Wpadły do rowu, bo prywatna ulica była nieodśnieżona. Dzielnica chce ją przejąć

[object Object]
Dwa samochody w rowie na BiałołęceLech Marcinczak, tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

Po tym, jak na ośnieżonej Geodezyjnej dwa auta wpadły do rowu, burmistrz Białołęki ponownie wnioskuje o przejęcie ulicy przez dzielnicę. Od początku jest ona w prywatnych rękach. Mieszkańcy nie tylko zimą narzekają, że zarządca nie dba o utrzymanie drogi.

Auta wpadły do rowu we wtorek 8 stycznia. Tego dnia padał śnieg i było ślisko. Dwie skody zjechały z drogi niemal jedna po drugiej. Na zdjęciach i nagraniach naszego reportera widać, że jezdnia nie była odśnieżona.

Dwa dni później burmistrz Białołęki zwrócił się do właścicieli drogi o przekazanie jej dzielnicy. Treść pisma urzędnicy opublikowali w mediach społecznościowych.

Chęci są, pieniędzy nie ma

Reakcja dzielnicy nie jest jednak pierwszą próbą przejęcia ulicy. Dyskusje w tej sprawie toczą się od kilku lat. Geodezyjną wybudowali prywatni inwestorzy - deweloper pobliskiego osiedla Lewandów Leśny (Polski Holding Nieruchomości) i firma Decathlon, do której należy sklep sportowy przy ulicy.

Władze Białołęki chciałyby stać się zarządcą drogi za symboliczną opłatę, bo działo się tak z większością osiedlowych dróg wybudowanych przez deweloperów. Obecni właściciele ulicy nie byli dotąd skłonni przystać na takie rozwiązanie.

Jedynym sposobem na przejęcie Geodezyjnej jest kupno gruntu pod nią. A na to Białołęki nie stać, gdyż inwestorzy domagają się zapłaty ceny rynkowej.

"W chwili obecnej nabycie własności gruntów na zasadach rynkowych nie jest możliwe z uwagi na fakt, że w Wieloletniej Prognozie Finansowej m.st. Warszawy brak jest środków finansowych, które mogły być wykorzystane na ten cel" - czytamy w piśmie skierowanym do właścicieli Geodezyjnej.

Dzielnica nie chce się też ugiąć w kwestii kupna Geodezyjnej za pełną kwotę, bo mogłoby to dać pretekst innym deweloperom do podobnych roszczeń.

"Powinna być zarządzana przez samorząd"

Mieszkańcy wielokrotnie apelowali do urzędników, by zajęli się tą sprawą. Brak należytego odśnieżania zimą nie jest ich jedynym problemem. Gdyby ulica stała się drogą publiczną, mogłyby pojechać nią autobusy komunikacji miejskiej. Inaczej wyglądałaby też kwestia napraw, czystości, odpowiedniego oznakowania czy usuwania nieprawidłowo zaparkowanych samochodów. Teraz kłopotem jest nawet przepalona żarówka w ulicznym oświetleniu.

"Mając na uwadze ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz fakt, że ulica Geodezyjna odgrywa istotną rolę w obsłudze komunikacyjnej tego obszaru, stoimy na stanowisku, że ta ulica powinna być zarządzana przez stołeczny samorząd" - pisze burmistrz Białołęki Grzegorz Kuca.

Obecnie właścicieli jest dwóch, ale tylko jeden odpowiada za utrzymanie ulicy. "Zgodnie z umową, od 2010 roku administratorem ulicy Geodezyjnej jest Polski Holding Nieruchomości" - czytamy w oświadczeniu Wojciecha Kozłowskiego, rzecznika prasowego Decathlon Polska.

Za "przysłowiową złotówkę" oddać nie mogą

Dlatego pytania o stan i przyszłość ulicy skierowaliśmy do Polskiego Holdingu Nieruchomości. Magdalena Kacprzak przyznała, że rozmowy z urzędem miasta w sprawie ulicy Geodezyjnej trwają od ponad 10 lat.

- Na przestrzeni tego czasu przedstawialiśmy różne propozycje rozwiązania tej sprawy, jednak jak dotąd żaden wariant nie spotkał się z akceptacją ze strony urzędu miasta. Jedynym rozwiązaniem akceptowanym przez miasto jest oddanie na jego rzecz drogi za symboliczną kwotę. Biorąc pod uwagę, że jesteśmy spółką prawa handlowego oraz spółką publiczną, przekazanie wybudowanej i urządzonej drogi miastu za "przysłowiową złotówkę", szczególnie przed zakończeniem planowanego procesu inwestycyjnego na tym terenie, mogłoby zostać uznane za działanie na szkodę spółki - wyjaśnia przedstawicielka PHN.

I przekonuje, że gdy doszło do opisanego zdarzenia "na terenie całej Warszawy warunki atmosferyczne były wyjątkowo niesprzyjające". - W czasie zdarzenia drogowego, warunki atmosferyczne uniemożliwiały odśnieżanie (opady stałe). Zaraz po ustaniu opadów stałych na drodze pojawiła się odśnieżarka - informuje Kacprzak.

Dalej zapewnia, że "ogólny stan ulicy Geodezyjnej jest bardzo dobry". - Ponieśliśmy i wciąż ponosimy nakłady finansowe, by utrzymać w jak najlepszym stanie nawierzchnię drogi, chodniki oraz oświetlenie - przekonuje i dodaje, że natężenie ruchu na Geodezyjnej wzrosło znacznie po przyłączeniu do niej przez miasto ulicy Kartograficznej. - Przed przyłączeniem odcinek na którym doszło do zdarzenia drogowego stanowił jedynie drogę przeciwpożarową - przypomina Magdalena Kacprzak.

Mała, ale ruchliwa

Choć Geodezyjna położona jest wzdłuż osiedli mieszkaniowych, dziś jest dość ruchliwą ulicą. Korzystają z niej kierowcy próbujący ominąć remontowaną Głębocką czy rodzice dowożący dzieci do Szkoły Podstawowej nr 356.

kk/b

Pozostałe wiadomości

W przyszłym tygodniu południowa jezdnia Alej Jerozolimskich na wysokości Dworca Zachodniego zostanie zamknięta. Zmiana organizacji ruchu ma związek z kolejnym etapem budowy tunelu tramwajowego. Kierowcy oraz pasażerowie komunikacji miejskiej muszą przygotować się na co najmniej 10 miesięcy utrudnień.

Zamkną fragment Alej Jerozolimskich, prawie rok utrudnień. "Prosimy o wybieranie alternatywnych tras przejazdu"

Zamkną fragment Alej Jerozolimskich, prawie rok utrudnień. "Prosimy o wybieranie alternatywnych tras przejazdu"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Owiane złą sławą, nazywane gettem, najgorszym i patologicznym osiedlem w Warszawie. Osiedle Dudziarska powstałe w latach 90. XX wieku wkrótce całkowicie zniknie z mapy miasta. Bloki od lat stoją puste, okna i drzwi zostały zamurowane, gdy tylko mieszkańców wysiedlono, osiedle uznano za "nieudany eksperyment społeczny". Terenu do dziś nikt nie chciał przejąć. Decyzją władz dzielnicy bloki przeznaczono do rozbiórki.

"Eksperyment społeczny" i "najstraszniejsze miejsce w Warszawie". Rozbiorą bloki na Dudziarskiej

"Eksperyment społeczny" i "najstraszniejsze miejsce w Warszawie". Rozbiorą bloki na Dudziarskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od 17 października w Muzeum Warszawy będzie można oglądać wystawę "Na miejscu i na wynos. Kuchnia Warszawska". Ekspozycja to podróż przez historię miasta, od średniowiecza po współczesność, opowiadaną przez pryzmat jedzenia. Zgromadzono na niej około 300 obiektów: archeologicznych, przedmiotów codziennego użytku, archiwaliów, fotografii, a także dzieł sztuki.

Co trzymały gospodynie w spiżarkach, a czym objadano się "na mieście". O stołecznej kuchni w Muzeum Warszawy

Co trzymały gospodynie w spiżarkach, a czym objadano się "na mieście". O stołecznej kuchni w Muzeum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę rano w opuszczonej kamienicy na Pradze Północ wybuchł pożar. Paliło się poddasze. Płomienie wychodziły na dach budynku. Ewakuowano dziesięć osób, nikomu nic się nie stało. Po godzinie 14 udało się ugasić pożar. W ciągu ostatniego miesiąca strażacy dwukrotnie interweniowali w tym budynku w związku z zaprószeniem ognia.

