Czasem słońce, czasem deszcz. A Marymont podlewa stadion

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Zraszacze podlewają murawę boisk na Marymoncie
Zraszacze podlewają murawę boisk na Marymoncie
Facebook / Inka
Zraszacze podlewają murawę boisk na MarymoncieFacebook / Inka

Z jednej strony widmo suszy i nawoływania do oszczędzenia wody, z drugiej - kilka dni deszczu. A w tle pandemia i brak możliwości uprawiania sportu. Niezależnie od okoliczności, boiska na Marymoncie są ciągle podlewane - zaalarmowała nas czytelniczka.

Stadion RKS Marymont na Żoliborzu. Środa, 29 kwietnia, tuż przed godziną 9 rano. Woda ze zraszaczy leje się bez przerwy i podlewa połowę murawy. Przed południem zraszacze ponownie się włączają, tym razem podlewana jest druga połowa. Tego dnia jest pochmurno, pojawiają się nawet przelotne opady. Po południu podlewane jest także drugie boisko.

Początek majówki - mgła i deszcz, znacznie mocniejszy. Ale murawa i tak jest podlewana. Kamera naszej czytelniczki pokazuje, że zraszacz działa w okolicach jednej z dwóch bramek. Przez mgłę trzeba wytężyć nieco bardziej wzrok. Sytuacja powtarza się też także tydzień później, 8 maja. Tym razem pogoda nawet dopisuje - na filmie widzimy, że słońce wyszło zza chmur. Woda ze zraszaczy i tym razem leje się pod bramką jednego z boisk.

Nagrania dostaliśmy od naszej czytelniczki z Żoliborza. Okna jej mieszkania wychodzą na stadion, który jest podlewany niezależnie nie tylko od pogody, ale i od faktu, że obiekty sportowe były jeszcze wtedy zamknięte z powodu pandemii. - Żadnej oszczędności. Szczególnie, kiedy teraz pada deszcz! - bulwersuje się pani Inka.

Niepokój uzasadniony, szczególnie że od kilku tygodni obserwujemy ciągle niski poziom wody w Wiśle. Władze Warszawy zapewniają, że wody w kranach nie zabraknie. Ale już w podwarszawskim Piasecznie pojawiły się apele o oszczędzenie wody. Od 30 kwietnia władze miasta wprowadziły nawet zakaz podlewania ogródków w ciągu dnia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Wszystko dla licencji

Rzeczniczka dzielnicy Donata Wancel tłumaczy, że podlewanie wynika z przepisów licencyjnych dla klubów IV ligi i niższych, które ustala Wojewódzki Związek Piłki Nożnej. Boiska muszą być pokryte naturalną trawą, nawierzchnia ma być gładka i równa. Żeby utrzymać ją w takim stanie, potrzeba wody i nawozu. - Nieregularne nawadnianie może skutkować jej degradacją, a w konsekwencji odebraniem licencji uprawniającej do uczestnictwa w rozgrywkach - wyjaśniła Wancel.

Na razie boiska są więc zadbane, ale przez ostatnie dwa miesiące świeciły pustkami. Rząd ogłosił wprawdzie, że mogą być czynne już od 4 maja, ale ostateczną decyzję w tej sprawie podejmuje samorząd. Warszawa czekała na wytyczne Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. Zdecydowała, że obiekty sportowe otworzy od 14 maja, ale z zachowaniem reżimu sanitarnego. Chodzi głównie o boiska na powietrzu. Hale pozostaną zamknięte.

- Mimo że boiska nie są użytkowane, niezbędne jest prowadzenie stałej pielęgnacji nawierzchni, żeby w momencie ich otwarcia, możliwe było bezpieczne udostępnienie. Na bieżąco badamy stan wilgotności gleby i kiedy nie jest to konieczne, nie jest używany system nawadniania – zapewniała rzeczniczka jeszcze przed decyzją miasta o otwarciu boisk. I przekonywała, że odtworzenie raz zaniedbanej murawy pochłonęłoby nawet cztery razy więcej wody. - Znacznie wzrosłyby także koszty pielęgnacyjne. Dodatkowo konieczność odnawiania murawy spowodowałaby wyłączenie obiektu z użytkowania na kolejny okres i naraziła na straty finansowe - przekonywała.

Czemu jednak woda leje się nawet wtedy, gdy pada deszcz? To rzeczniczka tłumaczyła awarią systemu, która miała miejsce w czasie majówki. - 1 maja rzeczywiście był on włączony do godzin popołudniowych i przez krótki okres czasu działał równolegle z opadami deszczu. Okazało się, że czujnik uległ awarii. Pracownik działu technicznego, jak tylko zauważył, że system nie wyłączył się samoczynnie, wyłączył go ręcznie - zapewniła rzeczniczka.

Grał tu nawet Zidane

Stadion przy Potockiej to miejsce z tradycjami. Lokalny RKS to jeden z najstarszych klubów sportowych w Warszawie. Obiekt, poza głównym boiskiem z trybuną wpisaną w 2016 roku do ewidencji zabytków, ma także drugie, również pełnowymiarowe boisko treningowe. Oba mają naturalną, trawiastą nawierzchnię, a jej drenaż jest dziełem greenkeepera sprowadzonego przez klub w latach 50. z Wielkiej Brytanii.

Na murawie Marymontu karierę trenerską zaczynał selekcjoner reprezentacji Polski Kazimierz Górski, a piłkarską - bracia Żewłakowowie. Jako zawodnicy młodzieżowych reprezentacji swoich krajów grali tu też Zbigniew Boniek i... Zinedine Zidane.

Autorka/Autor:Katarzyna Kędra/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Facebook / Inka

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl