Eksploratorzy od kilku lat szukali w Srebrnej Górze XVII-wiecznej kopalni srebra i wreszcie się udało. Część jest zalana, ale zachowały się elementy drewnianej zabudowy czy drobne narzędzia. Poszukiwacze, wspólnie z gminą, już planują wykorzystanie obiektu do celów turystycznych.
- Pierwsze informacje o tej kopalni, do których dotarliśmy, pochodziły z książki państwa Piątków. Były tam informacje o górnictwie w Górach. W Archiwum Górniczym w Katowicach dotarliśmy do map z 1858 roku. Po analizie map i źródeł, postanowiliśmy ruszyć dalej i szukać kopalni srebra – opowiada Jan Duerschlag, jeden z odkrywców.
Poszukiwania trwały pięć lat i prowadzone były przede wszystkim przy pomocy łopat. Brali w nich udział udział także Krzysztof Krzyżanowski, Dariusz Wójcik oraz dr. hab Tomasz Przerwa.
– Pracowaliśmy na działce, kupionej specjalnie do tego celu. Mieliśmy wszystkie potrzebne pozwolenia od konserwatora zabytków. Prace nadzorował archeolog – informuje Duerschlag.
Częściowo zalana
W weekend grupa eksploratorów dokopała się do XVII-wiecznej kopalni srebra w Srebrnej Górze. Część jest zalana, ale to co widać robi ogromne wrażenie. Jest tam też szyb, co może oznaczać, że kopalnia ma kilka poziomów. Zachowały się także elementy drewnianej zabudowy czy drobne narzędzia. W środku nie był nikt od 100 lat.
Kopalnię będzie można zwiedzać
Obiekt stanie się niebawem jedną z atrakcji turystycznych regionu.
- Obecni właściciele kopalni wyrażają chęć jej udostępnienia dla licznie przybywających do Srebrnej Góry turystów. Są otwarci na współpracę z władzami gminy. Największym priorytetem na dzień dzisiejszy jest jednak zabezpieczenie kopalni przed niebezpieczeństwem wystąpienia zawałów – podkreśla Paweł Gancarz, wójt Stoszowic.
W Srebrnej Górze (woj. dolnośląskie) odkryta została kopalnia srebra:
Autor: sfo / Źródło: TVN 24 Wrocław
Źródło zdjęcia głównego: Eskade