Najnowsze

Najnowsze

Ustawa o obrocie ziemią. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć

Pięcioletni zakaz sprzedaży państwowej ziemi wprowadzi ustawa ws. obrotu ziemią. Dziś lub jutro o losach projektu zdecyduje Sejm. Wiele kontrowersji budzą same nowe regulacje, ale też poprawki wprowadzone w środę przez posła PiS, które spod ustawy wyłączają związki wyznaniowe, w tym Kościół katolicki. Przedstawiamy założenia oraz konsekwencje wprowadzenia nowych przepisów, które były jedną ze sztandarowych obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości.

"Program 500 plus nie wpłynie na demografię"

Można mieć wątpliwości, czy program Rodzina 500 plus odniesie zakładany skutek demograficzny - powiedział w TVN24 BiS Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL i były minister pracy. Podziela je także Jan Maria Jackowski, senator PiS. - To nie jest tak, że funkcja pieniądze gwarantuje załatwienie dzietności - przyznał.

Wzrosty na Wall Street. Po słowach Yellen

Środowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła wzrosty wywołane uspokojeniem, jakie pojawiło się po wypowiedzi prezes Banku Centralnego Janet Yellen, która dała do zrozumienia, że Fed nie będzie spieszył się z podnoszeniem stóp procentowych.

Ziemia nie tylko dla rolnika. PiS robi wyjątek dla Kościoła

Związki wyznaniowe, w tym Kościół katolicki, najprawdopodobniej zostaną wyłączone spod ustawy ws. obrotu ziemią. Oznacza to, że związki chcąc handlować ziemią nie będą musiały spełniać restrykcyjnych przepisów nowej ustawy. Poprawkę zgłosił poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Ardanowski. Została ona przyjęta podczas środowego posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi. W piątek ustawa będzie głosowana na posiedzeniu plenarnym Sejmu.

"Biznes dla Ludzi", 30.03

Jakie są najważniejsze założenia programu Rodzina 500 plus? Jak sztandarową obietnicę PiS oceniają Polacy? Ile pieniędzy w złotych mają Polacy? Co jest najważniejsze przy wyborze konta? Odpowiedzi na te pytania znajdziejsz w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS.

"Świat", 30.03

Polska ma pozostać narodem niepokornym - stwierdził w programie "Świat" w TVN24 BiS Kornel Morawiecki z partii Kukiz’15. Andrzej Celiński (Partia Demokratyczna) nie zgodził się z ta opinią. Uznał, że demokratyczne podstawy, które pozwoliły Polsce m.in. wejść do NATO jeszcze w latach 90., są zagrożone, a "dobrostan Polski i Polaków niszczy sama polityka" oraz podziały tworzone przez polityków.

Nowe Impulsy wjadą na tory. Wiemy, gdzie pojadą

Województwo Małopolskie zamówiło w nowosądeckiej firmie Newag 12 elektrycznych pociągów, które zostaną skierowane na trasy kolei aglomeracyjnej. Wartość podpisanego w środę kontraktu wynosi 374 mln zł brutto.

Gotówki nam nie brakuje. W obiegu ponad 147 mld zł, a na kontach?

W Polsce gotówki nie brakuje. Jak wynika bowiem z danych o podaży pieniądza przygotowanych przez Narodowy Bank Polskich, w obiegu znajduje się 147,5 mld złotych "żywej" gotówki. Na rachunkach bankowych Polacy zgromadzonych mają 310,7 mld złotych. Z kolei na lokatach terminowych znajduje się łącznie 306,8 mld złotych. Sprawdził to Paweł Blajer w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 BiS.

Koniec wiatraków w Polsce? "Polska stanie się światowym skansenem"

Sejmowa komisja infrastruktury opowiedziała się w środę za utrzymaniem w projekcie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych zapisu, by wiatrak można było postawić w odległości nie mniejszej niż 10 krotność jego wysokości od zabudowań mieszkalnych czy terenów chronionych. Przedstawiciele branży uważają, że nowe przepisy niemal całkowicie zablokują inwestycje. Na zmianach mogą też stracić gminy, które zarabiają na podatkach.

Ukraina nakłada sankcje. Za skazanie Sawczenko

Kijów ogłosił w środę objęcie sankcjami 84 osób, w większości obywateli rosyjskich, w związku ze skazaniem w Rosji obywateli Ukrainy: lotniczki Nadii Sawczenko, reżysera Ołeha Sencowa i działacza społecznego Ołeksandra Kolczenki.

Wiatrakowy projekt PiS. "Chcemy sami decydować"

Pozbawienie samodzielności gmin w polityce przestrzennej, czy budowa monopolu państwa kosztem prywatnych inwestorów - to zagrożenia, jakie zdaniem przedstawicieli gmin oraz energetyki - niesie ze sobą projekt ustawy ws. minimalnej odległości wiatraków od zabudowań.

"Przypadkowy" powrót Tay. "Jesteś za szybki, odpocznij..."

Po blisko tygodniu do życia w internecie wróciła Tay. Jak się okazało nie na długo i zupełnie "przypadkowo". Należący do Microsoftu chatbot (robot służący do prowadzenia konwersacji z człowiekiem) swoimi wpisami w krótkim czasie ponownie wywołał jednak kontrowersje. A dostęp do niego kolejny raz został zablokowany.

"Pocałuj i jedź". Wyjątkowy parking w kolejnym mieście

W Poznaniu uruchomiono pierwszy parking kiss&ride. Zorganizowano go na ulicy Dworcowej, na placu przed budynkiem starego dworca PKP. - Jeśli kierowcy polubią parkingi kiss&ride, być może kolejny powstanie w okolicy dworca autobusowego - powiedziała rzeczniczka urzędu miasta Hanna Surma.

Turyści uciekają od Turcji. Przez terroryzm

Coraz mniej turystów wybiera Turcję jako cel wakacyjnego wypoczynku. Powód: obawa przed atakami islamskich bojowników. Tylko w lutym liczba zagranicznych turystów zmalała tu o 10 proc. w porównaniu do ub.r. To największy spadek od dekady. Materiał z programu "Świat o czwartej".

Legendarna polska marka w rękach nowego właściciela

Sanok dostaje swoją wielką szansę - powiedziała premier Beata Szydło w środę w Sanoku (Podkarpackie) podczas uroczystości podpisania umowy sprzedaży Autosanu SA. Firmę kupiło konsorcjum dwóch spółek PIT-Radwar i Huta Stalowa Wola; obie należą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Taka moneta to unikat. Kwadratowa "piątka" już w obiegu

Z okazji 250. rocznicy założenia Mennicy Warszawskiej, Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monetę kolekcjonerską w kształcie kwadratu i nominale 5 złotych. W obiegu będzie ich zaledwie 35 tys. sztuk. Ich sprzedaż rozpoczęła się w środę.

"Milion w portfelu", 30.03

W dzisiejszym programie "Milion w portfelu" analizujemy inwestycje Wojciecha Łaciaka, prezesa zarządu Elander Investment Project Sp. z o.o.

Szczyt nuklearny w Waszyngtonie. Wszystko, co musisz wiedzieć

W Waszyngtonie startuje szczyt nuklearny. To jedno z najważniejszych wydarzeń z punktu widzenia światowego bezpieczeństwa. W 30 krajach na świecie funkcjonuje ponad 430 reaktorów jądrowych, które produkują ponad 10 proc. energii wytwarzanej na świecie. W Polsce choć przez wiele lat trwały dyskusje na temat budowy elektrowni, to na razie posiadamy jedynie reaktor w Świerku, pracujący do celów naukowych.

Spółdzielnie bez członków-duchów. Ważna zmiana prawa

Prawo głosu w sprawach spółdzielni - w myśl noweli ustawy, nad którą pracuje Senat - będą mieli tylko członkowie spółdzielni. Od decyzji odsunięci zostaną tzw. członkowie oczekujący. Senat przygotował projekt ustawy o zmianie ustawy o mieszkaniach spółdzielczych.