W czerwcu Lotnisko Chopina w Warszawie po raz pierwszy w swojej 90-letniej historii odprawiło ponad dwa miliony pasażerów w ciągu miesiąca. Rekordowy był szczególnie jeden dzień, kiedy w podróż wybrało się prawie 75 tysięcy osób.
"Lotnisko Chopina odprawiło w czerwcu dokładnie 2 005 111 osób, czyli o 10,5 proc. więcej niż w ubiegłym roku i o ponad 12 proc. więcej w odniesieniu do czerwca 2019 r., czyli okresu przed pandemią. Oznacza to, że w pierwszym półroczu 2024 roku stołeczny port odprawił 9 738 175 osób - o ponad 13 proc. więcej niż w tym samym okresie 2019 roku i prawie 17 proc. więcej niż w ubiegłym roku" - chwali się w komunikacie warszawskie lotnisko.
Jak czytamy, w ciągu pierwszych sześciu miesięcy najwięcej pasażerów podróżowało w ruchu tradycyjnym - 6 035 655 osób, choć jest to liczba o około 250 tysięcy niższa niż w 2019 roku. Największy przyrost liczby pasażerów względem przedpandemicznego okresu nastąpił w segmencie czarterów. "W bieżącym roku rejsami czarterowymi podróżowało 1 233 946 osób, czyli o 47 proc. więcej niż w 2019 r. Z rejsów niskokosztowych skorzystały 2 463 110 osoby, stanowi to wzrost o blisko 68 proc. w odniesieniu do pierwszego półrocza roku 2019" - czytamy w wyliczeniach.
"Powód do dumy" w 90-lecie lotniska
- Odprawienie ponad dwóch milionów pasażerów w ciągu jednego miesiąca to dla nas niezwykłe osiągnięcie, szczególnie cenne w czasie, gdy obchodzimy 90-lecie istnienia lotniska. Te wyniki pokazują, jak ogromną rolę pełni Lotnisko Chopina i są świadectwem zaufania, jakim darzą nas pasażerowie oraz efektem ciężkiej pracy całego lotniskowego zespołu. Tak olbrzymie wzrosty to powód do dumy, ale również zobowiązanie do dalszego rozwoju, zarówno pod względem jakości usług, jak i pod względem możliwości naszego portu lotniczego - ocenił Adam Sanocki, Członek Zarządu PPL S.A. I zaznaczył: - Dlatego tak istotna dziś jest nasza strategia, skoncentrowana na modernizacji i inwestycjach w nowoczesną infrastrukturę. Dziękujemy wszystkim pasażerom oraz partnerom biznesowym za zaufanie. Przed nami kolejne wyzwania i cele, które z determinacją będziemy realizować.
Z kolejnych danych wynika, że blisko dwie trzecie pasażerów - 6 387 924 - podróżowało w okresie pierwszych sześciu miesięcy w ramach strefy Schengen. Najpopularniejszym kierunkiem wśród pasażerów rejsów regularnych pozostaje Londyn. Na drugim miejscu plasuje się Paryż, a na trzecim - Amsterdam. W przypadku rejsów czarterowych są to odpowiednio: Antalya, Marsa Alam i Hurghada.
W czerwcu w stołecznym porcie odprawiono 9 771 ton cargo, łącznie od początku roku - 53 540 ton, czyli o prawie 3,5 tysiąca więcej niż w rekordowym okresie w 2022 roku.
Autorka/Autor: katke
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: OleksSH/Shutterstock