Wawer oddaje miejsce spotkań młodzieży. "Brakuje miejsc, w których może wyrażać siebie"

Na osiedlu Marysin Wawerski powstało miejsce spotkań dla młodych ludzi. Urzędnicy zapewniają, że będzie działało "na ich zasadach", bez narzuconej oferty kulturalnej czy sportowej. Dzielnica oddała młodym mieszkańcom przestrzeń, którą zaaranżują według własnych pomysłów.

Urząd dzielnicy postanowił przeznaczyć na miejsce dla młodzieży lokal przy Korkowej 119/123. Lokal ma niecałe 70 metrów kwadratowych, mieści się na parterze pawilonu z wyjściem na ulicę. Przylega do niego wąski pas zieleni. Przestrzeń składa się z dwóch pomieszczeń oraz małej toalety i magazynku, ulokowanych pośrodku. W sąsiedztwie mieści się filia Wawerskiego Centrum Kultury, biblioteka oraz siedziba Fundacji "Instytut Edukacji Pozytywnej", współpracującej z dzielnicą w zakresie warsztatów w wawerskich szkołach o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży.

- Wawer jest dzielnicą obrzeżną, przez co młodzież bardzo często w celu spędzania czasu z rówieśnikami udaje się do centrum Warszawy. To skłoniło nas do zastanowienia się, co możemy zrobić, aby młodzież chciała spędzać czas bliżej miejsca zamieszkania. Chcieliśmy stworzyć miejsce w Wawrze, które odpowie na oczekiwania młodych mieszkańców, da poczucie wolności i niezależności, ale będzie też bezpieczne – powiedział cytowany w komunikacie prasowym Norbert Szczepański, burmistrz Wawra.

Brakuje miejsc, w których młodzież może wyrażać siebie

Wspólnie z Centrum Komunikacji Społecznej urząd przeprowadził konsultacje społeczne, w ramach których młodzież określiła, co chciałaby robić w takim miejscu. Stworzone zostały wytyczne do programu dla obiektu, przygotowana została koncepcja miejsca, możliwe aranżacje, a także propozycje reguł obowiązujących w takim miejscu.

- Kluczem okazało się nie to, żeby zaproponować młodzieży ofertę kolejnych zajęć zorganizowanych, ale oddać im przestrzeń, którą zaaranżują, jak chcą i będą spędzać w niej wolny czas, bez umieszczania tego w ramach oferty kulturalnej, czy sportowej. Brakuje miejsc, w których młodzież może wyrażać siebie, więc mamy nadzieję, że w ślad za wawerską przestrzenią będą powstawały kolejne - stwierdził Karol Kołbyk, lider projektów młodzieżowych w urzędzie dzielnicy Wawer.

W lokalu zakończył się już remont. Wkrótce zostanie umeblowany zgodnie z oczekiwaniami młodzieży i oddany do użytku.

Przeczytaj także: Hostel interwencyjny dla osób LGBT+ już działa. Pomoże osobom w kryzysie bezdomności

Hostele interwencyjne dla osób LGBT
Źródło: TVN24
Czytaj także: