Najnowsze

Najnowsze

50 tysięcy biegaczy, 2 miliony kibiców. Fenomen maratonu w Nowym Jorku

Zwiedzaj świat biegając - to życiowe motto Łukasza Remisiewicza, autora bloga Runeat.pl. Jak mówi, w ten sposób nigdy nie zobaczymy tego samego co zwykły turysta. - Kiedy w Rzymie rano poszedłem pobiegać pod Fontannę di Trevi nie było tam nikogo, jak pójdziesz w ciągu dnia, to jest tłum i nie ma szans na zdjęcia - opowiadał Łukasz Remisiewicz. Podróżnikowi w ubiegłym roku udało się przebiec m.in. maraton w Nowym Jorku. Teraz przed nim kolejne wyzwania związane ze startem w niezwykle wymagającym nowojorskim triatlonie.

Miedziaki wracają do polskiego producenta. Zastąpi Brytyjczyków

W wyniku ramowej umowy zawartej z Narodowym Bankiem Polskim, Mennica Polska od początku 2017 roku będzie ponownie odpowiedzialna za produkcję monet o nominałach 1, 2 i 5 groszy - poinformowała sama Mennica w poniedziałek w komunikacie. Wartość zlecenia to ponad 106 mln zł.

Chaos w polskim parlamencie oczami kobiet. Debata w TVN24 BiS

Jakie kobiety odbierają to co wydarzyło się w ostatnich dniach w Parlamencie? Pytaliśmy o to uczestniczki "Debaty kobiet" w TVN24 BiS. W studio gościły prof. Monika Płatek z Uniwersytetu - prawniczka, Dorota Głowacka z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Paulina Piechna-Więckiewicz z Inicjatywy Polska.

Prezydent podpisał ustawę ws. wieku emerytalnego. "To piękny dzień"

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę obniżającą wiek emerytalny. Przewiduje obniżenie od 1 października 2017 r. wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. - Tę sprawę traktowaliśmy i traktujemy jako niezmiernie ważną - powiedział prezydent tuż pod podpisaniu ustawy.

Ukraina nacjonalizuje największy prywatny bank

Sto procent akcji PrivatBanku przejmie rząd. Władze w Kijowie podjął decyzję w sprawie nacjonalizacji największego banku w kraju. Ten ruch ma zapewnić stabilność finansów kraju. - Narodowy Bank Ukrainy (NBU) uznał, że największy bank w tym kraju, PrywatBank, jest niewypłacalny - oświadczyła w poniedziałek szefowa NBU Wałeria Hontariewa, tłumacząc podjętą przez rząd decyzję o jego nacjonalizacji.

Gazociąg Opal. Polski rząd skarży się do Trybunału UE

Polski rząd zaskarżył do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej decyzję Komisji Europejskiej w sprawie gazociągu Opal, lądowego przedłużenia Nord Stream - poinformowała rzecznik MSZ Joanna Wajda. Według polskiej strony decyzja ta dodatkowo wzmacnia pozycję Gazpromu.

Szał świątecznych zakupów. Ile i na co wydamy pieniądze?

1121 zł - tyle wyniosą świąteczne wydatki przeciętnej polskiej rodziny. Najwięcej z tej kwoty wydamy na artykuły spożywcze (512 zł). Tuż za nimi znajdują się prezenty (489 zł), a na podium są jeszcze spotkania towarzyskie (120 zł). Część klientów z zakupami wstrzymuje się do ostatniego momentu. Sprawdzamy, na co i kiedy Polacy wydadzą w tym roku najwięcej pieniędzy.

Przegląd prasy. Pszczoły w wielkim mieście

Pszczoły pokochały dachy centrów handlowych w Warszawie. Ule znajdują się m.in. na Arkadii, Galerii Mokotów i Warszawie Wileńskiej. Umieściła je tam firma Pszczelarium, która zabiega o przywrócenie bioróżnorodności w stolicy - pisze "Puls Biznesu".

Kryzys sejmowy a sprawy Polski. "Inwestorzy dostali bardzo złą wiadomość"

- Mleko się wylało, obraz Polski uległ pogorszeniu. Osoby, które są zainteresowane Polską, inwestują dostały bardzo złą wiadomość. Obawiam, że wszyscy na tym stracimy - powiedział o skutkach kryzysu sejmowego prof. Witold Orłowski, główny ekonomista PwC. Jego zdaniem, początek tygodnia na giełdzie nie powinien przynieść dramatów. - Wszystkie rzeczy, które się dzieją nie dotyczą bezpośrednio gospodarki i trudno oczekiwać żeby giełda i złoty natychmiast reagowały na to, co się dzieje - wskazywał prof. Orłowski.

Pracujesz na budowie? Szykują ważne rozporządzenie

Ministerstwo Rozwoju planuje wydanie w grudniu rozporządzenia, które zmniejsza obowiązki dot. szkoleń operatorów maszyn, by ułatwić działalność w szczególności firm budowlanych i pracowników tego sektora - poinformował wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj.

Jak na chaos w Sejmie zareagują rynki? "Rewolucji nie będzie"

O tym, jak rynki mogą zachować się w reakcji na wydarzenia w Sejmie dyskutowali na antenie TVN24BiS dr Wojciech Warski, wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego w Business Center Club oraz Grzegorz Cydejko, dziennikarz ekonomiczny. - To, z czym możemy mieć do czynienia jutro, to chwilowe przecenienie indeksów, ale tylko chwilowe, bo w gruncie rzeczy one i tak są nisko - mówił Cydejko. - Więc nie spodziewam się jakiegoś głębokiego załamania - dodał. Z kolei dr Warski stwierdził, że "rewolucji nie będzie". - To nie są wydarzenia, ciągle jeszcze, których skutkiem może być jakieś dramatyczne tąpnięcie. Natomiast to, co się wydarzyło w czasie weekendu, jest kolejnym elementem burzącym ład mentalny w Polsce, który ma olbrzymie znaczenie dla działań gospodarczych - ocenił.

Wiemy, o ile wzrosną rachunki za prąd. Sprawdź, w której jesteś grupie

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził 15 i 16 grudnia taryfy, jakie firmy będą pobierać za elektryczność w przyszłym roku. Nowe stawki spowodują nieznaczny wzrost opłat. Z obliczeń urzędu wynika, że w gospodarstwach domowych w Polsce rachunki za prąd mają wzrosnąć maksymalnie o niespełna 4 proc.

Idzie rewolucja na kolei. "Niższe ceny biletów"

Przewoźnicy kolejowi dostaną równy dostęp do rynków we wszystkich krajach Unii Europejskiej i będą mogli startować w przetargach na równi z miejscowymi firmami - przewiduje nowe prawo, które poparli w tym tygodniu europosłowie. Przewoźnicy konkurując o klienta będą musieli przedstawić mu atrakcyjną ofertę, więc jest nadzieja, że ceny za bilety spadną. Nowe przepisy zaczną obowiązywać za cztery lata.

Cudzoziemcy w Niemczech gorzej opłacani. Sprawdź, ile zarabiają

Pełnoetatowi pracownicy niemieccy zarobili w 2015 roku średnio 3141 euro brutto na miesiąc, natomiast obcokrajowcy pracujący w Niemczech na takich samych umowach dostali znacznie mniej - donosi „Der Spiegel”. Rozbieżności mogą częściowo wynikać z różnic w kwalifikacjach, jednak nie jest to jedyne uzasadnienie.

Ameryka patrzy na wydarzenia w polskim Sejmie

O tym, jak amerykańskie media relacjonują wydarzenia wokół obrad Sejmu w Polsce opowiadał Marcin Wrona. „The Wall Street Journal” pisze m.in. „o eskalacji konfliktu, który paraliżuje Polskę”, a także cytuje słowa Jarosława Kaczyńskiego, którego zdaniem wydarzenia w polskim Sejmie to „chuligaństwo parlamentarne”. Korespondent „Faktów TVN” podkreśla, że obecnie uwaga Amerykanów skierowana jest na nowego prezydenta-elekta i informacje o tym, jaki wpływ na politykę USA mają rosyjscy hakerzy.

Służby uderzą w paliwową mafię. Będą kontrole i monitoring cystern

Pakiet paliwowy spowodował gwałtowny wzrost legalnej sprzedaży paliw, ale ministerstwo finansów zapowiada dalsze działania. - Najważniejszym elementem walki z mafią paliwową będą kontrole - zapowiedział wiceminister finansów Wiesław Jasiński. Ma być wprowadzony monitoring przewozu paliw w Polsce i zmiany w prawie energetycznym.

Ser pod specjalnym nadzorem. Z powodu fali kradzieży

20 tysięcy form parmezanu o wartości 7 milionów euro skradziono w ciągu dwóch ostatnich lat w regionie Emilia-Romania na północy Włoch. W związku z plagą kradzieży tego słynnego sera budowane są tam strzeżone magazyny-fortece.