Zrobili audyt ulicy Świętokrzyskiej. "Są niedoróbki, ale nie jest źle"


"Pułapki" na osoby niewidome, źle obniżone krawężniki i wszechobecne donice - to, zdaniem organizacji SISKOM, największe niedoróbki na ulicy Świętokrzyskiej. Mimo wszystko końcowa ocena brzmi: nie jest źle.

Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji oceniło inwestycję pod względem barier architektonicznych dla wszystkich grup użytkowników: pieszych, pasażerów, niewidomych, na wózkach i z wózkami, a także rowerzystów i kierowców.

Raport trafił do ratusza. - Chodzi o to, żeby wyciągnąć wnioski na przyszłość, przy kolejnych inwestycjach – tłumaczy Adam Piotr Zając ze stowarzyszenia.

A jest z czego wyciągać.

Szeroko, ale z donicami

Na zwężeniu jezdni mieli skorzystać przede wszystkim piesi. Nie obyło się jednak bez wpadek. - Ustawienie niektórych donic na ciągach komunikacyjnych utrudnia ruch - czytamy w raporcie.

Zdaniem SISKOM, największe problemy piesi będą mieli w rejonie wyjść ze stacji metra Świętokrzyska i Rondo ONZ.

Tuż przed nimi, chodniki przecinają tam ścieżki rowerowe, a widoczność jest ograniczona. - Bardziej korzystnym rozwiązaniem byłoby wytyczenie drogi dla rowerów na jezdni - wskazują eksperci.

SIKSOM zauważa także, że przy Marszałkowskiej, na środku chodnika stoi hydrant.

Z punktu widzenia pasażerów problematyczna może być z kolei okolica skrzyżowania z ulicą Emilii Plater. Droga rowerowa omija tu przystanek i jest od niego odgrodzona mało estetycznymi barierkami. SISKOM wskazuje, że może tu dochodzić do potrąceń. A natężenie ruchu rowerowego będzie tylko rosło.

Problemy niewidomych i wózkowiczów

Świętokrzyska jest pierwszą tak dużą ulicą, gdzie zastosowano komplet oznaczeń dla osób niewidomych i słabo widzących. Jeden z autorów raportu zaprosił więc na spacer ulicą osoby, dla których powstała ta infrastruktura.

I tym razem nie obyło się bez uwag. Po pierwsze przyjęty system jest inny niż ten na ul. Emilii Plater. W pasie komunikacyjnym natrafić można np. na parkometr czy skrzynkę elektryczną, o czym osoby niewidome nie są informowane zmienioną fakturą chodnika.

W dodatku w inny sposób oznakowano okolice skrzyżowań i pozostałe odcinki chodników. Oznaczenia nie leżą w jednej linii, a pomiędzy liniami prowadzącymi niewidomych są przerwy długości ok 3 metrów.

Dla osób poruszających się na wózkach i dla rodziców z wózkami dziecięcymi najbardziej dotkliwym problemem wydają się źle obniżone krawężniki przy przejściach przez rynsztoki. Specjaliści z SISKOM wytykają też usytuowanie kratek ściekowych na przejściach dla pieszych, co może powodować klinowanie się kółek wózków.

Kierowcy łamią przepisy

Świętokrzyską przebiega pierwsza kompletna trasa rowerowa przez centrum i to właśnie rowerzystów SISKOM wskazuje jako grupę, która na zmianach zyskała najwięcej.

I tu stowarzyszenie dopatrzyło się jednak niedoróbek. Pomimo gładkiej, asfaltowej nawierzchni, rowerzyści napotykają progi i nierówności podczas przejeżdżania przez rynsztoki. Dodatkowo wspominane już kratki ściekowe mogą stanowić groźną pułapkę również dla rowerzystów.

Do najbardziej niebezpiecznych miejsc eksperci zaliczyli rejon skrzyżowania z Marszałkowską, a dokładnie północno-wschodni narożnik. Jak tłumaczą, zlokalizowany tutaj szyb windy ogranicza widoczność cyklistom oraz sprawia, że piesi często przechodzą przez drogę dla rowerów. A zlokalizowane tuż obok wejścia do II linii metra sprawią, że pieszych będzie wyjątkowo dużo.

Na przebudowie na pewno stracili zaś kierowcy. Przede wszystkim mają do dyspozycji węższą jezdnię. Mniej jest też miejsc parkingowych, co powoduje, że wielu parkuje w sposób niedozwolony, lub wręcz w miejscach zabronionych. Zdaniem SISKOMU, zapobiec mogłoby odpowiednie ustawienie stojaków rowerowych. Uniemożliwiłoby to wjazd na chodnik.

Nowa Świętokrzyska

Pierwsze samochody wjechały na Świętokrzyską 30 września 2014.

Od Ronda ONZ do Marszałkowskiej arteria zwężona jest do dwóch pasów ruchu w obu kierunkach. Na skrzyżowaniach są wybudowane dodatkowe pasy do skrętów.

Od Marszałkowskiej do Kopernika, kierowcy mogą korzystać z jednego pasa ruchu w każdą stronę, również z pasami do skrętów. W ramach przebudowy pojawiły się nowe przejścia dla pieszych, przystanki autobusowe i ścieżki rowerowe. Od Ronda ONZ do Nowego Światu powstało ponad 200 miejsc parkingowych.

Tuż po otwarciu na Świętokrzyską i Tamkę wróciły korki:

Wróciły korki na Tamce
Wróciły korki na TamceLech Marcinczak /tvnwarszawa.pl

wp/su/r

Źródło zdjęcia głównego: A. P. Zając

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24