Żłobek, dom dziennego pobytu dla seniorów i ośrodek wsparcia dla osób niepełnosprawnościami. To wszystko ma funkcjonować w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze. Na razie miasto wybrało projekt.
Inwestycję planowana jest między Mrówczą a Patriotów. Powstanie tam zespół budynków o różnych funkcjach. Jak wymienia w komunikacie ratusz, oprócz żłobka dla 150 dzieci, będą tam działać Centrum Aktywności Międzypokoleniowej z domem dziennego pobytu dla seniorów oraz ośrodek wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem.
"Architektura wysokiej jakości"
Konkurs na Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Wawrze został zorganizowany i przeprowadzony elektronicznie. Do 22 listopada wpłynęło siedem koncepcji. Przyznano I, II i III nagrodę oraz jedno wyróżnienie. Zwycięzcy zostaną zaproszeni do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki.
Pierwsza nagroda została przyznana pracowni BDR Architekci z Warszawy (35 tysięcy złotych). Druga trafiła do biura TŁO Michał Sikorski z Warszawy (25 tysięcy złotych), a trzecia otrzymała również warszawska firma Dedeco Architektura (15 tysięcy złotych). Wyróżnienie i 5 tysięcy złotych otrzymało XYStudio.
- Zwycięski projekt zapowiada architekturę wysokiej jakości. Autorzy z kulturą wpisują budynki w krajobraz. Proponują różne zielone rozwiązania. Dachy z roślinnością będą chronić przed nadmiernym nagrzewaniem się, zatrzymają część wody opadowej. Panele fotowoltaiczne pozwolą na wytworzenie na miejscu czystej energii. Rachunki za prąd będą niższe - zachwalała zwycięski projekt Marlena Happach, szefowa stołecznego Biura Architektury.
Na wizualizacjach widać też inspirację stylem świdermajer, typowym dla architektury linii otwockiej. Drewniane tarasy i balustrady ze zdobieniami snycerskimi, duże witryny, które mogą kojarzyć się z świdermajerowskimi werandami.
Jak podkreślono w komunikacie, w konkursie szukano "najlepszej koncepcji pod względem funkcjonalnym, estetycznym i ekonomicznym". Zespół planowanej zabudowy ma pełnić rolę nowoczesnego ośrodka opieki, wsparcia i edukacji dla dzieci, osób starszych oraz niepełnosprawnych. "Potrzeby przyszłych użytkowników są więc rozległe. Duże znaczenie miał też projektu zieleni rekreacyjnej, parkowej i leśnej oraz zagospodarowanie terenu z parkingiem i drogami wewnętrznymi" - zaznaczył ratusz.
Konkurs poprzedzono konsultacjami społecznymi.
Oni wybrali najlepszy projekt
W sądzie konkursowym znaleźli się m.in. Leszek Baraniewski, zastępca burmistrza dzielnicy Wawer oraz Donata Kończyk, pełnomocniczka prezydenta m.st. Warszawy ds. dostępności. Funkcję przewodniczącego pełnił Mateusz Świętorzecki, architekt i członek SARP. W pracach sądu konkursowego brali udział eksperci zewnętrzni i przedstawiciele jednostek miejskich: Aneta Wardzińska-Siczek i Tomasz Pniewski z Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, Wojciech Godlewski – radny dzielnicy Wawer, Teresa Zduńczyk z dzielnicy Wawer, Joanna Dolińska-Dobek – dyrektor CAM Nowolipie, Aneta Bernacka z Zespołu Żłobków, Zbigniew Drzewiecki – dyrektor TPD Helenów oraz Piotr Żabicki ze Stowarzyszenia Architektów Polskich i Przemysław Kokot z ZOA architekci.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa