Duży ruch na drogach, większe zagrożenie kradzieżami. Policjanci apelują o ostrożność

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Kosztowne święta
Kosztowne świętaTVN24
wideo 2/2
Kosztowne świętaTVN24

Dzień Wszystkich Świętych przypada w tym roku w środę. Już teraz jednak jest znacznie większy ruch na drogach przy cmentarzach i na nich samych. Tak będzie do końca przyszłego tygodnia. Policjanci apelują o zdjęcie nogi z gazu oraz zachowanie większej ostrożności - szczególnie w rejonach cmentarzy. Przypominają też, że to także czas zwiększonej aktywności złodziei na cmentarzach i w środkach transportu.

"Pamiętajmy, że daleko nie musi oznaczać szybko. Przygotowanie pojazdu przed podróżą oraz zaplanowanie trasy, z uwzględnieniem czasu i miejsca odpoczynku pozwoli bezpiecznie dotrzeć do celu. Należy również wziąć pod uwagę, że zwiększy się natężenie ruchu pojazdów, co może wydłużyć przewidywany czas dojazdu. Nie jeździmy "na pamięć"! Organizacja ruchu przy wielu cmentarzach zostanie zmieniona po to, aby każdy mógł w miarę swobodnie, ale przede wszystkim bezpiecznie dotrzeć do celu. Po przybyciu do miejsca docelowego zaparkujmy pojazd w miejscu wyznaczonym i dozwolonym zgodnie z przepisami. Nie blokujmy wjazdu i wyjazdu z jakiejkolwiek drogi, ani dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanych pojazdów. Nie utrudniajmy również ruchu pieszym, zwłaszcza osobom starszym, niepełnosprawnym i rodzicom idącym z wózkiem. Pojazdy źle zaparkowane, utrudniające ruch bądź stwarzające zagrożenie na drodze, mogą zostać usunięte na koszt właściciela" – przypomina stołeczna policja.

Warszawa. Linie cmentarne i zmiany w organizacji ruchu. Sprawdź, jak dojechać. Poruszając się po drogach, zwłaszcza w miejscach o zmienionej organizacji ruchu, trzeba zwracać szczególną uwagę na znaki poziome i pionowe oraz na sygnalizację świetlną. Natomiast, gdy na skrzyżowaniu znajduje się policjant kierujący ruchem, podawane przez niego sygnały i polecenia są najważniejsze. Przy cmentarzach można spotkać również nadzór ruchu komunikacji miejskiej czy też harcerzy, którzy starają się pomóc i ułatwić poruszanie się użytkownikom dróg.

Jak zachować się, gdy policjant kieruje ruchem
Jak zachować się, gdy policjant kieruje ruchempolicja Białystok

Zadbajmy o seniorów. Wyszli ze swoich domów i nie wiedzieli, jak wrócić.

To czas większej aktywności złodziei

Teraz jest czas, w którym wielu z nas udaje się na cmentarze, aby posprzątać nagrobki bliskich, zakupić kwiaty, czy znicze. Stołeczna policja apeluje o zachowanie większej ostrożności i przypomina, że to także czas dużej aktywności złodziei na cmentarzach i w środkach transportu.

Jak co roku, w okolicach nekropolii porządku będą pilnować policjanci oraz przedstawiciele innych służb.

"Należy pamiętać, że takie masowe odwiedzanie grobów, sprzyja działalności przestępczej zarówno na cmentarzach, jak i pobliskich parkingach, gdzie osoby przyjezdne będą zmuszone pozostawić swoje auto. Na cmentarzach oraz w środkach transportu publicznego wzrasta zagrożenie kradzieżami. Łupem złodziei, oprócz kwiatów, czy zniczy, często padają także pozostawione bez nadzoru torby i portfele, a w nich klucze do mieszkania i wartościowe przedmioty oraz gotówka. Stosując się do kilku niżej wskazanych zasad, możemy uniknąć przykrych sytuacji oraz niejednokrotnie wysokich kosztów"- przypomina stołeczna policja.

Policjanci o ostrożność na cmentarzach i wokół nichKSP

·  Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy większej gotówki, kosztownej biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Chwila naszej nieuwagi i mogą one paść łupem złodzieja. ·  Na terenie cmentarza pilnujmy rzeczy osobistych, torebek, telefonów, itp. Nie spuszczajmy z nich wzroku, nie zostawiajmy na pomniku czy ławkach. W atmosferze zadumy i wspomnień, a także spotkań z długo niewidzianą rodziną, pozostawione bez opieki mogą stać się obiektem zainteresowania przestępców. ·  Uczulmy dzieci, aby na cmentarzu nie oddalały się od rodziców czy członków rodziny. Ustalmy zasady postępowania na wypadek, gdyby zgubiły się w tłumie, a także miejsce spotkania w takiej sytuacji. Uczmy zasady, że w razie potrzeby zawsze mogą zwrócić się o pomoc do policjanta, strażnika miejskiego lub innej umundurowanej osoby, np. harcerza czy ochroniarza. ·  Płacąc za zakupy "na przycmentarnych" straganach, róbmy to dyskretnie, nie ujawniając otoczeniu całej zawartości portfela. Pieniądze, karty płatnicze, dokumenty czy telefon komórkowy trzymajmy najlepiej w wewnętrznej kieszeni ubrania, co utrudni ewentualną próbę ich kradzieży. ·  Korzystając ze środków transportu publicznego zachowajmy szczególną czujność, zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu. Kontrolujmy cały czas nasze torebki czy saszetki, aby nie utracić ich w tłoku i ścisku. ·  Z uwagi na możliwe korki i zatłoczone parkingi, jeśli to możliwe, korzystajmy ze specjalnie zorganizowanej komunikacji miejskiej i linii cmentarnych.

Pogoda na Wszystkich Świętych i Zaduszki 2023.

W związku z licznymi wyjazdami należy też pamiętać, że pozostawione domy czy mieszkania to potencjalny cel dla włamywaczy. Warto się zabezpieczyć.

·  Wychodząc z mieszkania czy domu sprawdźmy, czy zamknęliśmy wszystkie drzwi i okna, w tym piwniczne i dachowe. Włączmy czujki ruchu i pamiętajmy o włączeniu alarmu. ·  Nie informujmy o wyjeździe w mediach społecznościowych, nigdy nie wiemy, kto i jak wykorzysta wiedzę, o tym że nie będzie nas w domu. ·  Poprośmy zaufanego sąsiada, aby zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie.

Akcje "Znicz" i "Hiena" na warszawskich cmentarzach.

Policjanci o ostrożność na cmentarzach i wokół nichKSP

Autorka/Autor:pop

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: KSP

Pozostałe wiadomości

Śmierć 25-letniej Lizy napadniętej w centrum Warszawy wstrząsnęła wszystkimi. Kim jest 23-letni Dorian S., który napadł i bestialsko zgwałcił mijaną na ulicy dziewczynę? Reportaż Agnieszki Madejskiej w "Uwaga! TVN".

"Nie wydawał się człowiekiem agresywnym". Bestialsko zaatakował na ulicy 25-letnią Lizę

"Nie wydawał się człowiekiem agresywnym". Bestialsko zaatakował na ulicy 25-letnią Lizę

Źródło:
Uwaga! TVN

Władze warszawskiej dzielnicy Żoliborz postanowiły kupić pięćset kaczek - takich małych, żółtych, używanych w kąpieli. Kaczki będą od teraz gadżetem reklamowym. W tej roli podobno dobrze się sprawdzają.

Władze Żoliborza postanowiły kupić 500 żółtych kaczek do kąpieli

Władze Żoliborza postanowiły kupić 500 żółtych kaczek do kąpieli

Źródło:
Fakty TVN

We wtorek, piątego marca otwarta zostanie nowa trasa tramwajowa na Kasprzaka na Woli. Natomiast 25 marca tramwaje wrócą na ulicę Wolską.

We wtorek tramwaje pojadą nową trasą

We wtorek tramwaje pojadą nową trasą

Źródło:
PAP

Otwarte zostały oferty na budowę drogi dla rowerów w ciągu ulicy Andersa, czyli na kontynuację trasy N-S przez centrum Warszawy. Zgłosiło się czterech wykonawców. Wybrany, po podpisaniu umowy, będzie miał 20 miesięcy na realizację tego zadania - zapowiedzieli w poniedziałek drogowcy.

Kolejny krok do "rowerowego kręgosłupa Warszawy". Czterech chętnych do budowy nowej ścieżki

Kolejny krok do "rowerowego kręgosłupa Warszawy". Czterech chętnych do budowy nowej ścieżki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski potwierdził, że popierana przez Trzecią Drogę Adriana Porowska, ma być wiceprezydentką stolicy, w przypadku jego reelekcji. Otwarte pozostaje pytanie, czyim kosztem, bo zastępców i zastępczyń może mieć łącznie czworo. I tyle ma. - O szczegółach będziemy mówić, jak wygramy wybory - powiedział Trzaskowski.

"Potwierdzam. Będzie wiceprezydentką, jeśli wygramy wybory"

"Potwierdzam. Będzie wiceprezydentką, jeśli wygramy wybory"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dodatkowe zabezpieczenie pojawiło się na terenie budowy nowego mostu pieszo-rowerowego przez Wisłę. W weekend dziesiątki ludzi nielegalnie weszły na przeprawę. Uprzedzili tym samym osobę, która, za ponad cztery tysiące złotych, wylicytowała pierwsze przejście nowym mostem w ramach wsparcia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Stołeczny Zarząd Dróg Miejskich zapewnia jednak: przejście przez osobę, która wygrała aukcję będzie wyjątkowe.

Nielegalnie weszli na budowany most. Są już nowe zabezpieczenia i dodatkowa ochrona

Nielegalnie weszli na budowany most. Są już nowe zabezpieczenia i dodatkowa ochrona

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

W poniedziałek wczesnym rankiem pierwsi kierowcy przejechali wiaduktem nad ulicą Globusową we Włochach. Konstrukcja została zbudowana niemal w całości od nowa. Bez generalnego remontu ma wytrzymać co najmniej 50 lat.

Wiadukt nad Globusową otwarty. Ma wytrzymać pół wieku

Wiadukt nad Globusową otwarty. Ma wytrzymać pół wieku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie programu ministerstwa edukacji, który określany jest jako willa plus. Stało się to na początku lutego - dowiedziała się dziennikarka TVN24 Marta Gordziewicz.

Jest śledztwo w sprawie willi plus

Jest śledztwo w sprawie willi plus

Źródło:
TVN24

Policjanci z drogówki po krótkim pościgu zatrzymali 16-latka z powiatu mławskiego. Nastolatek ukradł samochód należący do jego matki. Był też, jak się okazało, poszukiwany przez sąd. 

Poszukiwany 16-latek uciekał samochodem skradzionym matce

Poszukiwany 16-latek uciekał samochodem skradzionym matce

Źródło:
PAP

"Collegium Humanum to nie był tylko biznes polegający na drukowaniu fałszywych dyplomów, to było przede wszystkim niszczenie ludzi" - powiedział w rozmowie z "Newsweekiem" były pracownik uczelni. Tygodnik opisuje kulisy funkcjonowania placówki, kilkukrotnie nagrodzonej tytułem Uczelni Roku w ogólnopolskim plebiscycie ogłaszanym przez należące do Orlenu wydawnictwo Polska Press. W artykule Renaty Kim zatytułowanym "Afera Collegium Humanum" czytamy także o obliczu wieloletniego rektora uczelni Pawła Cz. "Przyjaciel duchownych, polityków i przedsiębiorców. Wielbiący luksus mobber i drapieżca seksualny. Teraz – według prokuratora – szef grupy przestępczej" - podsumowuje dziennikarka.

"Handel dyplomami" i rektor, który "łapał za genitalia". "On się znęcał nad ludźmi"

"Handel dyplomami" i rektor, który "łapał za genitalia". "On się znęcał nad ludźmi"

Źródło:
Newsweek, tvn24.pl, PAP

Pijany 24-latek jechał pod prąd, a potem uciekał przed policjantami ulicami Wyszkowa. Jazdę zakończył na przydrożnym drzewie. Stracił już prawo jazdy.

Jechał pod prąd, uciekając rozbił się na drzewie

Jechał pod prąd, uciekając rozbił się na drzewie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tęczowe rodziny zjawiły się u minister Katarzyny Kotuli. To dla nich ważny dzień, bo pierwszy raz państwo je zauważyło. W świetle polskiego prawa - nie istnieją. W ustawie o związkach partnerskich mają być takie rozwiązania, które mają pomóc także dzieciom z tych rodzin.

Pary jednopłciowe z dziećmi w kancelarii premiera. "My się ratujemy aktami notarialnymi"

Pary jednopłciowe z dziećmi w kancelarii premiera. "My się ratujemy aktami notarialnymi"

Źródło:
Fakty TVN

Roztargnienie może sporo kosztować. Przekonał się o tym mieszkaniec Warszawy, który został obciążony karą w wysokości sześciu tysięcy złotych za parkowanie w płatnej strefie bez uiszczenia opłat. Kierowca przyznaje, że zapomniał opłacić abonament, jednak uważa, że nałożona kara jest niewspółmierna do przewinienia.

Zapomniał opłacić abonament za parking, dostał kilka tysięcy złotych kary. Nie on jeden

Zapomniał opłacić abonament za parking, dostał kilka tysięcy złotych kary. Nie on jeden

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- To jest alarm. Nasz świat płonie. Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może powstrzymać katastrofę klimatyczną - krzyczały dwie kobiety ze sceny Filharmonii Narodowej. Aktywistki klimatyczne zakłóciły niedzielny koncert, zostały wylegitymowane przez policję.

Aktywistki wtargnęły na scenę podczas koncertu w Filharmonii Narodowej. Dyrygent wyrwał im transparent

Aktywistki wtargnęły na scenę podczas koncertu w Filharmonii Narodowej. Dyrygent wyrwał im transparent

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl