Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, w Śródmieściu stolicy zapowiedziane są zgromadzenia publiczne, połączone z pochodami. Autobusy i tramwaje będą kursowały zmienionymi trasami - poinformował stołeczny ratusz.

Pierwsze dwa zgromadzenia i pochody 1-majowe zapowiedziano na godzinę 11. Uczestnicy zgromadzenia, które zacznie się na rondzie de Gaulle’a, przejdą ulicami: Nowy Świat, Świętokrzyska, Mazowiecka, Królewska i dojdą na pl. Grzybowski. O tej samej porze zacznie się zgromadzenie na placu Defilad, skąd uczestnicy ruszą trasą: Świętokrzyska, Kopernika, przed budynek przy Kopernika 36/40.

"W tym czasie mogą wystąpić utrudnienia w kursowaniu tramwajów w Al. Jerozolimskich i na moście Poniatowskiego (linie 7, 9, 22, 24) oraz jeżdżących Marszałkowską (linie 4, 15, 18, 35, 36), które ominą zamknięty fragment aleją Jana Pawła II. Na objazdach będą autobusy linii 107, 111, 116, 128, 175, 180, 503, 518 i 520" - przekazał Zarząd Transportu Miejskiego.

ZOBACZ: Majówkowe atrakcje w stolicy.

1 maja najbardziej ruchliwym miejscem będzie rondo de Gaulle’a. Ledwie uczestnicy jednego zgromadzenia ruszą Traktem Królewskim w stronę pl. Grzybowskiego, pojawią się na rondzie uczestnicy kolejnego zgromadzenia, którzy pójdą stamtąd w stronę kancelarii premiera w Al. Ujazdowskich.

A w południe uczestnicy następnego zgromadzenia z Parku Traugutta pójdą do pomnika Małego Powstańca.

Te przemarsze spowodują zmiany w kursowaniu autobusów jeżdżących Traktem Królewskim: 100, 116, 178, 180, 503, 518. Autobusy będą omijały zamknięty fragment przez ulicę Andersa, pl. Bankowy i Senatorską; z wyjątkiem 518, dla której objazd został wytyczony przez Stawki, Jana Pawła II i al. Solidarności.

Autobusy linii 100 w kierunku Dworca Centralnego od skrzyżowania ulic Anielewicza/Świętojerska/Andersa pojadą przez Andersa, pl. Bankowy, Senatorską, Nowy Przejazd, al. Solidarności, most Śląsko-Dąbrowski i dalej swoją trasą.

Po otwarciu ulicy Bonifraterskiej skrócą się objazdy dla autobusów linii 116, 178 i 503, które jadąc na południe dopiero od skrzyżowania ze Świętojerską włączą się w zmienione trasy (w drugą stronę Świętojerską wrócą na trasy podstawowe).

ZOBACZ: Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir.

Kolejne zgromadzenie publiczne zacznie się o 13 na placu Konstytucji. Jego uczestnicy około 14 ruszą ulicami Marszałkowską i Świętokrzyską przed budynek Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej przy Jasnej 14/16A. Ich przemarsz spowoduje zmiany w kursowaniu autobusów linii: 100, 106, 107, 111, 116, 117, 118, 128, 131, 151, 159, 175, 178, 180, 502, 507, 514, 519, 520, 521, 522, 525.

Podczas przejścia przez rondo Dmowskiego zatrzymany zostanie ruch tramwajowy w Al. Jerozolimskich. W tym czasie trasy tramwajów linii: 7, 9, 22 i 24 będą podzielone na dwie części. Po lewej stronie Wisły tramwaje dojadą do placu Starynkiewicza, a po praskiej stronie do Wiatracznej i Alei Zielenieckiej.

Późnym popołudniem, o godzinie 17, podczas imprezy na placu Piłsudskiego wyłączone z ruchu zostaną okoliczne ulice: Focha, Królewska od Mazowieckiej do Krakowskiego Przedmieścia, Moliera oraz Wierzbowa. Zmienią się trasy autobusów linii: 111, 116, 128, 175, 178, 180 i 503.

Utrudnienia nie tylko 1 maja

2 maja odbędzie się uroczystość podniesienia flagi Rzeczypospolitej Polskiej na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego. Od godziny 9 z parkowania wyłączone zostaną miejsca postojowe po obu stronach ulicy Podwale, na odcinku od Senatorskiej do Kapitulnej. Ograniczenia w parkowaniu będą obowiązywały do końca uroczystości w piątek, 3 maja. W piątek, 3 maja, centralne uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja odbędą się na placu Zamkowym oraz placu Piłsudskiego. Przez cały piątek z parkowania wyłączone będą miejsca postojowe na ulicy Królewskiej po stronie Ogrodu Saskiego, a także parking na placu Teatralnym. Dodatkowo w godzinach 8-14 możliwe są czasowe wyłączenia w ruchu na ulicach: Podwale, od Senatorskiej do Kapitulnej; Senatorskiej, od Miodowej do Podwale; Jezuickiej; Kanonia; Dziekania; placu Zamkowym. Od godziny 12 do 12:30 zamknięty dla ruchu zostanie również plac Piłsudskiego. W piątek zakaz parkowania wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazd na koszt właściciela pojawi się na ulicach: Jezuickiej, Kanonia, Świętojańskiej i Piwnej.

3 maja odbędzie się okolicznościowy przejazd samochodów "III Rajd Poloneza w Święto Konstytucji III Maja". Uczestnicy o godzinie 9 zaczną się gromadzić na plaży Romantycznej w Wawrze, a o godzinie 13 wyruszą na paradę ulicami: Rychnowską, Wał Miedzeszyński, most Siekierkowski, aleją Becka, Wisłostradą i ulicą Pułkową aż do granic miasta.

O godzinie 12 rozpocznie się natomiast zgromadzenie publiczne, którego uczestnicy zbiorą się przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego przy al. J. Ch. Szucha 12A. Organizatorzy zaplanowali przemarsz: aleją Szucha, przez plac Na Rozdrożu, Alejami Ujazdowskimi, Matejki, Wiejską, Matejki, Alejami Ujazdowskimi, Wilczą, Kruczą, Nowogrodzką, Mysią, Bracką, Alejami Jerozolimskimi, przez rondo Dmowskiego, Marszałkowską, przez plac Bankowy i dalej na plac Krasińskich. Wydarzenie zakończy się o godzinie 16:30.

ZOBACZ: Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi.

W sobotę, 4 maja, obchody Międzynarodowego Dnia Strażaka rozpoczną się na Pradze-Północ. W godzinach 7:30-8:00, zaplanowana została pielgrzymka ze strażnicy przy Marcinkowskiego 2 ulicami: Jagiellońską, Kłopotowskiego, Sierakowskiego i Floriańską do katedry św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.

Centralne Obchody Dnia Strażaka i Promocja Oficerów Państwowej Straży Pożarnej odbędą się na placu Piłsudskiego. Przed ich rozpoczęciem, w godzinach 10:20-10:40, a także po ich zakończeniu, w godzinach 12:45-13:00, strażackie pododdziały uroczyście przemaszerują ulicą Wierzbową. W tym czasie przejazd tamtędy będzie niemożliwy.

Autorka/Autor:pop

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Policjanci z Ochoty zatrzymali dwóch obywateli Ukrainy podejrzanych o oszustwa i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Pokrzywdzeni w wyniku ich działalności wycenili straty na kwotę 250 tysięcy złotych. Kilka miesięcy temu śledczy zatrzymali trzech innych członków tej grupy.

Podawali się za bankowców, wyłudzali oszczędności. Szefowie grupy zatrzymani

Podawali się za bankowców, wyłudzali oszczędności. Szefowie grupy zatrzymani

Źródło:
PAP

Policjanci złożyli wizytę 33-latkowi z Mokotowa. Jak podali, miał w lodówce i walizkach 15 kilogramów narkotyków, w tym mefedron, amfetaminę i kokainę. Mężczyzna trafił do aresztu.

Miał w lodówce i walizkach 15 kilogramów narkotyków

Miał w lodówce i walizkach 15 kilogramów narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Budowa torów tramwajowych w ciągu ulicy Rakowieckiej pomiędzy Puławską a aleją Niepodległości rozpocznie się w czerwcu - poinformował rzecznik Tramwajów Warszawskich Maciej Dutkiewicz. W kilku punktach jezdnia zostanie rozkopana, co oznacza spore utrudnienia dla kierowców.

"Rozprują" Rakowiecką w kilku miejscach. Podali termin rozpoczęcia prac

"Rozprują" Rakowiecką w kilku miejscach. Podali termin rozpoczęcia prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W stołecznym ratuszu trwają prace nad projektem uchwały zmniejszającej wysokość stawek opłaty za śmieci - napisała do Rzecznika Praw Obywatelskich Agnieszka Jakubowska, dyrektor miejskiego Biura Gospodarowania Odpadami. Odpowiedź ta ma związek z licznymi skargami mieszkańców stolicy na metody ustalania, a także na wysokość stawek za odbiór odpadów. Jeszcze przed wyborami samorządowymi prezydent Rafał Trzaskowski zapowiadał obniżkę opłat od lipca.

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta stołeczny ratusz o obniżkę opłat za śmieci. Miałaby obowiązywać od lipca

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta stołeczny ratusz o obniżkę opłat za śmieci. Miałaby obowiązywać od lipca

Źródło:
PAP

Zarząd Dróg Miejskich potwierdził, że po przerwie jeden pas jezdni na placu Zbawiciela zostanie przeznaczony w sezonie letnim pod ogródki gastronomiczne. Urzędnicy podają też wstępną datę wdrożenia nowej organizacji ruchu.

Ogródki gastronomiczne wracają na plac Zbawiciela

Ogródki gastronomiczne wracają na plac Zbawiciela

Źródło:
tvnwarszawa.pl

29-latek zerwał złoty łańcuszek kobiecie idącej chodnikiem. Na pomoc ruszyli przechodnie i złapali złodzieja. Okazało się, że to nie pierwszy raz, kiedy 29-latek chciał dokonać kradzieży.

Zaatakował od tyłu, zerwał jej łańcuszek

Zaatakował od tyłu, zerwał jej łańcuszek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca samochodu osobowego uderzył w drzewo pod Grodziskiem Mazowieckim. Nie przeżył wypadku. Na miejscu pracowały służby.

Uderzył autem w drzewo, zginął

Uderzył autem w drzewo, zginął

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pięć samochodów zderzyło się na Wale Miedzeszyńskim. Jedna osoba była badana w karetce. Były duże utrudnienia w ruchu w kierunku Otwocka.

Zderzenie pięciu samochodów na Wale Miedzeszyńskim

Zderzenie pięciu samochodów na Wale Miedzeszyńskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pięć samochodów zderzyło się na trasie S8 w kierunku centrum. Dwie osoby są poszkodowane. Jedna trafiła do szpitala. Były utrudnienia.

Jedna osoba w szpitalu po wypadku na S8

Jedna osoba w szpitalu po wypadku na S8

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz podsumował dotychczasowe efekty prac przy budowie wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad ulicą Paryską na Saskiej Kępie. Pierwszy z nich ma być gotowy już w te wakacje.

Dwustumetrowa płyta nowego wiaduktu jest już gotowa

Dwustumetrowa płyta nowego wiaduktu jest już gotowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W rejonie stacji Chotomów (powiat legionowski) pociąg Kolei Mazowieckich śmiertelnie potrącił mężczyznę. Były utrudnienia w ruchu w obu kierunkach.

Śmiertelne potrącenie przez pociąg

Śmiertelne potrącenie przez pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Biblioteka Narodowa zaprasza na koncert z okazji otwarcia Pałacu Rzeczypospolitej. Po występie będzie można pierwszy raz w historii zwiedzić historyczny budynek oraz obejrzeć najcenniejsze skarby Biblioteki Narodowej od zdania "Dąbrówka przybyła do Mieszka" sprzed tysiąca lat, przez rękopisy Fryderyka Chopina do rękopisów "Małgośki" Agnieszki Osieckiej i "Murów" Jacka Kaczmarskiego.

Jego historia sięga XVII wieku. Po raz pierwszy otworzy się dla zwiedzających

Jego historia sięga XVII wieku. Po raz pierwszy otworzy się dla zwiedzających

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- U nas niestety kultury przestrzeni nie ma. W tym kraju myślimy, że nam jej nigdy nie zabraknie i zabudowujemy w tak właśnie zmyślny sposób, niszcząc przy okazji krajobraz wsi oraz dobre ziemie, które są w okolicy i mogłyby służyć rolnictwu. Bo to jest jak zagroda z wieloma kurnikami w środku – komentuje urbanista Paweł Mrożek, odnosząc się do inwestycji pod Ożarowem Mazowieckim, gdzie powstało osiedle z ponad setką identycznych domów. Dlaczego jego widok wciąż wywołuje tyle emocji?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie śmierci młodego brygadzisty w sortowni odpadów. Na ławie oskarżonych zasiądzie osoba, która w dniu tragicznego wypadku pełniła obowiązki prezesa spółki.

W sortowni śmieci zginął brygadzista, akt oskarżenia wobec "osoby pełniącej obowiązki prezesa spółki"

W sortowni śmieci zginął brygadzista, akt oskarżenia wobec "osoby pełniącej obowiązki prezesa spółki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl