Hostel interwencyjny dla osób LGBT+ w kryzysie bezdomności rozpoczął działalność - poinformowała wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra. Przez najbliższe trzy lata jego prowadzeniem zajmie się Stowarzyszenie Lambda. Dla osób chcących skorzystać z pomocy hostelu został uruchomiony specjalny telefon zaufania.
W maju ratusz rozstrzygnął konkurs na prowadzenie całodobowego punktu schronienia i wsparcia interwencyjnego dla osób LGBT+. Umowę podpisano ze Stowarzyszeniem Lambda Warszawa. "Miasto Stołeczne Warszawa jest miejscem otwartym, jest dla wszystkich. Chcemy, aby każdy miał równe prawa i szanse, czuł się tu dobrze i przede wszystkim bezpiecznie" - podkreślała wówczas wiceprezydent Machnowska-Góra.
W środę zastępczyni prezydenta poinformowała, że hostel rozpoczyna właśnie działalność. "Dzięki trzyletniej dotacji m.st. Warszawy rozpoczyna działalność Hostel Interwencyjny Lambda Warszawa dla osób LGBTQI+ w kryzysie bezdomności" - przekazała w mediach społecznościowych, dodając, że ostatnie miesiące organizacja zgodnie z umową poświęciła na wyremontowanie i wyposażenie miejsca.
Do hostelu można się zgłaszać przez telefon zaufania
Z kolei Stowarzyszenie Lambda Warszawa informuje, że wszystkie osoby nieheteronormatywne, znajdujące się w bezdomności lub zagrożone bezdomnością i chcące skorzystać z oferty hostelu proszone o kontakt z telefonem zaufania - 22 628 52 22. Działa on od poniedziałku do piątku w godzinach 18-21. Dedykowany jest zapisom i procedurze przyjęcia do hostelu.
Stowarzyszenie będzie poprowadziło hostel interwencyjny w postaci mieszkań treningowych. "To miejsce, na które czekało wiele osób ze społeczności LGBT+, szczególnie osoby dotknięte kryzysem bezdomności z powodu doświadczanej dyskryminacji. Regularnie zgłaszają się do nas osoby, które z powodu swojej orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej doświadczają wykluczenia, a nawet przemocy w domu rodzinnym, środowisku pracy, najbliższym otoczeniu. Osoby te poszukują bezpiecznego schronienia i pomocy w wyjściu z kryzysowej sytuacji, w jakiej się znalazły" - podaje Lambda Warszawa.
W mieszkaniach interwencyjnych jednocześnie będzie mogło przebywać do 10 osób. "Zapewnimy im nie tylko bezpieczne schronienie i wyżywienie, ale także odpowiednią pomoc psychologiczną, prawną, czy socjalną - niezbędne do stanięcia na własne nogi" - podkreślają przedstawiciele stowarzyszenia.
Na rzecz działalności hostelu prowadzona jest również internetowa zbiórka. "Mieszkania interwencyjne są dotowane przez miasto, jednak w ramach realizacji projektu musimy zapewnić wkład własny wynoszący blisko 100 000 złotych. Chociaż to na nas ciąży odpowiedzialność za prowadzenie mieszkań, rozumiemy ten projekt jako wspólną sprawę, ważną dla całej społeczności LGBT+ oraz osób sojuszniczych. Dlatego zwracamy się do Was z prośbą o wsparcie w zapewnieniu pomocy osobom nieheteronormatywnym w kryzysie bezdomności" - apeluje Stowarzyszenie Lambda Warszawa.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock