42 kilometry, osiem tysięcy biegaczy. Dziś Maraton Warszawski

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Uczestnicy na trasie 44. Maratonu Warszawskiego
Uczestnicy na trasie 44. Maratonu Warszawskiego
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Uczestnicy na trasie 44. Maratonu WarszawskiegoArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Tysiące biegaczy wystartowały w niedzielę o poranku w Maratonie Warszawskim. Wydarzeniu towarzyszą także mniejsze biegi. Uczestnicy ruszyli z Konwiktorskiej, a trasy obejmują Łazienki Królewskie, Stare Miasto, Pragę, Żoliborz czy Bielany. Multimedialny Park Fontann zmienił się w strefę kibica. Z biegami wiążą się utrudnienia w kilku dzielnicach, zamknięte zostały niektóre drogi oraz wprowadzono zakazy parkowania.

Maraton Warszawski to rokrocznie święto biegaczy. Jako jeden z nielicznych na świecie odbywa się nieprzerwanie od 1979 roku. W tym roku w weekendowym programie przewidziane są zarówno biegi dla dzieci i młodzieży, jak i dla dorosłych. Uczestnicy rywalizować będą na dystansach: maratońskim (42,195 km) i 10 kilometrów.

Wymagający maraton z szybką trasą

44. Maraton Warszawski rozpoczął się o godzinie 9.00 na Konwiktorskiej, w pobliżu stadionu Polonii Warszawa. - Trasa biegnie bardzo spektakularnymi trasami takimi jak Łazienki Królewskie, Stare Miasto, warszawska Praga… Bardzo się cieszę, że Fundacja i my, jako miasto stołeczne Warszawa, możemy wspólnie realizować inne przedsięwzięcia. Stąd też te trasy są mi dobrze znane, bo miałem przyjemność po nich biegać - mówił Janusz Samel, dyrektor miejskiego biura sportu i rekreacji.

Z Konwiktorskiej zawodnicy pobiegną na Żoliborz, do placu Wilsona, skąd skierują się w stronę Wisłostrady. Dalej wrócą do mostu Gdańskiego, którym przebiegną na drugi brzeg Wisły. Potem przez rondo Starzyńskiego dotrą do Namysłowskiej, gdzie skręcą do Ratuszowej. Dalej trasa prowadzi przez Wybrzeże Szczecińskie, Okrzei, Jagiellońską, Sokolą i Zamoście w okolice Stadionu Narodowego. Tam zawrócą do mostu Świętokrzyskiego.

Po jego przekroczeniu trasa prowadzi przez Powiśle i dalej przez Rozbrat, Myśliwiecką, Agrykolę i Łazienki Królewskie. Przez park zawodnicy dotrą do Gagarina, skąd skierują się na Belwederską i do Śródmieścia dotrą Traktem Królewskim. Przed placem Zamkowy skręcą w Miodową i dalej Bonifraterską znowu w kierunku Żoliborza. Za placem Wilsona zawodnicy pobiegną w stronę Bielan. Ulicami Mickiewicza, Rudzką i Lektykarską dotrą do Podleśnej i tam skierują się w stronę Wisłostrady. Zbiegną z niej za mostem Gdańskim przez Zakroczymską i Konwiktorską ponownie skierują się w stronę mostu. Przekroczą go po raz drugi. Potem przebiegną przez Wybrzeże Helskie i Wybrzeże Szczecińskie znowu do mostu Świętokrzyskiego. Końcówka trasy prowadzi przez Zajęczą, Dobrą i Karową znowu do Wisłostrady. Meta będzie zlokalizowana przy Parku Fontann.

Ratusz zachęca do kibicowania i zapewnia, że organizatorzy będą starali się minimalizować utrudnienia w ruchu dla mieszkańców Warszawy. Niemniej w tych okolicach należy się liczyć ze zmianami w komunikacji miejskiej, utrudnionym dojazdem dla aut i tymczasowymi zakazami parkowania.

Trasa 44. Maratonu WarszawskiegoMaraton Warszawski

"Potrzebny był nam maraton totalny!"

Udział we wszystkich biegach rozgrywanych w ramach tegorocznej edycji zadeklarowało blisko 8000 biegaczy z niemal 60 krajów. Organizatorzy przygotowali atestowaną, sprzyjającą rekordom trasę z punktami kibicowania oraz miasteczko biegacza w Multimedialnym Parku Fontann.

- Po dwóch latach pandemii możemy powiedzieć, że wróciliśmy w końcu na właściwe tory. Być może wielu z nas zaniechało aktywności fizycznej w tym czasie, a jeśli nie zaniechało, to nie uczestniczyło w tego typu imprezach, bo ich nie było, dlatego trzeba to odbudować - podkreślił Marek Tronina, Dyrektor 44. Maratonu Warszawskiego. I dodał: - Potrzebny był nam maraton totalny!

Maraton Warszawski to także walka o jak najlepszy wynik. Organizatorzy przypominają, że obecnie wśród mężczyzn obowiązuje rekord Kenijczyka Sammy’ego Kibeta, który dokładnie 11 lat temu pokonał dystans maratoński w czasie 2:08:17. Kobiety, aby zapisać się na karcie historii, będą musiały pobić rekord 2:29:04, który trzy lata temu ustanowiła rodaczka Sammy’ego - Rebecca Korir.

Ratusz uruchomił infolonię

W związku z maratonem kierowcy powinni mieć na uwadze zamknięcia niektórych ulic. Ulice były zamykane już na kilka godzin przed rozpoczęciem rywalizacji. Od soboty, 24 września, od godz. 21:00 do niedzieli, 25 września, do godz. 22:00 zamknięta są jezdnia Wisłostrady w kierunku Wilanowa, na odcinku od ul. Krasińskiego do Nowego Zjazdu. W tym czasie ruch w kierunku południowym powinien odbywać się ulicami położonymi na zachód od Starego i Nowego Miasta. Jezdnia Wisłostrady w kierunku Gdańska będzie cały czas przejezdna.

Jezdnia Wisłostrady w kierunku Wilanowa na odcinku  od ul. Gwiaździstej do Trasy Armii Krajowej  zostanie zamknięta w niedzielę w godz. 9:00-15:30. W tych samych godzinach nie będzie można zjechać z trasy mostu Marii Skłodowskiej-Curie w stronę centrum. Także na tym odcinku Wisłostrada w kierunku Gdańska będzie przejezdna przez cały czas.

Także od soboty, od godz. 20:00, zostaną zamknięte ul. Konwiktorska i Sanguszki. Na obie ruch wróci w niedzielę, odpowiednio o godz. 20:00 i 22:00.

Szczegółowe informacje dotyczące organizacji biegu dostępne są na stronie Maratonu Warszawskiego. Dodatkowo w sobotę, 24 września, w godz. 10:00-20:00 oraz w niedzielę, 25 września, w godz. 7:00-15:00 działać będzie specjalna infolinia dla mieszkańców dotycząca utrudnień. Jak podaje ratusz konsultanci czekać będą pod numerem telefonu 503 860 516.

Ograniczenia w parkowaniu

W związku z biegami oprócz zmian w organizacji ruchu wprowadzone zostaną również ograniczenia w parkowaniu. Pierwsze z nich będą obowiązywać już w piątek, 23 września. Zakaz parkowania wraz z tabliczką informującą o możliwości odholowania pojazdu na koszt właściciela zostanie ustawiony na ul. Boleść (na odcinku od ul. Rybaki, w kierunku Wisłostrady). Zakaz będzie obowiązywał do poniedziałku, 26 września.

W weekend, 24 i 25 września, podobne ograniczenia wprowadzone zostaną na ul. Konwiktorskiej, Sanguszki oraz Bonifraterskiej (na odcinku Muranowska-Sapieżyńska, w kierunku Miodowej). W niedzielę zakaz parkowania zostanie wprowadzony na ulicach Szymanowskiej, Okrzei (obustronnie, od ulicy Panieńskiej), Belwederskiej (od skrzyżowania z Gagarina w kierunku centrum) oraz Al. Ujazdowskie (na odcinku Matejki-Wilcza w kierunku centrum).

Uczestnicy na trasie 44. Maratonu WarszawskiegoArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Zamknięte ulice na maratońskiej trasie

Od godziny 8.30 do 14.30 zamknięte będą ulice, leżące w pobliżu Konwiktorskiej (m. in. Muranowska, Andersa, Mickiewicza, czy Krasińskiego). O godz. 9:00 zamknięte dla ruchu zostaną również ulice Mickiewicza (na północ od pl. Wilsona), Rudzka, Gdańska, Lektykarska i Podleśna, którymi biec będą uczestnicy Warszawskiej Dychy. Później tą trasą biec będą maratończycy, dlatego ulice pozostaną wyłączone z ruchu do godz. 15:00.

Następnie trasę na Pragę maratończycy pokonają mostem Gdańskim (jezdnia w kierunku Pragi będzie zamknięta w godz. 8:30-16:30; w stronę Śródmieścia przeprawa będzie cały czas przejezdna). Następnie pobiegną ulicami Starzyńskiego (biegacze poruszać się będą wiaduktem nad rondem Starzyńskiego, jezdnia w kierunku Targówka będzie zamknięta w godz. 8:30-11:30), Namysłowską (zamknięta w godz. 8:30-12:00), Ratuszową (nieprzejezdna w godz. 8:30-12:00), Wybrzeżem Helskim i Wybrzeżem Szczecińskim (zamknięte w godz. 8:30-17:00), Okrzei, Jagiellońską, Sokolą i Zamoście (wszystkie będą wyłączone z ruchu w godz. 8:30-12:00). Następnie ponownie wbiegną na ul. Wybrzeże Szczecińskie, by po pokonaniu niespełna kilometra zawrócić przed łącznicami mostu Poniatowskiego. Dalej maratończycy pobiegną w stronę mostu Świętokrzyskiego.

Most Świętokrzyski będzie zamknięty dla ruchu w godzinach 8:30-17:00, a ulicami znajdującymi się w jego pobliżu nie będzie można przejechać w godzinach 8.30-13.00 (są to m. in. Tamka, Kruczkowskiego, Rozbrat, czy Myśliwiecka).

Dalej maratończycy będą kontynuowali rywalizację na Trakcie Królewskim, czyli ul. Belwederskiej (zamknięta w godz. 9:00-13:30), Al. Ujazdowskich, placu Trzech Krzyży i Nowym Świecie (ulice te będą wyłączone z ruchu w godz. 9:00-14:00). Następnie biec będą Krakowskim Przedmieściem i ul. Miodową (zamknięta w godz. 9:00-14:15), przez pl. Krasińskich, Bonifraterską do Muranowskiej (wyłączone z ruchu w godz. 9:00-14:30).

Stamtąd maratończycy ponownie wrócą na Bielany i Żoliborz, a potem na most Gdański, z którego zbiegną na Wybrzeże Helskie i Wybrzeże Szczecińskie (zamknięte w godz. 8:30-17:00), by dotrzeć do mostu Świętokrzyskiego. Dalej pobiegną ulicami Zajęczą, Dobrą, Karową (zamknięte w 10:00-17:30) dotrą ponownie do Wisłostrady (jezdnia w kierunku Wilanowa zamknięta od soboty od godz. 21:00 do niedzieli do godz. 22:00). Meta zmagań usytuowana będzie na wysokości Multimedialnego Parku Fontann (tuż przed ul. Boleść).

Bieg drużynowy i na 10 kilometrów

Znajdzie się również coś dla biegaczy, którzy nie lubią uprawiać sportu samemu. W Bridgestone Sztafecie Maratońskiej uczestnicy wystartują w 3-osobowych zespołach. Drużyna będzie musiała przebiec trzy odcinki kolejno – około 14, 10 oraz 18 kilometrów. Start biegu wyznaczony jest na godzinę 9.00 w niedzielę.

Z kolei premierowa edycja Pekao S.A. Warszawskiej Dychy to bieg zarówno dla bijących życiowe rekordy, jak i amatorów biegania, którzy chcą zweryfikować swoją kondycję. Bieg rozpocznie się w niedzielę o godzinie 9:30 na ulicy Konwiktorskiej i będzie prowadził w stronę Żoliborza i Bielan.

Zawodnicy poruszać się będą po ulicach, którymi wcześniej lub nieco później przemieszczać się będą maratończycy. Zawodnicy z ul. Konwiktorskiej pobiegną ulicami: Muranowską, Andersa, Mickiewicza, pl. Wilsona, Mickiewicza, Rudzką, Lektykarską, Podleśną i skręcą w prawo (na południe) w ul. Gwiaździstą. Następnie przebiegną fragmentem ul. Krasińskiego, by dostać się na zachodnią jezdnię Wisłostrady. Meta zmagań zlokalizowana będzie przed Multimedialnym Parkiem Fontann, na wysokości ul. Sanguszki.

Trasa Pekao S.A. Warszawskiej DychyMaraton Warszawski

Pobiegną także dzieci i młodzież

Maratonowi będzie towarzyszył także bieg dla dzieci i młodzieży, które chcą poczuć smak rywalizacji i przede wszystkim dobrej, sportowej zabawy. Czeka na nich Mini Maraton, czyli bieg pod hasłem “Mały Wielki Bieg”. Młodzi biegacze startować będą w sobotę od godziny 11.00. Organizatorzy podkreślają, że powstał on po to, by kształtować dobre nawyki wśród dzieci i młodzieży, a także stworzyć im bezpieczną płaszczyznę do współzawodnictwa. Bieg ten podzielony jest na 8 kategorii - w zależności od wieku uczestnicy pobiegną różnych dystansach.

Zawody odbędą się w sobotę, 24 września na Stadionie Polonii. Po raz pierwszy w historii młodzi uczestnicy Mini Maratonu będą ścigać się na murawie boiska przy płynącym z trybun dopingu swoich rodzin. Limit wieku uczestników wynosi 17 lat. Dla najlepszych w każdej kategorii wiekowej przewidziano pamiątkowe puchary.

Autorka/Autor:mg,dg, kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Policjanci zatrzymali 45-latkę oraz 26-latka. To matka i syn. Mieli podawać się za policjantów i okradać starsze osoby. Według śledczych, straty mogą sięgać setek tysięcy złotych.

Zarzuty i areszt dla matki i syna

Zarzuty i areszt dla matki i syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dużo rowerzystów, jeszcze więcej pieszych i bardzo mało miejsca. Styk z praskim brzegiem to najbardziej konfliktogenne miejsca nowej kładki przez Wisłę. I nie ma szans, że w najbliższym czasie sytuacja ulegnie poprawie.

Najgorsze miejsce na kładce. Tu wszystkim jest niewygodnie

Najgorsze miejsce na kładce. Tu wszystkim jest niewygodnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

4 czerwca, w 35. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów i pierwszą rocznicę wielkiego marszu ówczesnej opozycji, w Warszawie na placu Zamkowym ma się odbyć kolejne zgromadzenie. Zapowiedział to premier Donald Tusk.

Donald Tusk: 4 czerwca spotkajmy się na placu Zamkowym

Donald Tusk: 4 czerwca spotkajmy się na placu Zamkowym

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Miało być koleżeńskie spotkanie, było brutalne pobicie. 28-latek z licznymi złamaniami trafił do szpitala. Trzy osoby podejrzane o rozbój są już w areszcie.

Przyszedł na spotkanie, już na klatce schodowej został brutalnie pobity

Przyszedł na spotkanie, już na klatce schodowej został brutalnie pobity

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z kozienickiej grupy Speed eskortowali kierowcę saaba, który wiózł do szpitala rodzącą żonę. Do pokonania miał jeszcze ponad 30 kilometrów, a kobiecie odeszły już wody płodowe. Liczyła się każda minuta.

Wiózł rodzącą żonę do szpitala. "Przyszłej mamie odeszły już wody, liczyła się każda minuta"

Wiózł rodzącą żonę do szpitala. "Przyszłej mamie odeszły już wody, liczyła się każda minuta"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciężki sprzęt pojawił się na skrzyżowaniu bielańskich ulic Arkuszowej i Estrady z ulicą 3 Maja w Mościskach. Prace skupiają się na przebudowie wodociągu i kanalizacji. Potrwają do wakacji. Potem ruszy remont jezdni.

Ruszyły prace przy przebudowie "bramy do stolicy"

Ruszyły prace przy przebudowie "bramy do stolicy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas remontów i nowych inwestycji odkrywane są ślady historii. Na placu Pięciu Rogów znaleziono szablę ułańską sprzed II wojny światowej, a plac Krasińskich skrywał chatę pochodzącą z XVI-XVII wieku. Z kolei ślady mieszczańskiego życia wyłaniają się z terenu wokół Pałacu Kultury i Nauki.

Szabla ułańska, chata sprzed wieków, piwnice... Ziemia kryje pamiątki z dawnej Warszawy

Szabla ułańska, chata sprzed wieków, piwnice... Ziemia kryje pamiątki z dawnej Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przypomina ryjówkę, choć bliższe pokrewieństwo łączy go ze słoniem. To sorkonos. Jest niewielki, jednak biegać potrafi szybko. Tego nietypowego ssaka zobaczyć można w stołecznym zoo. Zamieszkuje wolierę przy wejściu do Ptaszarni.

Nazywany bywa "minisłoniem", jest najszybszy wśród małych ssaków

Nazywany bywa "minisłoniem", jest najszybszy wśród małych ssaków

Źródło:
PAP

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i pozwolenie na budowę pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku - poinformował Instytut Adama Mickiewicza, który przejął obowiązki zlikwidowanego Biura "Niepodległa", odpowiedzialnego za budowę monumentu.

Sąd uchylił pozwolenie na budowę Pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Sąd uchylił pozwolenie na budowę Pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dyrekcja Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego już szefa tego instytutu - Radosława Śmigulskiego. Chodzi o przywłaszczenie publicznych pieniędzy i wydawanie ich na prywatne cele. Śmigulski miał między innymi płacić służbową kartą w nocnym klubie w Los Angeles, ale zarzutów pod jego adresem jest więcej.

Służbową kartą miał płacić w klubie nocnym. Zawiadomienie w sprawie byłego szefa PISF

Służbową kartą miał płacić w klubie nocnym. Zawiadomienie w sprawie byłego szefa PISF

Źródło:
PAP

Od czwartku eksperci ZUS, Urzędu Pracy miasta stołecznego Warszawy i Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu będą udzielać informacji o możliwych formach pomocy przedsiębiorcom poszkodowanym w wyniku pożaru hali przy ul. Marywilskiej w Warszawie – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Eksperci będą informować kupców z Marywilskiej o różnych formach pomocy

Eksperci będą informować kupców z Marywilskiej o różnych formach pomocy

Źródło:
PAP

Ona przyleciała z Turcji, on sam przyszedł do placówki Straży Granicznej, by ustalić swoją sytuację pobytową w Polsce oraz złożyć wniosek o ochronę międzynarodową. Okazało się, że są poszukiwani w różnych sprawach Europejskimi Nakazami Aresztowania. Zatrzymani to obywatele Ukrainy i to władze tego kraju ich poszukiwały.

Po zatrzymaniu dowiedzieli się, że są poszukiwani Europejskimi Nakazami Aresztowania

Po zatrzymaniu dowiedzieli się, że są poszukiwani Europejskimi Nakazami Aresztowania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Właściciel platformy X Elon Musk zabrał głos w sprawie zarządzenia prezydenta Rafała Trzaskowskiego o standardach równego traktowania w stołecznym ratuszu. Stwierdził, że to "kopiowanie głupich rzeczy z Ameryki".

Elon Musk komentuje zarządzenie Trzaskowskiego. "Kopiują głupie rzeczy z Ameryki"

Elon Musk komentuje zarządzenie Trzaskowskiego. "Kopiują głupie rzeczy z Ameryki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na obrzeżach warszawskiego Rembertowa zapaliła się duża hałda odpadów. Na miejscu działają spore siły straży pożarnej.

Pożar hałdy śmieci. "Ogromne zadymienie, nie ma czym oddychać"

Pożar hałdy śmieci. "Ogromne zadymienie, nie ma czym oddychać"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wnętrzu dawnej apteki w oficynie Pałacu Branickich przy Nowym Świecie kryło się dekoracyjne malowidło naścienne, które powstało jeszcze zanim w budynku zaczęto sprzedawać leki. Dzieło przeszło konserwację i będzie prezentowane jako obraz.

Przez 200 lat dekoracyjne malowidło kryło się za meblami. Teraz jest obrazem na sztaludze

Przez 200 lat dekoracyjne malowidło kryło się za meblami. Teraz jest obrazem na sztaludze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W trakcie prac ogrodniczych na terenie klasztoru na warszawskim Powiślu mężczyzna poruszający się ciągnikiem został przez niego przygnieciony. Nie udało się go uratować.

Wypadek na terenie klasztoru. Nie żyje mężczyzna przygnieciony przez ciągnik

Wypadek na terenie klasztoru. Nie żyje mężczyzna przygnieciony przez ciągnik

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna przestrzegają przed wchodzeniem na ulicę zza pojazdu i pokazują nagranie. Kamera monitoringu zarejestrowała niebezpieczną sytuację. 55-latek wpadł wprost pod koła jadącej skody.

Wyszedł zza stojącego auta prosto pod nadjeżdżający samochód

Wyszedł zza stojącego auta prosto pod nadjeżdżający samochód

Źródło:
tvnwarszawa.pl