TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Do kiedy można złożyć wniosek o głosowanie poza miejscem zamieszkania?

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
gg//mro
Źródło:
tvn24.pl
Sondaż prezydencki Kantar dla "Faktów" TVN24 i TVN24. Komentarz Konrada PiaseckiegoTVN24
wideo 2/21
TVN24Sondaż prezydencki Kantar dla "Faktów" TVN24 i TVN24. Komentarz Konrada Piaseckiego

Wybory prezydenckie 2020 odbędą się 28 czerwca. Ewentualna druga tura - 12 lipca. Osoby, które 28 czerwca będą przebywały poza miejscem zamieszkania, mogą wziąć udział w wyborach głosując w innym okręgu. Ale wcześniej trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Sprawdź, do kiedy można to zrobić.

Głosowanie poza miejscem zamieszkania - do kiedy trzeba złożyć wniosek?

Obie tury tegorocznych wyborów prezydenckich odbędą się w okresie wakacyjnym. Jeśli ktoś 28 czerwca nie będzie mógł być w domu, może wystąpić o zaświadczenie uprawniające do głosowania poza miejscem zamieszkania. Z takim dokumentem można głosować w dowolnym obwodzie wyborczym w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Wniosek o wydanie takiego zaświadczenia należy złożyć w urzędzie gminy, w której jesteśmy ujęci w spisie wyborców do piątku 26 czerwca.

Sytuacja wygląda podobnie w razie wystąpienia drugiej tury, która miałaby się odbyć 12 lipca. Aby mieć możliwość głosowania poza miejscem zamieszkania należy również złożyć zaświadczenie w urzędzie gminy. Termin złożenia dokumentów jest podobny do tego w pierwszej turze, również jest to ostatni piątek przed wyborami - w tym przypadku 10 lipca.

Należy pamiętać, że w momencie otrzymania zaświadczenia głosujący jest wykreślany ze spisu wyborców w swoim okręgu. Jeżeli zgubi lub zniszczy on dokument upoważniający go do głosowania poza domem to nie będzie mógł otrzymać kolejnego ani wziąć udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla swojego miejsca stałego zamieszkania.

Wybory prezydenckie 2020

Pierwotnie wybory miały zostać przeprowadzone 10 maja, ale nie odbyły się w związku ze stanem epidemii. Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła w wydanej tego samego dnia uchwale, że "brak było możliwości głosowania na kandydatów" i dodała, że fakt ten jest równoważny w skutkach z przewidzianym w art. 293 par. 3 Kodeksu wyborczego brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów. W takim przypadku, jak stanowi Kodeks wyborczy, marszałek Sejmu ponownie zarządza wybory nie później niż w 14. dniu od dnia ogłoszenia uchwały Państwowej Komisji Wyborczej w Dzienniku Ustaw.

Uchwała PKW została opublikowana w Dzienniku Ustaw w poniedziałek, 1 czerwca, 22 dni od jej wydania.

Prezydent Andrzej Duda 2 czerwca podpisał ustawę "o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 roku, z możliwością głosowania korespondencyjnego". Tego samego dnia dokument został opublikowany w Dzienniku Ustaw.

Oznacza to, że głosowanie w wyborach odbędzie się metodą mieszaną - w lokalach wyborczych oraz dla chętnych - korespondencyjnie.

3 czerwca po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw postanowienia marszałek Sejmu Elżbiety Witek w sprawie zarządzenia wyborów prezydenckich na 28 czerwca wraz z obowiązującym kalendarzem wyborczym ruszyła kampania wyborcza.

Wybory prezydenckie 2020: kandydaci

Autor:gg//mro

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: