42 kilometry, osiem tysięcy biegaczy. Dziś Maraton Warszawski

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Uczestnicy na trasie 44. Maratonu Warszawskiego
Uczestnicy na trasie 44. Maratonu Warszawskiego
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Uczestnicy na trasie 44. Maratonu WarszawskiegoArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Tysiące biegaczy wystartowały w niedzielę o poranku w Maratonie Warszawskim. Wydarzeniu towarzyszą także mniejsze biegi. Uczestnicy ruszyli z Konwiktorskiej, a trasy obejmują Łazienki Królewskie, Stare Miasto, Pragę, Żoliborz czy Bielany. Multimedialny Park Fontann zmienił się w strefę kibica. Z biegami wiążą się utrudnienia w kilku dzielnicach, zamknięte zostały niektóre drogi oraz wprowadzono zakazy parkowania.

Maraton Warszawski to rokrocznie święto biegaczy. Jako jeden z nielicznych na świecie odbywa się nieprzerwanie od 1979 roku. W tym roku w weekendowym programie przewidziane są zarówno biegi dla dzieci i młodzieży, jak i dla dorosłych. Uczestnicy rywalizować będą na dystansach: maratońskim (42,195 km) i 10 kilometrów.

Wymagający maraton z szybką trasą

44. Maraton Warszawski rozpoczął się o godzinie 9.00 na Konwiktorskiej, w pobliżu stadionu Polonii Warszawa. - Trasa biegnie bardzo spektakularnymi trasami takimi jak Łazienki Królewskie, Stare Miasto, warszawska Praga… Bardzo się cieszę, że Fundacja i my, jako miasto stołeczne Warszawa, możemy wspólnie realizować inne przedsięwzięcia. Stąd też te trasy są mi dobrze znane, bo miałem przyjemność po nich biegać - mówił Janusz Samel, dyrektor miejskiego biura sportu i rekreacji.

Z Konwiktorskiej zawodnicy pobiegną na Żoliborz, do placu Wilsona, skąd skierują się w stronę Wisłostrady. Dalej wrócą do mostu Gdańskiego, którym przebiegną na drugi brzeg Wisły. Potem przez rondo Starzyńskiego dotrą do Namysłowskiej, gdzie skręcą do Ratuszowej. Dalej trasa prowadzi przez Wybrzeże Szczecińskie, Okrzei, Jagiellońską, Sokolą i Zamoście w okolice Stadionu Narodowego. Tam zawrócą do mostu Świętokrzyskiego.

Po jego przekroczeniu trasa prowadzi przez Powiśle i dalej przez Rozbrat, Myśliwiecką, Agrykolę i Łazienki Królewskie. Przez park zawodnicy dotrą do Gagarina, skąd skierują się na Belwederską i do Śródmieścia dotrą Traktem Królewskim. Przed placem Zamkowy skręcą w Miodową i dalej Bonifraterską znowu w kierunku Żoliborza. Za placem Wilsona zawodnicy pobiegną w stronę Bielan. Ulicami Mickiewicza, Rudzką i Lektykarską dotrą do Podleśnej i tam skierują się w stronę Wisłostrady. Zbiegną z niej za mostem Gdańskim przez Zakroczymską i Konwiktorską ponownie skierują się w stronę mostu. Przekroczą go po raz drugi. Potem przebiegną przez Wybrzeże Helskie i Wybrzeże Szczecińskie znowu do mostu Świętokrzyskiego. Końcówka trasy prowadzi przez Zajęczą, Dobrą i Karową znowu do Wisłostrady. Meta będzie zlokalizowana przy Parku Fontann.

Ratusz zachęca do kibicowania i zapewnia, że organizatorzy będą starali się minimalizować utrudnienia w ruchu dla mieszkańców Warszawy. Niemniej w tych okolicach należy się liczyć ze zmianami w komunikacji miejskiej, utrudnionym dojazdem dla aut i tymczasowymi zakazami parkowania.

Trasa 44. Maratonu WarszawskiegoMaraton Warszawski

"Potrzebny był nam maraton totalny!"

Udział we wszystkich biegach rozgrywanych w ramach tegorocznej edycji zadeklarowało blisko 8000 biegaczy z niemal 60 krajów. Organizatorzy przygotowali atestowaną, sprzyjającą rekordom trasę z punktami kibicowania oraz miasteczko biegacza w Multimedialnym Parku Fontann.

- Po dwóch latach pandemii możemy powiedzieć, że wróciliśmy w końcu na właściwe tory. Być może wielu z nas zaniechało aktywności fizycznej w tym czasie, a jeśli nie zaniechało, to nie uczestniczyło w tego typu imprezach, bo ich nie było, dlatego trzeba to odbudować - podkreślił Marek Tronina, Dyrektor 44. Maratonu Warszawskiego. I dodał: - Potrzebny był nam maraton totalny!

Maraton Warszawski to także walka o jak najlepszy wynik. Organizatorzy przypominają, że obecnie wśród mężczyzn obowiązuje rekord Kenijczyka Sammy’ego Kibeta, który dokładnie 11 lat temu pokonał dystans maratoński w czasie 2:08:17. Kobiety, aby zapisać się na karcie historii, będą musiały pobić rekord 2:29:04, który trzy lata temu ustanowiła rodaczka Sammy’ego - Rebecca Korir.

Ratusz uruchomił infolonię

W związku z maratonem kierowcy powinni mieć na uwadze zamknięcia niektórych ulic. Ulice były zamykane już na kilka godzin przed rozpoczęciem rywalizacji. Od soboty, 24 września, od godz. 21:00 do niedzieli, 25 września, do godz. 22:00 zamknięta są jezdnia Wisłostrady w kierunku Wilanowa, na odcinku od ul. Krasińskiego do Nowego Zjazdu. W tym czasie ruch w kierunku południowym powinien odbywać się ulicami położonymi na zachód od Starego i Nowego Miasta. Jezdnia Wisłostrady w kierunku Gdańska będzie cały czas przejezdna.

Jezdnia Wisłostrady w kierunku Wilanowa na odcinku  od ul. Gwiaździstej do Trasy Armii Krajowej  zostanie zamknięta w niedzielę w godz. 9:00-15:30. W tych samych godzinach nie będzie można zjechać z trasy mostu Marii Skłodowskiej-Curie w stronę centrum. Także na tym odcinku Wisłostrada w kierunku Gdańska będzie przejezdna przez cały czas.

Także od soboty, od godz. 20:00, zostaną zamknięte ul. Konwiktorska i Sanguszki. Na obie ruch wróci w niedzielę, odpowiednio o godz. 20:00 i 22:00.

Szczegółowe informacje dotyczące organizacji biegu dostępne są na stronie Maratonu Warszawskiego. Dodatkowo w sobotę, 24 września, w godz. 10:00-20:00 oraz w niedzielę, 25 września, w godz. 7:00-15:00 działać będzie specjalna infolinia dla mieszkańców dotycząca utrudnień. Jak podaje ratusz konsultanci czekać będą pod numerem telefonu 503 860 516.

Ograniczenia w parkowaniu

W związku z biegami oprócz zmian w organizacji ruchu wprowadzone zostaną również ograniczenia w parkowaniu. Pierwsze z nich będą obowiązywać już w piątek, 23 września. Zakaz parkowania wraz z tabliczką informującą o możliwości odholowania pojazdu na koszt właściciela zostanie ustawiony na ul. Boleść (na odcinku od ul. Rybaki, w kierunku Wisłostrady). Zakaz będzie obowiązywał do poniedziałku, 26 września.

W weekend, 24 i 25 września, podobne ograniczenia wprowadzone zostaną na ul. Konwiktorskiej, Sanguszki oraz Bonifraterskiej (na odcinku Muranowska-Sapieżyńska, w kierunku Miodowej). W niedzielę zakaz parkowania zostanie wprowadzony na ulicach Szymanowskiej, Okrzei (obustronnie, od ulicy Panieńskiej), Belwederskiej (od skrzyżowania z Gagarina w kierunku centrum) oraz Al. Ujazdowskie (na odcinku Matejki-Wilcza w kierunku centrum).

Uczestnicy na trasie 44. Maratonu WarszawskiegoArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Zamknięte ulice na maratońskiej trasie

Od godziny 8.30 do 14.30 zamknięte będą ulice, leżące w pobliżu Konwiktorskiej (m. in. Muranowska, Andersa, Mickiewicza, czy Krasińskiego). O godz. 9:00 zamknięte dla ruchu zostaną również ulice Mickiewicza (na północ od pl. Wilsona), Rudzka, Gdańska, Lektykarska i Podleśna, którymi biec będą uczestnicy Warszawskiej Dychy. Później tą trasą biec będą maratończycy, dlatego ulice pozostaną wyłączone z ruchu do godz. 15:00.

Następnie trasę na Pragę maratończycy pokonają mostem Gdańskim (jezdnia w kierunku Pragi będzie zamknięta w godz. 8:30-16:30; w stronę Śródmieścia przeprawa będzie cały czas przejezdna). Następnie pobiegną ulicami Starzyńskiego (biegacze poruszać się będą wiaduktem nad rondem Starzyńskiego, jezdnia w kierunku Targówka będzie zamknięta w godz. 8:30-11:30), Namysłowską (zamknięta w godz. 8:30-12:00), Ratuszową (nieprzejezdna w godz. 8:30-12:00), Wybrzeżem Helskim i Wybrzeżem Szczecińskim (zamknięte w godz. 8:30-17:00), Okrzei, Jagiellońską, Sokolą i Zamoście (wszystkie będą wyłączone z ruchu w godz. 8:30-12:00). Następnie ponownie wbiegną na ul. Wybrzeże Szczecińskie, by po pokonaniu niespełna kilometra zawrócić przed łącznicami mostu Poniatowskiego. Dalej maratończycy pobiegną w stronę mostu Świętokrzyskiego.

Most Świętokrzyski będzie zamknięty dla ruchu w godzinach 8:30-17:00, a ulicami znajdującymi się w jego pobliżu nie będzie można przejechać w godzinach 8.30-13.00 (są to m. in. Tamka, Kruczkowskiego, Rozbrat, czy Myśliwiecka).

Dalej maratończycy będą kontynuowali rywalizację na Trakcie Królewskim, czyli ul. Belwederskiej (zamknięta w godz. 9:00-13:30), Al. Ujazdowskich, placu Trzech Krzyży i Nowym Świecie (ulice te będą wyłączone z ruchu w godz. 9:00-14:00). Następnie biec będą Krakowskim Przedmieściem i ul. Miodową (zamknięta w godz. 9:00-14:15), przez pl. Krasińskich, Bonifraterską do Muranowskiej (wyłączone z ruchu w godz. 9:00-14:30).

Stamtąd maratończycy ponownie wrócą na Bielany i Żoliborz, a potem na most Gdański, z którego zbiegną na Wybrzeże Helskie i Wybrzeże Szczecińskie (zamknięte w godz. 8:30-17:00), by dotrzeć do mostu Świętokrzyskiego. Dalej pobiegną ulicami Zajęczą, Dobrą, Karową (zamknięte w 10:00-17:30) dotrą ponownie do Wisłostrady (jezdnia w kierunku Wilanowa zamknięta od soboty od godz. 21:00 do niedzieli do godz. 22:00). Meta zmagań usytuowana będzie na wysokości Multimedialnego Parku Fontann (tuż przed ul. Boleść).

Bieg drużynowy i na 10 kilometrów

Znajdzie się również coś dla biegaczy, którzy nie lubią uprawiać sportu samemu. W Bridgestone Sztafecie Maratońskiej uczestnicy wystartują w 3-osobowych zespołach. Drużyna będzie musiała przebiec trzy odcinki kolejno – około 14, 10 oraz 18 kilometrów. Start biegu wyznaczony jest na godzinę 9.00 w niedzielę.

