Amerykańscy żołnierze w kilka godzin odnowili elewację muzeum

Autor:
tm/gp
Źródło:
tvn24.pl
Szczuczyn. Amerykańscy żołnierze odświeżyli strażnicę pożarną z przełomu XIX i XX wieku (materiał z 5.10.2021)
Szczuczyn. Amerykańscy żołnierze odświeżyli strażnicę pożarną z przełomu XIX i XX wieku (materiał z 5.10.2021)Urząd Miejski w Szczuczynie
wideo 2/6
Urząd Miejski w SzczuczynieSzczuczyn. Amerykańscy żołnierze odświeżyli strażnicę pożarną z przełomu XIX i XX wieku

66 amerykańskich żołnierzy stacjonujących na co dzień w Bemowie Piskim pomogło w odświeżeniu drewnianej elewacji dawnej strażnicy pożarnej w Szczuczynie (województwo podlaskie). Dziś mieści się tu muzeum. Żołnierze chwycili za pędzle. Uwinęli się w ciągu jednego dnia.

- Dobre relacje utrzymywane są już od kilku lat. Żołnierze odwiedzali nas na różnego rodzaju uroczystościach i poznawali dzieje naszego miasta. Podczas jednej z takich wizyt stwierdzili, że – jako że są wśród nich mechanicy czy stolarze - chętnie zrobią coś dla lokalnej społeczności. Poszliśmy więc na spacer po mieście. Nasi przyjaciele zwrócili uwagę na drewniany budynek Muzeum Pożarnictwa, który wyraźnie wymagał odmalowania. Sami jakoś nigdy nie mogliśmy się do tego zabrać, bo zawsze było coś pilniejszego, więc powiedziałem "czemu nie" – opowiada burmistrz Szczuczyna Artur Kuczyński.

W piątek (1 października) 66 żołnierzy przybyło na miejsce i zaczęło malować. Urząd miejski zapewnił farbę i pędzle. – Uwinęliśmy się w ciągu jednego dnia. Pomagali strażacy z naszej Ochotniczej Straży Pożarnej i pracownicy urzędu. Sam też chwyciłem za pędzel – uśmiecha się burmistrz.

Żołnierze chcą też zwiedzić dawny zespół klasztorny Pijarów

Amerykańscy żołnierze, podczas spaceru po mieście, zwrócili uwagę na budynek dawnej strażnicy pożarnejUrząd Miejski w Szczuczynie

Dodaje, że malowaniu towarzyszyła bardzo pozytywna atmosfera. – Podchodzili do nas mieszkańcy, pytali co się dzieje – mówi nasz rozmówca.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Amerykańscy żołnierze stacjonują na co dzień w Bemowie Piskim, na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. – Zapowiedzieli, że wkrótce znów do nas przyjadą. Chcą zwiedzić dawny zespół klasztorny Pijarów przy ulicy Szpitalnej 1, gdzie funkcjonuje dziś Centrum Muzealno-Warsztatowe – twierdzi Artur Kuczyński.

Muzeum istnieje od 1982 roku

Żołnierze malowali elewację. Farbę i pędzle zapewnił urząd miejskiUrząd Miejski w Szczuczynie

Odświeżony przez żołnierzy budynek Muzeum Pożarnictwa mieści się zaś przy ulicy Senatorskiej 1A. Został zbudowany na przełomie XIX i XX wieku jako strażnica pożarna.

Na funkcje muzealne został przeznaczony w 1982 roku. Można tam podziwiać eksponaty i pamiątki po - istniejącej w Szczuczynie od 1882 roku - straży pożarnej.

Za pędzel chwycił też burmistrz Urząd Miejski w Szczuczynie
Muzeum Pożarnictwa mieści się w Szczuczynie przy ulicy Senatorskiej 1A

Autor:tm/gp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miejski w Szczuczynie

Pozostałe wiadomości