Więcej zieleni na Stalowej. Prace ruszają w czwartek

Autor:
katke/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Do jesieni ZDM chce posadzić na Stalowej ponad 30 drzew, mnóstwo krzewów i bylin

19 sierpnia drogowcy rozpoczną prace na Stalowej, między Inżynierską a Szwedzką. Usunięte zostaną zbędne płyty chodnikowe, a w ich miejsce zostaną nasadzone trawniki i rabaty kwiatowe.

Zarząd Dróg Miejskich zapowiada start prac na Stalowej prawie rok po tym, jak grupa mieszkańców z radnym z Pragi Północ Grzegorzem Walkiewiczem na czele, skrzyknęła się i samodzielnie zdjęła płyty chodnikowe, a następnie nasadziła zieleń, by uratować drzewa. Jak tłumaczył wtedy radny, chodziło o ocalenie robinii akacjowych.

"Ekochuligani", bo tak ich nazwano, w 1,5 godziny zdjęli osiem metrów kwadratowych płyt chodnikowych "by zawstydzić urzędników". ZDM twierdził wtedy, że mieszkańcy może i chcieli dobrze, ale pokrzyżowali plany, które zakładały zazielenienie Stalowej. W przygotowanym projekcie trzeba było nanieść poprawki, a drogowcy obawiali się, że prace się opóźnią.

Wykonawcę udało się jednak wybrać, a prace właśnie ruszają. Od czwartku na Stalowej zacznie obowiązywać nowa, czasowa organizacja ruchu. Informujące o niej znaki właśnie ustawił wykonawca inwestycji - firma Biosfera. Jak zapewnia Zarząd Dróg Miejskich, jej pracownicy zaczną od zabezpieczania drzew, aby uchronić je przed wpływem prac.

Zieleń zamiast płyt

"Łącznie rozpłytowanych zostanie blisko 2300 m kw. nawierzchni. Zieleń pojawi się m.in. wzdłuż miejsc parkingowych oraz w narożnikach skrzyżowań. Zostaną też połączone ze sobą istniejące misy drzew, tym samym rośliny będą miały zapewnione lepsze warunki do życia" - wyjaśniają drogowcy. Plany zakładają jeszcze posadzenie 80 hortensji bukietowych, 311 sztuk ognika szkarłatnego, 926 śnieguliczek Chenaulta, 2190 wiśni karłowej i 5316 krzewów irgi błyszczącej. Całość nowej zieleni dopełnią 34 drzewa – robinie akacjowe.

Zamontowanych zostanie też ok. 30 stojaków rowerowych i tyle samo ławek. "Zmiany nie wiążą się reorganizacją parkowania, ponieważ ta miała już miejsce w ramach wdrażania SPPN. Chodniki będą zastąpione zielenią również tylko tam, gdzie nie powodować to będzie utrudnień dla pieszych" - zapewniają drogowcy.

I przypominają, że wzbogacenie zielenią Stalowej stało się możliwe dzięki wcześniejszemu uporządkowaniu parkowania m.in. w związku z rozszerzeniem Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego na Pradze-Północ. "Wyznaczenie legalnych miejsc parkingowych sprawiło, że mogliśmy przystąpić do zabezpieczenia chodników przed nielegalnym postojem aut, a cel ten – w zgodzie z oczekiwaniami mieszkańców – zostanie osiągnięty właśnie poprzez stworzenie nowych trawników i posadzenie roślin" - wyjaśnia ZDM.

Informowaliśmy także o Zielonym Funduszu dla Warszawy:

Justyna Glusman o Zielonym Funduszu dla Warszawy
Justyna Glusman o Zielonym Funduszu dla WarszawyMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Autor:katke/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości