Przekręty na paszy na niemal 20 milionów złotych. Rozbita grupa przestępcza

TVN24

Do sprawy zatrzymano już 16 osóbTVN24 Wrocław/CBŚP
wideo 2/4

Oszustwa, pranie brudnych pieniędzy, fałszowanie faktur i inne przestępstwa skarbowe - takie zarzuty usłyszeli członkowie grupy przestępczej rozbitej przez Centralne Biuro Śledcze Policji. Kilkunastu zatrzymanych miało bogacić się na wyłudzaniu zwrotu podatków przy imporcie i dystrybucji śruty sojowej. Straty Skarbu Państwa oraz kilku niemieckich spółek szacuje się na prawie 20 milionów złotych.

Grupę rozpracowywali od początku roku funkcjonariusze CBŚP i Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego, pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu.

Śledczy ustalili, że grupa działała od marca 2017 roku do stycznia 2019 roku. Głównie na Dolnym Śląsku, ale swój ślad zostawiła też w innych województwach.

Poszkodowani: Skarb Państwa i niemieckie spółki

- Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie grupy prawdopodobnie łamali prawo w celu wyłudzenia nienależnego zwrotu podatków przy obrocie towarami w postaci komponentów paszowych. Szacowana wartość uszczupleń Skarbu Państwa, ujawniona na obecnym etapie postępowania, wynosi co najmniej 9,2 miliona złotych - informuje Iwona Jurkiewicz, rzecznik CBŚP.

Ale nie tylko polska strona została poszkodowana. Prokuratura Krajowa informuje, że w związku z nielegalną działalnością grupy pokrzywdzone zostały także spółki niemieckie. Przedsiębiorcy wydawali towar - śrutę sojową - za który nie otrzymywali zapłaty - łącznie około 10 milionów złotych.

16 zatrzymanych, wiele zarzutów

W śledztwie, od początku roku, zatrzymano już 16 osób. Ostatni mężczyzna - Mirosław P. - wpadł w czwartek w Katowicach. Prokuratura przedstawiła podejrzanym szereg zarzutów, m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy, czy fałszowania faktur. Grozi im do 15 lat więzienia.

W ramach śledztwa prokurator zablokował prawie pół miliona złotych na rachunkach bankowych podejrzanych.

Wobec sześciu podejrzanych sąd zastosował tymczasowe aresztowanie. Policja nie wyklucza kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

Autor: ib/ ks / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: CBŚP