Ursynów chce powrotu bazarku Na Dołku. Jest pomysł, brakuje zgody drogowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Targowisko nad Południową Obwodnicą Warszawy - wizualizacjaUrząd Dzielnicy Ursynów

Ursynów podpisał umowę na koncepcję targowiska nad tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy. Za jej wykonanie odpowiedzialna jest pracownia architektoniczna, która ma już na swoim koncie krytykowane pawilony na Bazarze Różyckiego.

Jak poinformował ursynowski urząd dzielnicy, przedmiotem umowy z pracownią architektoniczną OCA Architekci z Piaseczna jest wykonanie wielobranżowego projektu koncepcyjnego targowiska wraz z oszacowaniem kosztów inwestycji. Dzielnica planuje wybudowanie częściowo zadaszonego placu targowego oraz budynku administracyjnego u zbiegu ulic Płaskowickiej i Braci Wagów.

Targowisko ma powstać na części terenu, który niegdyś zajmował bazarek Na Dołku (po przymusowej wyprowadzce znalazł się w tymczasowej lokalizacji przy ulicy Polaka). Nowe targowisko będzie też częścią planowanego wzdłuż przebiegającej pod ziemią obwodnicy parku linearnego.

Plac targowy z zadaszeniem i pawilonem

W tej inwestycji wiele zależeć będzie jednak od tych, którzy odpowiadają za tunel. - Pracownia projektowa przygotuje kilka rozwiązań, które zostaną przedłożone Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad. Chcielibyśmy, aby targowisko było najbliższe koncepcji wypracowanej w trakcie konsultacji społecznych, czyli zadaszony plac z budynkiem socjalno-administracyjnym, a nawet z drobną funkcją handlową lub usługową w tym budynku. Na to jednak musi wyrazić zgodę zarządca tunelu, czyli GDDKiA - przyznaje w rozmowie z tvnwarszawa.pl Robert Kempa, burmistrz Ursynowa.

Jeśli drogowcy dojdą do wniosku, że budynki mogą zagrozić konstrukcji tunelu, projekt trzeba będzie przycinać. Ich ewentualne wątpliwości mogą oznaczać realizację skromniejszej wersji targowiska - kontenery zamiast murowanego budynku albo nawet tylko zadaszenie placu.

Architekci będą musieli także uzgodnić koncepcję z miejskim Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego, Zarządem Dróg Miejskich oraz Zarządem Zieleni. Jak mówi nam burmistrz Kempa, chodzi o to, aby nowe targowisko "jak najbardziej wtapiało się w otoczenie planowanego w tym miejscu parku linearnego". Uzgodnienia mają dotyczyć również rozwiązania kwestii parkowania.

Targowisko ma działać w 2023 roku

W zależności od tego, która wersja projektu targowiska zostanie zaakceptowana, inwestycja będzie realizowana w całości lub w dwóch etapach. W pierwszym zostanie wykonany plac targowy wraz z zadaszeniem, a także budowa dróg dojazdowych i infrastruktury towarzyszącej. W drugiej fazie przewiduje się budowę pawilonu.

Burmistrz przyznaje, że ukończenie targowiska do 2023 roku będzie "bardzo dużym wyzwaniem". - Stąd podział na dwa etapy. Wykonanie budynku wymaga po prostu większej liczby pozwoleń i uzgodnień z gestorami sieci. Zakładamy taką ewentualność, że w 2023 roku targowisko będzie działać w formie przejściowej, a docelowej na wiosnę 2024 roku - podsumowuje Robert Kempa.

Pracownia OCA Architekci odpowiadała za projekt zmian na Bazarze Różyckiego, gdzie w ubiegłym roku w miejscu drewnianych budek postawiono 44 blaszane pawilony. Jak przypomina "Gazeta Stołeczna", twórcy projektu byli krytykowani za brak architektonicznego wyrazu, a nowe pawilony porównywano do kontenerów. Z kolei kupcy mieli narzekać, że nowe budki nadmiernie nagrzewają się latem, a zimą trudno je ogrzać.

Park linearny nad POW według koncepcji z 2016 roku
Park linearny nad POW według koncepcji z 2016 rokuUrząd dzielnicy Ursynów

Autorka/Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Dzielnicy Ursynów

Pozostałe wiadomości

Wietnamczycy zorganizowali wsparcie dla swoich rodaków, którzy ucierpieli w pożarze hali handlowej Marywilska 44. Kupcy otrzymali w sobotę pierwszą pomoc.

Wsparcie po pożarze Marywilskiej 44. "Każdy otrzyma od nas pomoc, jesteśmy solidarni"

Wsparcie po pożarze Marywilskiej 44. "Każdy otrzyma od nas pomoc, jesteśmy solidarni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura postawiła zarzuty mężczyźnie, który jest podejrzany o brutalne zabójstwo swojej matki. W czwartek, w jednym z mieszkań na Mokotowie, odnaleziono ciało starszej kobiety. 50-latek został aresztowany.

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

312 placówek czeka na zwiedzających w 20. Noc Muzeów. Jakie miejsca można odwiedzić? Przewidziano dużo wystaw i koncertów, również miłośnicy historii znajdą coś dla siebie. Dla pragnących nietypowych wrażeń jest wizyta w pszczelarium, spotkanie z robotem obdarzonym sztuczną inteligencją i zwiedzanie komory przelewu burzowego.

Jedyna taka noc. Otworzy się 312 placówek, nie tylko muzea

Jedyna taka noc. Otworzy się 312 placówek, nie tylko muzea

Źródło:
PAP

Dziesięć par jednopłciowych zostało pobłogosławionych w parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie. - Nasze błogosławieństwo jest sposobem na powiedzeniem tym parom, że ich miłość nie jest gorsza od miłości osób heteroseksualnych, że również ich miłość podoba się Bogu - mówi proboszcz parafii ewangelicko-reformowanej ks. Michał Jabłoński.

Duchowni pobłogosławili pary jednopłciowe. "Pierwszy taki gest w Polsce"

Duchowni pobłogosławili pary jednopłciowe. "Pierwszy taki gest w Polsce"

Źródło:
PAP

Policjanci z radomskiej drogówki na sygnałach eskortowali do szpitala samochód z mężczyzną poparzonym po wybuchu butli gazowej. Dotarli na czas.

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas wykonywania prac polowych zginął 75-latek. Wypadł z ciągnika, a ten go przygniótł. Policja bada przyczyny tego tragicznego wypadku.

Wypadł z ciągnika, a ten go przygniótł

Wypadł z ciągnika, a ten go przygniótł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Woli zatrzymali mężczyznę, który miał szantażować znanego influencera. Według ustaleń śledczych podejrzany zmuszał pokrzywdzonego do zapłaty pieniędzy pod groźbą "rozpowszechnienia filmu w Internecie, który miał go zniesławić".

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek drogowcy rozpoczną remont torowiska na ulicy Filtrowej -tramwajarze wymienią szyny i wybudują odwodnienie. Tego samego dnia rozpocznie się wymiana nawierzchni na kolejnym fragmencie prawego pasa ulicy Grochowskiej. Szykują się utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej.

Prace na Filtrowej i Grochowskiej. Objazdy i zmiany

Prace na Filtrowej i Grochowskiej. Objazdy i zmiany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po trzech latach od zamknięcia plac zabaw w Parku Ujazdowskim został oddany do użytku. To wyjątkowo pechowa inwestycja. Została zamknięta ze względu na stan techniczny zabawek. Wykonawca odmówił naprawy w ramach gwarancji. Ogłaszano kolejne przetargi na remont, udało się dopiero za trzecim razem.

Pechowy plac zabaw wreszcie otwarty. Naprawa zajęła prawie trzy lata

Pechowy plac zabaw wreszcie otwarty. Naprawa zajęła prawie trzy lata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wszedł na pomnik smoleński i zagroził detonacją ładunku wybuchowego. Postawił wówczas na nogi setki policjantów. Śledztwo w tej sprawie już się zakończyło. O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia poinformował Szymon Banna, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w Jaktorowie w powiecie grodziskim (Mazowieckie). Kierująca autem osobowym uderzyła w samochodzik elektryczny, którym jechały dwie dziewczynki. Nikt nie ucierpiał.

Dziewczynki jechały dziecięcym samochodzikiem elektrycznym. Zostały potrącone

Dziewczynki jechały dziecięcym samochodzikiem elektrycznym. Zostały potrącone

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Zignorował znak stop na przejeździe kolejowym i ciągnikiem lamborghini wjechał wprost przed pociąg. Został zabrany do szpitala, ale nie odniósł poważniejszych obrażeń. Wśród pasażerów pociągu nie było rannych.

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wsiadła za kierownicę po zażyciu kokainy i wypiciu alkoholu. Po zatrzymaniu była agresywna, co skutkowało kolejnymi zarzutami. 38-latce grozi nawet pięć lat więzienia.

"Może trochę piłam", o kokainie nie wspomniała

"Może trochę piłam", o kokainie nie wspomniała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Wolę wraca Hip Hop Festiwal. Na scenie wystąpią między innymi DonGURALesko, HEMP Gru, Dudek 56, Pokahontaz oraz Igorilla. Wstęp na imprezę będzie bezpłatny.  

Hip Hop Festiwal wraca na Wolę. "Będzie czego posłuchać i do czego się pobujać"

Hip Hop Festiwal wraca na Wolę. "Będzie czego posłuchać i do czego się pobujać"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pszczelarze z warszawskiego metra na Stacji Techniczno-Postojowej na Kabatach zebrali już pierwszy tegoroczny miód wielokwiatowy. Teraz te pracowite owady korzystają z kwitnienia akacji, a za chwilę też z lipy.

Zebrali pierwszy w tym roku miód z pasieki warszawskiego metra

Zebrali pierwszy w tym roku miód z pasieki warszawskiego metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z boksów na terenie centrum handlowego w Wólce Kosowskiej pod Warszawą doszło do zwarcia instalacji elektrycznej. Z uwagi na duże zadymienie ewakuowano osoby przebywające w hali.

Pożar centrum handlowego w Wólce Kosowskiej

Pożar centrum handlowego w Wólce Kosowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Mamy deklarację wstępną ze strony kupców, że większość z nich byłaby gotowa do podjęcia znowu działalności i miejmy nadzieję, że właśnie w takiej hali tymczasowej taka działalność będzie mogła być prowadzona - mówił o rozwiązaniach dla poszkodowanych przedsiębiorców po pożarze hali przy Marywilskiej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski: kupcy z Marywilskiej będą mogli handlować w hali tymczasowej

Trzaskowski: kupcy z Marywilskiej będą mogli handlować w hali tymczasowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl