Przygotuj się na:

AWARYJNA NAPRAWA NA PIASTÓW ŚLĄSKICH

Drogowcy w trybie awaryjnym naprawią nawierzchnię ulicy Piastów Śląskich od Żołnierzy Wyklętych do Powstańców Śląskich. Ulica zostanie zamknięta dla ruchu, co oznacza utrudnienia dla kierowców i pasażerów.

TVN Warszawa | Żoliborz

Żoliborz doczeka się własnego domu kultury

TVN Warszawa | Żoliborz

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Przyszła siedziba Domu Kultury na Żoliborzu
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl Przyszła siedziba Domu Kultury na Żoliborzu

Rada Warszawy podjęła projekt uchwały o powołaniu Żoliborskiego Domu Kultury. Jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony konkurs na dyrektora placówki.

- Utworzenie domu kultury na Żoliborzu od dawna było naszym priorytetem. Udało się wreszcie ten plan zrealizować także dzięki determinacji zarządu dzielnicy. Rozmowy i analizy możliwości powołania, umiejscowienia siedziby i zasad funkcjonowania nowej instytucji kultury oraz oferowania zróżnicowanej oferty kulturalnej rozpoczęły się w drugiej połowie 2019 roku – komentuje w komunikacie na ten temat wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, w 2020 roku udało się znaleźć miejsce na siedzibę i rozpoczęto prace nad utworzeniem nowej instytucji kultury.

- Na ten historyczny moment mieszkańcy naszej dzielnicy czekali od wielu lat – mówi z kolei Paweł Michalec, burmistrz dzielnicy Żoliborz.

Remontują docelowy budynek

Urzędnicy przypominają, że tymczasowa siedziba i zaplecze administracyjno-biurowe znajdować się będzie przy ul. Mickiewicza 22, w lokalu na parterze o powierzchni 86,82 metrów kwadratowych. "Jest obecnie w trakcie remontu, który wkrótce powinien się zakończyć. Docelowa siedziba mieścić się ma w budynku przy ul. Śmiałej 21 przejętej od firmy Veolia. Dysponuje on powierzchnią użytkową blisko 550 metrów kwadratowych, a do działki przylega budynek Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami dzielnicy Żoliborz, o powierzchni 140 metrów kwadratowych, który także ma być przeznaczony pod działalność Żoliborskiego Domu Kultury" - wyliczają

Przeprowadzono już inwentaryzację architektoniczno-budowlaną budynku przy ul. Śmiałej 21, w kolejnych etapach dzielnica planuje przygotowanie koncepcji funkcjonalno-użytkowej, a następnie przebudowę budynku.

Częścią Żoliborskiego Domu Kultury ma zostać także Fort Sokolnickiego. Umowa z obecnym dzierżawcą kończy się 16 kwietnia 2022 roku, w planach nie ma jej przedłużenia. "Byłyby w nim organizowane np. koncerty i większe wydarzenia kulturalne, natomiast w budynku przy ul. Śmiałej odbywałyby się warsztaty, ćwiczenia, spotkania czy inne zajęcia grupowe dla mieszkańców z uwzględnieniem potrzeb różnych grup: seniorów, dzieci i młodzieży, obecnych i przyszłych mam, a także osób indywidualnych o ciekawych zainteresowaniach czy początkujących artystów" - wymienia urząd dzielnicy. Zaznacza jednak, że o ostatecznej formule funkcjonowania i proponowanej oferty Żoliborskiego Domu Kultury ma zadecydować jego dyrektor wspólnie z mieszkańcami dzielnicy.

Do Żoliborskiego Domu Kultury ma zostać włączone również Centrum Lokalne Żoliborz, Miejsce Aktywności Lokalnej. W planach jest współpraca z Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w dawnym kinie Tęcza, kinem Elektronik i Warszawską Szkoła Filmową oraz Teatrem Komedia oraz z żoliborskimi środowiskami edukacyjnymi, artystycznymi i twórczymi.

Dzielnica Żoliborz, jako jedyna w Warszawie nie miała dotychczas swojego domu kultury.

Autor:katke/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Dzielnicy Żoliborz

Pozostałe wiadomości