Tramwaj na Wilanów. Wiemy, jak zmienią się główne arterie Mokotowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Bartelski o stromym odcinku nowej trasy tramwajowej
Bartelski o stromym odcinku nowej trasy tramwajowej TVN24
wideo 2/5
Bartelski o stromym odcinku nowej trasy tramwajowej TVN24

Nowe przystanki, niektóre wspólne dla tramwajów i autobusów. Poza tym likwidacja kładek i nowe ścieżki rowerowe - takich zmian należy oczekiwać po wybudowaniu linii tramwajowej do Wilanowa. Na przygotowanych przez Tramwaje Warszawskie mapach widać szczegóły.

Budowa linii tramwajowej do Wilanowa to nie tylko tory, które połączą dwie dzielnice, ale również reorganizacja układu drogowego w kilku punktach. W niektórych zmian będzie całkiem sporo. Tramwaje Warszawskie pokazały kilkanaście map, które szczegółowo pokazują, jak będzie wyglądać okolica realizowanej inwestycji. Na planach widać, w których miejscach znajdą się przystanki, jak zmieni się organizacja ruchu, a także, gdzie zostaną posadzone nowe drzewa i krzewy. 

Skrzyżowanie Puławskiej i Goworka

W tym miejscu trasa tramwaju do Wilanowa połączy się z istniejącym torowiskiem wzdłuż Puławskiej. Tramwaje będą skręcać zarówno od strony placu Unii Lubelskiej, jak i Starego Mokotowa. Ponadto utworzone zostaną rozjazdy w kierunku Rakowieckiej, gdzie w kolejnych latach linia zostanie rozbudowana w kierunku Ochoty i Woli.

Przystanek dla jadących w kierunku Wilanowa powstanie za zakrętem, w ciągu ulicy Goworka, na wysokości obecnego przystanku autobusowego. Z kolei przystanek w kierunku Śródmieścia dla tramwajów z Wilanowa i górnego Mokotowa będzie wspólny. Powstanie na Puławskiej pomiędzy Goworka a zjazdem w Waryńskiego.

Zmieni się też układ drogowy. Kierowcy jadący od strony Śródmieścia, z Waryńskiego będą mieć do dyspozycji cztery pasy – dwa do jazdy prosto w Puławską oraz dwa do lewoskrętu w Goworka (dotychczas były trzy). Ponadto pojawi się nowe przejście dla pieszych przez Puławską usytuowane po północnej stronie Goworka, które umożliwi dojście do przystanku tramwajowego w kierunku Śródmieścia.

Skrzyżowanie Puławskiej z GoworkaTramwaje Warszawskie

Spacerowa

Linia tramwajowa będzie poprowadzona środkiem Spacerowej. Tramwajarze przewidują w tym miejscu zielone torowisko. Jezdnia w kierunku placu Unii Lubelskiej zostanie zwężona do jednego pasa. Obok powstaną miejsca parkingowe. Pas rowerowy zostanie zlikwidowany. Zastąpi go dwukierunkowa droga rowerowa oddzielona od jezdni pasem zieleni oraz chodnikiem.

W kierunku skrzyżowania Belwederskiej z Gagarina zachowane zostaną dwa pasy ruchu. Zlikwidowany natomiast zostanie niebezpieczny lewoskręt od strony ulicy Klonowej w kierunku Belwederskiej.

Odcinek na SpacerowejTramwaje Warszawskie

Skrzyżowanie Spacerowa-Belwederska-Gagarina

Na skrzyżowaniu Spacerowej, Belwederskiej oraz Gagarina zaplanowano dla tramwajów wszystkie relacje skrętne. Przystanek w kierunku Wilanowa będzie usytuowany w ciągu ulicy Belwederskiej. Będą się tam zatrzymywać również autobusy, które za skrzyżowaniem zostaną skierowane na torowisko. Natomiast przystanek dla tramwajów jadących z Wilanowa i Sielc powstanie w ciągu Spacerowej. Z kolei tramwaje jadące na Sielce zatrzymają się już na Gagarina, na wysokości bocznej bramy Łazienek Królewskich. W ciągu ulicy Gagarina będą osobne przystanki dla tramwajów i autobusów. 

Skrzyżowanie Spacerowa-Belwederska-GagarinaTramwaje Warszawskie

Skrzyżowanie Belwederska-Chełmska-Dolna-Sobieskiego

Wspólny przystanek dla tramwajów i autobusów jadących w kierunku Wilanowa będzie usytuowany po północnej stronie skrzyżowania, a w kierunku Śródmieścia – po południowej. Autobusy jadące z Wilanowa zjadą z torowiska na jezdnię na wysokości ulicy Nabielaka.

Ponadto na mapach widać dodatkowe zatoki autobusowe w tych samych miejscach, gdzie funkcjonowały przed rozpoczęciem budowy linii tramwajowej.

Jezdnia w ciągu Belwederskiej i Sobieskiego zostanie zwężona do dwóch pasów w obu kierunkach. Układ przejść dla pieszych na skrzyżowaniu pozostanie bez zmian.

Skrzyżowanie Belwederska-Chełmska-Dolna-SobieskiegoTramwaje Warszawskie

Skrzyżowanie Sobieskiego-Ludwika Van Beethovena

Autobusy i tramwaje zatrzymają się na jednym przystanku przy skrzyżowaniu z ulicą Kostrzewskiego. Dojście do niego zapewnią zebry usytuowane przy skrajach platformy przystankowej. Za skrzyżowaniem z Beethovena autobusy zjadą na jezdnie. Tutaj rozpoczyna się już fragment zielonego torowiska. 

Skrzyżowanie Sobieskiego-Ludwika Van BeethovenaTramwaje Warszawskie

Odcinek Idzikowskiego-Czarnomorska

Przystanki tramwajowe w obu kierunkach zostały zaplanowane na północ od skrzyżowania z Idzikowskiego. Przystanki autobusowe przy skrzyżowaniach z Idzikowskiego oraz Sikorskiego pozostaną w tych samych miejscach, co przed rozpoczęciem inwestycji.

Kolejne dwa przystanki tramwajowe powstaną przy skrzyżowaniu z Mangalia i Czarnomorską. Przy drugiej krzyżówce wygodne przejście przez jezdnię i dojście do przystanków zyskają piesi. Funkcjonująca tu kładka zostanie zlikwidowana.

Skrzyżowanie Sobieskiego-IdzikowskiegoTramwaje Warszawskie
Odcinek Sikorskiego-CzarnomorskaTramwaje Warszawskie

Skrzyżowanie Sobieskiego-św.Bonifacego

W tym miejscu perony tramwajowe zostaną usytuowane po obu stronach skrzyżowania. Dla składów jadących w kierunku Śródmieścia – po stronie północnej, a do Wilanowa – po południowej. W tym miejscu zostaną utworzone rozjazdy pod przyszłą linię w kierunku Stegien wzdłuż ulicy św. Bonifacego.

Układ przystanków autobusowych i przejść dla pieszych pozostanie bez zmian.

Skrzyżowanie Sobieskiego-św.BonifacegoTramwaje Warszawskie

Odcinek Św. Bonifacego-Nałęczowska

Zlikwidowana zostanie kładka na wysokości skrzyżowania Sobieskiego z Iberyjską. W jej miejsce powstanie naziemne przejście dla pieszych z dojściami do przystanków autobusowych. Kolejna zebra zostanie wyznaczona na wysokości ulic Iwonickiej oraz Portofino.

Przystanki tramwajowe będą zlokalizowane przy skrzyżowaniu Sobieskiego z Nałęczowską i Śródziemnomorską. Dojście do peronów będzie możliwe również z przejścia na wysokości Iwonickiej dzięki chodnikowi wytyczonemu po obu stronach torowiska.

Odcinek Św. Bonifacego-NałęczowskaTramwaje Warszawskie

Skrzyżowanie Sobieskiego-Wilanowska

Przy Instytucie Psychiatrii i Neurologii zostanie zlikwidowana kładka. Tak jak w poprzednich przypadkach zastąpi ją naziemne przejście dla pieszych. Z poziomu tej zebry będzie możliwe dojście na przystanki tramwajowe przy skrzyżowaniu Sobieskiego z Wilanowską. Z projektu wynika, że przystanek w kierunku Śródmieścia będzie wspólny dla tramwajów i autobusów, które zjadą z torów tuż za zebrą przy instytucie. W kierunku Wilanowa autobusy i tramwaje odjadą z osobnych przystanków. Układ przejść dla pieszych nie zmieni się.

Skrzyżowanie Sobieskiego-WilanowskaTramwaje Warszawskie

Odcinek Wilanowska-Branickiego

Torowisko na końcowym, wilanowskim odcinku będzie poprowadzone środkiem alei Rzeczypospolitej. Na tym fragmencie zaplanowano dwa przystanki na wysokości ulic: Oś Królewska oraz Klimczaka. W obu przypadkach platformy peronowe zostaną usytuowane po przeciwnych stronach skrzyżowania.

Przystanek końcowy bez pętli powstanie przed skrzyżowaniem alei Rzeczypospolitej z ulicą Branickiego.

Na jezdniach alei Rzeczypospolitej zostaną zachowane pod dwa pasy ruchu w obu kierunkach.

Skrzyżowanie Rzeczypospolitej-Oś KrólewskaTramwaje Warszawskie
Skrzyżowanie Rzeczypospolitej-KlimczakaTramwaje Warszawskie
Skrzyżowanie Rzeczypospolitej-BranickiegoTramwaje Warszawskie

Tramwaj na Sielce

Elementem budowy tramwaju do Wilanowa jest odnoga torów w ciągu Gagarina prowadząca na Sielce. Inwestycja jest realizowana wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji, które w tym miejscu budują kolektor Mokotowski bis.

Torowisko w ciągu Gagarina będzie zielone. Projektanci zaplanowali tu jedną parę przystanków przy skrzyżowaniu z ulicą Sielecką. W kierunku Śródmieścia peron będzie zlokalizowany po zachodniej stronie skrzyżowania, w kierunku Czerniakowskiej – po wschodniej. Przystanki autobusowe zostaną w swoich dawnych lokalizacjach.

Przy skrzyżowaniu z Sielecką pojawi się dodatkowe przejście dla pieszych, które umożliwi dojście na przystanek w kierunku Śródmieścia.

Ostatni, końcowy przystanek bez pętli powstanie przed skrzyżowaniem Gagarina i Czerniakowskiej. Dojście do peronów będzie możliwe dzięki przejściom dla pieszych zlokalizowanych przy skrzyżowaniach z Czerską i Czerniakowską. Dodatkowa "zebra" powstanie po zachodniej stronie Czerskiej.

Z przeorganizowanej w związku z budową linii tramwajowej ulicy Gagarina skorzystają rowerzyści. Po północnej stronie ulicy powstanie dwukierunkowa ścieżka rowerowa oddzielona od jezdni pasem zieleni. Przed rozpoczęciem inwestycji cykliści byli zmuszeni jechać po jezdni.

Skrzyżowanie Gagarina-SieleckaTramwaje Warszawskie
Skrzyżowanie Gagarina-CzerniakowskaTramwaje Warszawskie

Tramwaj do Wilanowa - kiedy powstanie

Nowa trasa do Wilanowa będzie mieć około 9 kilometrów długości. Przejazd tramwajem z tej dzielnicy do stacji metra Centrum wyniesie około 25 minut. Ratusz zaznacza, że to o wiele krócej niż pokonanie tej samej trasy samochodem – kierowcy w godzinach szczytu obecnie muszą przeznaczać na to nawet 45 minut.

Za realizację inwestycji odpowiada firma Budimex. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na pierwszy kwartał 2024 r. Łączna wartość robót budowlanych to ponad 685 milionów złotych.

Autorka/Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Do jednego z wolskich mieszkań wdarł się mężczyzna, który bił po głowie i groził przedmiotem przypominającym broń mężczyźnie. Powodem było nagranie zamieszczone w internecie dotyczące jego partnerki. Policjanci zatrzymali dwójkę podejrzanych: 33-latka i 25-latkę.

Na korytarzu dwie osoby wzywały pomocy. "Do ich mieszkania wdarł się nieznany mężczyzna"

Na korytarzu dwie osoby wzywały pomocy. "Do ich mieszkania wdarł się nieznany mężczyzna"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest już wstępne podsumowanie 50. kwesty na Starych Powązkach. W tym roku udało się zebrać ponad ćwierć miliona złotych. Jednak licznik jeszcze się nie zatrzymał. W internecie zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jeszcze trwa.

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30-latek z Płońska (Mazowieckie) został obrabowany w swoim domu. Zamaskowani mężczyźni weszli do środka po wybiciu szyby w drzwiach wejściowych, rozpylili duszący gaz i ukradli laptopa. Zatrzymano czterech podejrzanych.

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

230 lat temu wojska imperium rosyjskiego dokonały rzezi ludności warszawskiej Pragi. Był to jeden z ostatnich epizodów insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku. Caryca Katarzyna II była zachwycona barbarzyństwem generała Aleksandra Suworowa.

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Źródło:
PAP

W poniedziałek, 4 listopada, zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na ulicach: Sienkiewicza, Głębockiej i Sokołowskiej. Ponadto kolejarze zamkną ulicę Tunelową.

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poseł PiS Antoni Macierewicz miał złamać szereg przepisów drogowych podczas "rajdu" po centrum Warszawy. Polityk pytany o sprawę w Telewizji Republika stwierdził, że rozmawiał przez telefon, kiedy samochód stał, a nie podczas jego prowadzenia. Podkreślił, że jest do dyspozycji organów prowadzących czynności. Nie odniósł się jednak do innych sytuacji udokumentowanych przez media - np. do wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub jazdy po buspasie.

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego zderzył się z łosiem, który wbiegł na drogę krajową nr 48 pod Białobrzegami. Pojazd wjechał w drzewo. Na szczęście podróżującym autem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło wypadku. Policja apeluje o ostrożność.

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

Źródło:
PAP

Gepardzica Wilma z warszawskiego zoo zamelduje się w Grecji. Spędzi tam emeryturę. Tak postanowił koordynator gatunku. Gepard to najszybsze zwierzę lądowe na świecie, podczas polowania rozpędza się do ponad 100 kilometrów na godzinę.

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Źródło:
PAP

Czekają na wpisy ocen, obrony, wymieniają się pismami z uczelnią. Nie wiedzą, które semestry mają zaliczone. Sytuacja studentów byłego Collegium Humanum (dzisiaj Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia) wciąż jest niepewna, choć zaczął się już nowy rok akademicki. Część zdecydowała się na pozew zbiorowy. Rzecznik Praw Obywatelskich zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację.

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl