Umowa podpisana. Filmy wrócą do Tęczy. Z pliku i wysłużonej taśmy

Kino Tęcza
Kino Tęcza
Źródło: UM Warszawa
Stołeczny ratusz zapowiada kompleksową modernizację żoliborskiej Tęczy. Powstanie nowoczesna sala kinowa, ale - to ukłon w stronę tradycji - do dyspozycji będą także projektory na taśmę. Ponadto przewidziano miejsca na koncerty, wystawy i spotkania.

- To wyjątkowy dzień dla legendarnego kina Tęcza. Podpisanie umowy i rozpoczęcie prac budowlanych to nowy etap w bogatej historii tego miejsca - mówiła, cytowana w komunikacie ratusza, Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka Warszawy.

Przypomniała, że nieco zapomniany obiekt przez lata pełnił różne funkcje. - Dzięki porozumieniu miasta ze spółdzielnią mieszkaniową (w grudniu 2020 - red.), która przekazała nam budynek do użytkowania stworzymy w nim centrum kulturalne nawiązujące do tradycji tego miejsca, otwarte dla lokalnej społeczności - zapowiedziała. I dodała, że w nowej Tęczy, oprócz kina i edukacji filmowej, będzie miejsce na koncerty, performance, wystawy i spotkania.

- Wierzę, że remont będzie przebiegał sprawnie, szczególnie, że będzie nad nim czuwać Centrum Kultury Filmowej imienia Andrzeja Wajdy. Proszę pamiętać, że Andrzej Wajda z żoną mieszkał kilka kroków stąd - zauważyła Machnowska-Góra.

Nowoczesna technologia i taśma 35 mm

Przy ulicy Suzina 6 powstanie w pełni cyfrowe kino z salą na około 200 miejsc, systemem dźwięku Dolby Atmos i ekranem panoramicznym. Będzie też wyposażone w sprzęt umożliwiający streaming, choćby wydarzeń z platformy VOD Warszawa.

Nowoczesność nie pożegna jednak tradycji. W Tęczy nadal będzie można też obejrzeć filmy z projektorów na taśmę 35 milimetrów jak w mokotowskim Iluzjonie.

Budynek będzie enrgooszczędny i przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.

- Chcemy, aby nowe kino Tęcza stało się kulturalnym sercem Żoliborza, otwartym dla różnorodnych wydarzeń i spotkań - dodała Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektorka Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. 

Wielofunkcyjny dziedziniec dla sąsiadów

Dziedziniec zachowa swoją dotychczasową funkcję jako miejsce spotkań sąsiedzkich, warsztatów dla dzieci, wystaw czy pokazów plenerowych w otoczeniu zieleni.

"Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii oraz materiałów o niskim wpływie na środowisko, budynek kina będzie bardziej energooszczędny" - podkreśla ratusz w komunikacie.

Za prace budowlane odpowiada warszawska firma Varco, znana m.in. z rozbudowy budynku Mazowieckiego Instytutu Kultury, remontu Instytutu Badań Edukacyjnych w Warszawie czy przebudowy Dąbrowskiego 69 na potrzeby Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.

Autorami dokumentacji projektowej są: Andrzej Kaczmarczyk i Sylwia Bartoszewska z Biura Architekt Kaczmarczyk S.C.

Początkowo budynek był tylko kotłownią

Budynek kina powstał w roku 1929 jako kotłownia centralnego ogrzewania dla budowanego wówczas osiedla Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Wkrótce jednak dzięki modernizacji kotłów udało się wygospodarować miejsce na kinoteatr, którego brakowało w okolicy.

Po wojnie przez wiele lat działo w nim słynne kino Tęcza. W 1989 roku budynek stał się siedzibą kolektywu artystycznego Akademia Ruchu z programem filmowym.

Czytaj także: