Strefa Tempo 30 ma objąć 2/3 ulic. Trzaskowski zapowiada pakiet drogowych zmian

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Strefa Tempo 30 w Śródmieściu ZDM

Tydzień po tragicznym wypadku na Bielanach prezydent Warszawy powiedział, jak chce zwiększyć bezpieczeństwo na ulicach. Ale od razu zastrzegł też, że "bez zmian na poziomie krajowym, trudno będzie przeprowadzić rewolucję".

Poniedziałkowe spotkanie z dziennikarzami prezydent Trzaskowski rozpoczął od stwierdzenia, że "to, co wydarzyło się na Bielanach, wymaga szybszych reakcji, niż te które były planowane". Do ubiegłotygodniowej deklaracji gruntownej przebudowy ulicy Sokratesa doszły zapowiedzi zmian, które mają ponieść poziom bezpieczeństwa na stołecznych ulicach.

Władze miasta zamierzają działać dwutorowo. Z jednej strony chcą skupić się na remontach i audytach, które kosztować będą kilkadziesiąt milionów złotych. Z drugiej, planują apel do rządu o wprowadzenie zmian w prawie, bo ich zdaniem modyfikacje infrastruktury to za mało, by powstrzymać piratów drogowych.

Pakiet zmian

W przyszłym roku ma zakończyć się audyt 4300 przejść dla pieszych bez sygnalizacji. Na jego podstawie typowane są miejsca wymagające pilnych zmian. Audytorzy oceniają, jakie rozwiązania (doświetlanie, progi spowalniające, sygnalizacja, aktywne przejścia) będą w danej lokalizacji przynosiły najlepsze efekty. Dotychczas sprawdzonych zostało około trzech tysięcy zebr.

Kolejnym krokiem ma być rozpoczęcie programu audytów "Bezpieczna szkoła". Miejsca do sprawdzania mają być wybierane na podstawie zgłoszeń od urzędów dzielnic, dyrekcji szkół oraz rodziców, a kontrole będą miały charakter obszarowy. Oznacza to, że pod uwagę wzięte zostaną nie tylko przejścia w rejonie szkół i przedszkoli. Audytorzy przyjrzą się też drogom dojścia, którymi najczęściej poruszają się uczniowie. Ratusz podkreśla, że jeśli zaaprobuje to Rada Warszawy, na ten cel przeznaczony zostanie osobny budżet, który będzie wahał się między 5 a 10 milionami złotych.

Do końca tego roku na przejściach przy 10 skrzyżowaniach mają pojawić się nowe sygnalizacje świetlne: • Drewny - Przyczółkowa, • Górczewska - Syreny i Tyszkiewicza, • Leszno - Karolkowa, • Grójecka - Harfowa, • al. KEN - Koński Jar (dwa przejścia), • al. KEN - Telekiego • al. KEN - Jeżewskiego, • al. KEN 81 • al. KEN 100.

Natomiast w przyszłym roku nowe światła planowane są w sześciu kolejnych lokalizacjach: • Kondratowicza - Blokowa, • al. Krakowska - Lipowczana, • Pułkowa - Dziwożony, • 17 Stycznia - Zarankiewicza, • Kijowska - Dworzec Wschodni – (trzy przejścia), • Lazurowa - Dywizjonu 303.

Następnym punktem jest program budowy rond. Jak zwracał uwagę Trzaskowski, mogą one być alternatywą dla sygnalizacji świetlnej. Później stwierdził jednak, że... warszawiacy nie potrafią jeździć po rondach. Jako przykład przytoczył niedzielną sytuację pod jednym z marketów. - Wczoraj koleś omal nie wjechał mi w samochód - mówił, nie kryjąc oburzenia. Mimo to, na tego typu skrzyżowaniach znacznie rzadziej dochodzi do wypadków, niż na tych z sygnalizacją świetlną. W ubiegłym roku było ich 9 (0,8 procent ogółu), podczas gdy na skrzyżowaniach z sygnalizacją 296 (27 procent ogółu).

Drogowcy przygotowali już 12 lokalizacji, w których mogłyby powstać skrzyżowania o ruchu okrężnym: • Anielewicza - Karmelicka, • Smocza - Stawki, • Krzywickiego - Filtrowa, • Koszykowa - Noakowskiego, • Piękna - Krucza - Mokotowska, • Kadetów - Poprawna, • Kadetów - Łasaka, • 1 Praskiego Pułku - Mazowiecka, • gen. Rudnickiego - Kochanowskiego, • Mołdawska - Korotyńskiego, • Mołdawska - Racławicka, • Gierdziejewskiego - Posag 7 Panien.

Urzędnicy nie zamierzają też rezygnować z uspokajania ruchu i dążą do tego, by docelowo 2/3 sieci drogowej w Warszawie znalazło się w strefie Tempo 30. Prezydent zapowiedział, że obejmą one każde osiedle. Obecnie są wdrażane na Starej Ochocie i Filtrach. Następne będą Praga Północ i Wola. - Przy okazji rozszerzania Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego będziemy weryfikować, gdzie konieczne są takie zmiany - zapowiedział Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

Bezpieczeństwo ma też poprawić zwężanie pasów ruchu przy dojazdach do przejść. Tego typu rozwiązanie ma być wprowadzane przy okazji remontów ulic. Drogowcy zamierzają też nadal stosować progi zwalniające.

Miasto chce też wykorzystać dotychczasowe relacje z deweloperami i zmienić nieco ich zasady. Obecnie inwestorzy budujący osiedla i biurowce są zobowiązani do dostosowania drogi do obsługi komunikacyjnej nowego obiektu. Nowością ma być to, że środki, którymi dysponuje inwestor, mają być w pierwszej kolejności przeznaczone na poprawę bezpieczeństwa, a nie tylko na remont.

Do końca roku drogowcy zamierzają doświetlić blisko 400 przejść. Na 192 pojawi się zupełnie nowe oświetlenie, na 200 wymienione zostaną oprawy. Natomiast w przyszłym roku nowe oświetlenie znajdzie się na 96 kolejnych przejściach.

Negatywny trend

Zarówno prezydent Trzaskowski, jak i obecni na spotkaniu dyrektor ZDM Łukasz Puchalski i dyrektor Biura Polityki Mobilności i Transportu Michał Domaradzki podkreślali, że w Warszawie udało się doprowadzić do tego, że od 2013 roku liczba śmiertelnych wypadków spadła o 44 procent, podczas gdy w skali kraju spadek wynosi zaledwie 11 procent. W dodatku od trzech lat trend zaczyna być negatywny, bo liczba ofiar nie maleje.

Ofiary śmiertelne wypadków drogowychKonkret24

Ich zdaniem, do ograniczania liczby wypadków oraz niwelowania ich tragicznych skutków, nie wystarczą jednak działania, które może podjąć miasto. - Jeżeli mamy na poważnie rozmawiać o bezpieczeństwie, to bez pewnych zmian na poziomie krajowym, trudno będzie przeprowadzić rewolucję związaną z poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego - zaznaczył Trzaskowski.

Powrót gminnych fotoradarów

Władze miasta zamierzają zwrócić się do rządu z trzema postulatami. Pierwszy z nich Trzaskowski zapowiedział jeszcze w ubiegłym tygodniu. Chodzi o przywrócenie gminom prawa do instalacji fotoradarów. Jak podkreślił, zdaje on sobie sprawę z tego, że przywilej ten został zniesiony przez rząd Ewy Kopacz (Platforma Obywatelska), bo dochodziło do sytuacji, gdy gminy nadużywały urządzeń do "reperowania" sytuacji budżetowej. Zaznaczył też, że wówczas zakładano, że Inspekcja Transportu Drogowego będzie w stanie udźwignąć ciężar obsługi tego systemu.

Powrót gminnych fotoradarów powinien zdaniem stołecznych urzędników odbyć się na ściśle określonych zasadach. Przede wszystkim urządzenia powinny rejestrować trzy typy wykroczeń: przekraczanie dopuszczalnej prędkości, niestosowanie się do sygnalizacji i wjeżdżanie na skrzyżowanie, gdy nie ma możliwości kontynuowania jazdy. Jak zauważył Puchalski, dziś wiele fotoradarów jest ustawionych tak, by "łapać" kierowców, którzy przekraczają dozwoloną prędkość o ponad 30 km/h. "Wrażliwość" urządzeń nie jest zwiększana, bo pracownicy ITD nie wyrabiają się z rejestracją i egzekwowaniem wszystkich wykroczeń.

Po drugie, ustawienie fotoradaru przez zarządcę drogi lub straż gminną powinno być uzależnione od zgody ITD oraz przygotowania audytu bezpieczeństwa. Trzaskowski proponował też utworzenie specjalnego funduszu, który zasilałyby wpływy z mandatów. Środki byłyby później dzielone między samorządy i władze centralne. Inaczej miałoby też wyglądać ich przeznaczenie. Obecnie buduje się dzięki nim nowe drogi i autostrady, docelowo powinny być wykorzystywane na inwestycje związane z poprawą bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Surowsze kary

Drugim postulatem jest podwyższenie stawek mandatów, które pozostają takie same od 1997 roku. Tymczasem średnia pensja zdążyła czterokrotnie wzrosnąć (według GUS: 1061,93 złotych w 1997 r., 4271,51 złotych w 2017).

- Nie może być tak, że kara za jazdę komunikacją miejską bez biletu jest bardziej dotkliwa niż za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych - zaznaczył Puchalski. Obecnie, za brak biletu musimy zapłacić mandat o wysokości 266 złotych, a za wyprzedzanie na pasach grozi kara 200 złotych i 10 punktów karnych.

Zdaniem warszawskich urzędników, maksymalna stawka mandatów powinna stanowić połowę średniego wynagrodzenia. Zaostrzenie przepisów powinno dotyczyć zwłaszcza omijania pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym, wyprzedzania na pasach, nieustępowania pierwszeństwa pieszym i rażącego przekraczania prędkości.

Ze policyjnych statystyk prezentowanych przez ratusz wynika, że tylko w ubiegłym roku doszło do 244 potrąceń, których przyczyną było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu. W 10 przypadkach pieszy nie przeżył. Kierowcy był winni spowodowania 79 procent wypadków z udzielam przechodniów.

Bezwzględne pierwszeństwo pieszych

Prezydent Trzaskowski zamierza też apelować do rządu o wprowadzenie przepisów dotyczących bezwzględnego pierwszeństwa pieszych.

Zasada, że pieszy ma pierwszeństwo jeszcze przed wejściem na przejście, obowiązuje w krajach skandynawskich i w większości państw Europy Zachodniej (we Francji, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Austrii, Niemczech).

Pomysł władz stolicy o przeniesieniu tych zasad na polski grunt nie jest jednak nowością. Wcześniej o zmiany w prawie zabiegał Rzecznik Praw Obywatelskich, były europoseł PiS oraz miejscy aktywiści. Resort infrastruktury jest jednak przeciwny takiemu rozwiązaniu.

Wypadek na Sokratesa - konferencja ZDM

"To jest tragedia niewyobrażalna"
"To jest tragedia niewyobrażalna"TVN24
wideo 2/5

Zapowiedź kolejnych zmian

Podczas poniedziałkowego spotkania prezydent zapowiedział, że w środę przedstawi pakiet zmian dotyczących czystego powietrza i poprawy sytuacji klimatycznej. - Niektórzy mocno się zdziwią - zaznaczył. Nie zdradził żadnych konkretów, ale pośród poruszanych tematów ma znaleźć się kwestia nowych stawek opłat za parkowanie i kar za nieopłacenie postoju czy ograniczania ruchu w centrum. Przyznał też, że w Śródmieściu nie powinny istnieć poszerzone ulice i zlecił audyt wszystkich decyzji dotyczących poszerzania ulic w ostatnich latach. - Jeśli są takie plany i możemy się z nich wycofać, to zrobimy to - dodał.

Na początku listopada ratusz zamierza też przedstawić plany dotyczące tego, jak powinno wyglądać ścisłe centrum. Jak precyzował Trzaskowski, chodzi przede wszystkim o Marszałkowską i jej najbliższe otoczenie.

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:kk/r

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości

Trzy auta, w tym ciężarówka, zderzyły się w porannym szczycie na trasie S8. W korku utknęli kierowcy. Są też opóźnienia w kursowaniu autobusów.

Dwa auta i ciężarówka zderzyły się na S8. Kilkanaście kilometrów w korku

Dwa auta i ciężarówka zderzyły się na S8. Kilkanaście kilometrów w korku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę wieczorem w budynku, w którym niegdyś kręcono program "Big Brother", doszło do pożaru. Na miejscu pracowało sześć zastępów straży pożarnej.

Pożar w domu "Big Brothera"

Pożar w domu "Big Brothera"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Radni zajmą się w czwartek wynagrodzeniem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Projekt uchwały przewiduje utrzymanie pensji na niezmienionym poziomie 80 procent wynagrodzenia maksymalnego zapisanego w ustawie.

Ile zarobi Rafał Trzaskowski? W czwartek decyzja

Ile zarobi Rafał Trzaskowski? W czwartek decyzja

Źródło:
PAP

Początkowo nieśmiało, na chwilę, na awaryjnych, dziś bez żenady, masowo, wedle potrzeb. Chodnik wzdłuż Fabryki Norblina na Prostej dostawcy traktują jako pełnoprawne miejsca parkingowe. Piesi i rowerzyści mają coraz większy kłopot.

Prosto na zakazie. Z chodnika zrobili strefę dostaw

Prosto na zakazie. Z chodnika zrobili strefę dostaw

Źródło:
tvnwarszawa.pl

10-latek na hulajnodze elektrycznej zlekceważył czerwone światło i wjechał wprost pod nadjeżdżające auto. Na szczęście w tym przypadku, skończyło się na niegroźnych potłuczeniach. Policja, ku przestrodze, pokazała nagranie z tego zdarzenia.

Chłopiec na hulajnodze elektrycznej wjechał pod koła auta. Nagranie ku przestrodze

Chłopiec na hulajnodze elektrycznej wjechał pod koła auta. Nagranie ku przestrodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dużo rowerzystów, jeszcze więcej pieszych i bardzo mało miejsca. Styk z praskim brzegiem to najbardziej konfliktogenne miejsca nowej kładki przez Wisłę. I nie ma szans, że w najbliższym czasie sytuacja ulegnie poprawie.

Najgorsze miejsce na kładce. Tu wszystkim jest niewygodnie

Najgorsze miejsce na kładce. Tu wszystkim jest niewygodnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

29-latek był poszukiwany listem gończym i nakazem doprowadzenia do aresztu, a w mieszkaniu miał trzy kilogramy różnych narkotyków. Teraz grozi mu do 10 lat więzienia. Ma też do odbycia dwie wcześniej zasądzone kary.

Poszukiwany listem gończym zatrzymany z trzema kilogramami narkotyków

Poszukiwany listem gończym zatrzymany z trzema kilogramami narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 45-latkę oraz 26-latka. To matka i syn. Mieli podawać się za policjantów i okradać starsze osoby. Według śledczych, straty mogą sięgać setek tysięcy złotych.

Zarzuty i areszt dla matki i syna

Zarzuty i areszt dla matki i syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miało być koleżeńskie spotkanie, było brutalne pobicie. 28-latek z licznymi złamaniami trafił do szpitala. Trzy osoby podejrzane o rozbój są już w areszcie.

Przyszedł na spotkanie, już na klatce schodowej został brutalnie pobity

Przyszedł na spotkanie, już na klatce schodowej został brutalnie pobity

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z kozienickiej grupy Speed eskortowali kierowcę saaba, który wiózł do szpitala rodzącą żonę. Do pokonania miał jeszcze ponad 30 kilometrów, a kobiecie odeszły już wody płodowe. Liczyła się każda minuta.

Wiózł rodzącą żonę do szpitala. "Przyszłej mamie odeszły już wody, liczyła się każda minuta"

Wiózł rodzącą żonę do szpitala. "Przyszłej mamie odeszły już wody, liczyła się każda minuta"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciężki sprzęt pojawił się na skrzyżowaniu bielańskich ulic Arkuszowej i Estrady z ulicą 3 Maja w Mościskach. Prace skupiają się na przebudowie wodociągu i kanalizacji. Potrwają do wakacji. Potem ruszy remont jezdni.

Ruszyły prace przy przebudowie "bramy do stolicy"

Ruszyły prace przy przebudowie "bramy do stolicy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas remontów i nowych inwestycji odkrywane są ślady historii. Na placu Pięciu Rogów znaleziono szablę ułańską sprzed II wojny światowej, a plac Krasińskich skrywał chatę pochodzącą z XVI-XVII wieku. Z kolei ślady mieszczańskiego życia wyłaniają się z terenu wokół Pałacu Kultury i Nauki.

Szabla ułańska, chata sprzed wieków, piwnice... Ziemia kryje pamiątki z dawnej Warszawy

Szabla ułańska, chata sprzed wieków, piwnice... Ziemia kryje pamiątki z dawnej Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przypomina ryjówkę, choć bliższe pokrewieństwo łączy go ze słoniem. To sorkonos. Jest niewielki, jednak biegać potrafi szybko. Tego nietypowego ssaka zobaczyć można w stołecznym zoo. Zamieszkuje wolierę przy wejściu do Ptaszarni.

Nazywany bywa "minisłoniem", jest najszybszy wśród małych ssaków

Nazywany bywa "minisłoniem", jest najszybszy wśród małych ssaków

Źródło:
PAP

4 czerwca, w 35. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów i pierwszą rocznicę wielkiego marszu ówczesnej opozycji, w Warszawie na placu Zamkowym ma się odbyć kolejne zgromadzenie. Zapowiedział to premier Donald Tusk.

Donald Tusk: 4 czerwca spotkajmy się na placu Zamkowym

Donald Tusk: 4 czerwca spotkajmy się na placu Zamkowym

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i pozwolenie na budowę pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku - poinformował Instytut Adama Mickiewicza, który przejął obowiązki zlikwidowanego Biura "Niepodległa", odpowiedzialnego za budowę monumentu.

Sąd uchylił pozwolenie na budowę Pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Sąd uchylił pozwolenie na budowę Pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dyrekcja Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego już szefa tego instytutu - Radosława Śmigulskiego. Chodzi o przywłaszczenie publicznych pieniędzy i wydawanie ich na prywatne cele. Śmigulski miał między innymi płacić służbową kartą w nocnym klubie w Los Angeles, ale zarzutów pod jego adresem jest więcej.

Służbową kartą miał płacić w klubie nocnym. Zawiadomienie w sprawie byłego szefa PISF

Służbową kartą miał płacić w klubie nocnym. Zawiadomienie w sprawie byłego szefa PISF

Źródło:
PAP

Ona przyleciała z Turcji, on sam przyszedł do placówki Straży Granicznej, by ustalić swoją sytuację pobytową w Polsce oraz złożyć wniosek o ochronę międzynarodową. Okazało się, że są poszukiwani w różnych sprawach Europejskimi Nakazami Aresztowania. Zatrzymani to obywatele Ukrainy i to władze tego kraju ich poszukiwały.

Po zatrzymaniu dowiedzieli się, że są poszukiwani Europejskimi Nakazami Aresztowania

Po zatrzymaniu dowiedzieli się, że są poszukiwani Europejskimi Nakazami Aresztowania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Właściciel platformy X Elon Musk zabrał głos w sprawie zarządzenia prezydenta Rafała Trzaskowskiego o standardach równego traktowania w stołecznym ratuszu. Stwierdził, że to "kopiowanie głupich rzeczy z Ameryki".

Elon Musk komentuje zarządzenie Trzaskowskiego. "Kopiują głupie rzeczy z Ameryki"

Elon Musk komentuje zarządzenie Trzaskowskiego. "Kopiują głupie rzeczy z Ameryki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na obrzeżach warszawskiego Rembertowa zapaliła się duża hałda odpadów. Na miejscu działają spore siły straży pożarnej.

Pożar hałdy śmieci. "Ogromne zadymienie, nie ma czym oddychać"

Pożar hałdy śmieci. "Ogromne zadymienie, nie ma czym oddychać"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wnętrzu dawnej apteki w oficynie Pałacu Branickich przy Nowym Świecie kryło się dekoracyjne malowidło naścienne, które powstało jeszcze zanim w budynku zaczęto sprzedawać leki. Dzieło przeszło konserwację i będzie prezentowane jako obraz.

Przez 200 lat dekoracyjne malowidło kryło się za meblami. Teraz jest obrazem na sztaludze

Przez 200 lat dekoracyjne malowidło kryło się za meblami. Teraz jest obrazem na sztaludze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W trakcie prac ogrodniczych na terenie klasztoru na warszawskim Powiślu mężczyzna poruszający się ciągnikiem został przez niego przygnieciony. Nie udało się go uratować.

Wypadek na terenie klasztoru. Nie żyje mężczyzna przygnieciony przez ciągnik

Wypadek na terenie klasztoru. Nie żyje mężczyzna przygnieciony przez ciągnik

Źródło:
tvnwarszawa.pl

15 muzyków przyleci do Warszawy z różnych stron świata, aby w różnych konfiguracjach zagrać 21 koncertów podczas trzech klubowych wieczorów. Zaplanowano też pokazy filmów dokumentalnych, dyskusje i wystawę. A wszystko to złoży się na wyjątkowy hołd oddany jednemu artyście - Peterowi Brötzmannowi.

Przerwany wrzask saksofonu. 21 koncertów na pożegnanie

Przerwany wrzask saksofonu. 21 koncertów na pożegnanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl