Oferty mieszczą się w przedziale od 11 do niemal 15 milionów złotych. - Co ważne, zdecydowana większość z nich nie tylko mieści się w zaplanowanym budżecie, ale nawet pozwala liczyć na oszczędności. Złożyły je uznane firmy, działające od lat na rynku budowlanym między innymi Strabag Polska, Planeta, Rokom, Adrog czy Mabau – wymienia Beuth-Lutyk.
Oferty muszą zostać jeszcze sprawdzone pod kątem formalnym, władze miasta liczą jednak na rozstrzygnięcie przetargu i chcą, aby prace zakończyły się jeszcze w tym roku.
- Wykonawca będzie miał na nie sześć miesięcy od momentu podpisania umowy. To jakościowa zmiana, rondo Dmowskiego stanie się miejscem dostępnym. Osoby z niepełnosprawnościami, seniorzy, opiekunowie z maluchami w wózkach wygodnie i bezpiecznie przedostaną się na drugą stronę jezdni, a pasażerowie nie będą musieli schodzić do podziemi, by wydostać się z przystanku tramwajowego – przekonuje cytowany w komunikacie wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.
Nowe centrum Warszawy
Wokół ronda Dmowskiego powstaną cztery przejścia dla pieszych z azylami między jezdniami. Wszystkie przejścia dla pieszych poprowadzą na przedłużone i poszerzone przystanki tramwajowe, a wejście na perony ułatwią pasażerom łagodne rampy. Sygnalizacja świetlna na zebrach będzie podłączona do Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem i - jak deklarują urzędnicy -czas "zielonego" będzie na tyle długi, aby piesi mogli przejść przez obydwie jezdnie bez zatrzymywania się. - Istniejące przejście podziemne nie zniknie, bo mieszczą się w nim liczne sklepy i punkty usługowe, prowadzi też do wejścia do stacji Metro Centrum – zaznacza Beuth-Lutyk.
Urzędnicy chcą posadzić na rondzie i wokół niego ponad 20 tysięcy roślin. Nowe drzewa (platany, dęby i lipy) pojawią się między innymi na wyspie ronda i na wysepkach przy przystankach tramwajowych.
- Zmiany w rejonie ronda Dmowskiego to jeden z elementów Nowego Centrum Warszawy, zapowiedzianego przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Rozpoczęła się już przebudowa tak zwanego placu Pięciu Rogów i zachodniej strony Marszałkowskiej w rejonie placu Defilad. Rozpisany też został przetarg na zaprojektowanie przebudowy Marszałkowskiej na odcinkach na południe (do placu Konstytucji) i na północ (Królewska - plac Bankowy) od ronda Dmowskiego. W ubiegłym roku kompleksową zmianę przeszedł centralny odcinek alei Jana Pawła II wraz z rondem Czterdziestolatka. Ruszył też konkurs na koncepcję zagospodarowania Chmielnej – przypomina rzeczniczka miasta.
Autorka/Autor: mp/ran
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Urząd miasta