Uroczystości, protesty, dożynki i imprezy sportowe. Mnóstwo zmian na ulicach od piątku aż do środy

Autor:
mg/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
ZTMOd piątku do środy ratusz wprowadza zmiany w ruchu (zdjęcie ilustracyjne)

Szereg wydarzeń i uroczystości w stolicy będzie się wiązał z utrudnieniami zarówno dla pasażerów komunikacji miejskiej, jak i kierowców samochodów. Od piątku 9 września do środy 14 września z ruchu wyłączone zostaną niektóre ulice, a nawet parkingi. Pojazdy komunikacji miejskiej poruszać się będą objazdami.

Od piątku do środy odbędą się dwa zgromadzenia publiczne, festiwal muzyczny na Lotnisku Bemowo, rolkowy "Rajd do Pęcic" czy "Onkobieg". Zaplanowane są także Dożynki Prezydenckie w Belwederze, uroczystości wojskowe na placu Piłsudskiego oraz uroczystość na placu Teatralnym. To podczas tych trzech uroczystości dla samochodów zostanie wprowadzony także zakaz zatrzymywania się w pobliżu tych wydarzeń wraz z tabliczką informującą o możliwości odholowania pojazdu na koszt właściciela.

Zgromadzenie publiczne w piątek, 9 września

W piątek, 9 września, o godz. 8.00 uczestnicy zgromadzenia publicznego zbiorą się przed gmachem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (Al. Ujazdowskie). Stamtąd około godz. 11.00 rozpoczną przemarsz ulicami: Al. Ujazdowskie, Bagatela, pl. Unii Lubelskiej, al. Szucha, Al. Ujazdowskie, Piękna, Wiejska, pl. Trzech Krzyży, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście na pl. Zamkowy. Następnie Krakowskim Przedmieściem wrócą przed pomnik Adama Mickiewicza, po drodze zatrzymując się nieopodal skweru Hoovera i kościoła św. Anny. Zakończenie zgromadzenia zaplanowano na godz. 15.00.

W przypadku braku możliwości przejazdu, autobusy linii numer 106, 107, 109, 111, 116, 118, 127, 128, 131, 155, 159, 166, 167, 168, 175, 178, 180, 222, 503, 518 mogą być kierowane na trasy objazdowe, przebiegające najbliższymi ulicami.

Festiwal muzyczny na Lotnisku Bemowo, 9 i 10 września

W piątek i sobotę, 9 i 10 września, na Lotnisku Bemowo odbędzie się festiwal ON AIR. Choć wydarzenie odbywać się będzie na terenie zamkniętym, to policja, by zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom chcącym dotrzeć na koncerty, może zdecydować o zamknięciu ul. Piastów Śląskich (od ul. Powstańców Śląskich do Żołnierzy Wyklętych). Wówczas na objazd ul. Powstańców Śląskich mogą zostać skierowane autobusy linii 171 i 220.

Po zakończeniu koncertów, w nocy z 9 na 10 i z 10 na 11 września, policjanci mogą zdecydować o zamknięciu dla ruchu ulic Piastów Śląskich oraz Powstańców Śląskich (od Wrocławskiej do Maczka). Wówczas na trasy objazdowe kierowane będą autobusy linii nocnych N01 i N43. Dodatkowo uruchomiona zostanie linia 942 kursująca z przystanku Wrocławska, ulicą Powstańców Śląskich do Metra Bemowo. Na trasę wyjadą również dodatkowe pociągi drugiej linii metra (M2).

Zgromadzenie publiczne w sobotę, 10 września

Na placu Poli Negri w sobotę, 10 września, o godz. 11.00 rozpocznie się zgromadzenie publiczne. Jego uczestnicy przejdą następnie trasą: Chmielna, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, pl. Zamkowy, Świętojańska, Rynek Starego Miasta. Następnie wrócą Świętojańską na pl. Zamkowy, by zakończyć swój przemarsz przy pomniku Adama Mickiewicza. Zakończenie zgromadzenia planowane jest ok. godz. 16.00.

Jeżeli wystąpią trudności w przejeździe, to autobusy linii: 107111116128175178180222503518 będą kursowały objazdami. 

Rolkowy "Rajd do Pęcic" w sobotę, 10 września

Rolkarze – na swój sportowy sposób – uczczą czyn zbrojny części IV Obwodu Armii Krajowej Ochota, który miał miejsce 2 sierpnia 1944 roku pod miejscowością Pęcice. W sobotę, 10 września, odbędzie się "3. Rajd do Pęcic".

Uczestnicy wydarzenia organizowanego przez Warszawski Hufiec Harcerzy "Zawrat" Szczep 16 Warszawskich Drużyn Harcerzy i Gromad Zuchów m.in. przy współudziale Dzielnicy Ochota spotkają się o godz. 11.30 w parku Szczęśliwickim. Stamtąd o godz. 12.00 wyruszą na 23-kilometrową trasę poprowadzoną ulicami: Drawską, Śmigłowca, Al. Jerozolimskimi, Popularną, Chrobrego, Ryżową, Dzieci Warszawy, Kościuszki, Cierlicką, Lalki, Jagiełły, Warszawską do granic miasta. Uczestnicy dotrą tam około godz. 13.00, a do mety rajdu w Pęcicach około godz. 14.30.

W przypadku braku możliwości przejazdu autobusy Warszawskiego Transportu Publicznego będą kierowane na trasy objazdowe.

Dożynki Prezydenckie w Belwederze, 10 i 11 września

Tegoroczne obchody Dożynek Prezydenckich odbędą się w sobotę i niedzielę, 10 i 11 września, w Rezydencji Prezydenta RP Belweder. W tych dniach na skwerze Giedroycia (przy pomniku Piłsudskiego) będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się wraz z tabliczką informującą o możliwości odholowania pojazdu na koszt właściciela.

Dodatkowo, w związku z uroczystościami zaplanowanymi na niedzielę, w godz. 10.00-16.00 zamknięty zostanie odcinek Al. Ujazdowskich i ul. Belwederskiej między pl. Na Rozdrożu a skrzyżowaniem z ulicami Gagarina i Spacerową. W tym czasie autobusy linii 100116131167168180503 pojadą objazdem (w obu kierunkach) przez pl. Unii Lubelskiej, a w przypadku linii 166 ulicami Gagarina i Czerniakowską.

"Onkobieg" na Ursynowie w niedzielę, 11 września

W Warszawie odbędzie się kolejna edycja charytatywnej imprezy biegowej dla pacjentów onkologicznych i profilaktyki zdrowotnej – "Onkobieg". W niedzielę, 11 września, na terenie Narodowego Instytutu Onkologii oraz na ul. Roentgena odbędą się piknik i zmagania sportowe.

W związku z wydarzeniem od około godz. 10.30 do 12.00 zamknięty zostanie fragment ul. Roentgena, na odcinku od ul. Pileckiego do Makolągwy. Z ruchu całkowicie wyłączona będzie jezdnia wschodnia, natomiast na zachodniej ruch będzie mógł odbywać się w jednym kierunku.

W czasie wyłączenia na objazdy zostaną skierowane autobusy WTP. Linia 179 w kierunku Ursynowa Płn. kursować będzie ul. Pileckiego, a linie 209715 i 737 (w kierunku Ursynowa Płd. i Ursynowa Płn.) pojadą ul. Puławską i Romera.

Uroczystości wojskowe na Placu Piłsudskiego we wtorek, 13 września

We wtorek, 13 września, o godz. 8.00 na pl. Piłsudskiego rozpoczną się uroczystości związane z wręczeniem sztandaru wojskowego Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. Wówczas dla ruchu zostaną zamknięte ulice:

Królewska (od Marszałkowskiej do Krakowskiego Przedmieścia), Wierzbowa (od Senatorskiej do pl. Piłsudskiego), Moliera (od Senatorskiej do pl. Piłsudskiego), pl. Teatralny (od Królewskiej do Wierzbowej), pl. Piłsudskiego, ul. Ossolińskich, Tokarzewskiego-Karaszewicza.

W tym czasie autobusy linii 106107111128 i 175 będą kursowały trasami objazdowymi.

Utrudnienia w rejonie pl. Piłsudskiego zakończą się o godz. 13.30. Tego samego dnia nastąpi jednak ponowne zamknięcie tych ulic. Zostało ono zaplanowane w godz. 18.00-20.30. Wtedy też ponownie zostaną wprowadzone trasy objazdowe dla autobusów WTP.

W związku z uroczystościami zaplanowane zostało także wyłączenie parkowania. Znaki zakazu zatrzymywania się wraz z tabliczką informującą o możliwości usunięcia pojazdu na koszt właściciela pojawią się na ulicach:

Królewskiej (od Marszałkowskiej do Krakowskiego Przedmieścia), Wierzbowej (od Senatorskiej do pl. Piłsudskiego), pl. Piłsudskiego (obustronnie od Królewskiej do Wierzbowej), Moliera (obustronnie od pl. Piłsudskiego do Senatorskiej), pl. Teatralnym (cały parking), Senatorskiej (południowa strona od Wierzbowej do Moliera), Ossolińskich (obustronnie od Krakowskiego Przedmieścia do pl. Piłsudskiego), Tokarzewskiego-Karaszewicza, Canaletta, na parkingu przed Hotelem Europejskim i przy Dowództwie Garnizonu Warszawa.

Zakaz parkowania będzie tam obowiązywał od poniedziałku, 12 września, od godz. 8.00 do wtorku, 13 września, do godz. 20.30. Dodatkowo we wtorek w godz. 9.00-12.00 z parkowania zostanie wyłączona także ul. Długa, na odcinku od ul. Kilińskiego do Miodowej.

Uroczystość na Placu Teatralnym w środę, 14 września

W związku z wydarzeniem na pl. Teatralnym w środę, 14 września, od początku dnia do godz. 14:00 w północno-zachodniej części placu (wzdłuż ul. Senatorskiej) będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się i postoju wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela.

Przeczytaj także: Budowa linii tramwajowej do Wilanowa. Ogromne utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji 

Utrudnienia związane z budową tramwaju do Wilanowa
Utrudnienia związane z budową tramwaju do Wilanowa Tomasz Zielińska, tvnwarszawa.pl

Autor:mg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZTM

Pozostałe wiadomości

Radni i radne Koalicji Obywatelskiej przegłosowali w czwartek uchwałę o wprowadzeniu Strefy Czystego Transportu w lipcu 2024 roku. Wcześniej odbyła się burzliwa, kilkugodzinna dyskusja na ten temat. Przeciwnicy strefy okrzykami i gwizdkami zagłuszali obrady. Wcześniej przyjęto poprawkę ograniczającą zasięg obowiązywania przepisu do centrum miasta.

Rada Warszawy przyjęła uchwałę o Strefie Czystego Transportu

Rada Warszawy przyjęła uchwałę o Strefie Czystego Transportu

Aktualizacja:
Autor:
dg/PKoz/b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

27-latek podejrzany o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem swej 45-letniej siostry, mieszkanki Szumska (Mazowieckie), został już przebadany przez psychiatrów. Prokuratura Rejonowa w Mławie czeka na opinię pisemną.

Brutalne zabójstwo pod Mławą. Prokuratura podała nowe informacje

Brutalne zabójstwo pod Mławą. Prokuratura podała nowe informacje

Autor:
kz/b
Źródło:
PAP

Dwaj mężczyźni, podejrzani o zaatakowanie nożem znajomego i wybicie szyby w jego aucie, zostali zatrzymani i aresztowani. Jeden z nich został zatrzymany przez funkcjonariuszy z Radomia, drugi przez straż graniczną na lotnisku. Zamierzał wylecieć do Hiszpanii.

Nożem zaatakowali znajomego, zniszczyli mu samochód. Jeden z podejrzanych chciał uciec do Hiszpanii

Nożem zaatakowali znajomego, zniszczyli mu samochód. Jeden z podejrzanych chciał uciec do Hiszpanii

Autor:
kz/b
Źródło:
PAP

Na lotnisko w Modlinie będzie można dojechać koleją. Kolejarze podpisali umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla nowej linii między stacją Modlin a portem lotniczym. Dokumentacja ma powstać do końca 2025 roku, budowa ma ruszyć "w kolejnych latach".

Umowa podpisana. Koleją dojedziemy na lotnisko w Modlinie, ale nieprędko

Umowa podpisana. Koleją dojedziemy na lotnisko w Modlinie, ale nieprędko

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Regułach pod Warszawą zderzyły się dwa auta osobowe. Nikt nie został ranny. Są utrudnienia przed wjazdem do miasta.

"Wymusił pierwszeństwo i doprowadził do zderzenia". Utrudnienia na wjeździe do Warszawy po kolizji

"Wymusił pierwszeństwo i doprowadził do zderzenia". Utrudnienia na wjeździe do Warszawy po kolizji

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wyniku pożaru mieszkania w Markach pod Warszawą zginęła kobieta. Śledczy wyjaśniają przyczyny zdarzenia.

Pożar mieszkania, nie żyje kobieta

Pożar mieszkania, nie żyje kobieta

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na jednym z przejazdów kolejowych w Legionowie pociąg towarowy uderzył w auto. Nikomu nic się nie stało.

Auto wjechało pod pociąg towarowy

Auto wjechało pod pociąg towarowy

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Skierdach niedaleko Legionowa (Mazowieckie) piesza została potrącona przez kierowcę samochodu osobowego. Kobieta trafiła do szpitala, gdzie zmarła. Przyczyny wypadku wyjaśni prokuratura.

