Na rynkach światowych ziarna kawy są najdroższe od miesięcy. Miłośnicy kawy muszą więc przygotować się na coraz większe wydatki, a pierwsi odczuwają to mieszkańcy Wielkiej Brytanii. Po decyzji o Brexicie koszty importu ziaren znacząco wzrosły, co niekorzystnie odbije się na portfelach kawoszy.
Najbardziej cierpią małe, londyńskie firmy, które dostarczają kawiarniom w stolicy odpowiednio wypalone ziarna. Po spadku ceny funta w stosunku do dolara, do poziomu niewidzianego od 30 lat, kawa importowana z Brazylii czy krajów afrykańskim gwałtownie podrożała.
Podobnie, jak w przypadku większości towarów importowanych, brytyjscy palacze ziaren płacą dostawcom w amerykańskiej walucie. A to, w kontekście reakcji rynków walutowych na Brexit, ma negatywne konsekwencje, bowiem funt kosztuje znacznie więcej niż jeszcze miesiąc temu.
Klienci Square Mile Coffee Roasters z Londynu płacą 50 centów więcej za około 350 gram kawy, co oznacza wzrost o 3-5 proc. Za kolejną dostawę 18 950 kg ziaren z Kostaryki firma musi zapłacić o 7,5 tysiąca dolarów więcej, niż przez przeprowadzeniem brytyjskiego referendum.
Droższe Święta
Koszty nieuchronnie zostaną przerzucone na klientów, którzy wzrost cen odczują głównie przez Świętami Bożego Narodzenia. Obecnie kawiarnie i producenci wykorzystują zapasy zielonych ziaren, które mogą być przetrzymywane od 6 do 12 miesięcy.
ze względu na wysokie koszty wynajmu pomieszczeń już od kilku lat rosną ceny w kawiarniach. W ciągu pięciu lat napoje podrożały niemal dwukrotnie. Za espresso trzeba obecnie zapłacić około 2,20 funtów (11,6 zł).
Ceny kaw na światowych rynkach są obecnie najwyższe od ponad roku:
Zapasów coraz mniej
Krótkoterminowy wpływ Brexitu zaostrza trend wzrostowy cen ziaren arabiki. Najlepsza kawa wymaga upraw na dużych wysokościach i jest najbardziej wymagająca dla hodowców. W połączeniu ze wzrostem światowego popytu, zmianami klimatycznymi i chorobami roślin, prowadzi to do wzrostu cen. Starbucks w USA podniósł właśnie koszty swoich napojów o 10-20 centów.
Niekorzystne warunki pogodowe w Brazylii wpływają też na zmniejszone plony robusty, wykorzystywanej w kawowych mieszankach. Produkcja tych ziaren jest najmniejsza od 12 lat. Mniejsze zbiory są również spodziewane w Wietnamie, a także Indonezji i Indiach. Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych szacuje, że pod koniec sezonu zbiorów w 2017 roku globalne zapasy ziarna będą najmniejsze od czterech lat. W magazynach monitorowanych przez ICE Futures USA tylko w tym roku poziom zapasów spadł o 25 proc.
Kawa w hipsterskim wydaniu:
Autor: pmb//km//ms / Źródło: Bloomberg
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock