Wiadukt został wybudowany jeszcze w latach 70. - Wszystkie tego typu konstrukcje wymagają remontu i dostosowania do obecnie obowiązujących standardów – mówi rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich Karolina Gałecka.
Jak opisuje, zakres remontu wiaduktu będzie bardzo szeroki. - Obejmuje między innymi wymianę płyt obiektu, częściową wymianę korpusu przyczółków, skrzydeł, ścian zaplecznych, podpór pośrednich. Obiekt zyska również nowe urządzenia dylatacyjne, krawężniki, balustrady i bariery ochronne oraz system odprowadzania wód opadowych - wylicza Karolina Gałecka.
- Ze względu na zakres prac, będą się one wiązać się z całkowitym wyłączeniem obiektu. Dlatego chcemy, żeby jak najszerszy zakres prac przeprowadzić w okresie wakacyjnym, aby były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców - dodaje rzeczniczka.
Węzeł z problemami dla niepełnosprawnych
Przyczółek Grochowski to ważny węzeł przesiadkowy. Ulokowano tam cztery przystanki autobusowe, obsługujące jedenaście linii autobusowych.
- Są one dość oddalone od siebie, a dostęp do nich z wielu stron jest utrudniony przez schody. Kilka lat temu część węzła została dostosowana do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością - wprowadzono pochylnie na przystanki, powstała też rampa na kładkę nad łącznicą prowadzącą w stronę Ostrobramskiej. Po północnej stronie węzła pozostały jednak nadal schody niedostępne dla osób z niepełnosprawnością - opisuje Karolina Gałecka.
Planowane prace zakładają rozbiórkę istniejących schodów po północno-wschodniej stronie wiaduktu. Nowe schody zostaną wyposażone w stalowe balustrady, a schody będą wygodniejsze. W kolejnym etapie przewidziana jest budowa pochylni prowadzącej na wiadukt, na którą została zachowana rezerwa.
- Przebudowa węzła ma też ułatwić przesiadki. Przystanek w kierunku ronda Wiatraczna zostanie przesunięty pod wiadukt, zaś ten na Ostrobramskiej (w kierunku centrum) znajdzie się o pięćdziesiąt metrów bliżej węzła, za kładką. Wszystkie perony przystankowe zostaną wyremontowane i podniesione do poziomu szesnastu centymetrów ponad jezdnię, co ułatwi wsiadanie do autobusów. Pojawią się też dodatkowe miejsca siedzące i system informacji pasażerskiej – przekazuje rzeczniczka.
Projektowane zmiany będą dostosowane do osób z niepełnosprawnościami: wszystkie przeszkody na przystankach zostaną odsunięte na trzy metry od krawędzi, pojawią się też ułatwienia dla osób niewidzących lub słabowidzących - pasy prowadzące i kontrastowe elementy dotykowe. Przy okazji nasadzona ma być nowa zieleń.
Chcą zdążyć jeszcze w tym roku
Drogowcy na oferty czekają do 6 marca. Jeżeli postępowanie uda się rozstrzygnąć, to przebudowa powinna zakończyć się jeszcze w tym roku.
Autorka/Autor: kz/ran/b
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: ZDM