Potrącenie pieszej koło Legionowa, kobieta zmarła w szpitalu

Potrącenie pieszej koło Legionowa, kobieta zmarła w szpitalu

Aktualizacja:
Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabytkowe kamienice przy Krzywym Kole znów zachwycają. Elewacje wróciły do pierwotnego koloru, dekoracje sztukatorskie zostały naprawione. Na budynku pod numerem 30 znów widać ryczącego lwa.

Lew znów ryczy na Krzywe Koło

Lew znów ryczy na Krzywe Koło

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Gościem "Faktów po Faktach" był prezydent Rafał Trzaskowski, który jest obecnie w Dubaju na szczycie klimatycznym COP28. Zapowiedział, że neutralność klimatyczna w Warszawie ma nastąpić do 2050 roku, a w niektórych częściach stolicy do 2030 roku. Odniósł się też do projektu strefy czystego transportu, który spotkał się ze sprzeciwem wielu osób. - Jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, to musimy podejmować ambitne decyzje. Nie ma innego wyjścia - powiedział prezydent stolicy. Przyznał, że propozycje zakładały, aby strefa była większa. - Radni proponują, żeby ta strefa była mniejsza i obejmowała ścisłe centrum Warszawy - mówił.

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Autor:
ek//mrz
Źródło:
TVN24

Ciężki sprzęt wyburzeniowy, który pracuje na terenie przyszłego Muzeum Getta Warszawskiego między Sienną a Śliską zaniepokoił mieszkańców. Rzecznik mazowieckiego konserwatora i samo muzeum zapewniają, że burzone są wyłącznie powojenne dobudówki, niemające wartości historycznej.

Pył i gruz na budowie muzeum. Prace rozbiórkowe zaniepokoiły

Pył i gruz na budowie muzeum. Prace rozbiórkowe zaniepokoiły

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Grodzisku Mazowieckim z jednej z firm zniknęła kasetka z pieniędzmi. Złodziej włamał się do budynku w przebraniu klauna. W tym czasie jego kolega stał na czatach. Obaj zostali zatrzymani. Policjanci znaleźli skradzioną kasetkę i przebranie, a dodatkowo sporo narkotyków.

Włamał się do firmy w stroju klauna. "Ukradł kasetkę z pieniędzmi"

Włamał się do firmy w stroju klauna. "Ukradł kasetkę z pieniędzmi"

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trakt Królewski i Stare Miasto rozbłysły świąteczną iluminacją. Rozświetlone zostało też miejskie lodowisko na Rynku Starego Miasta. Kolorowe światełka zapaliły się w środę przed godziną 16 wraz z ulicznymi latarniami. W czwartek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski włączy lampki na 27-metrowej choince na placu Zamkowym.

Saturatory, sklepowa waga, telefon z tarczą. Świąteczna iluminacja retro już cieszy oko

Saturatory, sklepowa waga, telefon z tarczą. Świąteczna iluminacja retro już cieszy oko

Autor:
b
Źródło:
PAP

Na skrzyżowaniu Braci Wagów zderzyły się cztery samochody. Trzy z nich stały, by włączyć się do ruchu w ulicę Płaskowickiej. Jak podała policja, jeden z kierowców jest pijany. Wydmuchał 1,5 promila.

Czekali, by włączyć się do ruchu. Wjechał w nich pijany kierowca

Czekali, by włączyć się do ruchu. Wjechał w nich pijany kierowca

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszaw.pl

Kolejny przełom w sprawie zabytkowych prochowni w parku Żeromskiego. W konkursie na trzyletnią dzierżawę jednej z nich zwyciężyła Marianna Zjawińska, czyli twórczyni kawiarni, która działała w tym samym miejscu przez dekadę. Przez blisko dwa lata w Prochowni nie działo się praktycznie nic.

Żoliborski Dom Kultury rozstrzygnął przetarg na dzierżawę Prochowni. Kolejne zaskoczenie

Żoliborski Dom Kultury rozstrzygnął przetarg na dzierżawę Prochowni. Kolejne zaskoczenie

Autor:
dg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

To nie była tylko decyzja oskarżonego. To była wspólna decyzja. Wspólnie biesiadowali, wspólnie pili alkohol, wspólnie wsiedli - przekonywał w sądzie obrońca byłego policjanta, który odpowiadał za spowodowanie śmiertelnego wypadku w Kobyłce. Pijany Adrian B. wsiadł do dwuosobowego kabrioletu, zabierając trzech kolegów. Dwaj, którzy jechali na dachu, zginęli. We wtorek zapadł prawomocny wyrok: osiem i pół roku więzienia.

Pijany policjant wiózł kolegów na dachu kabrioletu. Oni zginęli, on uciekł. Wyrok

Pijany policjant wiózł kolegów na dachu kabrioletu. Oni zginęli, on uciekł. Wyrok

Autor:
Klaudia
Ziółkowska
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Rejonowy w Radomiu wydał wyrok w sprawie 68-latka, który wyrzucił przez okno z drugiego piętra trzymiesięcznego szczeniaka. Pies odniósł poważne obrażenia. Nigdy nie będzie samodzielnie chodził i do końca życia będzie wymagał specjalnej opieki.

Wyrzucił psa przez okno. Sąd wydał wyrok

Wyrzucił psa przez okno. Sąd wydał wyrok

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
PAP

Podczas próby zatrzymania mężczyzny w Pruszkowie (Mazowieckie) policjanci użyli broni. Strzały padły w kierunku samochodu, którym uciekał poszukiwany mężczyzna. Do akcji wkroczyli policyjni antyterroryści, którzy prowadzili działania w jednym z bloków przy ulicy Powstańców. - Jedna osoba została zatrzymana, nikt nie odniósł obrażeń - informuje policja.

Ostrzelany samochód i ucieczka do bloku. Akcja antyterrorystów w Pruszkowie

Ostrzelany samochód i ucieczka do bloku. Akcja antyterrorystów w Pruszkowie

Autor:
aw/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W liceum na warszawskim Targówku doszło we wtorek do bójki dwóch uczniów, w trakcie której użyte zostało ostre narzędzie - poinformował oficer dyżurny stołecznej policji. Jeden z nastolatków został ranny w policzek.

Szarpanina w warszawskim liceum, jeden z nastolatków raniony nożem w policzek

Szarpanina w warszawskim liceum, jeden z nastolatków raniony nożem w policzek

Aktualizacja:
Autor:
momo,
dg/kab,
adso
Źródło:
tvn24.pl, "Super Express"

Zarząd Transportu Miejskiego podpisał umowę z firmą Solaris na zakup 12 sztuk przegubowych, 18-metrowych autobusów elektrycznych. Pierwszy autobus Solaris Urbino Electric 18 ma być dostarczony w listopadzie 2024 roku. Każdy będzie wyposażony w klimatyzację odzyskującą ciepło.

Warszawa kupiła 12 elektrycznych autobusów

Warszawa kupiła 12 elektrycznych autobusów

Autor:
b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

We wtorek jedno z wejść na stację metra Stokłosy zostało zamknięte z uwagi na remont wrót. Mieszkańcy okolicznych osiedli narzekali na chaos i brak informacji. Zarząd Transportu Miejskiego wsłuchał się w skargi i uzupełnił oznaczenia.

Zamknęli jedno z wejść do stacji metra, pasażerowie skarżyli się na brak informacji. ZTM reaguje

Zamknęli jedno z wejść do stacji metra, pasażerowie skarżyli się na brak informacji. ZTM reaguje

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Laureatem Nagrody POLIN 2023 został Mariusz Sokołowski – białostocki nauczyciel zaangażowany w przywracanie pamięci o Żydach Wasilkowa i Białegostoku oraz autor publikacji poświęconej nauczaniu o wielokulturowości. Wyróżnienie w konkursie otrzymali: Ewa Paul i Stowarzyszenie Saga Grybów.

"Przywołują z niebytu niewypowiedziane od dekad imiona i nazwiska". Wręczono Nagrody POLIN

"Przywołują z niebytu niewypowiedziane od dekad imiona i nazwiska". Wręczono Nagrody POLIN

Autor:
b
Źródło:
PAP

Coraz głośniej wybrzmiewają apele przeciwników zakazu wjazdu do miast najstarszych samochodów. Planowanym wprowadzeniem ekostrefy od 1 lipca w Krakowie zajmie się sąd, po skardze między innymi wojewody. W czwartek przeciwnicy wyrzucania trujących aut ze stolicy protestować chcą na sesji rady miasta. Radni zdecydują czy i kto za nieco pół roku nie wjedzie do centralnych dzielnic Warszawy. Materiał Łukasza Wieczorka.

Centra miast nie dla starych samochodów. "Biedni ludzie mają kupować bardzo kosztowne auta"

Centra miast nie dla starych samochodów. "Biedni ludzie mają kupować bardzo kosztowne auta"

Autor:
Łukasz
Wieczorek,
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes