TVN Warszawa | Ulice

Drzewa, nowe place i lustro wodne zamiast tunelu dla samochodów. Tak zmieni się rejon Złotej i Zgody

TVN Warszawa | Ulice

Autor:
katke/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Konkurs na koncepcję architektoniczną dla ulic Złotej i Zgoda
Konkurs na koncepcję architektoniczną dla ulic Złotej i ZgodaMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Złota zostanie przebudowana - konkurs na koncepcję

Miasto rozstrzygnęło konkurs architektoniczny na zagospodarowanie przestrzeni w samym centrum Śródmieścia. W miejscu obecnego tunelu dla samochodów, w rejonie Złotej i Zgody pojawią się drzewa, nowe place, wygodne chodniki oraz lustro wodne.

- To kolejny etap dużych zmian, które planujemy w ramach Nowego Centrum Warszawy. Będzie bardziej zielono, bezpieczniej i wygodniej dla pieszych i rowerzystów. Chcemy, aby centrum Warszawy stało się odporne na zmiany klimatu. Uporządkujemy też parkowanie samochodów – zachwala w komunikacie na temat zmian prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Konkurs był dwuetapowy i nieograniczony. Miasto po raz pierwszy zastosowało taki tryb. W pierwszym etapie uczestnicy złożyli 23 opracowania studialne. Sąd konkursowy zaprosił do drugiego etapu sześć zespołów, które miały rozwinąć swoje propozycje, po uwzględnieniu uwag ekspertów.

Uczestnicy złożyli pięć prac konkursowych. Sąd konkursowy oceniał je od 8 do 9 listopada. - Usuwamy bariery architektoniczne, poprawiamy bezpieczeństwo i estetykę w centrum miasta. Obszar, który objęliśmy konkursem, chcemy przekształcić w taki sposób, aby zapewnić dostępność osobom o ograniczonej mobilności i percepcji. Pojawi się więcej zieleni zgodnie z koncepcją Nowego Centrum wdrażaną przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego – dodaje z kolei Marlena Happach, architekt miasta.

Blisko trzy tysiące metrów kwadratowych zieleni i parking podziemny

Pierwszą nagrodę zdobyła pracownia RS Architektura Krajobrazu Dorota Rudawa, znana m.in. z projektu bulwarów nad Wisłą. W opisie pracy czytamy, że ta część centrum w rejonie ulic Złotej i Zgoda jest potencjalnie bardzo atrakcyjna. Ale na razie to obszar zdegradowany i niemal całkowicie podporządkowany potrzebom parkingowym. Jak wymienia ratusz, zwycięska koncepcja zapowiada "atrakcyjną i bogatą przyrodniczo zieloną przestrzeń publiczną".

W planach jest 167 drzew oraz wytyczenie blisko trzech tysięcy metrów kwadratowych zieleni z bylinami i krzewami.

"Autorzy założyli, że większość potrzeb parkingowych uda się zapewnić w garażu podziemnym pod placem Powstańców Warszawy. Miasto podpisało już umowę z firmą Immo Park Warszawa na jego zaprojektowanie i budowę. Obiekt powstanie w formule koncesji, która jest rodzajem partnerstwa publiczno-prywatnego. Parking za ok. 86 mln zł powinien być gotowy w 2024 r." - przypominają urzędnicy.

Zarządzający obiektem przygotuje w swojej ofercie abonamenty dla okolicznych mieszkańców, a sama budowa pozwoli na wytyczenie zielonych i wygodnych przestrzeni dla pieszych, mieszkańców i rowerzystów na ulicach i placach w sąsiedztwie. Ruch w rejonie Złotej i Zgody ma być ograniczony i uspokojony. Powstaną strefy zamieszkania i Tempo 30, z wjazdem głównie dla dostaw i pojazdów technicznych. Jednocześnie zachowana zostanie w nowej aranżacji znaczna liczba naziemnych miejsc postojowych, przeznaczonych przede wszystkim dla mieszkańców bądź obsługi dostaw.

Miasto pokazało zwycięski projekt w różnych aranżacjach. Wizualizacje przedstawiają także, jak będzie wyglądała odnowiona przestrzeń w zależności od danej pory roku.

Likwidacja tunelu, zbiornik na wody opadowe i wizytówkowy "instagram place"

Autorzy pracy z pierwszą nagrodą proponują likwidację tunelu w osi ulicy Złotej. "Miejsce po nim można wykorzystać na zbudowanie podziemnego zbiornika retencyjnego na wody opadowe. W centralnej części placu na ul. Złotej przy pasażu Wiecha znalazłoby się miejsce na płytki zbiornik wodny. W podłużnym lustrze wody odbijałby się efektownie Pałac Kultury i Nauki. Rzędy drzew posadzone wzdłuż Złotej podkreśliłyby oś widokową na Pałac" - proponują.

Przed Domem pod Orłami ma powstać reprezentacyjny plac. Stanowiłby zieloną oprawę dla zabytkowego gmachu. Zieleń będzie tak zakomponowana, aby podkreślać ważne osie widokowe i kierować wzrok na piękną architekturę. Rabata ozdobna i ławki stworzą atrakcyjną przestrzeń do wypoczynku. Takie miejsce ma zachęcić do wypoczynku i robienia zdjęć (w opisie czytamy – "instagram place").

Co z placem Emila Młynarskiego przed Filharmonią Narodową? Dziś jest to parking, w przyszłości ma powstać skwer i Ogród Muzyki. Autorzy zapowiadają wielorzędowe nasadzenia i wysokie krzewy, które mają izolować od zgiełku miasta. Podest wzdłuż gmachu Filharmonii pełniłby funkcję zewnętrznego foyer. Można by na nim urządzać koncerty plenerowe i różne inne wydarzenia. Działałyby też ogródki gastronomiczne.

Jeśli chodzi o skwer przy ulicy Zgoda 12 - tutaj architekci proponują urządzenie ogrodu sąsiedzkiego przy ulicach Zgoda 12 i Sienkiewicza. Byłby to ogród krajobrazowy, głównie na potrzeby mieszkańców z centralnym i wielofunkcyjnym trawnikiem. Znalazłoby się miejsce na plac zabaw, siłownię, stoliki do gry w szachy, ławki. Powstałaby prawdziwa zielona oaza w samym centrum z myślą o mieszkańcach z pobliskich domów.

Zarząd Dróg Miejskich zaprosi teraz autorów najlepszej pracy do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. Zwycięzcy na podstawie pracy konkursowej przygotują dokumentację projektową. Odpowiadać też będą za nadzory. Rozpoczęcie inwestycji jest planowane wstępnie na 2023 rok. Przy okazji dyskusja pokonkursowa o koncepcjach zmian w rejonie ulic Złotej i Zgoda odbędzie się w trybie zdalnym, w poniedziałek, 6 grudnia na kanale ZOOM ZODIAKU Warszawskiego Pawilonu Architektury.

Nagrody

Ratusz wymienia, że w konkursie na rejon ulic Złotej i Zgoda przyznano pierwszą i drugą nagrodę, dwie równorzędne trzecie nagrody oraz jedno wyróżnienie. Na pulę nagród miasto przeznaczyło 150 tysięcy złotych. Pierwsza nagroda przypadła pracy nr 4 (80 tys. zł) autorstwa RS Architektura Krajobrazu Dorota Rudawa - Konstancin-Jeziorna. Druga - praca nr 5 (40 tys. zł.) dla JAZ+ARCHITEKCI ŻMIJEWSKI JAWORSKI SPÓŁKA CYWILNA - Warszawa. Dwie równorzędne trzecie nagrody zdobyły prace nr 1 i 2 (po 12,5 tys. zł): Praca nr 1 autorstwa Patryk Gwiazda, Dawid Jarosz i Przemysław Tymoszuk - Warszawa oraz praca nr 2 autorstwa JUVENES - PROJEKT Sp. z o.o. – Warszawa. Wyróżnienie otrzymała z kolei praca numer 3 (5 tys. zł) autorstwa S&P ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU Sp. z o.o. – Otmuchów.

Urzędnicy podkreślają, że o podziale nagród zdecydował sąd konkursowy w 13-osobowym składzie. Sędziował m.in. wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. Funkcję przewodniczącej pełniła Marlena Happach, architekt miasta, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego. W sądzie konkursowym zasiadali również liczni eksperci spoza struktur miasta i przedstawiciele jednostek miejskich.

Tutaj można zobaczyć wszystkie projekty, które znalazły się w drugim etapie konkursu. Są ilustracje i opisy, szczegółowe informacje dotyczące planowanych zmian. Można sprawdzić, jakie gatunki drzew i krzewów mogłyby się pojawić w różnych miejscach w rejonie ulic Złotej i Zgoda.

Nowe Centrum Warszawy

Konkurs na rejon ulic Złotej i Zgoda to kolejny etap przekształcania ulic i placów w ścisłym centrum miasta w przestrzeń przyjazną, estetyczną i zieloną. Przebudowano już skrzyżowanie ulicy Marszałkowskiej i Królewskiej poprawiając bezpieczeństwo dla pieszych, rowerzystów i ruchu samochodowego.

Zmienia się rondo Dmowskiego i Plac Pięciu Rogów u zbiegu ulic Kruczej, Brackiej, Chmielnej, Zgody i Szpitalnej. Wzdłuż ulicy Marszałkowskiej przy placu Defilad posadzono rząd nowych i dużych drzew oraz krzewy. Zbudowano nowe drogi rowerowe.

Jak zapewnia ratusz, będzie wygodniej i bezpieczniej dla wszystkich użytkowników dróg. A piesi i rowerzyści nie będą już spychani do przejść podziemnych.

Autor:katke/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd miasta

Pozostałe wiadomości