Dzień Wszystkich Świętych przypada w tym roku w środę. Już teraz jednak jest znacznie większy ruch na drogach przy cmentarzach i na nich samych. Tak będzie do końca przyszłego tygodnia. Policjanci apelują o zdjęcie nogi z gazu oraz zachowanie większej ostrożności - szczególnie w rejonach cmentarzy. Przypominają też, że to także czas zwiększonej aktywności złodziei na cmentarzach i w środkach transportu.
"Pamiętajmy, że daleko nie musi oznaczać szybko. Przygotowanie pojazdu przed podróżą oraz zaplanowanie trasy, z uwzględnieniem czasu i miejsca odpoczynku pozwoli bezpiecznie dotrzeć do celu. Należy również wziąć pod uwagę, że zwiększy się natężenie ruchu pojazdów, co może wydłużyć przewidywany czas dojazdu. Nie jeździmy "na pamięć"! Organizacja ruchu przy wielu cmentarzach zostanie zmieniona po to, aby każdy mógł w miarę swobodnie, ale przede wszystkim bezpiecznie dotrzeć do celu. Po przybyciu do miejsca docelowego zaparkujmy pojazd w miejscu wyznaczonym i dozwolonym zgodnie z przepisami. Nie blokujmy wjazdu i wyjazdu z jakiejkolwiek drogi, ani dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanych pojazdów. Nie utrudniajmy również ruchu pieszym, zwłaszcza osobom starszym, niepełnosprawnym i rodzicom idącym z wózkiem. Pojazdy źle zaparkowane, utrudniające ruch bądź stwarzające zagrożenie na drodze, mogą zostać usunięte na koszt właściciela" – przypomina stołeczna policja.
Warszawa. Linie cmentarne i zmiany w organizacji ruchu. Sprawdź, jak dojechać. Poruszając się po drogach, zwłaszcza w miejscach o zmienionej organizacji ruchu, trzeba zwracać szczególną uwagę na znaki poziome i pionowe oraz na sygnalizację świetlną. Natomiast, gdy na skrzyżowaniu znajduje się policjant kierujący ruchem, podawane przez niego sygnały i polecenia są najważniejsze. Przy cmentarzach można spotkać również nadzór ruchu komunikacji miejskiej czy też harcerzy, którzy starają się pomóc i ułatwić poruszanie się użytkownikom dróg.
Zadbajmy o seniorów. Wyszli ze swoich domów i nie wiedzieli, jak wrócić.
To czas większej aktywności złodziei
Teraz jest czas, w którym wielu z nas udaje się na cmentarze, aby posprzątać nagrobki bliskich, zakupić kwiaty, czy znicze. Stołeczna policja apeluje o zachowanie większej ostrożności i przypomina, że to także czas dużej aktywności złodziei na cmentarzach i w środkach transportu.
Jak co roku, w okolicach nekropolii porządku będą pilnować policjanci oraz przedstawiciele innych służb.
"Należy pamiętać, że takie masowe odwiedzanie grobów, sprzyja działalności przestępczej zarówno na cmentarzach, jak i pobliskich parkingach, gdzie osoby przyjezdne będą zmuszone pozostawić swoje auto. Na cmentarzach oraz w środkach transportu publicznego wzrasta zagrożenie kradzieżami. Łupem złodziei, oprócz kwiatów, czy zniczy, często padają także pozostawione bez nadzoru torby i portfele, a w nich klucze do mieszkania i wartościowe przedmioty oraz gotówka. Stosując się do kilku niżej wskazanych zasad, możemy uniknąć przykrych sytuacji oraz niejednokrotnie wysokich kosztów"- przypomina stołeczna policja.
· Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy większej gotówki, kosztownej biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Chwila naszej nieuwagi i mogą one paść łupem złodzieja. · Na terenie cmentarza pilnujmy rzeczy osobistych, torebek, telefonów, itp. Nie spuszczajmy z nich wzroku, nie zostawiajmy na pomniku czy ławkach. W atmosferze zadumy i wspomnień, a także spotkań z długo niewidzianą rodziną, pozostawione bez opieki mogą stać się obiektem zainteresowania przestępców. · Uczulmy dzieci, aby na cmentarzu nie oddalały się od rodziców czy członków rodziny. Ustalmy zasady postępowania na wypadek, gdyby zgubiły się w tłumie, a także miejsce spotkania w takiej sytuacji. Uczmy zasady, że w razie potrzeby zawsze mogą zwrócić się o pomoc do policjanta, strażnika miejskiego lub innej umundurowanej osoby, np. harcerza czy ochroniarza. · Płacąc za zakupy "na przycmentarnych" straganach, róbmy to dyskretnie, nie ujawniając otoczeniu całej zawartości portfela. Pieniądze, karty płatnicze, dokumenty czy telefon komórkowy trzymajmy najlepiej w wewnętrznej kieszeni ubrania, co utrudni ewentualną próbę ich kradzieży. · Korzystając ze środków transportu publicznego zachowajmy szczególną czujność, zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu. Kontrolujmy cały czas nasze torebki czy saszetki, aby nie utracić ich w tłoku i ścisku. · Z uwagi na możliwe korki i zatłoczone parkingi, jeśli to możliwe, korzystajmy ze specjalnie zorganizowanej komunikacji miejskiej i linii cmentarnych.
Pogoda na Wszystkich Świętych i Zaduszki 2023.
W związku z licznymi wyjazdami należy też pamiętać, że pozostawione domy czy mieszkania to potencjalny cel dla włamywaczy. Warto się zabezpieczyć.
· Wychodząc z mieszkania czy domu sprawdźmy, czy zamknęliśmy wszystkie drzwi i okna, w tym piwniczne i dachowe. Włączmy czujki ruchu i pamiętajmy o włączeniu alarmu. · Nie informujmy o wyjeździe w mediach społecznościowych, nigdy nie wiemy, kto i jak wykorzysta wiedzę, o tym że nie będzie nas w domu. · Poprośmy zaufanego sąsiada, aby zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie.
Akcje "Znicz" i "Hiena" na warszawskich cmentarzach.
Autorka/Autor: pop
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: KSP