Przygotuj się na:

DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Zmiany w komunikacji i parkowaniu

  Opowiedzieli zdjęciami o swojej Warszawie. "Po polsku, ale z obcym akcentem"

  TVN Warszawa | Wola

  Autor:
  dg/b
  Źródło:
  TVN 24
  TVN 24Wystawa "Nowi warszawiacy. Nowe warszawianki"

  Fotografia może być sposobem na oswajanie się z nowym miejscem zamieszkania i sposobem na poznawanie sąsiadów. Udowodnili to uczestnicy warsztatów "Nowi warszawiacy. Nowe warszawianki". 

  W kwietniu ubiegłego roku fotografka ze Sputnik Photos rozpoczęła cykl warsztatów zatytułowanych "Nowi warszawiacy. Nowe warszawianki" skierowanych do migrantek i migrantów, którzy swój dom znaleźli właśnie w Warszawie.

  - Chcieliśmy stworzyć takie warsztaty, w których moglibyśmy podzielić się pewnym narzędziem i wiedzą. Dzięki nim osoby, które doświadczyły migracji, mogą opowiedzieć o swoich doświadczeniach w mieście. Każda z tych historii jest wyjątkowa – mówi Karolina Gembara, koordynatorka projektu "Nowi warszawiacy. Nowe warszawianki".

  "Znalazłem sposób na integrację"

  W ramach warsztatów uczestnicy uczyli się pracy w studiu fotograficznym, korekcji oświetlenia, a także opowiadania historii za pomocą zdjęć. Zwiedzali także warszawskie galerie. Efektem tych działań jest wystawa fotografii oraz publikacja w formie gazety, gdzie uczestnicy opowiadają o swojej codzienności, życiu w mieście oraz oswajaniu się z nim.

  - Projekt zainspirował uczestników warsztatów do tego, aby zapukać do drzwi sąsiadów. Dla osób, które nie pochodzą stąd, które mówią po polsku, ale z obcym akcentem, jest to przekroczenie jakiejś granicy – tłumaczy Gembara.

  - Jestem tu od sześciu lat, jednak moja dzielnica wydawała się miejscem zamkniętym. Dzięki warsztatom znalazłem sposób na integrację, co bardzo mnie cieszy – opowiada Sayam Gosh, uczestnik warsztatów.

  Wystawę można oglądać w galerii Sputnik Photos przy Chłodnej 20 do końca lutego.

  dg/b

  Źródło: TVN 24