Pożar na Pradze Północ. Kolejny raz w tej samej kamienicy

Pożar na Pradze Północ. Kolejny raz w tej samej kamienicy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Pracownicy Budimexu, wykonawcy linii tramwajowej do Wilanowa, zerwali właśnie chodnik wzdłuż Puławskiej, przy Goworka. Na odcinku nieco ponad stu metrów powstaje ścieżka rowerowa, o której nie pomyślano podczas projektowania inwestycji.

Zerwali chodnik ułożony roku temu

Zerwali chodnik ułożony roku temu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek wieczorem na warszawskiej Woli doszło do wypadku z udziałem rowerzysty i tramwaju. Kierujący jednośladem został zabrany do szpitala.

Rowerzysta wjechał pod tramwaj

Rowerzysta wjechał pod tramwaj

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa budowa trasy tramwajowej do Wilanowa. Zbliża się zakończenie robót drogowych na ulicy Spacerowej. Prace skupią się na wyregulowaniu krawężników i studzienek, a jezdnia zyska ścieralną warstwę asfaltu. Od poniedziałku, 14 października, na fragmencie Spacerowej obowiązywał będzie jeden pas ruchu.

Koniec robót na Spacerowej coraz bliżej. Zmiany w organizacji ruchu

Koniec robót na Spacerowej coraz bliżej. Zmiany w organizacji ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W Garwolinie zapalił się tir przewożący bele papieru. Nad okolicą unosił się czarny dym. Na miejscu działania prowadzi straż pożarna. Są utrudnienia.

Pożar ciężarówki przewożącej bele papieru

Pożar ciężarówki przewożącej bele papieru

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego wypadku doszło przy stacji PKP Warszawa-Ursus, na dzikim przejściu przez tory. Zginęła starsza kobieta. Są utrudnienia.

Wypadek na dzikim przejściu przez tory. Pociąg śmiertelnie potrącił kobietę

Wypadek na dzikim przejściu przez tory. Pociąg śmiertelnie potrącił kobietę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura postawiła dwa zarzuty Tomaszowi U. po środowym wypadku na rondzie Tybetu. Mężczyzna jest podejrzany o potrącenie pieszego na przejściu dla pieszych, czego dotyczy pierwszy zarzut. Drugi ma związek z posiadaniem narkotyków. Stan poszkodowanego śledczy oceniali jako poważny.

Dwa zarzuty i areszt dla Tomasza U. po wypadku na rondzie Tybetu

Dwa zarzuty i areszt dla Tomasza U. po wypadku na rondzie Tybetu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ktoś ukradł alfę romeo wartą 124 tysiące złotych. Kiedy policjanci dotarli do podejrzanych, ci unikali rozmowy, a potem udawali, że nie mają pojęcia, o co chodzi. Poszukiwany samochód jednak się odnalazł, wraz z częściowo spalonymi tablicami rejestracyjnymi. Przejęto też prawie 47 tysięcy sztuk papierosów.

Policjanci odzyskali kradziony samochód, złodzieje próbowali spalić tablice rejestracyjne

Policjanci odzyskali kradziony samochód, złodzieje próbowali spalić tablice rejestracyjne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwa przebudowa skrzyżowania ulic Arkuszowej, Estrady i 3 Maja. Na Estrady usuwana jest nawierzchnia, a Arkuszowa jest zwężona do jednego pasa. Utrudnienia potrwają do późnej jesieni.

Przebudowa skrzyżowania na Bielanach. Ulica Estrady zamknięta dla ruchu

Przebudowa skrzyżowania na Bielanach. Ulica Estrady zamknięta dla ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek przed południem doszło do poważnego wypadku na drodze krajowej numer 79. W miejscowości Kociołki niedaleko Kozienic (Mazowieckie) kierujący fordem wjechał do rowu. Kierujący autem 32-latek i jego 20-letnia pasażerka trafili do szpitala. Według ustaleń policji, mężczyzna nie powinien siedzieć za kierownicą. Był pijany i miał zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych wydany za jazdę po alkoholu.

Wjechał do rowu, dwie osoby są ranne. Był pijany i ma sądowy zakaz prowadzenia

Wjechał do rowu, dwie osoby są ranne. Był pijany i ma sądowy zakaz prowadzenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Spory kokon uwieszony był na jednej z budek dla ptaków w parku Rydza-Śmigłego na Powiślu. Zaniepokojeni spacerowicze powiadomili straż miejską. Okazało się, że to gniazdo groźnych owadów.

Groźne owady przejęły budkę dla ptaków. "Rozzłoszczone broniły swojego lokalu"

Groźne owady przejęły budkę dla ptaków. "Rozzłoszczone broniły swojego lokalu"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Reprezentacja Polski na Narodowym rozegra dwa kolejne mecze w Lidze Narodów. W sobotę, 12 października, podejmie Portugalię, a we wtorek, 15 października, Chorwację. Przed meczami wjazd na Saską Kępę zostanie ograniczony. Będą też inne zmiany w komunikacji.

Reprezentacja Polski na Narodowym zagra z Portugalią i Chorwacją. Zmiany w komunikacji

Reprezentacja Polski na Narodowym zagra z Portugalią i Chorwacją. Zmiany w komunikacji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie trzej mężczyźni zamieszani w produkcję narkotyków na dużą skalę. Dwie linie produkcyjne już działały, trzecia czekała na uruchomienie. Plany pokrzyżowali im policjanci z Żuromina.

Dwie linie działały, trzecia czekała na uruchomienie. Trzy osoby zatrzymane

Dwie linie działały, trzecia czekała na uruchomienie. Trzy osoby zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy w Wilanowie kierowca sportowego bmw zjechał z drogi i wpadł do rowu. Jego auto wysłało do służb sygnał wzywający o pomoc. Dwaj mężczyźni sami opuścili rozbity pojazd.

Sportowym autem zjechał z drogi i wpadł do rowu

Sportowym autem zjechał z drogi i wpadł do rowu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwają prace przy przebudowie placu Centralnego przy Pałacu Kultury i Nauki. Budowniczowie rozpoczęli układanie kamiennej nawierzchni w pobliżu Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Przygotowane są już miejsca na nasadzenia nowych drzew.

Przygotowują miejsca na drzewa. Tak zmienia się plac Centralny

Przygotowują miejsca na drzewa. Tak zmienia się plac Centralny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sezon grzybowy to także czas licznych zaginięć grzybiarzy. Tylko na Mazowszu policjanci, strażacy i strażnicy leśni w ostatnich tygodniach szukali kilkunastu osób, które nie potrafiły samodzielnie wrócić do domu. W związku z tym ponownie apelują o rozwagę i ostrożność podczas wypraw na grzyby. 

W pogoni za grzybami gubią się w lasach

W pogoni za grzybami gubią się w lasach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzej nastolatkowie na Bielanach, na jednej ze stacji metra, znaleźli znaczną sumę pieniędzy. Przekazali wszystko policjantom, a ci szukają właściciela gotówki.

Trzej koledzy na stacji metra znaleźli znaczną kwotę gotówki. Policja szuka właściciela pieniędzy

Trzej koledzy na stacji metra znaleźli znaczną kwotę gotówki. Policja szuka właściciela pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nadchodzący weekend prace drogowe będą prowadzone na ulicach Starzyńskiego, Wałbrzyskiej i Głębockiej oraz na Trasie Łazienkowskiej. Na objazdy zostaną skierowani kierowcy, innymi trasami pojedzie też komunikacja miejska.

Starzyńskiego, Wałbrzyska, Głębocka, Trasa Łazienkowska. Weekend remontów

Starzyńskiego, Wałbrzyska, Głębocka, Trasa Łazienkowska. Weekend remontów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o aktualnych efektach postępowania w sprawie środowego wypadku na rondzie Tybetu w Warszawie. Kierowca, który jest podejrzany o potrącenie mężczyzny na przejściu dla pieszych, został zatrzymany do wyjaśnienia na 48 godzin. Śledczy potwierdzili też, że chodzi o Tomasza U., który kilka lat temu doprowadził do wypadku autobusu na moście Grota-Roweckiego. Został skazany, ale wyrok jest jeszcze nieprawomocny.

"Po wypadku porzucił samochód w lesie i przygotowywał się do opuszczenia kraju"

"Po wypadku porzucił samochód w lesie i przygotowywał się do opuszczenia kraju"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Fort Bema czeka na wykonawcę. Do 24 października można składać oferty na wykonanie prac zabezpieczających i porządkowych tego dzieła fortecznego - zapowiedział stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Fort Bema czekają duże zmiany. Wybiorą wykonawcę

Fort Bema czekają duże zmiany. Wybiorą wykonawcę

Źródło:
tvnwarszawa.pl