Wpadły do rowu, bo prywatna ulica była nieodśnieżona. Dzielnica chce ją przejąć

[object Object]
Dwa samochody w rowie na BiałołęceLech Marcinczak, tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

Po tym, jak na ośnieżonej Geodezyjnej dwa auta wpadły do rowu, burmistrz Białołęki ponownie wnioskuje o przejęcie ulicy przez dzielnicę. Od początku jest ona w prywatnych rękach. Mieszkańcy nie tylko zimą narzekają, że zarządca nie dba o utrzymanie drogi.

Auta wpadły do rowu we wtorek 8 stycznia. Tego dnia padał śnieg i było ślisko. Dwie skody zjechały z drogi niemal jedna po drugiej. Na zdjęciach i nagraniach naszego reportera widać, że jezdnia nie była odśnieżona.

Dwa dni później burmistrz Białołęki zwrócił się do właścicieli drogi o przekazanie jej dzielnicy. Treść pisma urzędnicy opublikowali w mediach społecznościowych.

Chęci są, pieniędzy nie ma

Reakcja dzielnicy nie jest jednak pierwszą próbą przejęcia ulicy. Dyskusje w tej sprawie toczą się od kilku lat. Geodezyjną wybudowali prywatni inwestorzy - deweloper pobliskiego osiedla Lewandów Leśny (Polski Holding Nieruchomości) i firma Decathlon, do której należy sklep sportowy przy ulicy.

Władze Białołęki chciałyby stać się zarządcą drogi za symboliczną opłatę, bo działo się tak z większością osiedlowych dróg wybudowanych przez deweloperów. Obecni właściciele ulicy nie byli dotąd skłonni przystać na takie rozwiązanie.

Jedynym sposobem na przejęcie Geodezyjnej jest kupno gruntu pod nią. A na to Białołęki nie stać, gdyż inwestorzy domagają się zapłaty ceny rynkowej.

"W chwili obecnej nabycie własności gruntów na zasadach rynkowych nie jest możliwe z uwagi na fakt, że w Wieloletniej Prognozie Finansowej m.st. Warszawy brak jest środków finansowych, które mogły być wykorzystane na ten cel" - czytamy w piśmie skierowanym do właścicieli Geodezyjnej.

Dzielnica nie chce się też ugiąć w kwestii kupna Geodezyjnej za pełną kwotę, bo mogłoby to dać pretekst innym deweloperom do podobnych roszczeń.

"Powinna być zarządzana przez samorząd"

Mieszkańcy wielokrotnie apelowali do urzędników, by zajęli się tą sprawą. Brak należytego odśnieżania zimą nie jest ich jedynym problemem. Gdyby ulica stała się drogą publiczną, mogłyby pojechać nią autobusy komunikacji miejskiej. Inaczej wyglądałaby też kwestia napraw, czystości, odpowiedniego oznakowania czy usuwania nieprawidłowo zaparkowanych samochodów. Teraz kłopotem jest nawet przepalona żarówka w ulicznym oświetleniu.

"Mając na uwadze ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz fakt, że ulica Geodezyjna odgrywa istotną rolę w obsłudze komunikacyjnej tego obszaru, stoimy na stanowisku, że ta ulica powinna być zarządzana przez stołeczny samorząd" - pisze burmistrz Białołęki Grzegorz Kuca.

Obecnie właścicieli jest dwóch, ale tylko jeden odpowiada za utrzymanie ulicy. "Zgodnie z umową, od 2010 roku administratorem ulicy Geodezyjnej jest Polski Holding Nieruchomości" - czytamy w oświadczeniu Wojciecha Kozłowskiego, rzecznika prasowego Decathlon Polska.

Za "przysłowiową złotówkę" oddać nie mogą

Dlatego pytania o stan i przyszłość ulicy skierowaliśmy do Polskiego Holdingu Nieruchomości. Magdalena Kacprzak przyznała, że rozmowy z urzędem miasta w sprawie ulicy Geodezyjnej trwają od ponad 10 lat.

- Na przestrzeni tego czasu przedstawialiśmy różne propozycje rozwiązania tej sprawy, jednak jak dotąd żaden wariant nie spotkał się z akceptacją ze strony urzędu miasta. Jedynym rozwiązaniem akceptowanym przez miasto jest oddanie na jego rzecz drogi za symboliczną kwotę. Biorąc pod uwagę, że jesteśmy spółką prawa handlowego oraz spółką publiczną, przekazanie wybudowanej i urządzonej drogi miastu za "przysłowiową złotówkę", szczególnie przed zakończeniem planowanego procesu inwestycyjnego na tym terenie, mogłoby zostać uznane za działanie na szkodę spółki - wyjaśnia przedstawicielka PHN.

I przekonuje, że gdy doszło do opisanego zdarzenia "na terenie całej Warszawy warunki atmosferyczne były wyjątkowo niesprzyjające". - W czasie zdarzenia drogowego, warunki atmosferyczne uniemożliwiały odśnieżanie (opady stałe). Zaraz po ustaniu opadów stałych na drodze pojawiła się odśnieżarka - informuje Kacprzak.

Dalej zapewnia, że "ogólny stan ulicy Geodezyjnej jest bardzo dobry". - Ponieśliśmy i wciąż ponosimy nakłady finansowe, by utrzymać w jak najlepszym stanie nawierzchnię drogi, chodniki oraz oświetlenie - przekonuje i dodaje, że natężenie ruchu na Geodezyjnej wzrosło znacznie po przyłączeniu do niej przez miasto ulicy Kartograficznej. - Przed przyłączeniem odcinek na którym doszło do zdarzenia drogowego stanowił jedynie drogę przeciwpożarową - przypomina Magdalena Kacprzak.

Mała, ale ruchliwa

Choć Geodezyjna położona jest wzdłuż osiedli mieszkaniowych, dziś jest dość ruchliwą ulicą. Korzystają z niej kierowcy próbujący ominąć remontowaną Głębocką czy rodzice dowożący dzieci do Szkoły Podstawowej nr 356.

kk/b

Pozostałe wiadomości

Od poniedziałku, 21 października będzie przejezdny odcinek ulicy Tolkiena na Służewcu. Inwestycja ułatwi poruszanie się wewnątrz osiedla. W jej ramach wybudowano nowe chodniki, zamontowano osiedlenie i posadzono 11 drzew. Budowa nieco ponad 80-metrowego odcinka ulicy trwała ponad pół roku.

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Na Służewcu powstał zupełnie nowy odcinek ulicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mamy pięciu kontrahentów, którzy dają nam towar na kreskę, z wydłużonym terminem płatności. Co oznacza, że długów jest na pół miliona złotych. Zastanawiam się, czy nie sprzedać mieszkania, które kupiłam za młodu, aby to wszystko pospłacać - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Barbara z warszawskiego tymczasowego miasteczka Marywilska 44. W październiku rusza konkurencyjny obiekt, Modlińska 6D, w którym kupcy mogą sprzedawać swoje towary. - Kopara mi opadła – mówi Andrzej, który urządził już tam swoje stoisko.

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

Źródło:
tvn24.pl

Sąd apelacyjny, a wcześniej sąd okręgowy oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy planują jednak wydarzenie. Rafał Trzaskowski stwierdził, że nie chce zabraniać narodowcom maszerowania, ale nie zamierza oddawać im monopolu.

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Nie chce zabraniać, ale jest przeciwny monopolowi. Trzaskowski o marszu narodowców

Źródło:
TVN24, PAP

Zdezorientowany 88-latek jeździł autobusem po Warszawie. Zaniepokojony kierowca autobusu linii 517 zgłosił dziwne zachowanie pasażera, a na miejsce wezwano strażników miejskich. Okazało się, że jego zaginięcie zgłosiła rodzina.

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

88-latek bez celu jeździł autobusem, w tym czasie szukali go bliscy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z soboty na niedzielę tunel Południowej Obwodnicy Warszawy zostanie zamknięty. Powodem są ćwiczenia służb ratunkowych. Będzie to symulacja upadku masowego.

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Dziś w nocy zamkną tunel Południowej Obwodnicy Warszawy

Źródło:
PAP

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski chce, by samorządy miały uprawnienia do stawiania fotoradarów. Jak podał, trwają rozmowy w tym zakresie z Ministerstwem Infrastruktury. Dyskusja o zwiększeniu liczby fotoradarów w mieście ma związek między innymi z tragicznym wypadkiem na Trasie Łazienkowskiej, do którego doszło w połowie września.

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Fotoradary w rękach samorządów? "Przechodzimy od słów do czynów"

Źródło:
PAP

32-letni Piotr B. odpowie za zabicie swoich rodziców. Do zbrodni doszło w lutym w domu przy ulicy Wapiennej w Sosnowcu. Ofiary miały liczne rany cięte i kłute zadane nożem. B. po zbrodni uciekł do Warszawy. Tam na pętli autobusowej podszedł do kierowcy autobusu miejskiego i oznajmił mu, iż dopuścił się zabójstwa.

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Zabił rodziców i uciekł. O tym, co zrobił, powiedział kierowcy autobusu

Źródło:
PAP

Na Kontakt24 otrzymaliśmy informację o pożarze mieszkania przy ulicy Łukowej. Strażacy przekazali, że poszkodowana została jedna osoba, która doznała poparzeń.

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Pożar mieszkania na Mokotowie. Jedna osoba poparzona

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Policjanci z Pragi Północ zatrzymali 25-latka podejrzanego o kradzież wazonów z otwartego opla. Odzyskali też ponad 17 tysięcy złotych, które mężczyzna ukradł z bmw zaparkowanego na tej samej ulicy. Podejrzany przyznał się do kradzieży i usłyszał zarzuty w obu sprawach.

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Zatrzymali go w sprawie kradzieży wazonów, miał pakunek ze sporą gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości w sprawie zakazu marszu 11 listopada, który wydał stołeczny ratusz. Organizatorzy zapewniają jednak, że się nie poddają i nie wpływa to na planowane przez nich wydarzenie.

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Narodowcy przegrali batalię sądową o marsz

Źródło:
PAP

Najstarszy budynek dawnej FSO na Żeraniu trafił do rejestru zabytków. Wpisem objęty został budynek hali kolebkowej zlokalizowanej przy ul. Jagiellońskiej 88G w Warszawie, dzielnica Praga Północ - poinformował w piątek Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Dawny budynek FSO trafił do rejestru zabytków

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W rejonie skrzyżowania ulicy Ryżowej z aleją 4 Czerwca 1989 roku we Włochach doszło do wypadku z udziałem dwóch aut osobowych i radiowozu. Do szpitala trafiły trzy osoby, w tym dwóch policjantów. Trwa wyjaśnianie przyczyn tego zdarzenia.

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

"Policjanci jechali na sygnale do interwencji". Tak doszło do zderzenia dwóch aut i radiowozu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W bloku przy ulicy Kazimierza Sotta "Sokoła" na Ursynowie pękła ściana. Strażacy ewakuowali część mieszkańców. Na miejsce wezwano inspektora nadzoru budowlanego, który - po analizie - wydał zgodę na dalsze użytkowanie budynku.

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Podczas rozbiórki budynku pękła ściana sąsiedniego bloku. Decyzja inspektora nadzoru budowlanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków bada sprawę rozbiórki dworu na Wyczółkach. Wewnętrzny audyt przeprowadzony w urzędzie wykazał, że w latach 2017-2024 wydawane były pozwolenia na rozbiórkę budynków figurujących w rejestrze zabytków.

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

"Bulwersująca rozbiórka dworu" i wnioski po audycie w urzędzie konserwatora zabytków

Źródło:
PAP

Sześć zastępów strażaków wysłano na ulicę Lipową w Pruszkowie, gdzie wybuchł pożar w pustostanie. Służby zapewniają jednak, że nie ma zagrożenia dla mieszkańców okolicznych bloków.

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Pożar pustostanu w pobliżu bloków w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek po południu doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów na Targówku. Trzy osoby wymagały opieki medycznej.

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Czołowe zderzenie, trzy osoby poszkodowane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na początku sierpnia aktywiści z Ostatniego Pokolenia blokowali ruch na moście Poniatowskiego oraz w okolicach Stadionu Narodowego przed jednym z koncertów amerykańskiej piosenkarki Taylor Swift. Sąd wydał wyrok nakazowy, wymierzając aktywistom karę nagany. Z karą nie zgadza się Komenda Rejonowa Policji Warszawa VII. Do sądu trafił sprzeciw w tej sprawie.

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Ostatnie Pokolenie chwaliło się wyrokiem za blokowanie dróg. Policja złożyła sprzeciw

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać daniela biegającego po jezdni na warszawskim Żoliborzu. Kierowcy musieli omijać zagubione zwierzę. Autor nagrania pomógł je asekurować.

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Daniel biegał po jezdni, wbiegł też na torowisko

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl