutycznego SA, przewodniczącym Rady Nadzorczej PZU Asset Management SA, a od 2004 roku jest członkiem Rady Fundacji Ośrodka KARTA. Zgodnie z ustawą o BGK prezesa banku powołuje i odwołuje prezes Rady Ministrów, powołanie prezesa następuje za zgodą Komisji Nadzoru Finansowego. Bank Gospodarstwa Krajowego to jedyny w Polsce bank należący w całości do Skarbu Państwa, powołany do wspierania rządowych programów społeczno-gospodarczych oraz programów samorządności lokalnej i rozwoju regionalnego. Inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi gospodarczemu Polski. Powstał już w 1924 roku. Nadzór nad bankiem sprawuje minister rozwoju.
Szefowa MFW optymistycznie o perspektywach globalnego wzrostu:
Autor: PMB / Źródło: PAP