Z kolei premierowa edycja Pekao S.A. Warszawskiej Dychy to bieg zarówno dla bijących życiowe rekordy, jak i amatorów biegania, którzy chcą zweryfikować swoją kondycję. Bieg rozpocznie się w niedzielę o godzinie 9:30 na ulicy Konwiktorskiej i będzie prowadził w stronę Żoliborza i Bielan.

Zawodnicy poruszać się będą po ulicach, którymi wcześniej lub nieco później przemieszczać się będą maratończycy. Zawodnicy z ul. Konwiktorskiej pobiegną ulicami: Muranowską, Andersa, Mickiewicza, pl. Wilsona, Mickiewicza, Rudzką, Lektykarską, Podleśną i skręcą w prawo (na południe) w ul. Gwiaździstą. Następnie przebiegną fragmentem ul. Krasińskiego, by dostać się na zachodnią jezdnię Wisłostrady. Meta zmagań zlokalizowana będzie przed Multimedialnym Parkiem Fontann, na wysokości ul. Sanguszki.

Trasa Pekao S.A. Warszawskiej DychyMaraton Warszawski

Pobiegną także dzieci i młodzież

Maratonowi będzie towarzyszył także bieg dla dzieci i młodzieży, które chcą poczuć smak rywalizacji i przede wszystkim dobrej, sportowej zabawy. Czeka na nich Mini Maraton, czyli bieg pod hasłem “Mały Wielki Bieg”. Młodzi biegacze startować będą w sobotę od godziny 11.00. Organizatorzy podkreślają, że powstał on po to, by kształtować dobre nawyki wśród dzieci i młodzieży, a także stworzyć im bezpieczną płaszczyznę do współzawodnictwa. Bieg ten podzielony jest na 8 kategorii - w zależności od wieku uczestnicy pobiegną różnych dystansach.

Zawody odbędą się w sobotę, 24 września na Stadionie Polonii. Po raz pierwszy w historii młodzi uczestnicy Mini Maratonu będą ścigać się na murawie boiska przy płynącym z trybun dopingu swoich rodzin. Limit wieku uczestników wynosi 17 lat. Dla najlepszych w każdej kategorii wiekowej przewidziano pamiątkowe puchary.

Autorka/Autor:mg,dg, kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Ciało nagiej kobiety w Parku Praskim znalazł pracownik firmy sprzątającej. Została zgwałcona i uduszona. Choć do zbrodni doszło prawie dwa lata temu, zabójca wciąż pozostaje na wolności. Śledczy analizują akta podobnych historii z ostatnich dwudziestu lat, wcześniej sprawdzali, czy ta sama osoba zaatakowała i zabiła nauczycielkę w łódzkim parku na Zdrowiu.

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Wyszkowa (Mazowieckie) zatrzymali 51-latkę podejrzaną o dokonanie kilku kradzieży z włamaniem. Podczas przesłuchania kobieta przyznała się do popełnionych czynów. Policjantom tłumaczyła, że zainspirowały ją seriale kryminalne.

Przyznała się do kilku włamań i kradzieży, zainspirowały ją seriale kryminalne

Przyznała się do kilku włamań i kradzieży, zainspirowały ją seriale kryminalne

Źródło:
PAP

Poznał w sieci kobietę, która zaproponowała mu założenie sklepu internetowego na azjatyckiej platformie sprzedażowej. Oferta była kusząca, skończyło się na stracie setek tysięcy złotych.

Zainwestował w "azjatycki sklep", stracił ponad 300 tysięcy złotych

Zainwestował w "azjatycki sklep", stracił ponad 300 tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez pierwsze pięć dni maja postój auta w warszawskiej Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego będzie darmowy.

Pięć dni darmowego parkowania w płatnej strefie

Pięć dni darmowego parkowania w płatnej strefie

Źródło:
PAP

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę. Kilka godzin później do sprawy odnieśli się aktywiści.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl