Przygotuj się na:

ZMIANY I UTRUDNIENIA NA GÓRCZEWSKIEJ

Od nocy z 31 maja na 1 czerwca ruch w obu kierunkach będzie odbywał się jezdnią w kierunku centrum.

  Rusza przebudowa alei Jana Pawła II i ronda Czterdziestolatka

  TVN Warszawa | Ulice

  Autor:
  kk/ran
  Źródło:
  tvnwarszawa.pl
  Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.plRuszyła przebudowa alei Jana Pawła II

  W poniedziałek wieczorem drogowcy rozpoczęli wprowadzanie zmian w organizacji ruchu w rejonie Dworca Centralnego. To wstęp do prac przy zwężeniu alei Jana Pawła II i przebudowie ronda Czterdziestolatka.

  Zapoczątkowane w poniedziałek prace są związane z pierwszym etapem inwestycji, która będzie obejmowała kompleksową przebudowę alei na odcinku od ronda ONZ do Nowogrodzkiej.

  - Trwa wdrażanie zmienionej organizacji ruchu. Ekipy pracują przy rozstawianiu separatorów wydzielających wyłączone z ruchu pasy jezdni. Znaki informujące o remoncie są już ustawione. Pojawiły się także nowe oznakowania poziome - relacjonuje Tomasz Zieliński z tvnwarszawa.pl.

  Co czeka kierowców i pieszych?

  Na początek z ruchu zostały wyłączone skrajne prawe pasy jezdni prowadzącej w kierunku Żoliborza na odcinku od ronda Czterdziestolatka do ronda ONZ. Połączenie z aleją straciły Złota, Sienna i Śliska. Obecnie kończą się ślepo - na ich końcu trzeba zawracać. Kierowcy muszą także pamiętać o zakazie zatrzymywania się i postoju.

  Roboty obejmują także południowo-zachodni narożnik ronda ONZ. Na wylocie w kierunku Dworca Centralnego będą dwa pasy ruchu. Utrzymany został wjazd na parking przy Dworcu Centralnym oraz na pętlę autobusową. Czynny będzie także przystanek dla autobusów linii 174 oraz nocnych N45 i N95.

  Plac budowy obejmie część chodnika po wschodniej stronie alei. Wzdłuż centrum handlowego utrzymane będzie przejście dla pieszych o szerokości 2,5 metra, dalej będą oni mieli do dyspozycji szerszą przestrzeń. Czynne będą wyjścia z przejścia podziemnego pod rondem Czterdziestolatka przy Dworcu Centralnym.

  Zwężone zostaną przejścia dla pieszych po południowej i wschodniej stronie ronda ONZ, nieczynne będą przejazdy rowerowe. Dodatkowo, w związku z budową wieżowca, zamknięta będzie droga dla rowerów po północnej stronie Świętokrzyskiej, pomiędzy rondem ONZ a ulicą Emilii Plater.

  Nowe naziemne przejścia i więcej zieleni

  Jak podaje ratusz, rozpoczęcie prac przy rondzie Czterdziestolatka zbiega się z rocznicą emisji pierwszego odcinka serialu, na cześć którego nazwano to miejsce. Przebudowywany odcinek jezdni, poza drobnymi pracami remontowymi, zmieniał się od kilkudziesięciu lat.

  W trakcie prac aleja zostanie zwężona z pięciu do trzech pasów w obu kierunkach. Plan modernizacji zakłada, że po obu stronach ulicy powstaną drogi dla rowerów i szersze chodniki. Zostaną też wybudowane zatoki postojowe, pojawią się szpalery drzew. Urzędnicy twierdzą, że po zmianach będzie wygodniej i bezpieczniej.

  Na rondzie Czterdziestolatka wyznaczone zostaną nowe naziemne przejścia dla pieszych. Pasy zostaną poprowadzone przez aleję Jana Pawła II, przy przystankach tramwajowych, a także w Alejach Jerozolimskich po stronie zachodniej (wraz z przejazdem rowerowym). Mają ułatwić pieszym, a szczególnie osobom starszym i niepełnosprawnym podróż z Dworca Centralnego i z przystanków tramwajowych. Ale między dworcem a hotelem Marriott zebry nie będzie.

  Oprócz nowych nasadzeń, po wschodniej stronie alei, przy skrzyżowaniu z ulicą Złotą, powstanie skwer. W tym oraz innych miejscach łącznie ustawionych zostanie 35 nowych ławek.

  Autor:kk/ran

  Źródło: tvnwarszawa.pl

  Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl