Najnowsze

Najnowsze

Wspólny bilet na pociąg i autobus? Nowy projekt

Przewozy Regionalne prowadzą rozmowy z przewoźnikami autobusowymi w sprawie utworzenia biletu zintegrowanego. Spółka chce także oferować innym przewoźnikom usługi utrzymania i naprawy taboru - powiedział prezes PR Krzysztof Mamiński.

Polska broni pracowników delegowanych. Spór o dyrektywę

Planowana przez Komisję Europejską zmiana unijnej dyrektywy ws. pracowników delegowanych uderzy w polskie firmy. Nie ma zgody ze strony naszego państwa na obecny kształt dyrektywy - mówi wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Clinton wygrała, ale przegrała. "Czas odejść od tego systemu"

Hillary Clinton zdobyła w wyborach prezydenckich w USA ponad 1 mln 161 tys. głosów więcej niż Donald Trump, ale to Republikanin będzie kolejnym gospodarzem Białego Domu. Dlaczego? Wszystko przez skomplikowany i często krytykowany za anachronizm system wyborczy w Stanach Zjednoczonych, gdzie liczą się głosy elektorskie, przyznawane za zwycięstwa w poszczególnych stanach. O szczegółach systemu stworzonego ponad 200 lat temu w początkach państwa amerykańskiego, opowiadał w programie "24 Godziny" Michał Sznajder.

Przegląd prasy. Polacy jeżdżą do lekarza za granicę

Polacy znaleźli się w pierwszej szóstce krajów, których mieszkańcy są zainteresowani leczeniem za granicą. Wysoka jest też liczba wyjazdów: 4,8 tys. chorych z Polski kurowało się za granicą i chciało zwrotu kosztów od NFZ - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Przegląd prasy. Nowy sposób płacenia już w Polsce

Od czwartku klienci pierwszych polskich banków dostaną do ręki nowy sposób płacenia smartfonem. Google uruchamia usługę Android Pay, która ma uzupełnić, a być może w dużej mierze zastąpić, bankowe karty i aplikacje do płacenia – pisze "Gazeta Wyborcza".

Huśtawka nastrojów na nowojorskich giełdach

Dwa ważne indeksy na nowojorskich giełdach: DJI i S&P 500 zamknęły się w środę na minusie, Nasdaq zaś zyskał. Na rynku panuje podwyższona zmienność napędzana niepewnością w związku z wynikiem wyborów prezydenckich w USA. Rosną szanse na podwyżkę stóp w USA.

Obama i Merkel chwalą korzyści z TTIP

Niemcy i Amerykanie "bez wątpienia" skorzystaliby na umowie o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi - napisali we wspólnym artykule w magazynie "WirtschaftsWoche" kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent USA Barack Obama.

"Kolejne podwyżki opłat OC nawet o 100 proc."? Do UOKiK wpływają skargi

Nie należy się spodziewać, że wskutek podwyżek cen polis OC w komunikacji wzrośnie liczba pojazdów bez takich polis, bowiem system egzekucji tych składek jest szczelny - mówiła w Sejmie wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Dorota Karczewska. Poseł Sławomir Nitras powołał się na analizy, z których wynika, że można się spodziewać nawet 100-procentowych podwyżek opłat za polisy OC, co dotknie 31 mln Polaków.

"Bilans", 16.11

Obniżenie wieku emerytalnego oraz niższy wzrost gospodarczy Polski to tematy poruszane w dzisiejszym "Bilansie". Gośćmi Roberta Stanilewicza byli Magłorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan, Ignacy Morawski z WISE Europa oraz prof. Anna Zielińska-Głębocka, były członek RPP.

"Nie chcecie stracić eksportu prosecco". Sypią się gromy na brytyjskiego ministra

Włosi boją się strat w sprzedaży prosecco, dlatego opowiadają się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w jednolitym rynku UE. Takiego argumentu w rozmowie z tamtejszym ministrem rozwoju gospodarczego miał użyć brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson. Na komentarze nie trzeba było długo czekać, europejscy politycy nie zostawiają suchej nitki na brytyjskim urzędniku.

Nie dostają 500 plus. "Nie mogą mieć choćby minimalnego wsparcia?"

Program 500 plus co do zasady oceniam pozytywnie, natomiast dostrzegam pewne drobne elementy mogące wymagać dopracowania - ocenił w środę w Senacie Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Jego zdaniem, dzieci z domów dziecka powinny dostać wsparcie choćby na poziomie 100-200 zł.

Prezydent: wysokość emerytury to też kwestia tego, żeby płace w Polsce były godziwe

Zobowiązanie podjęte w kampanii wyborczej zostało dotrzymane - powiedział prezydent Andrzej Duda, komentując uchwalenie w środę przez Sejm ustawy przywracającej wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn. - To, co dla mnie dzisiaj najważniejsze i najbardziej radosne, to że u nas w parlamencie, w Sejmie została uchwalona ustawa obniżająca Polakom wiek emerytalny - dodał prezydent.

Urząd broni frankowiczów. To już piąta taka decyzja

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów po raz piąty przedstawił sądowi istotny pogląd w sprawie, dotyczy on sporu frankowiczów z mBankiem - podał Urząd. UOKiK zgodził się z konsumentami, że postanowienia określające wysokość oprocentowania i sposób ustalania kursów wymiany walut są zbyt ogólne, czyli niedozwolone. mBank wstrzymuje się od komentarza w tej sprawie.

Krócej pociągiem przez Kraków. Rusza ważna inwestycja

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały w środę umowę na modernizację trasy kolejowej Katowice - Kraków, na odcinku Kraków Mydlniki - dworzec Kraków Główny Towarowy. Inwestycja za ponad 300 mln zł skróci czas podróży i podniesie jej standard.

"Biznes dla Ludzi", 16.11

Obniżenie wieku emerytalnego to temat, który zdominował program "Biznes dla Ludzi". Nie zabrakło jednak również najnowszych informacji na temat jednolitego podatku. Gościem Roberta Stanilewicza był Marek Kolibski, radca prawny, doradca podatkowy KNDP.

Kowalczyk: Jeśli ktoś chce pracować do śmierci, to będzie miał wysoką emeryturę

- Istotą systemu emerytalnego, który proponujemy, jest danie wyboru. Niższy wiek emerytalny nie obniża emerytur, każdy, kto będzie chciał mieć dużą emeryturę, będzie mógł pracować dłużej - powiedział w środę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. - Jeśli ktoś chce pracować do śmierci, to będzie miał wysoką emeryturę, tylko nie wiem, czy zdąży wziąć - dodał.

Problemy z kasową obsługą w dużym banku. Klienci dostali zwolnienie z opłat w bankomatach

BGŻ BNP Paribas poinformował, że mogą pojawić się czasowe utrudnienia w kasowej obsłudze klientów w placówkach - chodzi o wpłatę i wypłatę pieniędzy. To pokłosie ujednolicenia bankowych systemów informatycznych w miniony weekend w Banku BGŻ BNP Paribas. "Do końca tygodnia wszyscy klienci naszego banku są zwolnieni z opłat za wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce" - oświadczył bank.

Młodzi o wieku emerytalnym. "Nie kierujmy się populizmem"

Sejm uchwalił w środę ustawę, która przewiduje obniżenie od 1 października 2017 r. wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jak wskazuje Andrzej Zarzecki z Młodych Nowoczesnych, w efekcie "emerytura będzie średnio 40 proc. niższa dla kobiet i o 17 proc. niższa dla mężczyzn". - To nie jest dobry czas na takie reformy przy obecnej polityce rozdawniczo-populistycznej rządzących - wtóruje Rafał Lipski z Inicjatywy Polska Barbary Nowackiej. Innego zdania jest z kolei Patryk Palczewski z Forum Młodych PiS. - To jest wypełnianie naszych zobowiązań wyborczych - mówi.

Ekonomistka: nie wystarcza dosypywania pieniędzy z 500 plus. Rozwój spowalnia

Na poprawę wyników polskiej gospodarki w czwartym kwartale 2016 r. nie ma co liczyć - oceniła główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek po publikacji danych GUS. Jej zdaniem program Rodzina 500 plus nie wpływa korzystnie na napędzanie koniunktury. PKB Polski w III kwartale był rekordowo niski i wyniosło 2,5 proc. w porównaniu do ubiegłego roku.

Czesi donoszą na Polskę. To może skomplikować plany rządu

Prezes Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał ocenił, że złożona do Komisji Europejskiej skarga czeskiej spółki w sprawie pomocy udzielanej przez państwo polskie kopalniom węgla może wpłynąć na tempo realizacji programu naprawczego polskiego górnictwa. Czeską skargę prezes Urzędu uznał za "element komplikujący" proces notyfikacji pomocy w Brukseli.

Czy dziadkowie powinni zajmować się wnukami? Debata kobiet

Czy dziadkowie powinni zajmować się wnukami? Jaka jest rola dziadków w życiu dziecka? Jak to się robi na świecie? To tylko niektóre pytania na które odpowiedź próbowały znaleźć uczestniczki "Debaty kobiet" w TVN24 BiS: dr Barbara Labuda, współpracująca ze Szkołą Superbabci i Superdziadka; Aleksandra Piotrowska, psycholog z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Maria Górecka z portalu Mamygadzety.pl.

Gigant pokazał nowy model popularnego samochodu. To musisz zobaczyć

Przez 42 lata sprzedano ponad 33 miliony egzemplarzy i jest tak popularny, że wyznaczył swoją klasę - klasę Golfa. W niemieckiej fabryce w Wolfsburgu odbyła się światowa premiera odświeżonego Golfa na rok 2017. Face liftingowym zmianom przyglądał się reporter TVN Turbo - Łukasz Byśkiniewicz.

Wiek emerytalny zostanie zmieniony. Sejm poparł prezydencki projekt

Sejm poparł prezydencki projekt ustawy obniżenia wieku emerytalnego od 1 października 2017 roku. Zgodnie ze zmianami kobiety będą przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni w wieku lat 65. Głosowało 430 posłów, za opowiedziało się 262, przeciw 149, wstrzymało się 19.

"Sprzedawca marzeń" oddaje stery. Alma zmieniła prezesa

"Jerzy Mazgaj przestał zajmować stanowisko Prezesa Zarządu Spółki i objął funkcję w Radzie Nadzorczej Spółki" - głosi komunikat przesłany przez Alma Markets do tvn24bis.pl. Na funkcji prezesa zastąpi go Rafał Dyląg. Mazgaj, który pozostaje dominującym akcjonariuszem spółki, "zadeklarował, że będzie aktywnie wspierał proces sanacji, jeśli sąd przychyli się do wniosku Spółki o otwarcie postępowania sanacyjnego"

Jak szybko nauczyć się języków? Kilka minut dziennie, bez wkuwania słówek

Gianni Guaita z Florencji na swoje setne urodziny zapragnął nauczyć się języka angielskiego, by móc łatwiej komunikować się ze swoją siostrzenicą. Badania wskazują, że nie jest wcale to niemożliwe. - Trzeba pracować. Ludzie często posługują się taką wymówką, że istnieje jakiś talent do nauki języków. Nie ma czegoś takiego i nawet nie wolno tego propagować - radzi Marlon Couto Ribeiro, który posługuje się 12 językami. Z kolei jego znająca 6 języków żona radzi, by dobrać do siebie odpowiednią metodę indywidualnie - najlepiej taką, którą pasuje do osobowości. - My rozpoczynamy nauczanie języków obcych od diagnozowania. Chcemy odkryć, w jaki sposób dany uczeń uczy się, jak najskuteczniej - mówi poliglotka. Nauczyciele radzą, by języków uczyć się wytrwale "kilka minut codziennie, ale przez lata". Co ciekawe, wcale nie zalecają wkuwania słówek na pamięć.