Wstrząsające dane o potrąceniach starszych osób. W 90 procentach przypadków winni byli kierowcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Śmiertelne potrącenie na Arkuszowej
Śmiertelne potrącenie na ArkuszowejArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
wideo 2/5
Śmiertelne potrącenie na ArkuszowejArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich w raporcie bezpieczeństwa drogowego za 2022 rok przedstawił dane dotyczące wypadków z udziałem pieszych seniorów. W stolicy doszło do 91 potrąceń osób w wieku 60 lat i więcej. Dochodziło do nich na przejściach dla pieszych, chodnikach i parkingach. - W zdecydowanej większości takie potrącenia biorą się z nieuwagi kierujących pojazdami - oceniono.

Z raportu drogowców wynika, że zbyt często kierowcy, w tym kierujący ciężkimi pojazdami, manewrują w sposób bardzo niebezpieczny w miejscach, w których mogą być pewni, że obok mogą się poruszać piesi. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób starszych, które bardzo często gorzej widzą i słyszą niż osoby młodsze. Ponieważ trudniej im się poruszać, nie mają szans na uniknięcie zderzenia w starciu z nieodpowiedzialnym kierowcą.

91 potrąceń seniorów, osiem osób zginęło

"W 2022 r. doszło w Warszawie do 91 potrąceń osób w wieku 60 lat i więcej. 45 z nich miało miejsce na przejściach dla pieszych, aż 19 na chodnikach, do tego 7 miało miejsce na parkingach. W ich efekcie 8 seniorów zginęło a 83 odniosło obrażenia" - podano w raporcie.

W ubiegłym roku nie doszło w stolicy do śmiertelnego potrącenia na chodniku (choć w poprzednich latach były takie przypadki). "Mimo to w marcu ubiegłego roku, w przeciągu tygodnia, 57-latka został przejechana na placu manewrowym przez kierowcę forda transita, a 82-letnia pani na parkingu przez kierowcę mercedesa. Obaj kierowcy cofali. Obie kobiety zmarły w wyniku obrażeń" - wskazali drogowcy. I zastrzegli: "Osoby starsze poruszają się po ulicach bardzo uważnie. Spośród wspomnianych 91 wypadków, zostały uznane za winne ich spowodowania tylko sześciokrotnie. Aż 85 razy winny okazał się kierujący pojazdem".

Potrącenie na Sobieskiego Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Przyczyny wypadków z udziałem seniorów

W raporcie można przeczytać także o przyczynach wypadków drogowych z pieszymi seniorami. W wypadkach spowodowanych przez kierujących pojazdami są to: nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu, nieprawidłowe cofanie, niedostosowanie prędkości do warunków na drodze, wjazd na czerwonym świetle i nieprawidłowe skręcanie.

Jeśli chodzi o wypadki spowodowane przez pieszych, wśród przyczyn wskazano: nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym, wejście na jezdnię przy czerwonym świetle oraz nieostrożne wejście na jezdnię zza pojazdu, przeszkody.

19.02.2023 | Zmniejsza się liczba pieszych zabitych na przejściach. "Trudno powiedzieć, że to nie jest sukces"
19.02.2023 | Zmniejsza się liczba pieszych zabitych na przejściach. "Trudno powiedzieć, że to nie jest sukces"Kierowca ma obowiązek udzielić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się nie tylko na przejściu, ale również temu, który na to przejście dopiero wchodzi. Ta zmiana w przepisach znacząco poprawiła bezpieczeństwo pieszych. Piesi muszą z kolei pamiętać o zakazie korzystania ze smartfona na przejściu.Jarosław Kostkowski | Fakty TVN

Nieuwaga kierowców

"8 osób, które poniosły śmierć w 2022 r. w wieku 60 lat i więcej to 24% wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w Warszawie i 50% ofiar śmiertelnych wśród pieszych. Z kolei rannych pieszych-seniorów było 83, co stanowi zaledwie 10% wszystkich rannych w wypadkach drogowych i 36% rannych wśród pieszych (230)" - czytamy też w raporcie.

Zdaniem drogowców liczby wskazują, jak niebezpieczne jest potrącenie osoby starszej. Takie sytuacje dużo częściej kończą się śmiercią poszkodowanego, a nie tylko obrażeniami. "Osoby starsze poruszające się pieszo były w 2022 r. sprawcami zaledwie 6 wypadków, choć były poszkodowane aż w 91 wypadkach. W zdecydowanej większości takie potrącenia biorą się z nieuwagi kierujących pojazdami" - ocenili.

Dane dotyczące wypadków z udziałem seniorów pochodzą z opublikowanego kilka tygodni temu "Raportu bezpieczeństwa drogowego w Warszawie 2022". Wcześniej podawano statystyki odnośnie m.in. ogólnej liczby ofiar. Jak wskazywano, w ubiegłym roku na warszawskich ulicach zginęły 33 osoby.

Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski ocenił wówczas, że 95 procent wypadków w ubiegłym roku to wypadki spowodowane przez kierujących pojazdami. Aż jedna trzecia z nich - z uwagi na przekroczenie prędkości.

Gdyby nie pierwszeństwo pieszych, skutki byłyby jeszcze gorsze

Marcin Chlewicki, wiceprzewodniczący stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, który organizował m.in. akcję "Chodzi o życie" - kampanię na rzecz bezpieczeństwa pieszych - zauważa, że seniorzy to grupa, która często nie może przemieszczać się samochodem. Jego zdaniem rada kierowców brzmi często: "najbezpieczniej jeździć samochodem". - Stąd np. (przeświadczenie, że red.) trzeba wozić dzieci do szkoły, bo będą bezpieczne. Seniorów często nie ma kto gdzieś przewieźć, więc przemieszczają się pieszo. Albo robią to z wyboru - wskazuje.

Zdaniem aktywisty dane ZDM są przerażające. - 91 potrąceń i połowa z nich jest na przejściach dla pieszych. Można założyć, że gdyby nie pierwszeństwo dla pieszych wchodzących na pasy, to tych potrąceń byłoby więcej, a skutki byłyby jeszcze gorsze - stwierdza. - Mamy ośmiu seniorów, którzy zginęli. Jestem przekonany, że byłoby więcej tych śmierci na drogach, gdyby nie to pierwszeństwo, o które też tak walczyliśmy w akcji "Chodzi o życie" - dodaje.

Zastawione chodniki i niefektywna straż miejska

Chlewicki mówi też, że jeszcze bardziej przerażającą informacją jest to, że 19 potrąceń miało miejsce na chodnikach. - Na chodnikach często jest parkowanie nielegalne. Jest jazda po chodnikach, która jest karana już mandatem. Piesi nie mogą się przemieszczać, bo chodniki są zastawione. Niestety nadal w Warszawie parkowanie na chodnikach jest dopuszczalne, a straż miejska działa jak działa, czyli nieefektywnie. Wystarczy się przejść kawałek - wskazuje.

Aktywista zwraca też uwagę na przejścia dla pieszych na drogach kilkupasmowych, które nadal można zauważyć w stolicy. - Takie jezdnie powinny być zwężane. Nie powinno być przejść dla pieszych bez sygnalizacji, jeżeli mamy dwa czy trzy pasy. Np. na Słomińskiego. To są takie miejsca, które już dawno powinny być zlikwidowane - ocenia.

Jak mówi, są też przejścia, gdzie sygnalizacja daje pieszemu tylko kilka sekund, by pokonać jezdnię. - Rozwiązaniem nie jest sygnalizacja, która jest droga i nieefektywna i zwykle też dyskryminuje wszystkich poza kierowcami. Tylko Tempo 30 i spowalnianie ruchu. Można powiedzieć, że policja mogłaby też działać skuteczniej - twierdzi.

- Widać, jak grupy słabsze, seniorzy, najbardziej tracą na tej dominacji i absolutnym paradygmacie warszawskim dla ruchu samochodowego. To są smutne dane - podsumowuje.

Autorka/Autor:katke

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w Faktach TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl